Audiohobby.pl

HORN

tetejro

  • 2745 / 3008
  • Ekspert
15-06-2016, 08:12
tetejro

"Tuba przechodzi tę zmienność kilku - kilkunasto - krotnie w zakresie swojej pracy za filtrem górnoprzepustowym."

wklej prosze przyklad (pomiar) z opisem jakiego drivera i tuby dotyczy

Sprawdż w bazach danych Bass Box Pro Visatona. Ja nie mierze fazy akustycznej w amatorskich warunkach. Tak naprawde mało mnie ona obchodzi. Ale tak jest. I ma to wpływ na projektowanie zwrotnicy pasywnej do tuby.

tetejro

  • 2745 / 3008
  • Ekspert
15-06-2016, 09:06
Ok, Marku. Dlaczego nie produkujesz zestawow tubowych dla kowalskiego? Np cos na ksztalt Klipscha Heresy, tak do 10tys za pare. Chyba, ze masz cos wspolnego z firma JWS? :)
To akurat pytanie retoryczne jest.
Klipsh "dla kowalskiego" brzmi ŻLE. Kiedy wszedł do Polski ze swoimi produktami "dla Kowalskiego" (nie chodzi o Klipshorna tylko o produkty klasy RF cy KG z tubami sredniowysokotonowymi ) wszyscy sie zachwycali "nieszablonowym" brzmieniem.
Współczesne "tuby dla Kowalskiego" to na przykład RF - wielkie pudło ze złotymi membranami i kwadratową tubą - wygłada jak pomysł na tonsilowskie Zeusy. Tylko cenę wziętą z sufitu, bo RF-7II kosztują coś około 8 tys. zł. za parę (to i tak spora obnizka gdyż na stronie dystrybutora regularna cena to 15,5tys. za parę).

Dlatego młodzi amatorzy takiego grania przerabiają Zeus Tonsil montując do nich tanie drivery kompresyjen w kwadratowych tubach. Tylko membran na z złoto nie malują ale kolor "kameleon" czerwony jest wystarczajaco odpustowy.

Seria KG np. KG 4.2 sprzed 25 lat wyglądała w porównaniu ze wspólczesną RF wręcz "piwnicznie". Niestety grała z podobną manierą. W dodatku miała membranę bierna która do podbarwienia tubowego dodawała jeszcze od siebie spowolnienie basu.

Nie lepiej udało się brzmienie w ekskluzywnie wygładajacych Zingali 2B - obecny następca Zingali HM 2.8 - kosztuje 14tys. za parę.
2B miały piekną drewnianą tubę, w typowych warunkach kilkunastometrowej powierzchni pokoju jej brzmienie zaczynało dominować i po kilku odsłuchanych utworach stawało się przewidywalne.

Najmniej pretensji miałem po odsłuchu Visatona Monitor 860 MkII. z drewnianą horyzontalną tubą na tony średnie. Ale może dlatego że słuchałem poza osią głosnika i z daleka.

Zrobienie zestawu tubowego dla szerokiego pasma, który nie będzie podbarwaiał jest niemożliwe. A ograniczenie tego zjawiska sprowadza się tak naprawdę do wyprowadzania zakresu pracy głośników tubowych poza pasmo najlepszej słyszalności. W kolumnach utubionych tylko dla najwyższego pasma te efekty nie są już tak słyszalne albo przynajmniej jak dla mnie nie są istotne w odsłuchu. Tuba na wysokich potrafi podać dżwieki delikatnie i w tym zakresie zaczynają przeważać (moim zdaniem) zalety tub.
Nawet jesli jest to tylko jakiś tonsilowski APT (choć nie porównywałbym ich do najlepszych głośników kopułkowych).

Słyszalne problemy z brzmieniem są cechą tub, które muszą odtwarzać tony średnie. Dlatego sie takich tub unika także w technice estradowej. Raczej średnie tony pociągną z 12" stożkowego niż dodadzą tubę do obsługi tonów średnich. A w Line Array sa już wyłacznie małe głosniki stozkowe zdolne do obsługi pasma tonów średnich, a drivery kompresyjne z wyjściami szczelinowymi tylko na tony wysokie.
« Ostatnia zmiana: 15-06-2016, 09:28 wysłana przez tetejro »

magus

  • 20990 / 5919
  • Ekspert
15-06-2016, 09:12
Tuba na wysokich potrafi podać dżwieki delikatnie i w tym zakresie zaczynają przeważać (moim zdaniem) zalety tub.


tetejro, tuba to przede wszystkim średnica - tam gdzie rozgrywa się praktycznie cała muzyka

Odszedł 13.10.2016r.

tetejro

  • 2745 / 3008
  • Ekspert
15-06-2016, 09:23
Tuba na wysokich potrafi podać dżwieki delikatnie i w tym zakresie zaczynają przeważać (moim zdaniem) zalety tub.


tetejro, tuba to przede wszystkim średnica - tam gdzie rozgrywa się praktycznie cała muzyka

Czyli podbarwienia tubowe i wokal jak z emeliowanego nocnika. Przynajmniej tak to zabrzmi w wersjach "dla Kowalskiego".

Visaton chyba ma tę same poglądy bo zadarzyło sie im zbudować taki zestaw, w którym tony średnie odtwarza tuba z .... megafonu :)
« Ostatnia zmiana: 15-06-2016, 09:30 wysłana przez tetejro »

magus

  • 20990 / 5919
  • Ekspert
15-06-2016, 09:37
tuby, które ty słyszałeś mogły tak grać, tetejro, nie będę dyskutował

ze swojej strony też mogę podsumować klasyczne zestawy stwierdzeniem: bez życia i barwy - zwłoki w stanie rozkładu
i większość tak z grubsza gra, ale dla dobrych zestawów takie określenie byłoby już krzywdzące

ale OK, tetejro, ja ciebie do tub nie będę przekonywał
potraktuj to co ci powiedziałem jako uwagę właściciela zestawu tubowego o cokolwiek innej charakterystyce brzmienia niż te wynalazki, które opisałeś wyżej

i zwyczajnie olej to, jeśli uważasz, że wszystko, co dobre w tubach już słyszałeś

Odszedł 13.10.2016r.

tetejro

  • 2745 / 3008
  • Ekspert
15-06-2016, 09:48
Dlatego własnie napisałem że tak grały zestawy tubowe które słyszałem i podałem ich ceny, ponieważ była mowa o zestawach tubowych "dla Kowalskiego". Jakkolwiek zestawy w cenach 8-14tys. złotych z trudem mieszczą się w pojeciu "dla Kowalskiego", a grają mimo takiej ceny nawet bardzo słabo.

A ponieważ sa amatorzy tak złego brzmienia to Visaton zrobił im dobrze i zainstalował megafon odtwarzający tony średnie w zestawie 3 drożnym, "dla Muellera" - Fiesta 25.

lancaster

  • Gość
15-06-2016, 10:14
Pytanie zadalem, poniewaz napisales, ze przecietny kowalski nie moze sobie kupic fajnych tub, bo kosztuja majatek. Dlatego nie jest dziwne, ze wybieraja typowe kolumny domowe. Wiec moze jest to luka, ktora moglbys wypelnic? Wiedze w temacie masz, popyt niby jest, wiec... :)

Co do maka, to nie wiem co oni tam jedza na codzien. Znajoma prowadzi niezly kebab i posila sie rowniez tym, co sprzedaje, choc oczywiscie nie tylko samym kebabem.

melo, nie ma żadnej luki, przecietny Kowalski nie kupi Mercedesa S-Klasse i nikt nie zamierza tej "luki" wypełniać bo nie jest pojebany żeby sprzedawać poniżej kosztów. Czy to jest takie ciezkie do ogarnięcia ?

magus

  • 20990 / 5919
  • Ekspert
15-06-2016, 10:30
lan, może jednak przykład z samochodem sportowym byłby tu lepszy?

no więc nawet robi się takie samochody dla Kowalskiego, jak Hyundai Coupe na przykład

i niektórzy pewnie cieszą się, że ma 150 KM i 9s do setki, a ja bym już wolał zwykłego passata czy inną avensis


Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
15-06-2016, 10:36
prywatnie coraz bardziej sklaniam sie ku ukladowi 2 way z autorskim rpzetwornikiem sredniowysokotonowym ala RCA1428, nawet na YT slychac ze srednice ma to jak trzeba, RCA nie ciagnal powyzej 10K obecnie są sposoby zeby to osiagnac nawet jesli jak 1428 nie zagra od 100Hz tylko od 500.
Wtedy doklada sie bas 10-15 cali i baja. Bas ocztwiscie tez trzeba zaprojektowac pod prace w warunkach domowych a nie pod piece 1000W gdzie glosnik łaskawie sie odezwie jak dostanie 300.
Od razu zapomnijmy ze przecietnego Kowalskiego na takie rzeczy stac i ze ktoś sie tym przejmuje. Para RCA1428 rzadko do kupienia ponizej 10K$



od poczatku 2 minuty, tym dxwiekiem mozna sie naćpac jak muzyka na żywo.

a tu dla porownania Wilson Audio Alexandria, milego sluchania, wyzej z klasycznych paczek chyba juz nie mozna :-)



Posluchajcie wokalu na Wilsonach Nils Lofgren - audiofilska realizacja czesto grana na prezentacjach, RCA - retro nagranie :-)

i takie tam klymaty :-)

wiele cd gra szybkim dynamicznym dxwiekiem ale podobnie oddestylowanym jak klasyczne paczki, wtedy jest wrazenie mniejszego "ciepla" bo inaczej akcenty rozlozone, czesto domula sie to stosujac za duze tuby - ala mnei pudrowanie pryszcza, nie o to chodzi. Do tego dochodza konsekwencje typu niepotrzebne rozsuniecie centr akustycznych i masz melo te swoje za duze instrumenty oraz nie do konca jasna lokalizacje (tu akurat da sie zyc uwazam, na koncertach live tez nie jest specjalnie akcentowana, wiec charakter mamy zblizony, ale mozna wiecej i lepiej co pokazuje chocby coax Tannoya)

tetejro

  • 2745 / 3008
  • Ekspert
15-06-2016, 10:46
Prawdziwy hi-end, zaczyna się od powórnania brzmienia na filmikach z yutube. Zupełnie tak jak porównują swoje hiendy fani Zeusów i Altusów :-)

Na jakich głosnikach słuchasz dżwięku z tych filmików yutube? Też na tubowych (yutubowych??)? Bo ja słucham na jakichs logitechach i ni chuchu ten tubowy nie chce zagrać lepiej do tego zwykłego :-)
« Ostatnia zmiana: 15-06-2016, 11:14 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
15-06-2016, 11:19
tetejro, dochodze do wniosku ze po wacek dyskutowac na forach netowych. Powiesz jak jest jeszcz zjebe dostaniesz (nie raz) a jak glab jedne z drugim banalna prawde odkryja to nawet dziekuje nie powiedza bo o przepraszam nie ma co mowic.
Przerob pare rzeczy, spradx co mozna nagrac i jak to sie przeklada na wrazenia z yt a poxniej wyskakuj z altusami.
Wrzuc altusa yt z takim wokalem to pociagne rozmowe przeprosze, oddam poklon, co tam chcesz. tylko nie pierdol :-)

lancaster

  • Gość
15-06-2016, 11:21
jak nagrasz mikrofonem jakimkolwiek dxwiek z natury "powietrze" i w kontrapunkcie do niego odtworzony to przy odrobinie doswiadczenia wiesz jak daleko system brzmi od natury. Tylko trzeba ta odrobine doswiadczenia miec.

lancaster

  • Gość
15-06-2016, 11:28


masz tu chlopaku altusa na tle glosu, w tle Depeche Mode


a tu kolejny Altus




moze masz wiecej szczescia i gdzies nagrali altusa zeby brzmial jak RCA albo Wilson chociaz :-)

tetejro

  • 2745 / 3008
  • Ekspert
15-06-2016, 11:44
Myslełm że tylko w gimnazjach są jeszcze audiofile wierzący w że prezentacja ich sprzętu na filmikach yutubowych moze zachwycić :-)

Poczekaj. Podłaczę do komputera megafon co mi został z pielgrzymki Ojca Ryzdzyka, to ten altus pojedzie bo po tych zabytkowych radyjkach od RCA zwłaszcza że był nagrany hi-endowym mikrofonem :-)
Bo na razie - na głosniku od tableta - Wilson Audio wyszedł na prowadzenie :-)
« Ostatnia zmiana: 15-06-2016, 11:46 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
15-06-2016, 11:56
zapinaj megafon, posluchamy :-)