Audiohobby.pl

Dźwięk - charakterystyka bez grafomanii

magus

  • 20990 / 5904
  • Ekspert
12-07-2009, 16:00
janko,

to proste jak konstrukcja gwoździa (dla inżyniera)

przestrzeń, w przeciwieństwie do płaszczyzny, posiada jeden wymiar więcej
czyli 3 vs 2

jeśli coś jest bardziej przestrzenne (rozciągnięte 3 wymiarach, zamiast spłaszczone w 2) to można by podświadomie oczekiwać większego rozrzedzenia (niekoniecznie słusznie), czyli mniejszej "mięsistości" (gęstości - do wyboru)

u nas nic takiego nie zaszło
Odszedł 13.10.2016r.

magus

  • 20990 / 5904
  • Ekspert
12-07-2009, 16:01
P.S.

dlaczego śmieszy cię pojęcie "szybkości" szczególnie?
Odszedł 13.10.2016r.

T-34/85

  • 111 / 5534
  • Aktywny użytkownik
12-07-2009, 16:40
kultowy to nie świetny czy świetna jest dziś wieża Diory albo Altusy? a to kultowy sprzęt

Gabriel

  • 1229 / 5698
  • Ekspert
12-07-2009, 17:02
Heh, "kultowy"... "kultowy" film, "kultowe" auto, "kultowy sprzęt", "kultowy" album CD...Czy ludzie już tak ogłupieni są pop-kulturą ziejącą z mediów, że łapią poddawane im na tacy słowa, używając ich później w każdej sytuacji i bez opamiętania?"kultowy" film, "kultowe" auto,  "kultowy sprzęt", "kultowy" album CD... Nic tylko zapytać "TAKIEGO KTOSIA" czy "TY" wyznajesz kult religijny - modlisz się do: auta, sprzętu płyty CD...?"kultowe" to mogą być "miejsca kultu".
Właśnie teraz w moim CD kręci się "The Wall" Pink Floyd. Dla mnie ten album nie jest "kultowy". Nie modlę się do niego.

janko

  • 186 / 5507
  • Aktywny użytkownik
12-07-2009, 21:18
magus pojęcie tej "szybkości" śmieszy mnie ponieważ jest stowane niefachowo przez ludzi którym wydaje się że jest inaczej..
Bo co twoim zdaniem to oznacza? Czy głośnik niskotonowy musi być rownie "szybki" jak wysokotonowy grający w tym samym zestawie głośnikowym?

Twoja definicja trójwymiaru rzeczywiście jest prosta jak gwóźdź dla inżyniera, jednak nie mówi nic jak trójwymiar objawia się w odtwarzaniu stereofonicznym.
Czy "bardziej 3d" jest para głośników punktowych (jak szerokopasmowce chwalone za swoją stereofonię), czy promieniujących dookulnie wypełniających pomieszczenie jednolitym dźwiękiem?

Znam wiele osób które "mięsistość" rozumieją inaczej niż Ty, więc  po co twoim zdaniem zestaw takich niefachowych, niezidentyfikowanych, ni to fizycznych ni to artystycznych pojęć?

pozdrawiam

magus

  • 20990 / 5904
  • Ekspert
12-07-2009, 21:27
>> janko, 2009-07-12 21:18:34

>Czy głośnik niskotonowy musi być rownie "szybki" jak wysokotonowy grający w tym samym zestawie głośnikowym?

 ja nic nie pisałem o szybkościach wysokotonowców i niskotonowców
chyba przeniosłeś do tego wątku jakąś zupełnie inną dyskusję z kimś zupełnie innym


>Czy "bardziej 3d" jest para głośników punktowych (jak szerokopasmowce chwalone za swoją stereofonię),
>czy promieniujących dookulnie wypełniających pomieszczenie jednolitym dźwiękiem?

to zależy, czy "punkty" leżą w jednej płaszczyźnie (pomiędzy głośnikami), czy nie

a co do mięsistości - zaproponuj coś lepszego i trafniejszego
po to założyłem ten wątek
Odszedł 13.10.2016r.

magus

  • 20990 / 5904
  • Ekspert
12-07-2009, 21:30
P.s.

nadal nie wytłumaczyłeś co cię śmieszy (nie żebyś musiał koniecznie, ale skoro ciągniesz ten wątek...)
sam fakt, że ktoś mówi coś "niefachowo"?
dla mnie to akurat nie jest śmieszne, że niefachowiec nie jest w czymś równie dobry jak fachowiec
to zwyczajnie normalne jest - amator też ma prawo do życia
Odszedł 13.10.2016r.

janko

  • 186 / 5507
  • Aktywny użytkownik
12-07-2009, 22:42
>> magus,
Tak nawiązałem do innej dyskusji jednak to częsta opinia wśród audiofilów i byłem poprostu ciekaw twojej.

smieszy mnie to z bezradności gdyż nie mam siły sie denerwować na tysiące wątków jakie powstają na znanych niby fachowych forach o tematyce audio w Polsce.
Nie traktuj tego jak dyskryminacji kogokolwiek, ale każdemu kiedyś puszczają nerwy kiedy widzi głupotę osób którym "sie duzo wydaje", której na dodatek inni przyklaskują. Śmiech jest moją formą obrony.

"to zależy, czy "punkty" leżą w jednej płaszczyźnie (pomiędzy głośnikami), czy nie"

Skupoiłbym się troszkę bardziej na technicznym aspekcie (dwóch źródłach dzwięku) niż na wrażeniach z odsłuchu stereofonicznego, który mocno zależy od sposobu i jakości nagrania.

Nie zaproponuje nic zamiast "mięsistości" bo niestety nie wiem dokładnie co to oznacza.
Dla mnie jak sądzę byłaby to równowaga tonalna z lekkim uwydatnieniem pasma ponizej 100Hz, nieutralność objawiająca sie szczegółowością uzyskaną liniową char-ką w i w kolicach miejsca odsłuchowego.
Dobra mikrodynamika(to jeszcze przejdzie) zależąca głównie od klasy wzmacniacza, makrodynamika od jego mocy i sprawności głośników...
czyli w zasadzie wszystko i nic.

Czy nie uważasz że recenzenci audio powinni się jednak trochę na tym wszystkim znać, a nie tylko mydlić ludziom oczy?

P.S.
Rozmawiałem nie raz na ten temat z profesorami wydziału akustyki UAM i powiem Ci, że niejeden nie powstrzymał się od śmiechu czytając te "fachowe" recenzje..
czesem nie możesz nic poradzić i tyle!!:)

magus

  • 20990 / 5904
  • Ekspert
12-07-2009, 22:54
janko,

naprawdę nie poradzę, że ja słuchając na moich głośnikach nie mam poczucia, że dźwięk płynie z dwóch źródeł, czyli z kolumn - może to moja ułomność :) ale tak jest
nawet bardzo stare nagrania, jak Kind of Blue sprzed 50 lat, nie robią wrażenia, jakby dźwięk wychodził z dwóch miejsc tylko (choć stereofonia jest faktycznie bardziej "prymitywna" niż w większości późniejszych nagrań)

co do mięsistości - to teraz bardziej.... konkretnie
miałem na myśli, że mimo większej przestrzenności dźwięku, instrument się nie rozmywa, nie traci "konkretności" brzmienia. nie jest punktowy, ale nie mozna powiedzieć, że wydobywa się z nieokreślonego miejsca - to jest plama, a nie punkt. z grubsza tak jak to jest w realu


czy mikrodynamika nie zależy w dużej mierze od efektywności głośników?
Odszedł 13.10.2016r.

nowy2bis

  • 1058 / 5902
  • Ekspert
12-07-2009, 23:40
mnie się widzi, ze mikrodynamika zalezy od wlasnosci fazowych kolumn; a co, nie mozna?

nie wiem czy zauwazacie, ze jezyk nauk opisowych i jezyk recenzentow sprzetu audio jest jezykiem charakterystycznym dla plci pieknej, czyli jest pelen wyszukanej ornamentacji, czyli stawiania formy nad tresc, pelen obwarowan i przypuszczen, a wszystko to po to, by w przypadkach watpliwych moc wycofac sie na z gory upatrzona pozycje.

a przeciez jest wiele nagran gestych, duzych skladow orkiestrowych, choralnych, spiewanych solo, kameralnych, dynamicznych i ciekawe, ze np. nie ma wypracowanego kanonu - Vollenweiderowy dzwoneczek dokonuje oblotu pelnym kolem glowe sluchacza, to znaczy, ze tor odsluchowy przenosi prawidlowo faze sygnalu w zakresie 5 - 7 kHz itp. tylko z czego zyli by recenzenci i ich kolorowe gazetki, i czy ow kanon rozswietlajac mroki niewiedzy nie przegonilby do kraju pochodzenie swoiste Woodoo?

janko

  • 186 / 5507
  • Aktywny użytkownik
13-07-2009, 12:35
>magus
"naprawdę nie poradzę, że ja słuchając na moich głośnikach nie mam poczucia, że dźwięk płynie z dwóch źródeł, czyli z kolumn - może to moja ułomność :) ale tak jest"

tak ale chodziło mi o to które głośniki lepiej wytworza te efekty przestrzenne (szerokopasmowe czy np cebulki MBL-a..).
Nie musisz mi mówić czym może sie objawiać efekt odsłuchu na dwóch głośnikach.
Jak widzisz pojęcie "przestrzeni" nie mówi nic konkretnego.

Na mikrodynamikę nie wpływa moim zdaniem znacząco skuteczność głośnika.
Jest wiele malutkich głośników szerokopasmowych z bdb mikrodynamiką przy skuteczności np 86dB/W.

nowy2bis masz racje, jezyk wielu audifilów niewieścieje tak jak i oni.

magus

  • 20990 / 5904
  • Ekspert
13-07-2009, 17:38
>> janko, 2009-07-13 12:35:53

>tak ale chodziło mi o to które głośniki lepiej wytworza te efekty przestrzenne (szerokopasmowe czy np
>cebulki MBL-a..).
>Nie musisz mi mówić czym może sie objawiać efekt odsłuchu na dwóch głośnikach.
>Jak widzisz pojęcie "przestrzeni" nie mówi nic konkretnego.

Czyli jeśli nie wiem, które głośniki lepiej wytworzą te efekty przestrzenne to .... pojęcie "przestrzeni" nie mówi nic konkretnego?
Przepraszam, ale gubię się......

Jeszcze raz - powiedziałem ci co JA słyszę na SWOICH głośnikach
Nie muszę w tym celu odpowiadać na pytanie dotyczące szerokopasmówek i cebulek chyba?
Odszedł 13.10.2016r.