Audiohobby.pl

Głośniki grające dźwiękiem dookólnym

Ged

  • 1716 / 5912
  • Ekspert
04-01-2014, 21:35
Na ostatnim Audioshow bardzo spodobała mi się prezentacja głośników Duevel, napędzanych Cary 80 SLI. Koszt tych kolumn (wersja Venus) to ok. 16 tysięcy PLN. Na MBL mnie nie stać. Czy macie doświadczenie z głośnikami grającymi dookólnie ? Są jakieś inne firmy robiące takie zabawki ? Jak sobie pomyślę, że być może będę miał niewielki pokój ze skosami i chciałbym grać z kolumn to strach mnie obleciał (straszny termin adaptacja akustyczna). Może takie głośniki to jest rozwiązanie problemu złej akustyki, braku pieniędzy na adaptację akustyczną oraz braku akceptacji adaptacji przeze mnie i małżonkę ?

fakamada

  • 1066 / 5414
  • Ekspert
04-01-2014, 22:39
W kiepskiej akustyce to bardziej pomogą tuby, niż zwiększanie ilości odbić.

almagra

  • 11514 / 5565
  • Ekspert
04-01-2014, 22:46
To co słyszałem to totalna porażka.Dźwięk wszędzie i nigdzie.Tak jak z elektrostatów,tylko gorzej...

almagra

  • 11514 / 5565
  • Ekspert
04-01-2014, 22:49
No i skoro grają dookólnie to wpływ akustyki dookólnej,jak zauważył fakamada,wzrośnie.

.johny

  • 98 / 3844
  • Użytkownik
04-01-2014, 22:55
Włodku adaptacja sporo daje. Generalnie bez niej nie ma wielkiego grania.  
Bez adaptacji da sie słuchać ( ja tak słucham) ale zawsze pozostaje niedosyt i świadomość tego, że słyszeliśmy dobrze zestrojony system  w adoptowanym (dobrze) pomieszczeniu.

Dla mnie na audio szoł grały tylko dobrze Rockporty z analogu  z mackami i Transparentem bez akustyki.

brodacz

  • 1780 / 3845
  • Ekspert
04-01-2014, 22:59
Moim skromnym zdaniem w żadnym przypadku bez lekkiego akustucznego pomyślunku nie osiagnie sie super efektu.
Jak ktoś eksperymentowal z akustyką wie jaki ma ogromny wpływ.
Tub nie słyszałem ale będe bardzo zaskoczony jak zagrają w "pustce".

Cypis

  • 2479 / 5049
  • Ekspert
05-01-2014, 09:46
>> w.luczynski, 2014-01-04 21:35:13
>> Są jakieś inne firmy robiące takie zabawki ?

http://www.visaton.de/en/bauvorschlaege/2_wege/fontana/index.html
http://www.visaton.de/en/bauvorschlaege/2_wege/fontanella_sat/index.html

Jednak podzielam zdanie fakamady. Większa ilości odbić zwiększy udział kiepskiej akustyki pomieszczenia w budowaniu sceny stereo. Będzie rozmywać źródła pozorne.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

chml

  • 54 / 5021
  • Użytkownik
05-01-2014, 09:58
Fora internetowe zmierzają ku zagładzie. Po co pisać skoro nie ma się nic do powiedzenia a tylko "podziela się" zdania osób, które dookólne kolumny widziały na zdjęciach?
Obcuję z Duevelami (model Bella Luna Diamante w najwyższym wydaniu) od ponad dwóch lat. Kolumny są banalnie proste w adaptacji, wyjęte z kartonu grają dobrze postawione gdziekolwiek i byle jak. Można osiągnąć świetny dźwięk poświęcając ich ustawieniu zaledwie kilka chwil. Poprawnie napędzone grają niesamowicie przestrzennym dźwiękiem z solidną podstawą basową, słodką średnicą i bardzo fajną, rozdzielczą górą. Nie ma żadnych problemów ze sceną i lokalizacją źródeł pozornych. Trochę powiększają pierwszy plan ale nie jest to coś, z czym nie da się żyć. Sweet spot jest praktycznie w całym pokoju, kolumny "rozpływają" się w morzu dźwięku.
U mnie te Duevele zastąpiły topowe Audio Note AN/E Spe i pozostaną w torze jeszcze bardzo długo (do czasu aż nazbieram pieniądze na Jupitery)

Cypis

  • 2479 / 5049
  • Ekspert
05-01-2014, 10:14
>> chml, 2014-01-05 09:58:49
>> Po co pisać skoro nie ma się nic do powiedzenia a tylko "podziela się"

Rozumiem, że pijesz do mnie. Napiszę zatem inaczej.

Moje dotychczasowe doświadczenie z kolumnami oraz wiedza nabyta z lektury publikacji autorów mających zarówno wykształcenie jak i praktykę w dziedzinie akustyki, pozwalają mi podzielić zdanie fakamady. Kolumny promieniujące dookólnie będą tym gorzej grały (sterofonia, rozmycie źródeł) im gorsza akustykę będzie miało pomieszczenie w którym grają. Kolumny kierunkowe ten efekt ograniczają.

Aby własnousznie się przekonać o czym piszę proszę samodzielnie sobie zrobić eksperyment. Posłuchać kolumn tak jak są ustawione w pokoju a następnie w bliskim polu, czyli odsłuchać z bardzo blisko ustawionych kolumn między sobą z głową oddaloną o max. pół metra od nich. W ten sposób ograniczy się wpływ pomieszczenia do maksimum. Jeśli nie ma różnicy, to gratuluję świetnego pokoju akustycznego.

P.S. To że Twoje kolumny grają świetnie oznacz tylko tyle, że to świetne wykonane kolumny ale nie koniecznie sama koncepcja.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b