Audiohobby.pl

Telewizory JVC polskiej produkcji/ LT-26HG32E

magus

  • 20990 / 5903
  • Ekspert
17-01-2012, 15:04
>> Gustaw, 2012-01-17 14:18:26

>Jasność : trudno powiedzieć bo zależy to od modelu matrycy. Wartość wyjściowa 50%. Jeżeli zauważysz, że TV gubi
>szczegóły w ciemnych partiach, (n.p. nie widać szczegółów ciemnego garnituru na jasnym tle) to zwiększ jasność.
>Jeżeli ciemne sceny "są wyprane" tzn czarne partie ekranu są szare a nie czarne to odejmij jasności.


tutaj warto sprawdzić, czy jest regulacja gamma
jeśli jest, i jeśli uważamy, że jasność jest ok i po zmniejszeniu biały zrobiłby się nienaturalny, szary, a jednocześnie czarny jest niesatysfakcjonujący (dużo szczegółów, ale za to generalnie jest szaro, a nie czarno), to warto spróbować zwiekszyć wartość gamma

jeśli regulacja jest dobrze zrobiona, to biały powinien pozostać bez zmian, a czerń powinna się nasycać (niestety, z jednoczesną stopniową utratą szczegółów)
Odszedł 13.10.2016r.

Gustaw

  • Gość
17-01-2012, 15:06
>> magus, 2012-01-17 14:58:49
8-) ?!?!?!?!?!?!?!?
chyba by mnie gały wypaliło, jakbym tak u siebie ustawił!


Bo masz plazmę, sierotko. Mówimy o nowoczesnych telewizorach a nie o skansenie z zabytkami techniki ;-)

  • Gość
17-01-2012, 15:13
Bez przesady. To nie są oliwskie organy. Sam ustawiam swój sprzęt pod siebie. Nad ustawieniami mojego telewizora spędziłem kilka dni "ruszając" wszystkim czym tylko się dało. Widać w fabryce się postarali, gdyż ich ustawienie najbardziej mi podeszło. Mam cacy obraz. Mało który telewizor oglądany w skepie (a jest ich czasem kiladziesiąt) ma obraz mi odpowiadający.

  • Gość
17-01-2012, 15:21
Telewizor ma być ustawiony do miejsca, w którym będzie użytkowany (okno, lampa(y) ), stąd czyjeś wyliczenia nie mogą być brane pod uwagę.
Ze względu na komfort patrzenia mój telewizor nie może być np. srebrny (lub mieć srebrną ramę wokół ekranu) - coś takiego szybciej męczy wzrok, zwłaszcza nocą, oraz "zafałszowuje" kolory - jestem bardzo wymagającym użytkownikiem.
Dlatego używanie fabrycznych nastawień nie jest w moim przypadku pójściem na łatwiznę .

gutekbull

  • 498 / 5850
  • Zaawansowany użytkownik
17-01-2012, 15:30
DeeS=.

Zdaje się ,ze nie bardzo wiesz o czym mówię ;-) Tobie się wydaje ,że ustawiłeś.
Nie sposób jest ustawić samemu odcień bieli w takim szajsungu, to już lepiej te organy stroić ;-) ja nie mowie o ustawieniu jakie ci podeszło ,ja mówię o ustawieniu ,które jest ustawieniem najbardziej zbliżonym do naturalnych barw, - takich jak za oknem w naturze - czyli to co można wydusić z LCD .
http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung-f52.html
poczytaj sobie , tam ludki podobnie jak my audio bawią się kinem ,TV
U mnie np. ustawienia fabryczne to jeden cukierek z bardzo podbitym kontrastem ,nie ma to nic wspólnego z naturalnymi barwami.

magus

  • 20990 / 5903
  • Ekspert
17-01-2012, 15:35
>> Gustaw, 2012-01-17 15:06:21
>> magus, 2012-01-17 14:58:49
>>8-) ?!?!?!?!?!?!?!?
>>chyba by mnie gały wypaliło, jakbym tak u siebie ustawił!


>Bo masz plazmę, sierotko. Mówimy o nowoczesnych telewizorach a nie o skansenie z zabytkami techniki ;-)


oj chyba nie do końca
pamiętam jak kupowałem TV, to mówiło się, że z plazmą jest taki marketingowy problem, że w sklepowych warunkach słabo świeci i obraz wygląda nieatrakcyjnie
skoro jednak ma taki zapas kontrastu w porównaniu co LCD, to powinno być odwrotnie chyba?
no chyba, że chodzi o to, że LCD-ki można bezpieczniej żyłować, bo się matryce nie wypalają
(ale z tego co piszecie, to też nie jest do końca prawda)
Odszedł 13.10.2016r.

magus

  • 20990 / 5903
  • Ekspert
17-01-2012, 15:45
>> gutekbull, 2012-01-17 15:30:42
>ja mówię o ustawieniu ,które jest ustawieniem najbardziej zbliżonym do naturalnych barw, - takich jak za oknem w naturze -

a to prawda, bez sprzetu i w przeciętnym telewizorze to zabawa na długie zimowe wieczory :)


> czyli to co można wydusić z LCD

a z tym to już różnie bywa
nie z każdego sprzętu audio, że powiem oględnie, da się wycyzelować dźwięk jak w naturze :)
Odszedł 13.10.2016r.

Gustaw

  • Gość
17-01-2012, 15:45
>> DeeS, 2012-01-17 15:21:34
Telewizor ma być ustawiony do miejsca, w którym będzie użytkowany (okno, lampa(y) ), stąd czyjeś wyliczenia nie mogą być brane pod uwagę.

Telewizor ma być ustawiony tak aby spełniał określone standardy. Przy kalibracji można uwzględnić czynniki takie jak zewnętrzne oświetlenie.

>>Ze względu na komfort patrzenia mój telewizor nie może być np. srebrny (lub mieć srebrną ramę wokół ekranu) - coś takiego szybciej męczy wzrok, zwłaszcza nocą, oraz "zafałszowuje" kolory - jestem bardzo wymagającym użytkownikiem.

To nie jest prawda.  Srebrny/szary jest barwą neutralną dla wzroku, natomiast negatywne znaczenie ma czerń, która optycznie podwyższa kontrast i dzięki temu męczy wzrok. Dlatego producenci tak często dają czarne ramki aby obraz fajnie wyglądał.

>>Dlatego używanie fabrycznych nastawień nie jest w moim przypadku pójściem na łatwiznę .

Być może zdarzyło się tak, że fabrycznie Twój TV jest dobrze skalibrowany - tzn wyświetla liniowo. Daję jednak sobie obciąć głowę, że dekoder kolorów jest ustawiony niewłaściwie, szczególnie jeżeli chodzi o kolor zielony. Dlaczego ? Mogę w zasadzie napisać, że wszystkie TV mają przewalony zielony tzn zielony nie odpowiada standardowi PAL (SD) i 709 (HD)
:-)

Gustaw

  • Gość
17-01-2012, 15:53
>> magus, 2012-01-17 15:35:20
oj chyba nie do końca

Do końca, Magus, do końca. :-)
Wynika to z tego, że w plazmie nie masz podświetlenia. Maksymalną luminancję (jasność) w TV LCD definiuje ustawienie podświetlenia  Jeżeli ustawisz podświetlenie w TV LCD na maksimum to ustawienie kontrastu ok 90-100% wypali oczy tak samo jak w plazmie. Jeżeli ograniczysz ilość dostarczonego światła do matrycy przez zmniejszenie podświetlenia to maksymalne ustawienie kontrastu niczego nie wypali bo wcześniej to ograniczyłeś.

magus

  • 20990 / 5903
  • Ekspert
17-01-2012, 16:07
Gustaw,

a tak w ogóle, to po cholerę w ogóle jest to regulowane podświetlenie?
czy dobrze rozumiem, że to jest takie ograniczenie jasności? zabezpieczenie przed przepaleniem?

czy też zwyczajnie, te LCD-ki to taki szajs, że po kilu miesiącach jasność spada o połowę i trzeba maksymalnie podkręcać :)
Odszedł 13.10.2016r.

Gustaw

  • Gość
17-01-2012, 16:24
>> magus, 2012-01-17 16:07:31
a tak w ogóle, to po cholerę w ogóle jest to regulowane podświetlenie?

Ludzie wieszają TV w różnych dziwnych miejscach. Jeżeli na matrycę pada silne światło słoneczne to trzeba podkręcić

>>czy dobrze rozumiem, że to jest takie ograniczenie jasności? zabezpieczenie przed przepaleniem?

Może nie tyle przed przepalaniem co przed szybszym zużyciem i dużymi rachunkami za energię.


magus

  • 20990 / 5903
  • Ekspert
17-01-2012, 18:54
.
Odszedł 13.10.2016r.

cin157

  • 2243 / 5106
  • Ekspert
17-01-2012, 19:45
Wystarczy podpiąć amperomierz i sprawdzić jak zmienia się pobór mocy w zależności od ustawień obrazu. Jeśli jasność nie wpływa na pobór mocy to obraz jest nawet jasny i wyraźny w cieniach i dodatkowo kontrastem niewiele można poprawić prawidłowe odcienie. Pisałem prąd LED zmienia się na mniejszy samemu i tym bardziej jeśli TV nie ma regulacji podświetlenia i najczęściej tak jest. Jeśli ekran TV nie widzi wpadającego światła i jest ustawiony tyłem to obraz jest jasny i pobór mocy zasilania jest mały. Prawidłowo ustawiony prąd nowych LED daje ich trwałą i długą żywotność i prędzej ktoś popsuje niezawodną elektronikę. Po prostu dobrze ustawiony LED TV jest dobry do końca życia.  

  • Gość
18-01-2012, 01:46
Mój tam podświetla bez problemu, kontrast - żyleta, a do kolorów jest taka tablica z plexi, którą stawiam przed tv.
Jestem zwolennikiem prawdziwego vintage, a nie jakichś polakierowanych desek do mięsa.

magus

  • 20990 / 5903
  • Ekspert
18-01-2012, 08:38
A można tam jeszcze obejrzeć Piątek z Pankracym?
Odszedł 13.10.2016r.