Audiohobby.pl

Technics RS BX626

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
20-06-2022, 11:40
Poskładałem również RS BX 626 ( głowica regenerowana ta z odwierconą prowadnicą ) . Ale jest z nim problem . Przy nagrywaniu jest przydźwięk. Sygnał podany z komputera 1kHz poziom na deku  0dB.
Rozebrałem ponownie mechanizm ale nic nie mogę zlokalizować co konkretnie powoduje ten przydźwięk.
Jedynie co zauważyłem to jest on zależny od lewej szpulki od kasety . Na początku kasety przy nagrywaniu  jest bardzo mało zauważalny ( ale i lewa szpulka kręci się wolno ) na końcu taśmy jest bardzo wyraźny ( szpulka kręci się szybko ). Wizualnie też pokrywa się przydźwięk z obrotami lewej szpulki .
Drżenie i falowanie dźwięku nie jest idealne ale w normie. Odtwarza kasety nagrane na innym deku poprawnie ( przynajmniej na słuchawkach )
Przy zapisie tego sygnału jak dotykam od strony lusterek wykałaczką tej lewej szpulki to dochodzą inne przydźwięki. Ale ona podczas nagrywania i odtwarzania jest nie napędzana. Szukam jakiejś podpowiedzi .
Zamieszczam plik z dźwiękiem a w zasadzie to przydźwiękiem.
Mechanizm był składany z dwóch mechanizmów.
Jakimś rozwiązanie było by wyjęcie wózka z głowicami z RS BX 707 i sprawdzenie w tym 626 ale nie chce już chyba tamtego rozbierać kolejny raz.
Na dole jest plik z tym dźwiękiem.
« Ostatnia zmiana: 20-06-2022, 11:42 wysłana przez zepter »

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
20-06-2022, 19:01
Zamieszczam plik z dźwiękiem a w zasadzie to przydźwiękiem.
Przydźwięk hm... bardziej coś wchodzi w sygnał modulacja czy co... a masa jest dołączona do mechanizmu?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
20-06-2022, 22:19
Ten twój "przydźwięk" brzmi jak jakiś mechaniczny stukot.
Czy ten przydźwięk nagrywa się na taśmę i w innym decku wtedy go słychać przy odtwarzaniu?
Paweł

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
20-06-2022, 23:16
Co do masy to mechanizm jest przykręcony do plastikowego mocowania a masa pewnie jest podana w wiązce zasilającej. Ale sprawdzę jeszcze jak jest z masą . Sprawdzę jeszcze jak zasilanie silników wygląda na oscyloskopie.

To co słychać w załączonym pliku jest nagrywane na taśmie i słychać to na innym magnetofonie.
Ale tak jak pisałem to jest nagrane na końcu taśmy. Gdzie prawa szpulka kręci się szybko .
Na początku taśmy te zakłócenia są dużo mniej słyszalne ale i lewa szpula taśmy kręci się wolniej. Zamieszczę jutro jak to wygląda.
Patrząc na obracającą się lewą szpulkę ma się wrażenie że pokrywa się ten stukot.

artekk

  • 1694 / 5886
  • Ekspert
21-06-2022, 10:01
Co do masy to mechanizm jest przykręcony do plastikowego mocowania a masa pewnie jest podana w wiązce zasilającej. Ale sprawdzę jeszcze jak jest z masą

W Technicsach z mechanizmem AR-350 masa jest przez śrubę wkręcaną od spodu w "podłogę" decka i mechanizm. Bez tej śruby będą "śmieci" w sygnale, bo chassis mechanizmu nie ma połączenia z chassis decka. Podobnie jest w Pioneerach z mechanizmem Reference Master.

« Ostatnia zmiana: 21-06-2022, 10:07 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
21-06-2022, 11:03
Faktycznie przy testach mogłem jej nie wkręcić. Sprawdzę i dam znać .
Niestety wkręcona  śrubka nic nie zmienia.
« Ostatnia zmiana: 21-06-2022, 12:12 wysłana przez zepter »

markseven

  • 16 / 435
  • Nowy użytkownik
23-02-2023, 00:07
Cytat: judasz94
To nie zwalnia z myślenia i przeliczenia napięć na inną normę i ustawiania do miernika a nie do wskaźniczka w magnetofonie.
Napisałem koledze w kilku miejscach jakie powinny być prawidłowe napięcia na wyjściu, ja zrozumiałem że to zdjęcie wskaźnika jest po ustawieniu napięć na oscyloskopie, bo jest tam 0,66V. Z tego co pamiętam z obliczeń wychodziło, że dla kasety 250nWb/m powinno być 0,63 V. Instrukcja serwisowa dopuszcza jednak 0,1V różnicy więc skoro ustawione jest 0,66V to ok bo to tylko różnica 0,03V.

Cytat: zepter
Panowie jeżeli coś źle to napiszcie co nie tak robię.
Po prostu ustawiaj Playback Level do odpowiednich napięć, a nie przypadkiem do tego co pokazuje wskaźnik.

A czasem nie powinno być te napięcie V rms 1,228 V ?  Dla taśmy 250 nWb/m mamy dla Technicsa +4 dB a  napięcie 1,228V. No chyba że się mylę:(

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
23-02-2023, 00:29
Cytat: markseven
A czasem nie powinno być te napięcie V rms 1,228 V ?  Dla taśmy 250 nWb/m mamy dla Technicsa +4 dB a  napięcie 1,228V. No chyba że się mylę:(
Technics ma 0dB przy napięciu na wyjściu 0,40V (patrz instrukcja serwisowa). Tyle wychodzi przy kasecie poziomu 315Hz i 160nWb/m. Jak do tej wartości dodasz +4dB uzyskasz na wyjściu 0,63V jak przy kasecie 315Hz i 250nWb/m.

Widzę, że dodałeś sobie 4dB do 0dB równego 0,775V, który jest poziomem odniesienia w urządzeniach elektroakustycznych, ale nie w przypadku tego magnetofonu. Zresztą magnetofony mają 0dB przy bardzo różnych wartościach napięcia na wyjściu, wszystko jest instrukcjach serwisowych.

markseven

  • 16 / 435
  • Nowy użytkownik
23-02-2023, 20:11
Cytat: markseven
A czasem nie powinno być te napięcie V rms 1,228 V ?  Dla taśmy 250 nWb/m mamy dla Technicsa +4 dB a  napięcie 1,228V. No chyba że się mylę:(
Technics ma 0dB przy napięciu na wyjściu 0,40V (patrz instrukcja serwisowa). Tyle wychodzi przy kasecie poziomu 315Hz i 160nWb/m. Jak do tej wartości dodasz +4dB uzyskasz na wyjściu 0,63V jak przy kasecie 315Hz i 250nWb/m.

Widzę, że dodałeś sobie 4dB do 0dB równego 0,775V, który jest poziomem odniesienia w urządzeniach elektroakustycznych, ale nie w przypadku tego magnetofonu. Zresztą magnetofony mają 0dB przy bardzo różnych wartościach napięcia na wyjściu, wszystko jest instrukcjach serwisowych.
Dziękuję, pięknie mi to wyjaśniłeś, oczywiście masz 100% rację, dokładnie te napięcie będzie wynosić 634 mV przy taśmie 250nWb/m.