Audiohobby.pl

HORN

lancaster

  • Gość
09-06-2016, 18:40
Melo skoro juz rozmawiamy o kwestach technicznych nie podlegajacych dyskusji, badx łaskaw zamiescic pomiar thd Tonsila i powiedzmy 6 krotnie drozszego tweetera.
Chyba nie pisales tego co pisales o perszingu w oparciu o niewielemowiace  subiektywne wrazenia ?
Masz je, prawda ?

Dla tego samego poziomu glosnosci powyzej 5KHz - uzyteczne pasmo perszinga o jakim pisalem i wszystko bedzie jasne.

skrzeczacego TW70 porownam bezposrednio z kilkukrotnie drozszym seasem. W Paśmie od 2K wzwyż
« Ostatnia zmiana: 09-06-2016, 18:45 wysłana przez lancaster »

lancaster

  • Gość
09-06-2016, 18:43
Niedobór białka zwierzęcego robi swoje.

dlatego przed chwila poszło :
25dag mielone karkowa
1 jajo
mloda cebula podsmazona
przyprawy sol pieprz czaber

wszystko wymieszac, podsmazyc na malym ogniu na patelni do zarumienienia i pod pokrywke na 5 minut
do tego ogorek malosolny x 3, gorzka czarna kawa plujka i .... Atus rozszyfrowany ;-)

Nie trzeba pokrywki samo dojdzie i trzeba (warto) oprószyć mąką czy bułką albo mieszane z bułką też dobre.

żadnego glutenu, zwariowales ?:-)

Mariusz_

  • 104 / 3199
  • Aktywny użytkownik
09-06-2016, 19:11
Kiedyś miałem pod ręką APT80, APT150, B&C DE120, B&C DE250 i K77 z La Scali Klipscha. W archiwach REW zostały mi takie pomiary. Nie pamiętam już czy były kalibrowane i robione na 2,83V czy puszczone na innym (ale na pewno jednakowym) poziomie. Tym niemniej jakaś orientacja co do THD jest.

W ogóle, to ten APT z różnymi tubkami nie brzmi jakoś tragicznie, a w odniesieniu do ceny, nie ma się do czego przyczepić.  A z tej grupy, to najlepiej słuchało mi się K77, mimo, że jest najmniej linowy.
« Ostatnia zmiana: 09-06-2016, 20:15 wysłana przez Mariusz_ »

Mariusz_

  • 104 / 3199
  • Aktywny użytkownik
09-06-2016, 19:12
cd

tetejro

  • 2745 / 3008
  • Ekspert
09-06-2016, 20:34
Słabo... Miałem nadzieję, że pojedziesz też z krytyką WML i Zu-Audio. Po czym przeniesiesz ogień z porównania tego Accutona do GDWT z Tonsil Zeus :)
Kiedys na fali cmokania nad WLM kupilem sobie Visatony, na ktorych zbudowane byly magiczne wysokie tony tych glosnikow. Po setkach prob zwrotnic, pomiarow i odsluchow wiedzialem skad sie bierze taka ich popularnosc. Poza tym WLM to mistrzowie koszenia hajsu, czyli jak sprzedac za kilka/kilkanascie tysiecy najtansze badziewie Visatona, a ludzie i tak beda cmokac.

Tak owszem. Ale piszesz własnie o czyms co dla WML jest produktem mocno "budżetowym" Czyli na słabiutkich głośnikach Visatona i papeirowym głosniku stożkowym na wysokie tony.

A Tonsilowskie "perszingi" czyli APT:50 znajdowały sie w monitorze estradowym od Eminence, które WML włożył w ładniejsze obudowy. Wiec porównanie robisz nie trafione. Liczyłem raczej na zmasowany atak krytyki tych supertweeterów, a nie na jakies miałkie porównanie do Visatonów.

tetejro

  • 2745 / 3008
  • Ekspert
09-06-2016, 20:50
Mariusz@, troche mało czytelne te wykresy są.
Rozumiem ze optymalizacja w pomiarze THD polega na wyrównaniu poziomu głosnosci nizaleznie czy głosnik ma skutecznosć 105 czy 90db?

W przypadku stosowania Tonsili FP (czyli Eminence APT ) bardzo ważne jest wyrównywanie przebiegu pasma. W nich nie uda się prostą zwrotnicą uzyskać optymalnego wyrównania pasma przenoszenia od np. 2,5k Hz.
Co prawda w Zeusach niemal nie ma zwrotnicy, a kolumna odtwarza wysokie tony łagodnie, ale w ich przypadku nikt chyba nie mierzył zgodnosci fazowej i nie martwił się wrażeniami lokalizacyjnym dzwięku stereo.
Podobne problemy ma przeważajaca wiekszosć tweeterów kompresyjnych o znacznie wyższych cenach, w tubowcach to nie jest nic zaskakującego.
« Ostatnia zmiana: 09-06-2016, 20:55 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
09-06-2016, 20:50
Mariusz, dzięki za pomiary.
Jesli system byl skalibrowany pod wzgledem spl to mierzone cisnienie wynioslo ok 94dB, jesli przyjmiemy ze tradycyjny tweeter wykrzesa 90 to nalezaloby sciszyc komresyjne do tego poziomu a wtedy thd jeszcze spadną :-)

melo, cusz za koszmarne znieksztalcenia :-))))
...dxwiekowo w ogóle nie ma o czym mowic, chyba ze ktos lubi dxwięk typu plumkanie ze subem.
Podchodzilem do tematu wiele razy i muzyka na pewno tak nie brzmi. Znieksztacenia mamy co najmniej nie gorsze a o gustach faktycznie nie ma sensu dyskutować. Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki.

meloV8

  • 1552 / 5885
  • Ekspert
09-06-2016, 20:51
Słabo... Miałem nadzieję, że pojedziesz też z krytyką WML i Zu-Audio. Po czym przeniesiesz ogień z porównania tego Accutona do GDWT z Tonsil Zeus :)
Kiedys na fali cmokania nad WLM kupilem sobie Visatony, na ktorych zbudowane byly magiczne wysokie tony tych glosnikow. Po setkach prob zwrotnic, pomiarow i odsluchow wiedzialem skad sie bierze taka ich popularnosc. Poza tym WLM to mistrzowie koszenia hajsu, czyli jak sprzedac za kilka/kilkanascie tysiecy najtansze badziewie Visatona, a ludzie i tak beda cmokac.


skoro gra to lepiej od wielu wykwintow maja chlopaki z WLM z górki, wiec w czym problem ?
i nie za kilkanascie tylko i za kilkadziesiąt, bo w super pac w gran vili za chyba 50K tez siedzialy.

perszingi akurat w paczkach za kilkanascie bo w divach podlogowych i monitor ktore uwazam za mniej udane. Polaczenie 10cali PAwoofera i perszinga gwarantuje problem na srodku, ale i tak jako calosc potrafi to zagrac lepiej od dopieszczonych skanow z pasmem na spora zakladke.

wiem wiem wszyscy glusi, tylko melo sluch ma jak noworodek, no i jeszcze te miliony prob robia wrazenie.
Byly odsluchy przy kominku ze szklaneczką szkockiej w ręce ?
Charty lezaly na skorze niedxwiedzia polarnego obok ?
bo jak nie to sie nie liczy :-)


daj spokoj melo, glosnik jak glosnik, wexmiesz scana za 5stow i jakie setki prób ? z czym i po grzyba ? Po dniu pracy samo sie uklada, ew jakies pomysly na dzien kolejny a reszta to juz ukladanie projektu i moze sie ciagnac fakt.

"skoro gra lepiej od wielu..." to oczywiscie zdanie czysto subiektywne. To ile jest gustow doskonale obrazuja takie wystawy jak AS. Natomiast kwestie techniczne nie podlegaja na cale szczescie wrazeniom subiektywnym. I tak dla przykladu wysokotonowy stozek Visatona generuje tak wysokie znieksztalcenia, ze kazdy przecietnej klasy tweeter dobrej marki, pozwoli na bardziej wierne odwtorzenie sygnalow muzycznych. Ludziom podobaja sie  takie skrzeczace glosniki ( podobnie troche jak z ulomnymi szerokopasmowcami ), bo ich znieksztalcenia lechca ich uszy. Moje podejscie do konstruowania jest w przewazajacej wiekszosci techniczne. Wybieram glosniki o malych znieksztalceniach, tak aby mozliwe bylo jak najwierniejsze i naturalne odtwarzanie spektrum muzycznego. Ja moge tylko wspolczuc tym, ktorym taki dzwiek jak z Visatona, czy perszinga sie bardzo podoba. Dodatkowo, zazdrosze im, ze tanim nakladem kasy moga miiec cos, co im sie bardzo podoba. Od Cadam padlo pytanie , ktorego perszinga warto kupic - odpowiedzialem, ze zadnego, poniewaz za naprawde niewiele wieksza kase mozna kupic BMS 4524, ktory od Tonsila jest lepszy w kazdym zakresie, a ponad to umozliwia stworzenie zestawu dwudroznego dobrej jakosci. Ok zaraz ktos napisze, ze przeciez Zeusy tez sa dwudrozne i maja perszinga w duzej tubce, ale sorry, to nie jest dzwiek nawet Hi Fi, bo 40 letnie dziadki z NRD czy Holandii z norma Hi Fi na dumnej naklejce graja duzo lepiej.

Co do szkockiej, to nie pijam, nie lubie. Ogolnie alko spozywam rzadko.

melo visatona pomierze, aco do szerokopasmowek to cie zmartwie znam takie ktore total thd maja nizsze w calym pasmie od zestawow 2 way, do tego lepsze sa pod wzgledem proporcji thd (przewaga parzystych) i na dodatek zeby bylo calkowite KO sa lepsze pod wzgledem rozpraszania powyzej 10K! :-)

tak ze niektorzy po prostu lubia sie polechtac zmulonymi nudnymi kopulkami i chwala im za to, jak do tego dorzuci sie słingujacy typ grania z LT mamy komplet "mocnych wrażeń". Jak na zywo rzec by sie chcialo, jesli ktos slucha koncertu z kilometra :-)))

Chetnie zobacze pomiar takich szerokopasmowek, w porownaniu do solidnego zestawu 2 way.

Ja rozumiem, ze dla kogos naturalny dzwiek, moze miec miano nudnego, bo nie slychac wodotryskow, harmonicznych, pikow na charakerystyce czestotliwosci i tak dalej, ale zmartwie Cie czyms innym. Te wszystkie BLH, czy tapped horny, ktorymi sie jarasz, jak to bija dynamika w watrobe, to sa wlasnie linie transmisyjne, falowody cwiercfalowe, ktorym zarzucasz mulenie.
Dlatego napisze Ci jeszcze raz. Wazne jest to jak sie aplikuje glosnik w obudowie. Mozesz zrobic gowniany BR, jak rowniez swietnie brzmiacy, dobra dynamika. Jak pewnie wiesz, sposobos strojenia rezonatora helmholtza jest wiele, kazda daje inne Q systemu i podobnie jest z liniami transmisyjnymi.

meloV8

  • 1552 / 5885
  • Ekspert
09-06-2016, 20:55
Melo skoro juz rozmawiamy o kwestach technicznych nie podlegajacych dyskusji, badx łaskaw zamiescic pomiar thd Tonsila i powiedzmy 6 krotnie drozszego tweetera.
Chyba nie pisales tego co pisales o perszingu w oparciu o niewielemowiace  subiektywne wrazenia ?
Masz je, prawda ?

Dla tego samego poziomu glosnosci powyzej 5KHz - uzyteczne pasmo perszinga o jakim pisalem i wszystko bedzie jasne.

skrzeczacego TW70 porownam bezposrednio z kilkukrotnie drozszym seasem. W Paśmie od 2K wzwyż
Nie mam perszinga na stanie wiec Ci nie pokaze jego pomiarow. Moja opinia na temat jego dzwieku jest glownie oparta o odsluch i porownania z innymi przetwornikami. Oczywiscie jesli tak bardzo chcesz, moge miec go pomiaru i porownac z czyms innym.

TW70 to glosnik niskiej klasy, o czym pisze sam producent, podajac jego wlasciwe pasmo pracy. W WLM i klonach Pylona, ten glosnik pracuje na 1 rzedzie, siejac znieksztalceniami na okolo, dajac wlasnie taki bajerancki dzwiek, ktory nie ma nic wspolnego z naturalnoscia.

lancaster

  • Gość
09-06-2016, 20:58
tetejro, drivery kompresyjnie brzmia roznie, potrafia "elektrostatycznie", potrafią ostro i potrafią łagodnie, potrafia dxwięcznie i matowo, nie ma typu grania konkretnego dla tego typu glosnika, sporo zalezy od aplikacji dlatego pisze ze jesli ktos chce uslyszec co apt potrafi na gorze to dla tak malej diaftgemki robimy 3 way i cieszymy sie swietnymi skokami dynamiki nie osiagalnymi dla tradycyjnych tweeterow, miejscami dla niektorych byc moze zbyt dxwieczna (zwlaszcza po tekstylnych tweeterach) gorą. Za ta kase nie mamy jeszcze super rozdzielczosci i tu tradycyjny tweeter byc moze jakis szmerek więcej odtworzy, natomiast glowne zdarzenia nie maja przy apt startu. Nie mowiac o czytelnosci na niskich poziomach glosnosci.

meloV8

  • 1552 / 5885
  • Ekspert
09-06-2016, 20:59
Mariusz, dzięki za pomiary.
Jesli system byl skalibrowany pod wzgledem spl to mierzone cisnienie wynioslo ok 94dB, jesli przyjmiemy ze tradycyjny tweeter wykrzesa 90 to nalezaloby sciszyc komresyjne do tego poziomu a wtedy thd jeszcze spadną :-)

melo, cusz za koszmarne znieksztalcenia :-))))
...dxwiekowo w ogóle nie ma o czym mowic, chyba ze ktos lubi dxwięk typu plumkanie ze subem.
Podchodzilem do tematu wiele razy i muzyka na pewno tak nie brzmi. Znieksztacenia mamy co najmniej nie gorsze a o gustach faktycznie nie ma sensu dyskutować. Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki.

Sorry, ale pomiary Mariusza nie wygladaja jak dla mnie prawidlowo. Dlatego nie bede sie na nich opieral.

lancaster

  • Gość
09-06-2016, 21:00
Melo skoro juz rozmawiamy o kwestach technicznych nie podlegajacych dyskusji, badx łaskaw zamiescic pomiar thd Tonsila i powiedzmy 6 krotnie drozszego tweetera.
Chyba nie pisales tego co pisales o perszingu w oparciu o niewielemowiace  subiektywne wrazenia ?
Masz je, prawda ?

Dla tego samego poziomu glosnosci powyzej 5KHz - uzyteczne pasmo perszinga o jakim pisalem i wszystko bedzie jasne.

skrzeczacego TW70 porownam bezposrednio z kilkukrotnie drozszym seasem. W Paśmie od 2K wzwyż
Nie mam perszinga na stanie wiec Ci nie pokaze jego pomiarow. Moja opinia na temat jego dzwieku jest glownie oparta o odsluch i porownania z innymi przetwornikami. Oczywiscie jesli tak bardzo chcesz, moge miec go pomiaru i porownac z czyms innym.

TW70 to glosnik niskiej klasy, o czym pisze sam producent, podajac jego wlasciwe pasmo pracy. W WLM i klonach Pylona, ten glosnik pracuje na 1 rzedzie, siejac znieksztalceniami na okolo, dajac wlasnie taki bajerancki dzwiek, ktory nie ma nic wspolnego z naturalnoscia.

melo, zmierze thd TW70 przy tweeterze i wrocimy do tematu.
Na razie wyglada na to ze opierasz sie na parametrach technicznych a nie masz bladego pojecia jak sprawa sie ma bo ich nie robiles. Tak po prostu.

A Twoje wrazenia subiektywne sorry wiesz jak mnie interesują...Twoja sprawa co Ci sie podoba.

tetejro

  • 2745 / 3008
  • Ekspert
09-06-2016, 21:02
Lancasterowi na pewno nie o to chodziło.

"Plumkanie" czy "cykanie",  to nie jest naturalny czy neutralny dźwięk. To plumkanie to są "dzwony" wywołane słabym przebiegiem odpowiedzi na impuls.

Głośniki neutralne w tym także estradowe, które neutralne być nie muszą przeważnie nie plumkają.

An przykład aluminiowe Seasy sa uważane za sterylne i obciete ze szczegółów. To efekt sztywnej mambrany nierozpraszjacej rezonansów w całym paśmie.

Wysokotonowe tubowce z kolei charakteryzyja się fobra reakcja na impuls. To jest wynik działania tuby jako transformatora akustycznego. Takie głosniki maja rózne inne problemy jak na przykład pociachana fazę akustyczną, ale nie bedą plumkać. Dadzą bardzo bezpośredni dżwięk.

Dobre szerokopasmowce to z kolei atut zwiazany z lokalizacja żródła dźwieku. W ich przypadku problemem mogą byc podbarwienia, ale plumkanie byłoby w nich juz bardzo poważną wadą.
« Ostatnia zmiana: 09-06-2016, 21:08 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
09-06-2016, 21:06
Mariusz, dzięki za pomiary.
Jesli system byl skalibrowany pod wzgledem spl to mierzone cisnienie wynioslo ok 94dB, jesli przyjmiemy ze tradycyjny tweeter wykrzesa 90 to nalezaloby sciszyc komresyjne do tego poziomu a wtedy thd jeszcze spadną :-)

melo, cusz za koszmarne znieksztalcenia :-))))
...dxwiekowo w ogóle nie ma o czym mowic, chyba ze ktos lubi dxwięk typu plumkanie ze subem.
Podchodzilem do tematu wiele razy i muzyka na pewno tak nie brzmi. Znieksztacenia mamy co najmniej nie gorsze a o gustach faktycznie nie ma sensu dyskutować. Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki.

Sorry, ale pomiary Mariusza nie wygladaja jak dla mnie prawidlowo. Dlatego nie bede sie na nich opieral.

I to jest argument, coś tobie nie wygląda albo nie pasuje do ideologii to wylot :-)

spoko zmierze Bruel Kjaerem albo jak wolisz Grasem (sprawdzalem jak sie ma przy nich moj prywatny mic i spoko a do 5K pokrycie 1dB) wtedy wrocimy do tematu. mowie o tw700 bo perszinga nie bede specjalnie kupowal, nie mam potrzeby.

tetejro

  • 2745 / 3008
  • Ekspert
09-06-2016, 21:07
tetejro, drivery kompresyjnie brzmia roznie, potrafia "elektrostatycznie", potrafią ostro i potrafią łagodnie, potrafia dxwięcznie i matowo, nie ma typu grania konkretnego dla tego typu glosnika, sporo zalezy od aplikacji dlatego pisze ze jesli ktos chce uslyszec co apt potrafi na gorze to dla tak malej diaftgemki robimy 3 way i cieszymy sie swietnymi skokami dynamiki nie osiagalnymi dla tradycyjnych tweeterow, miejscami dla niektorych byc moze zbyt dxwieczna (zwlaszcza po tekstylnych tweeterach) gorą. Za ta kase nie mamy jeszcze super rozdzielczosci i tu tradycyjny tweeter byc moze jakis szmerek więcej odtworzy, natomiast glowne zdarzenia nie maja przy apt startu. Nie mowiac o czytelnosci na niskich poziomach glosnosci.


To mniej wiecej napisałem zaznaczjąc że APT: wymaga złozonej filtracji jeżeli chcemy wyrównać i rozciągnąć ku dołowi jego pasmo. Da się nawet od 2,5k Hz jezeli potrzeba. I oczywiście, że obrzymamy brzmienie inne niż dla tego samego głośnika filtorwanego od 5k Hz.