Audiohobby.pl

Wzmacniacze słuchawkowe wysokiej klasy

mikolaj612

  • 347 / 3604
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2018, 16:46
Ale ja napisałem.
Nie koszt laminatu jest problemem, a ilość poświęconego czasu nań.
I to tylko tyle.

Taki Xonar czy AIM SC808 od strony laminatu jest bez porównania lepiej zaprojektowany, tutaj nawet nie ma dyskusji.
Ich ta płytka kosztuje śmieszne pieniądze, a jakby była zaprojektowana lepiej to również by kosztowała tyle samo (zależnie od wielkości oraz wykonania).

Ktoś kto pisze, że laminat nie ma znaczenia w tym przypadku jest strasznym ignorantem :)

pastwa

  • 3815 / 5902
  • Ekspert
06-06-2018, 16:53
poswiecony czas = pieniadze.

mikolaj612

  • 347 / 3604
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2018, 17:01
poswiecony czas = pieniadze.

Oczywiście.
Ale czy przy takim projekcie, zrobi firmie różnicę, hmm miesiąc? Albo kilka tygodni?
Wątpię, nawet płacąc od roboczogodzin to im się to lada moment zwróci.

Żeby zobaczyć jak wygląda dobry EVM to wystarczy rzucić okiem na np: EVM od różnych firm, jak Analog Devices, Ti, mogą być firmy audio jak Cirrus Logic, Wolfson.

Zupełnie inna klasa.
Jakbyście nie próbowali nagiąć sprawy, że się czepiam, że laminat nie ma znaczenia itp.
To fakt jest taki, że gdyby byłby lepszy projekt owego, to każdemu z korzyścią.

W tej cenie przecież jest sporo sprzętu, które są sensowniej zaprojektowane.
Np: produkty od Aune, czy nawet SMSL chiński w cenie poniżej 1000zl potrafi dać 6 warstwowy laminat!

pastwa

  • 3815 / 5902
  • Ekspert
06-06-2018, 17:06
U nas w firmie robi niby wielka roznice jesli spedze dzien dluzej na projekcie, a robimy ich setki, wiec ;'))

nsk

  • 549 / 4872
  • Ekspert
06-06-2018, 17:17
Fajnie by było jakby jeszcze te chińczyki grały! RME podobno użyło 10 warstw, co z tego jak nie każdemu będzie grała muza.

mikolaj612

  • 347 / 3604
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2018, 17:19
Fajnie by było jakby jeszcze te chińczyki grały! RME podobno użyło 10 warstw, co z tego jak nie każdemu będzie grała muza.

Taki projekt wierz mi, ułatwia masę rzeczy - oczywiście za odpowiednio większą kasę od laminatu.
Dlatego ja się trzymam 2 albo zazwyczaj 4 warstw.
To się jeszcze opłaca i daje dobre rezultaty w przypadku audio.

Więcej warstw to już trzeba mieć dość zaawansowany projekt, 10 warstw to już przy audio trochę fanaberia.

nsk

  • 549 / 4872
  • Ekspert
06-06-2018, 17:23
A ten Play to w Australii czy w Chinach klepany?

mikolaj612

  • 347 / 3604
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2018, 17:29
A ten Play to w Australii czy w Chinach klepany?

A jakie to ma znaczenie?
Projekt laminatu można zamówić w dowolnym kraju, płytki także można wyprodukować na luzie gdziekolwiek (to prosty technicznie projekt, 2 warstwowe PCB).
Więc produkowany jest pewnie tam gdzie jest taniej albo można od razu go lutować i całościowo się opłaca.

Dzisiaj to serio nie jest istotne gdzie to jest produkowane.
Ja płytki zamawiam w kraju bo mi tak wygodnie z wielu kwestii, ale przy masowej produkcji nie miałbym oporu wyjść z tym poza granice naszego kraju, np: do Azji (Tajwan, Chiny) jeśli różnice w hajsie byłby zauważalne, a jakość wykonania taka sama.

Problemem Play jest projekt laminatu, bo zawiera on wiele różnych sekcji, które muszą być bardzo przemyślane.
USB, mikroprocesor, DAC (sekcja analogowa i cyfrowa) przetwornice DC/DC (inwerter także).
Trzeba umiejętnie obsadzić elementy, poprowadzić ścieżki jak i samą masę (zarówno jako lokalne połacie/pętle) oraz globalnie.

nsk

  • 549 / 4872
  • Ekspert
06-06-2018, 17:43
Wykonać coś za 250 zł w Australli czy Chinach to jednak ma znaczenie. Pod tym względem pytałem.

mikolaj612

  • 347 / 3604
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2018, 17:47
Wykonać coś za 250 zł w Australli czy Chinach to jednak ma znaczenie. Pod tym względem pytałem.

Znaczenie? Ale w jakiej kwestii?
Projekt można zrobić zdalnie na komputerze.
Laminaty się produkuje tam gdzie tanio a dobrze, głównie w Azji bo tam jest masa firm, które tego tłuką w milionach i maja niezwykle zaawansowane parki maszynowe.

W Australii zapewne też się znajdą firmy, ale nie wydaje mi się aby Burson to robił lokalnie, chyba, że prototypy, bo wtedy jest szybciej i wygodniej.
To nie są zaawansowane obwody aby szukać jakiś szczególnych firm.

nsk

  • 549 / 4872
  • Ekspert
06-06-2018, 18:05
Inaczej się narzeka na coś jeśli za taką cenę jest klepane w Chinach, a inaczej trzeba podejść jeśli robią to w Australii.

mikolaj612

  • 347 / 3604
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2018, 18:08
Inaczej się narzeka na coś jeśli za taką cenę jest klepane w Chinach, a inaczej trzeba podejść jeśli robią to w Australii.

Ja myślę, że to bez znaczenia, przecież o tym decydują świadomi ludzie, co do czego i u kogo zostanie zrobione :)
Chiny to żaden trzeci świat dzisiaj.
Tam są możliwości nierzadko większe niż gdziekolwiek indziej.
Wystarczy na YT popatrzeć co tam ludzie wyprawiają na własną rękę.

majkel

  • 7476 / 5902
  • Ekspert
06-06-2018, 19:46
Mikołaj, Ty się podniecasz ilościami warstw laminatu PCB, jakby to był tort weselny. :) Akurat wzmacniacze słuchawkowe są na tyle proste w dziedzinie schematu, że tam więcej niż dwie warstwy mogą oznaczać tylko dwie rzeczy:
- komuś zależało na największym możliwym zredukowaniu powierzchni płytki
- projektant ma ograniczony zmysł przestrzenny, i musi ciągle skakać po piętrach płytki, żeby połączyć dwa punkty
Poza tym, płytki np. czterowarstwowe to są sklejane ze sobą płytki dwuwarstwowe z przekładką i naniesionymi via na niej. Od strony mechanicznej raczej kicha. Dlatego często, jak laptop rąbnie mocniej o glebę, to wystarczy maks. parę miesięcy, żeby mu płyta główna padła, i nie ma chętnych na szukanie punktu usterki, tylko do wymiany cała.

Alucard

  • 2557 / 3610
  • Ekspert
06-06-2018, 19:55
Mikołaj, meczysz bułę dzisiaj :) Dwie strony postów o laminacie. Coś Cię gryzie?
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

mikolaj612

  • 347 / 3604
  • Zaawansowany użytkownik
06-06-2018, 20:06
Mikołaj, Ty się podniecasz ilościami warstw laminatu PCB, jakby to był tort weselny. :) Akurat wzmacniacze słuchawkowe są na tyle proste w dziedzinie schematu, że tam więcej niż dwie warstwy mogą oznaczać tylko dwie rzeczy:
- komuś zależało na największym możliwym zredukowaniu powierzchni płytki
- projektant ma ograniczony zmysł przestrzenny, i musi ciągle skakać po piętrach płytki, żeby połączyć dwa punkty
Poza tym, płytki np. czterowarstwowe to są sklejane ze sobą płytki dwuwarstwowe z przekładką i naniesionymi via na niej. Od strony mechanicznej raczej kicha. Dlatego często, jak laptop rąbnie mocniej o glebę, to wystarczy maks. parę miesięcy, żeby mu płyta główna padła, i nie ma chętnych na szukanie punktu usterki, tylko do wymiany cała.

Przy 4 warstwach masz np: ciągłą warstwę referencyjną, tak samo warstwę zasilania ciągłą (mniej lub bardziej).
To mocno ułatwia robotę, minimalizuje pętle masy oraz jakieś kosmiczne ilości przelotek między góra a dołem.
Poza tym warstwy można ułożyć inaczej, mieć w środku dwie warstwy miedzi (referencyjne) itp.
Przy microstrip łatwiej kontrolować impedancję, możesz także ścieżki zagrzebać na warstwie wewnętrznej osiągając bdb ekranowanie.
Możliwości jest bardzo dużo i są one (po ich zrozumieniu) niejednokrotnie niezwykle przydatne i pomocne.

Do prostych projektów dwie warstwy są ok, ale ja sobie nie wyobrażam siłowego pchania w dual layer w dzisiejszych czasach.

To nie są bzdury.
Widać majkel, że nie bardzo masz obycie, skoro argumentujesz to w taki a nie inny sposób.
Dwie warstwy nie zawsze wystarczą aby zrobić to porządnie (wzmacniacz czy DAC).
Poza tym różnica w cenie jest już raczej niewielka, więc jak można zrobić to szybciej (oraz lepiej) to po co się męczyć?

W laptopach nie uszkadza Ci się laminat, majkel w jakim Ty świecie żyjesz?
Tam najprędzej padną luty pod układem BGA, których dziś jest pełno.
Czasy laminatów, gdzie wypadają przelotki albo zwija się miedź to przeszłość, chyba że ktoś kupuje totalnie budżetowe wynalazki to może.
Nawet jak masz warstwy nie do końca wypełnione miedzią to już też generalnie nie jest wielki problem.

Ja w swoich laminatach dawno nie miałem tego typu problemów.
« Ostatnia zmiana: 06-06-2018, 20:09 wysłana przez mikolaj612 »