Audiohobby.pl

Nakamichi BX-125E

nano

  • 9079 / 4999
  • Ekspert
20-06-2023, 08:34
jakub...ok
mnie niestety przeszkadza ,,
ale zeby nie bylo za "madraluje"


mam NADy ..a w nich nic nie przeszkadza  dziwne ,,,smiech
czyli wniosek


jak kto lubi ...temat zamykamy...
bawmy sie dalej

JaKub92

  • 1822 / 5493
  • Ekspert
20-06-2023, 13:11
Dokładnie ;) A na szczęście są dostępne silniki zamienne. Ale mam jeszcze jakieś używane tylko nie wiem, na ile sprawne. W każdym razie podstawię i będę wiedział.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5493
  • Ekspert
22-01-2024, 15:50
Pisałem jakiś czas temu o problemie podczas nagrywania, w postaci szmerów/trzasków pojawiających się na poziomie około -20 dB lub nawet trochę więcej.
Przyczyna okazała się prostsza niż podejrzewałem, a znowu szukałem jej nie wiadomo gdzie... Zapis/odczyt przełączany jest zwykłym przekaźnikiem na 12V i ten miał po prostu zabrudzone styki. Po ich oczyszczeniu skasowałem trzy kasety na czysto i jest cisza.
To samo będzie w drugim BX-125 - tym od Wojtka, bo ma identyczną usterkę. Podejrzewam, że będzie to chyba często bolączka tych Naków, skoro trafiły mi się dwa z identycznym uszkodzeniem. Jeśli problem się powtórzy - przekaźnik do wymiany.
Taka mała pierdoła, a ja już kiedyś chciałem wymieniać "pomarańczki", podstawiać tranzystory w torze zapisu, oraz rozbierać i czyścić przełączniki typu taśmy... ;)

Na drugim foto oznaczyłem styki odpowiadające za zapis. Przy odczycie nie zauważyłem tego problemu, bo w sumie cały czas są "zwarte" i nie zdążyły się utlenić.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9401 / 5846
  • Ekspert
22-01-2024, 19:39
O popatrz ;-) Jakubie dziękuję za wieści, to bardzo dobra wiadomość.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
22-01-2024, 19:53
Kuba - z nieba mi spadłeś z tym wpisem swoim :)
   Ja właśnie siedzię ponownie w Naku  -  wprawdzie 150-ce ale on ma dokładnie takiego samego drania w środku.
  No i też złapałem go na jakichś trzaskach bliżej nieokreślonego pochodzenia.   Myślałem że przy nagrywaniu to potki poziomu-  potem zabrałem się za kondensatory których z pięć sprawdziłem i wszystkie OK  a to gadzina obok pewno.
Zaraz pruję i czyszczę :)   
  W moim skubańcu to te trzaski i syki to generalnie raczej na początku nagrywania-  potem się chyba wszystko zgrzewa i idzie w miarę OK ale czasami -----
« Ostatnia zmiana: 22-01-2024, 19:55 wysłana przez pień »

JaKub92

  • 1822 / 5493
  • Ekspert
22-01-2024, 20:11
Miałem nawet pisać, że to samo będzie w BX-100 i BX-150. Taka pierdoła, a minęło ponad dwa lata zanim na to wpadłem i to w sumie przypadkiem, bo myślałem, że będzie grubsze dłubanie (tak jak i Ty to widzę zdążyłeś poczynić), a tu na 10 minut roboty... :P Cieszę się w takim razie, że przy okazji i Tobie pomogłem ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
22-01-2024, 22:12
Twoje odkrycie zaoszczędziło mi ogromnie dużo dłubania-  bo dopiero zacząłem hehehehe  .    Tak z godzinę czy dwie już walczyłem- potki wyczyściłem, parę kondensatorów sprawdziłem i przerwę sobie zrobiłem-  patrzę tutaj i to był strzał w dychę  :)
   Już wszystko OK :)   i działa jak trzeba. 

JaKub92

  • 1822 / 5493
  • Ekspert
23-01-2024, 15:47
Hehe no to ładne mamy synchro :D W sumie ogarnąłem ten temat kilka dni wcześniej zanim napisałem, jakbym napisał od razu, to zaoszczędziłbym Ci jeszcze tych dwóch godzin :P
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Krzysztof_M

  • 1474 / 5299
  • Ekspert
23-01-2024, 17:37
Podobne szumy przy nagrywaniu mam też w RX-202 - jeszcze się za niego nie zabrałem (tylko zmieniłem idler, rolkę i pasek od tacki), ale właśnie przy nagrywaniu szmery są dziwne i trzaski.
Patrzę w schemat a tam również przekaźnik, o którym wspomina Jakub92 - dziiiięki Jakubie :) Jedna inwestygacja z głowy!
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4691 / 2306
  • Ekspert
23-01-2024, 19:43
W rozbieralnych przekaźnikach czyści się styki zawsze podczas remontu i odnawiania.
To nie nowina, w każdym sprzęcie, a w wzmacniaczach to obowiązkowo co pare lat, w kaseciakach to najczęstsza przyczyna dziwnych stanów a nawet zanikania kanałów to przekaźniki, podobnie jak mechaniczne listwy przełączające zapis /odczyt.
Zamknięte przekaźniki może nie śniedzieją tak szybko jak rozbieralne, ale też na stykach może wystąpić "korozja" z czasem, warto je też sprawdzać miernikiem.

Głupia sprawa..... parę dni temu rozbierałem przełącznik w listwie zasilającej i też czyściłem styki, niby czysto w powietrzu a syf na nich był czorny, tłusty, dopiero długopis z włóknem szklanym dał rade...

pień

  • 2246 / 1044
  • Ekspert
24-01-2024, 02:08
Specjalnie to ja za tymi przekaźnikami to się nie rozglądałem wcześniej.  Ale w porywie wyciskania wszystkiego co się da-  albo co mogę -  z magnetofonów dzisiaj złapałem się za kolejnego i co tam siedzi, jak myślicie ?   A no taki sam skubaniec mały :)   w Kenwoodzie  9010 sobie siedzi=  czyli pewnie we wszystkich hehehehe.    Teraz to już się wbije w głowę na zawsze że to jeden z punktów do przerobienia.   Albo obowiązkowo ew. jak coś chrobocze - poziomu nie trzyma  itp......

JaKub92

  • 1822 / 5493
  • Ekspert
24-01-2024, 03:37
Podobne szumy przy nagrywaniu mam też w RX-202 - jeszcze się za niego nie zabrałem (tylko zmieniłem idler, rolkę i pasek od tacki), ale właśnie przy nagrywaniu szmery są dziwne i trzaski.
Patrzę w schemat a tam również przekaźnik, o którym wspomina Jakub92 - dziiiięki Jakubie :) Jedna inwestygacja z głowy!

No proszę - jeszcze i do naprawy takiego pięknisia jak RX-202 przy okazji się przyczyniłem :D
Cała przyjemność po mojej stronie ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9401 / 5846
  • Ekspert
24-01-2024, 20:54
Widzisz Jakubie taki mały ruch z przekaźnikiem, a ile zadowolonych osób ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5493
  • Ekspert
24-01-2024, 21:04
I cieszy mnie to - mi też niejednokrotnie ktoś pomógł (Ty Wojtek to już w ogóle pobiłeś wszelkie rekordy hehehe), więc cieszę się, kiedy mogę dać coś od siebie.
Krzysztofie - jeśli możesz, to porób proszę fotki tego RX-202 i wrzuć do oddzielnego wątku (bo chyba nawet nie ma go na forum). Chętnie gada zobaczę :D
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Krzysztof_M

  • 1474 / 5299
  • Ekspert
25-01-2024, 07:17
I cieszy mnie to - mi też niejednokrotnie ktoś pomógł (Ty Wojtek to już w ogóle pobiłeś wszelkie rekordy hehehe), więc cieszę się, kiedy mogę dać coś od siebie.
Krzysztofie - jeśli możesz, to porób proszę fotki tego RX-202 i wrzuć do oddzielnego wątku (bo chyba nawet nie ma go na forum). Chętnie gada zobaczę :D
Oczywiście, jak tylko trafi na kanał. Jeszcze w szafie czeka.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −