Audiohobby.pl

TEST ŁOSIA tfu............ głośnika niskotonowego w kolumnie

Rafaell

  • 5033 / 5907
  • Ekspert
05-05-2008, 10:53
ps.
Zabawa jest o tyle obiektywna że głośność była na takim poziomie jak normalnie słucham a niedokładnie  studyjnie 1Wat z 1 metra
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Rafaell

  • 5033 / 5907
  • Ekspert
06-05-2008, 21:57
Tak jak pisałem zrobiłem na razie na jednej kolumnie wyłożenie przedniej ścianki materiałem wytłumiającym wykonałem pomiary porównawcze ,Wyniki znów bardzo dobre wyrównała się jeszcze bardziej charakterystyka częstotliwościowa w mniejszym stopniu na niskich tonach w większym na wysokich dźwięk zrobił się czytelniejszy no i zagwozdka z tej czytelności wyszło mi że potrzebuję jakąś lepszą kopułkę w paśmie 5-12kHz zamiast tuby, żeby piknie grała a byłbym zapomniał efektywność 98dB 8Ohm do kolumny 130W 8Ohm tak około.

Tak w ogóle naprawdę jest spora poprawa polecam takie zabiegi na kolumnie BR
Chyba dziś skończę jutro będę miał spokój i czas na słuchanie

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Rafaell

  • 5033 / 5907
  • Ekspert
07-05-2008, 13:34
No i koniec roboty, po prostu klawo jak cholera. Co sie okazało z tubowym wysoko średniotonowym ano własna fuszerka przy wyklejaniu włókniną po prostu włóknina (3 warstwy o różnej gęstości) zamiast być eleganckim przedłużeniem tuby była po prostu wycięta na prosto ; oj takich rzeczy koledzy nie róbcie ,coś mi nie pasowało podbarwiało i wydawało by się że taka pierdoła a jednak ma wpływ na dźwięk.

Podsumowanie
bas zrobił się czysty,sprężysty zmniejszyło się jego podbarwienie obudową (super sztywna obudowa z materiału X w dalszych planach)średnie i wysokie tony bardziej czyste i detaliczne -wiekszy wgląd w materiał nagrania bez żadnego wyostrzenia,lepsza lokalizacja żródeł dżwięku. I pomyśleć że zaczęło się niewinnie od słuchania pojedyńczej kolumnu i niskotonowca w niej :D Bardzo polecam takie proste możliwe we własnym zakresie modyfikacje


Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Rafaell

  • 5033 / 5907
  • Ekspert
07-05-2008, 13:39
Przy otworach BR nie chciało mi sie już kombinować z przestawieniem mocowania maskownicy no i wygląda tak jak tam wchodzą elementy mocujące.
Zwróćcie uwagę że każdy otwór jest wyprofilowany w trudno obrabialnej włókninie (zgadnijcie czym)
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

MaciekW

  • 4 / 5850
  • Nowy użytkownik
07-05-2008, 14:38
>Rafaell
>... zgadnijcie czym


Nożykiem stolarskim? :D

Rafaell

  • 5033 / 5907
  • Ekspert
07-05-2008, 15:37
Nie nożykiem stolarskim,włóknina się paskudnie tnie nawet bardzo ostrymi nożyczkami a pod nożykiem się ugina ciągnie i nie utniesz nawet na twardym podłożu. Także przypomniałem sobie że maszynka do strzyżenia też może być użyteczna no i powolutku ładnie "wystrzygłem" tam gdzie trzeba było

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Rafaell

  • 5033 / 5907
  • Ekspert
05-07-2008, 17:39
Cieszę sie od wczoraj jak dziecko. Wymieniłem w swoich już modernizowanych Sansui SP5500x głośnik średniotonowy na kopułkowy jedwabny 3" cięzki Dynaudio D-76 AF mimo niższej efektywności (lekko skorygowałem pomogłem i podbiłem na zwrotnicy) po prostu zestaw gra klase lepiej Wokale pierwsza klasa bez podbarwiania celulozą co wychodziło z oryginalnych Sansui.
tak ze starocie należy modernizować starociami ;)

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Artuch

  • 167 / 5818
  • Aktywny użytkownik
05-07-2008, 18:10
Witam
Prawde mowiac pomysl jest nie nowy i przewija sie od kilkunastu lat tu i owdzie ale widac ze w ferworze walki nigdy sie nie przyjal u zadnego producenta jako staly punkt programu.
Co tu duzo mowic , rozwiazania nawiazujace do tej idei mialy niektore kolumny JBL-a, QBA a nawet Tonsila.
Ja rowniez zastosowalem podobne rozwiazanie ale nie z mysla o basie a o poprawie zakresu srednio i wysokotonowego . Oczywiscie potwierdzam spostrzezenia Rafaella choc docelowo zastosowalem inny rodzaj materialu tlumiacego . Na takim czyms (z wygladU ) jak Rafaell rowniez eksperymentowalem ale ze wzgledu na inna konstr. scianki przedniej i kompromis estetyczny musialem zastosowac inny material (oczywiscie szukalem taniego i ogolnie dostepnego)  :)

Rafaell

  • 5033 / 5907
  • Ekspert
05-07-2008, 18:21
Pomysł jest dobry i był wałkowany na starym forum, jedynie co mnie niepokoiło że kopułka może być za duża i wokale nie będą takie dobre, tam chwalono (z braku laku-braku doświadczeń) kopulki 2" a ja tutaj wstawiłem takie smoki i jest o dziwo dobrze.Dużo też pomaga ustawienie kolumn nie na twarz,szeroki kąt równomiernego promieniowania kopułek pomaga dodatkowemu wyrównaniu charakterystyki w stosunku do głośników pracujących w sąsiednich częstotliwościach (szczególnie wyższych). Rozsuwajac głośniki osiami na zewnątrz od siebie poprawia sie zarówno lokalizacja kierunkowa jak i poszczególne plany

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rafaell

  • 5033 / 5907
  • Ekspert
06-07-2008, 10:34
Czyli wąska ścianka czołówki kolumny w myśl koncepcji tak zwanej fali kulistej nie jest konieczna. Byłbym zapomniał wokół zostawiłem włókninę likwidującą szkodliwe dyfrakcje odbitych od obudowy dźwięków i myślę ze to wystarczająco zrekompensowało brak wąskiej przedniej ścianki

Rafaell

lancaster

  • Gość
06-07-2008, 10:44
Rafaell, miałem dwa podejscia do kolumn z waska ścianka majacą dać super scene. Ostatnie bezposrednie porównanie ze staruchami....jak to mowiwłasciciel "skrzynkami po ogórkach" ostatecznie wyprowadziło mnie z blędu marketingowego belkotu o doskonalych wlasciwosciach takich kolumn pod względem stereofonii.
Postawione(cena ok 15Kzł) obok staruszków nie wytrzymały bezpośredniego porównania pod zadnym względem(w tym bas) a scena była wklejona w paczkach z waską scianka w obudwy glośnikw....coś tam sie odrywało....moze nawet 50% :)....ale to za mało. Na tle innych nowoczesnych konstrukci to może byc nawet niezły wynik i przyjmuję to do wiadomości....ale....niestety....:))))



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
06-07-2008, 10:46
...jak już raz człowiek przestawi sie z audiofilskiego pitu pitu na słuchanie muzyki to praktycznie nie ma odwrotu(chyba ze jako zestaw B w malym pomieszczeniu).




\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Rafaell

  • 5033 / 5907
  • Ekspert
06-07-2008, 11:06
>> lancaster
To z małym pomieszczeniem  to masz rację, sporo osób po prostu nie ma wyjścia i całkiem możliwe że wąskościankowce dadzą im ten erzatz muzyki. Ja miałem niechcący szczęście zamieszkać w bardzo dobrym akustycznie pokoju o sporej 36m2 powierzchni i właśnie w nim moje szeroko ściankowe vintage Sansui maja prawo zaistnieć. Już nieraz pisano słusznie że sprzęt dopiero razem z pomieszczeniem potrafi pokazać na co go stać. Nie wiem jakby było w innym pomieszczeniu może bas z 15" głośników by zbijał,albo by go nie było słychać u mnie na szczęście muzyka zaczyna się powoli układać w myśl dewizy; ewolucja nie rewolucja, czyli małymi drobnymi kroczkami do przodu. Słuchanie na dobrych słuchawkach trochę mi w tych eksperymentach pomaga ale po ostatniej operacji te dwa sposoby słuchania zaczęły się bardzo zbliżać do siebie tymi najlepszymi aspektami poszczególnych technik.

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rafaell

  • 5033 / 5907
  • Ekspert
14-08-2008, 22:23
No i widać że znów potężnej średnicy nisko tonowce znów w modzie, dochodzą też znów modne szerokie obłe tak że z przodu ścianki-Fokal Grande Utopia EM

http://www.audioplusservices.com/grandeutopiaemteaser.html

Z całym szacunkiem dla firmy i samych przetworników niestety na filmiku nie widać przy produkcji obudów kolumn jakiś cudownych nowych technologii co do sposobu wytwarzania obudów ani zastosowanych materiałów sam fornir to nie wszystko, przydał by im się technolog od nas z kraju, nawet środki ochrony osobistej mają poprzedniej generacji, czyżby czas stanął tam w miejscu? W zeszłym roku na Audio Show jakoś kolumny Focala dżwiękowo nie przykuły mojej uwagi.
 
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

lancaster

  • Gość
14-08-2008, 23:40
wygladaja jak zrzynki z fagowcow sonicsa...ale mi osobiscie taka stylistyka nie wadzi. Budowa modulowa to uwazam spory plus


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'