Audiohobby.pl

HiFiMan Shangri-la

Gwos

  • 361 / 5680
  • Zaawansowany użytkownik
27-11-2023, 12:12
Muszę przyznać, że z czasem Shangri-La tylko rośnie w moich uszach. Na Fezz Audio Lybra na lampach 300B Full Music, ale też z Accu A-75, gra świetnie. Ponadto odkryłem dla siebie starą prawdę i upewniłem się prostym testem, że wygrzanie dacka i pre Accu pomaga - do diaska: w sobotę wróciwszy do muzy po kilku godzinach, gdy oba sprzęty były włączone i grzane, Fezzowi zaś dałem raptem kwadrans, muza zabrzmiała idealnie, czasem już nawet tej 2db kompensacji na dole pasma nie trzeba! Fiu fiu!
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Gustaw

  • 3856 / 3326
  • Administrator
27-11-2023, 12:27
Hej Peter. Może warto założyć osobny wątek dotyczący AVS 2023 - dziwne, że go nie ma.

http://audiohobby.pl/index.php?topic=14914.0

Krzysztof_M

  • 1471 / 5297
  • Ekspert
27-11-2023, 15:32
No bo to chodzi chyba o zdolnosc wzmacniacza do oddawania tych 'natychmiastowych/impulsowych' zapotrzebowan na moc u danych nausznikow, kiedy mamy spietrzenie orkiestry, zwlaszcza gdy dochodzi tez bas, wowczas dynamika sie usrednia, utwardza i tylko wyzsze rejestry sa dobrze oddawane. Gra glosno, nerwowo i chudo przewaznie.
Pamiętam jak kolega Krzysztof_M pisał, że jego wzmacniacz był trochę za słaby na SR-X9000 i nie wydobył z nich wszystkich soków. Krzysztofie, skąd i kiedy wiadomo, że wzmak nie daje rady? Jakie są objawy? Jakie mamy narzędzia oceny, skoro nie mamy porównania?
W moim wypadku zjawisko było łatwo zaobserwować podczas porównywania SR-X9000 z innymi słuchawkami - wszystkie grały na tych samych ustawieniach głośniej od nowego flagowca.
A podczas próby zwiększenia głośności mój wzmacniacz zaczynał kompresować i zniekształcać dźwięk.
Tak więc żadnej skomplikowanej analizy zjawiska nie musiałem przeprowadzać.

Niestety gdy gościłem te słuchawki u siebie to nie posiadałem jeszcze możliwości dokonywania pomiarów.
Stąd można powiedzieć, że obserwacje o prądożerności SR-X9000 to absolutnie moja subiektywna ocena :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Gwos

  • 361 / 5680
  • Zaawansowany użytkownik
27-11-2023, 20:38
Dziękuję, Krzysztofie, za odpowiedź! Nigdy nie wiem, jak rozumieć słowo "zniekształcenia", jakoś nikt nigdy mi ich dotąd palcem nie pokazał, ale domyślam się, że coś było bardzo niefajnego i jednocześnie oczywistego - w miarę podgłaśniania, bo to chyba w tym przypadku kluczowe.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Krzysztof_M

  • 1471 / 5297
  • Ekspert
27-11-2023, 22:28
Dziękuję, Krzysztofie, za odpowiedź! Nigdy nie wiem, jak rozumieć słowo "zniekształcenia", jakoś nikt nigdy mi ich dotąd palcem nie pokazał, ale domyślam się, że coś było bardzo niefajnego i jednocześnie oczywistego - w miarę podgłaśniania, bo to chyba w tym przypadku kluczowe.
Zniekształcenia na ogół pojawiają się przy wysokich poziomach głośności.
Ale interpretacja nie jest zawsze oczywista.
Mocne, słyszalne, wyraźnie zniekształcenia mogą pochodzić od wzmacniacza, przetworników albo i samych uszu gdy przekroczymy poziom głośności.
Dlatego ocena, który z elementów w pierwszej kolejności jest w danym momencie  odpowiedzialny nie musi być łatwa.

P.S. Oczywiście najlepiej gdy sprzęt potrafi wygenerować takie poziomy niezniekształconej głośności, gdzie jedynym ograniczeniem są nasze uszy.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

pmcomp

  • 225 / 4929
  • Aktywny użytkownik
28-11-2023, 23:13
Przemku, gratuluje lamp, nie posadzalem Cie o tak szybka decyzje. To raczej moja domena :)

A teraz z innej beczki, jak wspominalem jestem wyjazdowy czyli mobilny … grajkowo i sluchawkowo.
I … jestem w szoku. Z moim DAP Cayin N3Pro Senki HD600 dostaly w dupu od SONY MDR-CD900ST z rynku PRO, dostepne komercyjnie tylko w Japonii. Ja mam i znam te SONY tak od 10-lat i wiem na co je stac ale … jestem w wielkim szoku, kolejna legenda sie poddala. Zeby nie bylo ten N3Pro bez problemu napedza HD800 wiec to nie jest problem cienkiego pierdzenia.
Sorry za OT dynamiczny w watku o elektrostatach.

Ciekawe jak by bylo ze starszymi HD580 Precision.

Pozdro z wakacji.

Tu na samym koncu nt. tych sluchawek SONY: https://www.sony.net/Products/proaudio/en/story/story03.html

Warto przeczytac caly tekst poniewaz traktuje o historii zapisu cyfrowego jeszcze na tasmowych rekorderach cyfrowych zanim powstaly plyty CD. Max. jakosc osiagalna finalnie z tego rozwiazania to 24/48.

Pozdro
pmcomp

Ged

  • 1716 / 5907
  • Ekspert
29-11-2023, 08:23
Ale przyznasz Krzysztofie, że lampowce zawsze mają jakieś zniekształcenia a tranzystory najczęściej nie. Trany trzymają głośniki "za mordę", a lampy "czarują" ale czasem dźwięk się rozjeżdża. Mnie to ostatnie nie przeszkadza. Miałem u siebie genialne trany, poza kontrolą nic z tego nie wynikało. Ale zobaczymy co zostanie u Przemka.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5297
  • Ekspert
29-11-2023, 17:06
Ale przyznasz Krzysztofie, że lampowce zawsze mają jakieś zniekształcenia a tranzystory najczęściej nie. Trany trzymają głośniki "za mordę", a lampy "czarują" ale czasem dźwięk się rozjeżdża. Mnie to ostatnie nie przeszkadza. Miałem u siebie genialne trany, poza kontrolą nic z tego nie wynikało. Ale zobaczymy co zostanie u Przemka.
Odpowiem klasycznie: jak nie jak tak :)

Oczywiście, w kategoriach parametrów mierzalnych lampy wypadają bardzo słabiutko.
Coś jednak sprawia, że można ich z przyjemnością słuchać, chociaż są takie konstrukcje lampowe, które zbliżają się brzmieniem do tranzystorowców ... i wtedy przestają mieć sens :)

Z pewnością więcej wysiłku potrzeba aby do lampowej końcówki mocy dopasować zestawy głośnikowe.
Ale nie oszukujmy się, wybór jest ogromny, jest co przerzucać jeśli ktoś lubi gonić króliczka :)

No i w zimowy wieczór odpalona lampa z pewnością dodaje coś od siebie nie tylko do dźwięku ale też do aury w pokoju :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Gwos

  • 361 / 5680
  • Zaawansowany użytkownik
29-11-2023, 17:34
Ale zobaczymy co zostanie u Przemka.

Na razie wstrzymuję się z testami do momentu nadejścia i zaaplikowania nowej lampy w dacku. Ale jak już pisałem, z Fezzem Lybrą na lampach 300B Full Music mógłbym spokojnie żyć. Jednak jak znam siebie, jeszcze się trochę pomęczę.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Wojciech7

  • 1503 / 1106
  • Ekspert
29-11-2023, 17:45
Ale przyznasz Krzysztofie, że lampowce zawsze mają jakieś zniekształcenia a tranzystory najczęściej nie. Trany trzymają głośniki "za mordę", a lampy "czarują" ale czasem dźwięk się rozjeżdża. Mnie to ostatnie nie przeszkadza. Miałem u siebie genialne trany, poza kontrolą nic z tego nie wynikało. Ale zobaczymy co zostanie u Przemka.


No i w zimowy wieczór odpalona lampa z pewnością dodaje coś od siebie nie tylko do dźwięku ale też do aury w pokoju :)

Między innymi dla tego mam (może nie 100% wzmacniacz lampowy), który właśnie robi taką aurę w pokoju-:)))

pmcomp

  • 225 / 4929
  • Aktywny użytkownik
29-11-2023, 23:13
Chcialbym przypomniec szanownym kolegom ze tranzystor jest niczym innym jak triodą … albo odwrotnie jak kto woli.
 
Zasada dzialania jest identyczna.

Roznice wynikaja jedynie z budowy i jej ulomnosci, a nie z zasady dzialania.

Na szybko i w uproszczeniu … tranzystor w torze wzmocnienia tez zacznie znieksztalcac dzwiek tyle, ze później. Kto nie wierzy niech sprobuje zbudowac wzmak na tranzystorze malej mocy i posluchac jak szybko ten tranzystor „sie skonczy”.
:).

A ze dzwiek jest inny? To tez wynika z budowy.

Do poduszki na szybko: https://sklep.avt.pl/pl/blog/co-to-jest-tranzystor-jak-dziala-i-za-co-odpowiada-1695109387.html

Pozdro
« Ostatnia zmiana: 29-11-2023, 23:18 wysłana przez pmcomp »
pmcomp

pmcomp

  • 225 / 4929
  • Aktywny użytkownik
29-11-2023, 23:19
Ale przyznasz Krzysztofie, że lampowce zawsze mają jakieś zniekształcenia a tranzystory najczęściej nie. Trany trzymają głośniki "za mordę", a lampy "czarują" ale czasem dźwięk się rozjeżdża. Mnie to ostatnie nie przeszkadza. Miałem u siebie genialne trany, poza kontrolą nic z tego nie wynikało. Ale zobaczymy co zostanie u Przemka.


No i w zimowy wieczór odpalona lampa z pewnością dodaje coś od siebie nie tylko do dźwięku ale też do aury w pokoju :)

Między innymi dla tego mam (może nie 100% wzmacniacz lampowy), który właśnie robi taką aurę w pokoju-:)))

Do tego moga sluzyc stare zarowki albo nowoczesne robiace za vintage.
pmcomp

pmcomp

  • 225 / 4929
  • Aktywny użytkownik
29-11-2023, 23:21
Dziękuję, Krzysztofie, za odpowiedź! Nigdy nie wiem, jak rozumieć słowo "zniekształcenia", jakoś nikt nigdy mi ich dotąd palcem nie pokazał, ale domyślam się, że coś było bardzo niefajnego i jednocześnie oczywistego - w miarę podgłaśniania, bo to chyba w tym przypadku kluczowe.

Tu jakos to po ludzku opisano: https://www.tophifi.pl/blog/post/znieksztalcenia-dzwieku-w-glosnikach.html
pmcomp

Gwos

  • 361 / 5680
  • Zaawansowany użytkownik
30-11-2023, 00:07
Dzięki Piotrze za wprowadzenie wątku edukacyjnego! Czytam! Mam wrażenie, że tym razem chodzi nam jednak o zniekształcenia wprowadzane do systemu przez źle dobrany wzmacniacz a nie ograniczenia samych przetworników. No chyba, że jedno z drugim jakoś sprytnie się wiąże.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

pmcomp

  • 225 / 4929
  • Aktywny użytkownik
30-11-2023, 09:49
Jesli chodzi o wspolprace sluchawek ze wzmacniaczem to … wystepuje praktycznie jedna zasada … dopasowanie impedancji sluchawek i impedancji wyjsciowej wzmacniacza. Oczywiscie wzmacniacz musi dawac odpowiednia moc od kilkuset miliwatow do kilku watow. Trudne w napedzeniu sluchawki to takie ktore maja duza impedancje. Np. Dynamiczne Sennheiser HD600 czy HD800. Maja one 300 ohm. W dzisiejszych czasach produkuje sie wzmacniacze sluchawkowe o odpowiednich parametrach zdolne bez problemu napedzic takie wysokoimpedancyjne sluchawki. Ale jesli wetkniecie je do „przypadkowej” dziurki sluchawkowej jakiegos wzmaka zintegrowanego np. z lat 90-ych to moze on nie dac rady. Bedzie za cicho i kompletnie bez zycia i dynamiki.
Oczywiscie sluchawki powinny miec jak najwyzsza skutecznosc, wtedy wzmakowi bedzie latwiej je napedzic. Niestetyten parametr nie jest czesto podawany.

« Ostatnia zmiana: 30-11-2023, 10:03 wysłana przez pmcomp »
pmcomp