Audiohobby.pl

HPA-03 - spostrzeżenia, wrażenia, opinie

asmagus

  • 4439 / 5450
  • Ekspert
23-10-2009, 12:31
To ciemna strona mocy jest ;)

fallow

  • 6457 / 5871
  • Ekspert
23-10-2009, 12:38
A ja myslalem, ze wystarczy sie pozbyc Grado by przejsc na ciemna strone mocy :)))

asmagus

  • 4439 / 5450
  • Ekspert
23-10-2009, 12:59
"Strach jest ścieżką ku ciemnej stronie. Strach do gniewu prowadzi; gniew do nienawiści; nienawiść do cierpienia. Wielki strach w tobie czuję"* ...przed słuchawkami innych producentów ;) "Nigdy nie lekceważ potęgi Ciemnej Strony Mocy. "**

*Yoda
*Lord Vader

Dink

  • 20 / 5307
  • Użytkownik
01-11-2009, 15:03
Czołem, niedawno poprawiałem HPA-3. Niewiele można było zrobić, bo miał współpracować z K701 i nic z tego nie wyszło. Usunąłem "turbodoładowanie", podwyższyłem znacznie napięcie zasilania. Rezultat lichy. Ktoś pytał o schemat. Niżej zamieszczam. Pozdrawiam Dink

asmagus

  • 4439 / 5450
  • Ekspert
01-11-2009, 16:06
A co chciałeś zrobić by go "poprawić"?

Dink

  • 20 / 5307
  • Użytkownik
01-11-2009, 17:37
Żeby coś poprawić, to się różne rzeczy robi. Tutaj nic już nie pomoże. Pozdrawiam Dink

lancaster

  • Gość
01-11-2009, 18:26
Jasne Dink....nie słuchałem wzmacniacza ale pewnie oprócz zjechania czyjejs konstrukcji chciałbyś się pochwalic własną(której nie trzeba poprawiać)....nie wiem skąd tyle "życzliwości" ?
Na starym as podobało mi sie to co pisał w DIY Darkul. Chciałeś sobie sprawdzic dlaczego uwaza ze jego sprzęciory grają OK to robiło się wzmacniacz np. i nie było problemu.
....grały OK.

Dink

  • 20 / 5307
  • Użytkownik
01-11-2009, 18:38
Nie rozumiem intencji Twojego wpisu. Niczym  nie muszę się chwalić, a ni nic nie krytykuję. Jeśli napisałem, że nic się nie da wiecej zrobić, to nie znaczy, że krytykuję. Co ma wspólnego AS i Darkul, którego nie znam z moim wpisem. Ktoś chcial schemat, więc zamieściłem. To wszystko. Pozdrawiam Dink

lancaster

  • Gość
01-11-2009, 18:44
Dink, ja też nie rozumiem intencji Twojego wpisu. Ludziom z tego co czytam wzmacniacz sie podooba.
Może źle kombinuję, ale to trochę tak jakby ktoś zamieścił np. schemat Twojego wzmaka i napisał, ze sorry ale z takiej koncepcji pomimo starań nic się nie da zrobić....nie wiem po co ?

Ogólnie rozumiem że uważasz wzmacz za niezły, tylko n ie pasujacy do 701-ek  ?:)

Dink

  • 20 / 5307
  • Użytkownik
01-11-2009, 19:00
Tego nie powiedzialem, ale z pewnością K-701 nie nadaja się do tego wzmacniacza, albo odwrotnie. Nie dało sie więcej nic zrobić, bo płytki nie można było umieścić bliżej płyty czolowej, a transformator odsunąć przynajmniej od potencjometra. Luftzirkulation na pokrywie obudowy jest z tyłu i służy nie tylko do odprowadzania ciepła, ale końcówki lamp - szczególnie większych gabarytów /tesle/ , akurat wchodzą w szpary luftu. Było jeszcze wiecej interesujących spraw, choćby patent łączenia dwóch transformatorów. Ale uchylam się od wszelkich uwag, bo widzę, ze tutaj nie powinno się pisać prawdy. Interesująca filozofia upatrywania spiskowej teorii.  Jeśli uważasz, ze zamieszczenie schematu jest brakiem życzliwości, to po prostu się nie bardzo rozumiemy. Pozdrawiam Dink


asmagus

  • 4439 / 5450
  • Ekspert
01-11-2009, 20:15
Dink - właśnie powinno pisać się prawdę. Ja jako zadowolony posiadacz HPA-03 chciałbym wiedzieć co i dlaczego w dźwięku Ci się nie podoba a nie w konstrukcji (to z pewnością chcą wiedzieć inni). Mam AKG  271 mk II i współpraca z nimi jest co najmniej dobra.


Co do 2 transformatorów, tak jest z tego co wiem tylko w moim egzemplarzu na moją pisemną prośbę skierowaną do konstruktora :)

Ciekawe jest wszystko to co piszesz ale jeszcze ciekawsze, że wszystkie twoje 4 posty na forum są w tym wątku.

Dink

  • 20 / 5307
  • Użytkownik
01-11-2009, 20:56
Nie napisalem nawet jednego słowa o dźwięku tego wzmacniacza i nie napiszę. Niech napisze właściciel, który zupelnie przypdkowo - dzisiaj to zauważyłem, jest uczestnikiem tego Forum. Jest to Vdmesis. W sierpniu zlecił mi
poprawienie tego wzmacniacza, bo na jego słuchawkach nie da się w ogóle słuchać. Prosił mnie też o wymianę lamp na Philipsa. Przysłał mi słuchawki i wzmacniacz. Początkowo myślałem, ze chodzi o jakiś zagraniczny uklad. Nie znalem tej konstrukcji. Zresztą, nie korzystam z słuchawek, chociaż mam  i dostałem QuietComfort2 od kostrukatora tych słuchawek z Bose.  Wzmacniacze słuchawkowe traktuje marginalnie i zaledwie kilka tylko zrobiłem. Słuchalem nie dłużej, niż pół minuty. To wszystko. Szybko oceniłem, ze na tym wzmacniaczu te słuchawki nie będą "graly" Poprawiłem ile się dało - tj. podwyższyłem napięcie do 260V, usunąłem też domontowany transformator,  i wymieniłem kondensatory na wyższe napięcie. Odesłałem do Katowic i o ile wiem,
a tak mi powiedział później Vdmesis, tak poprawiony wzmacniacz działał znacznie lepiej, niż wcześniej. Vdmesis sprzedał później ten wzmacniacz na Allegro. U mnie natonmiast zamówił budowę innego wzmacniacza, którego jakość ocenił wysoko. Tyle mogę wyjasnić. Warto zaznaczyć, że słuchawki o niskich impedancjach powinny być sterowane wzmacniaczem z wyjściem transformatorowym oczywiście, z dobrym jakościowo tarnsformatorem. I również należy pamiętać, że zaprojektowany źle wzmacniacz lampowy i źle wykonany jest gorszy od najgorszego tranzystora. Nie odnosi się to wcale do HPA-03. To moja luźna uwaga, bo wzmacniacze lampowe projektuje i buduję od blisko pięćdziesięciu lat i wcale nie zamierzam moich konstrukcji wychawalać - jak próbował mi wmówić Lancaster. Pozdrawiam Dink

 

asmagus

  • 4439 / 5450
  • Ekspert
01-11-2009, 21:01
Nie jestem elektronikiem lecz twierdzenie, że "słuchawki o niskich impedancjach powinny być sterowane wzmacniaczem z wyjściem transformatorowym" jakoś dziwnie mnie razi w kontekście masy testów np Grado (32-ohm) na OTL\'ah.

Gdy słuchawki mają ponad 100 dB efektywności jakie znaczenie ma ich niska impedancja dla wzmacniacza OTL ?? ??

bomarek

  • 19 / 5880
  • Nowy użytkownik
01-11-2009, 21:26
O niebo lepiej zagra układ z tej strony:
http://headwize.com/projects/showfile.php?file=cmoy5_prj.htm

Układ HPA3 jeżeli jest zgodny z zamieszczonym schematem (wtórnik katodowy) to najgorsze rozwiązanie jako wzmacniacz słuchawkowy a w szczególności do słuchawek nisko omowych.

asmagus

  • 4439 / 5450
  • Ekspert
01-11-2009, 21:29
Bomarku a czy poza rzutem oka na "kartkę" i dane z neta słuchałeś czegokolwiek przez jakiekolwiek słuchawki na HPA-03?