Audiohobby.pl

Nakamichi BX-300E

PhantomLord

  • 420 / 2279
  • Zaawansowany użytkownik
21-11-2020, 20:31
Naki wyposażone w mechanikę Sankyo muszą być używane.

Masz rację Wojtek...ale mam takiego gagadka - KX-1100HX, z którym mam inny problem, więc leży od kilku lat pod łóżkiem z braku weny. Wyciągam go raz na rok-dwa jak mi wraca zapał do naprawy i powiem Ci, że pozytywka działa za każdym razem od pierwszego strzału bez najmniejszych problemów :-D. Aż dziwne...:-D.

Edit: Dla mniej znających temat, KX-1100HX ma tą samą mechanikę Sankyo co np BX-300.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Eto111

  • 24 / 1260
  • Użytkownik
21-11-2020, 20:50
 Właśnie tak sobie popijałem drinka i przyglądałem się temu mechanizmowi (jest rozebrany bo wymieniałem paski) i stwierdziłem wysoką prawdopodobność, że sobie z tym poradzę. Teraz, po Twojej zachęcie, wskazówkach i właśnie zaczynającym się urlopie, zabieram się za to. Tzn. nie dzisiaj,bo być może to przez drinka nabrałem odwagi ;-)

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
21-11-2020, 21:27
Eto111 odnośnie silników to pokazałem tutaj :
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13807.msg454291#new

Akurat napisałem o tym zamienniku od pozytywki.... SANKYO.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2279
  • Zaawansowany użytkownik
23-11-2020, 08:36
Super!
Jak już masz mechanizm na wierzchu to widać, że nie masz się co obawiać, bo większość roboty zrobiona ;-).

Poniżej zaznaczyłem na pomarańczowo dwie śrubki, które trzymają "pozytywkę" (zdjęcia Wojtkowie, pożyczone). Weź dobrze dopasowany śrubokręt, bo zwłaszcza ta śrubka od frontu potrafi być wkręcona siłą tysiąca słońc (przynajmniej w moich Sankyo zawsze były...) i trzeba uważać, aby jej nie rozwalić.
Na niebiesko zaznaczyłem też te miedziane listki kontaktowe - uważaj na nie.

Jak już będziesz miał cały ten silnik że ślimakiem na wierzchu to delikatnie odchylając powyższe listki zsuwasz ślimak z ośki i masz ładnie dostępne dwie śrubki mocujące silnik.

Jeszcze słowo odnośnie składania tego, a dokładnie przykręcania całości pozytywki do decka. Moim zdaniem jest to najbardziej upierdliwa czynność, bo to musi wejść idealnie na swoje miejsce. Jest tylko jedno położenie, w którym pasuje to idealnie. Często zdarza się, że jedno mocowanie trafi...drugie nie, albo drugie trafi, a jedno jest leciuchno przenoszone. Trzeba się pogimnastykować i ustawić to poprawnie. Zwróć uwagę, że mocowanie, które jest przykręcone od frontu ma taki pocieniony kołnierz, który musi wejść w dziurkę. Możliwe, że w trakcie składania będziesz musiał unieść delikatnie mostek - a przynajmniej od tyłu tą dzwignię, która ślizga się po białym ślimaku.

Także porządnie się przypatrz i zrób parę zdjęć przed demontażem :-).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 4993
  • Ekspert
23-11-2020, 10:03
eto
mowisz
 "tak sobie popijałem drinka"

zly poczatek  zle sie moze skonczyc :-)  znaczy sie  nie z toba
a z mechnizmem 
he he he

Eto111

  • 24 / 1260
  • Użytkownik
23-11-2020, 17:47
No i jest sukces. Dzięki za zachętę i pomoc. Zajęło mi to co prawda cały dzień, ale działa. Faktycznie tak jak pisałeś Phantom, najdłużej mi zeszło z przykręceniem tej pozytywki. Silnik po wyczyszczeniu też zadziałał. Po zmontowaniu, był jeszcze problem z przewijaniem kasety w obie strony, ale w tym przypadku sprawę załatwiła wymiana oponki idlera. Ale żeby nie było tak różowo, pojawił się jeszcze jeden problem. Otóż podczas odtwarzania, w przerwach między utworami wskaźniki nie schodzą do końca. Zatrzymuja się na 10 a nawet delikatnie drgają. Po naciśnięciu stop, spadają normalnie na sam dół. Macie jakieś pomysły co może być przyczyną?

PS Przy drinku tylko opracowywałem strategię hehe

PhantomLord

  • 420 / 2279
  • Zaawansowany użytkownik
23-11-2020, 17:54
Super, że się zabrałeś za to i że poszło.

Z tymi wskaźnikami...a w słuchawkach/kolumnach słychać wtedy jakieś zniekształcenia, szumy czy coś takiego?
Może gdzieś się masa oderwała, poszukaj czy gdzieś jakiś kabel nie sterczy, albo może przeleć miernikiem na ciągłość różne punkty na wszystkich płytkach czy masują się ładnie do obudowy.

Może to też być coś bardziej skomplikowanego, ale nie mam pomysłu póki co.

Edit: Sprawdź jeszcze czy takie samo zachowanie jest jak przełącznik źródła jest na Source (a kaseta jest odtwarzana)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Eto111

  • 24 / 1260
  • Użytkownik
23-11-2020, 18:01
Trafiłeś bezbłędnie. Zapomniałem masy przykręcić. Teraz wszystko ok.

PhantomLord

  • 420 / 2279
  • Zaawansowany użytkownik
23-11-2020, 18:03
Trafiłeś bezbłędnie. Zapomniałem masy przykręcić. Teraz wszystko ok.

No to świetnie :-D. No proszę, nawet mi się czasem uda trafić z diagnozą :-D.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
23-11-2020, 19:33
Eto111 gratuluję przywrócenia życia "trzysetce".
Jeśli tak, to wypada się tylko cieszyć dźwiękiem i nagrywać :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

LD

  • 64 / 3015
  • Użytkownik
24-11-2020, 17:29
Hej LD, pochwal się szczególnie tym chłodzeniem trafo i stabilizatorów, bo to uważam rzecz warta rozważenia przez użytkowników tego i podobnych NAKów.

Niby temperatury osiągane przez te podzespoły nie były jakieś krytyczne, ale schłodzenie ich o kilka stopni z pewnością może tylko pomóc.
Tak jak piszesz temperatury nie były krytyczne ale zejście w dół, a szczególnie jak magnetofon stoi we wnęce, zawsze pomaga. Fotki podeślę na pewno ale jak się trochę ogarnę z czym innym.

LD

  • 64 / 3015
  • Użytkownik
24-11-2020, 17:33
Hej LD, pochwal się szczególnie tym chłodzeniem trafo i stabilizatorów, bo to uważam rzecz warta rozważenia przez użytkowników tego i podobnych NAKów.

Niby temperatury osiągane przez te podzespoły nie były jakieś krytyczne, ale schłodzenie ich o kilka stopni z pewnością może tylko pomóc.
Dlatego właśnie trany od stabilizatora są przykręcone do tej blaszki a blaszka do tylnej ścianki. I to powinno załatwić problem z nagrzewaniem się tranów. Jeśli grzeją się zbyt mocno to jest coś nie tak w zasilaczu (uwalone kondy)... itp. Choć napięcia mogą być w miarę poprawne. Trzeba pomierzyć tętnienia, wtedy będzie wiadomo.
Dobrze napisałeś "blaszka". Styk tej "blaszki" z obudową trochę symboliczny. Mogli dać blachę 2,5mm lub 3mm i większą powierzchnię styku z obudową i to by pewnie załatwiło sprawę.
Ale najważniejsze że pięknie gra.
Spytam przewrotnie a co może jeszcze piękniej zagrać, oczywiście nie za kosmiczne pieniądze? :)

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
24-11-2020, 20:41
Spytam przewrotnie a co może jeszcze piękniej zagrać, oczywiście nie za kosmiczne pieniądze? :)

BX-300 brzmieniowo zmiata sporo konkurencyjnych wysokich modeli... Ale żeby było podobnie to może jakiś Tandberg ale tutaj ceny już się robią z kosmosu... ten Nak (BX-300) ma chyba najlepszy stosunek cena jakość do tej pory. I ciężko znaleźć coś co mu zagrozi. Nad tym BX-300 to szukał bym może 482/Z, lub 582/Z... ale cenowo to już inna liga. Dlatego zawsze powtarzam, jak szukamy dobrego grania i nie chcemy wydać fortuny to bierzemy BX-300. I "banan" nam nie schodzi z buzi :) Bo nie spodziewamy się tak "dużego " dźwięku z tak niepozornego magnetofonu. I teraz ceny BX-300 wystrzelą w górę jak oszalałe :( ....
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

LD

  • 64 / 3015
  • Użytkownik
24-11-2020, 22:30
Spytam przewrotnie a co może jeszcze piękniej zagrać, oczywiście nie za kosmiczne pieniądze? :)

BX-300 brzmieniowo zmiata sporo konkurencyjnych wysokich modeli... Ale żeby było podobnie to może jakiś Tandberg ale tutaj ceny już się robią z kosmosu... ten Nak (BX-300) ma chyba najlepszy stosunek cena jakość do tej pory. I ciężko znaleźć coś co mu zagrozi. Nad tym BX-300 to szukał bym może 482/Z, lub 582/Z... ale cenowo to już inna liga. Dlatego zawsze powtarzam, jak szukamy dobrego grania i nie chcemy wydać fortuny to bierzemy BX-300. I "banan" nam nie schodzi z buzi :) Bo nie spodziewamy się tak "dużego " dźwięku z tak niepozornego magnetofonu. I teraz ceny BX-300 wystrzelą w górę jak oszalałe :( ....
Całe szczęście że mój już po remoncie. Nic nie zostało, nic nie zabrakło :)

nano

  • 9079 / 4993
  • Ekspert
25-11-2020, 12:48
482
i  do tego   ten  inaczej  brzmi ....
i moze sie okazac  ze nie tego szukalismy

polecam zanim    wpadniemy  na 482   
kupic  w miare tani      pojecie wzgledne    480
i wtedy bedziemy wiedziec   czy  to nasz kierunek
akurat  moj to jest ...  :-)