Audiohobby.pl

Moebius preamplifier

a_men

  • 746 / 5899
  • Ekspert
23-10-2009, 13:36
http://www.6moons.com/audioreviews/audiotropic/moebius.html
http://www.audiotropic.net/Projects/Mobius/mobiusProj.html

Fajny patent na prosty preamp aktywny. W środku stary znajomy - Lampizator:)
Bardzo mi sie podoba, zwłaszcza koncepcja obudowy. Ciekawe, czy na 6n6p byłby równie dobry?
Może ktoś już miał z nim do czynienia?

lancaster

  • Gość
23-10-2009, 13:46
...wiesz co a_men, masz u mnie duże piwo :)
Taki projekt u nas byłby zjechjany a w najlepszym razie uznany za ekscentryczny...fajny preamp - gość miał fantazję
Super....a co to srpp to jakieś od macochy i źle gra ?;)

buble_corp

  • 29 / 5898
  • Użytkownik
23-10-2009, 13:49
-> a_men

Dużo na temat tego pre było na audiostereo (cały wątek) i ciekawie o nim pisał toptwenty. Zrobiłem to pre dokładnie na tych pentodach co projektant i grało całkiem fajnie, dynamicznie jak to SRPP potrafi. Lampy niestety trzeba mieć dobrze dobrane aby to zagrało z dobrymi konturami i sceną. IMHO do lampowej końcówki nie ma sensu bawić się w takie preampy, tylko od razu iść w stronę prampu na jakiejś lampie DHT np 10, 25 z trafem albo dławikiem w anodzie.

asmagus

  • 4439 / 5451
  • Ekspert
23-10-2009, 13:50
Ciekawe jaki by z tego wyszedł wzmacniacz słuchawkowy ;)

a_men

  • 746 / 5899
  • Ekspert
23-10-2009, 14:05
>lancaster
Trzymam za słowo;)

>buble_corp
Własnie znalazłem. Dzięki.

a_men

  • 746 / 5899
  • Ekspert
23-10-2009, 14:07
P.S.
tu pisza o nim całkiem dobrze:
http://www.positive-feedback.com/Issue22/awards_2005.htm

  The AudioTropic Moebius Linestage

Ok, I admit it; Michael Lavorgna of 6moons beat me to it by proclaiming the Moebius one of his best of the year. He is dead-on; the Moebius is a killer linestage and Eric Kingsbury deserves to be recognized for his contributions to the art of building vacuum tube audio gear. The Moebius exudes a refined yet simple handmade elegance that belies its sonic abilities. There will be more to say on this subject in the coming months, but for now I\'ll just say that the AudioTropic Moebius now resides in my system and is not likely to return to the islands unless I am tethered to its frame. Aloha!

buble_corp

  • 29 / 5898
  • Użytkownik
23-10-2009, 14:11
-> a_men

I jak chcesz być na czasie to poszukaj wpisów autora tego preampa na diyaudio, z rok temu pisał, że aktualnie preferuje podobny układ ale na lampie chyba 6t4 (taka niska novalowa).

a_men

  • 746 / 5899
  • Ekspert
23-10-2009, 14:30
>buble_corp
Juz znalazłem. Dlaczego uważasz, ze ten pre nie nadaje sie do lampowej końcówki mocy?

Oto schematy wersji standardowej, na 6t4 oraz na 6sn7 zrobionej dla Terrego Caina - tego co robi fajne tuby i linie transmisyjne na Fostexach:)

a_men

  • 746 / 5899
  • Ekspert
21-12-2009, 10:22
Pozwolę sobie zacytować wpis americano nt. Moebiusa umieszczony na AS w wątku o GM70:

"Cała idea moebiusa jest prosta. Po co stosować duży voltage gain a potem obcinać napięcie ponownie?
Zastosowano odpowiednie lampy i uzyskano odpowiednią mieszankę napięcia i prądu na wyjściu. Dzięki temu ten preamp jest bardzo neutralny, nie wnosi charakteru a jedynie pozwala na przekazanie pozytywnych cech źródła dalej. I tak jest zachowany świetny rytm, szybkość i dynamika, barwy. Ponoć w porównaniu A/B moebius pokonał wypasiony preamp audio note\'a w topologii M7, który akurat słyszałem u siebie i który rozwalił (inaczej tego nazwać nie mogę) topowy dzielony preamp sonic frontiers. No i właściciel audio note\'a po tym porównaniu do moebiusa sprzedał audio note\'a. To również mój znajomy, podobnie jak właściciel moebiusa. Osobiście nie słyszałem tego porównania, ale mam jednak zaufanie do kumpla, który w audio "total hi-end" siedzi 20 lat i zrobił sobie ten pre twierdząc, że nic lepszego nie potrzeba. Zdaję sobie sprawę, że troszkę "chrzanię kocopały", ale dlatego pytałem Matthew czy słyszał moebiusa w dobrym wydaniu, jako gość dość osłuchany..."

Ciekawa sprawa...

Gustaw

  • Gość
21-12-2009, 10:43
>> a_men, 2009-12-21 10:22:24

Na wpisy americano, jako miłośnika bezjajecznego grania i mułowatych systemów to raczej bym uważał. No chyba, że preferuje się również ten sposób prezentacji dźwięku.

lancaster

  • Gość
21-12-2009, 10:56
Gustaw, w tym przypadku americano powołuje sie na znajomych więc moze sie okazać ze preamp gra OK :)
Ja rozumiem ze do częsci ludzi takich "nówka sztuka nieśmigana" "hajendowców" nie dociera że w chałupie na stole kuchennym(jak Gibson swojego Mad Maxa :)) można zrobic urządzenie lepsze dźwiekowo od ich bóstw za tysiaki $ ....no i bardzo dobrze uważam od jakiegos czasu :)
W kazdym razie mi sie podoba, po wklejonych schematach również - prosto bez przekombinowywania...sam takie robię jesli juz bo na bardziej zawiłe nie mam natchnienia.... masz srpp w swojej hybrydce :)

Zresztą sam schemat to 50% grania....reszta to budowa, użyte elementy no i najwaznijsz - cena, design i recka w prasie - bo to gra audiofilom w Polsce najbardziej :))))

a_men

  • 746 / 5899
  • Ekspert
21-12-2009, 10:58
>Gustaw

U mnie gra z jajem:) To opinia jego znajomego, a SRPP jak gra to chyba wszyscy wiemy:)
Chodziło mi raczej, że ktoś się odważył na podejście do tematu bez kompleksów i porównanie stosunkowo taniego preampu DIY (ale zrobionego zgodnie ze sztuką) do Audio Note M7 za kwotę, którą wiekszość z nas może zobaczyć w walizce na filmach gangsterskich:)

lancaster

  • Gość
21-12-2009, 11:05
amen....od siebie mogę powiedzieć ze też jestem takim chamem który porównuje audiofilskie sacrum do audiofilskiego profanum.....często sie okazuje ze profanum wypada zwyczajnie lepiej....podpytaj magusa jak np. znajomy posiadacz thiel cs2.4 bladł słysząc klipscha cornwalla :))))
Ja pozwoliłem sobei na proównanko z paczkami za 120Kzł(gangsterzy nosza takie kwoty spięte gumką w kieszeni).....no niestety losie okrutny....ale stolarke paczki za 120Kzł mają niewątpliwie lepsza....słyszysz magus ???:)))