Audiohobby.pl

Kolumny DIY

APY

  • 10 / 5839
  • Nowy użytkownik
24-11-2010, 20:24
Mam fornir modyfikowany to jakoś tam musieli przykleić tą flizelinę,czy w takim przypadku też przesiąknie?

konrad

  • 850 / 5564
  • Ekspert
24-11-2010, 21:19
nie wiem, pytaj marko3T :P

dabyl

  • 604 / 5488
  • Ekspert
25-11-2010, 08:37
Klej poliuretanowy? Jeśli chodzi o "typowy klej montażowy" to średnio się nadaje bo ma długi czas wiązania. Najlepiej (i najłatwiej) kleić "momentem" (on się chyba teraz Henkel Classic nazywa) albo najzwyklejszym butaprenem. Można też kleić wikolem ale jest to dosyć kłopotliwe.

No i może faktycznie Marko poleci jeszcze coś typowo do klejenia forniru.

  • Gość
25-11-2010, 09:50
do klejenia forniru to:
- klej kontaktowy
- wikolowy

Marko3T klei na Rakoll:
- klej
- gazeta/szary papier
- płyta z czegoś (talie miękkie pod panela podłogowe)
- płyta/y z MDH
- ściski

tego nie da się zrobić na obłym kształcie:
- taśma klejąca odpada
- ja do klejenia konstrukcji używałem taśm do mocowania ładunków na przyczepach, 5 czy 6 szt.
  (takie najsłabsze 400 kg - działają genialnie)

modyfikacja metody Marko3T powinna polegać na zastąpieniu sztywnych płyt, czymś podatnym - ja przymierzam się do sklejki elastycznek (kilka warstw)

Kilka tyg. temu zrobiłem próbę z Timebondem, okleiłem naturalnym fornirem rurę stalową - wyszło b. dobrze.
Galaretkę rozprowadza się dołączoną packą, lekki docisk i załatwione.



Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

  • Gość
25-11-2010, 09:51
MDH = HDF

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

APY

  • 10 / 5839
  • Nowy użytkownik
25-11-2010, 15:13
To prawda klej poliuretanowy "czas życia" 30min wiąże po 3h.Chciałbym mieć dużo czasu no położenie forniru powierzchnia frontu i tyłu to ponad 1m kw. Jakoś nie wyobrażam sobie takich połaci smarować butaprenem,bo jak taki klej równo rozprowadzić na takiej dużej powierzchni?Już kiedyś robiłem eksperymenty z butaprenem w sprayu niestety zakończone klęską :)
Kiedyś na AS wyczytałem że klej poliuretanowy idealnie nadaje się do fornirowania i teraz zastanawiam się czy warto spróbować.
Pasy transportowe i miękki materiał na docisk wydaje się dobrym pomysłem,tylko czy te płyty pod panele nie okażą się zbyt miękkie.

dabyl

  • 604 / 5488
  • Ekspert
25-11-2010, 19:05
>> APY, 2010-11-25 15:13:52
To prawda klej poliuretanowy "czas życia" 30min wiąże po 3h.Chciałbym mieć dużo czasu no położenie forniru powierzchnia frontu i tyłu to ponad 1m kw. Jakoś nie wyobrażam sobie takich połaci smarować butaprenem,bo jak taki klej równo rozprowadzić na takiej dużej powierzchni?


Ale właśnie chodzi o to, żeby nie wiązał długo - ma to przykleić momentalnie. Co prawda butaprenem klei się stosunkowo długo bo trzeba odczekiwać aż odparują z niego rozpuszczalniki (już po nałożeniu na powierzchnie) ale samo związanie dwóch elementów przebiega ekspresowo. Gruntujesz obie powierzchnie cienką warstwą kleju, czekasz praktycznie do wyschnięcia, nakładasz drugą warstwę znowu czekasz i stykasz ze sobą obie te powierzchnie. Wystarczy tylko mocno docisnąć - nie długo ale zdecydowanie mocno - ja np czasem oklepuję całą powierzchnię młotkiem gumowym przez jakąś szmatę (tylko trzeba uważać przy niektórych delikatnych fornirach). Trzeba przy tym postępować rozważnie bo klej klei tak dobrze, mocno i szybko, że praktycznie nie masz szans na poprawki.

Butapren dobrze się rozprowadza pędzlem - jeśli jest za gęsty (a nie ma tego problemu gdy masz "świeżą" puszkę) to można go trochę podgrzać (tylko oczywiście nie na otwartym ogniu bo jest bardzo łatwopalny i do tego klei się do ciała więc tutaj nie trudno o nieszczęście).

APY

  • 10 / 5839
  • Nowy użytkownik
26-11-2010, 15:44
>> dabyl, 2010-11-25 19:05:26

Butapren dobrze się rozprowadza pędzlem - jeśli jest za gęsty (a nie ma tego problemu gdy masz "świeżą" puszkę) to można go trochę podgrzać (tylko oczywiście nie na otwartym ogniu bo jest bardzo łatwopalny i do tego klei się do ciała więc tutaj nie trudno o nieszczęście).


Twoja odpowiedź
No to mi się chyba same stare puszki trafiają :) jak smaruję pędzlem to przy takiej dużej powierzchni raczej nie uniknę kulek i innych nierówności.Kiedyś oklejałem małe kolumny i z butaprenem było ale tu boję się bo już masę pracy w to włożyłem i nie chciałbym spartolić na koniec..

marko3T

  • 421 / 5930
  • Zaawansowany użytkownik
02-12-2010, 12:10
Dawno mnie tutaj nie było, brak czasu.....

Klejenie forniru na klej poliuretanowy, no cóż nie bardzo sie nadaje(pisałem o tym na AS). Ten klej na tyle pęcznieje że przejdzie przez fornir,  po za tym najważniejsza kwestia jak przy takiej zaokraglonej bryle równo dociśniesz fornir, poliuretanowy jest w stanie go rozerwać jeżeli nie będzie docisku.  Dosć powiedzieć że oklejając proste skrzynki hdf\'em na poliuretanie i nie ściskając ścianek odpowiednio możemy sobie zaserwować wybrzuszony hdf, oczywiscie można to wyrówanać szlifując , ale dodatkowa robota i stracony czas.

Jeżeli APY nie masz doświadczenia i zaplecza to najprościej będzie połozyć fornir na klej kontaktowy(np. moment)
Ja tego typu bryłe fornirował bym na gorąco używając kleju białego.

Małe sprostowanie, od dośc dawna nie używam Rakollu i forniruje troche inną techniką, wymaga jednak bardzo dokładnego przygotowania podłoża. Bryła musi być wyszlifowna idealnie, na tak przygotowaną ścianke daje klej, fornir, folie i na to sztywną  płyte i oczywiscie ściski, dużo i w opowiedniej kolejności dociągane.

Dlaczego nie stosuje już miękkich przekładek, bo jak napisałem wyżej ściankę mam odpowiednio przygotowaną, a drugi czynnik, jeżeli fornir jest lekko pofalowany to pod miękką przekładką  może się nie ułożyć.


__________________
Tylko V2!
__________________
Tylko V2!

APY

  • 10 / 5839
  • Nowy użytkownik
03-12-2010, 06:18
No cóż pozostaje mi chyba kleić momentem.Obawiam się tylko że przy tak dużych powierzchniach ten klej będzie się "kulkował" przy smarowaniu pędzlem.Czy mogę ten klej trochę rozcieńczyć? żeby dłużej zachował płynność.

marko3T

  • 421 / 5930
  • Zaawansowany użytkownik
03-12-2010, 08:52
Lepiej nie, nałóż go dużo i szybko rozprowadź.


__________________
Tylko V2!
__________________
Tylko V2!

  • Gość
03-12-2010, 08:56
nakładanie "momentu" to duży problem

należy to przećwiczyć na jakiejś zastępczej powierzchni

niedawno fornirowałem momentem blat biurka - jak na biurko (przykryte papierami może być, na kolumnę to kicha - w paru miejscach moment się zwałkował i nie dało się tego docisnąć/rozbić do końca

wyjściem może być żelowa odmiana momentu


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

APY

  • 10 / 5839
  • Nowy użytkownik
03-12-2010, 15:29
>> marko3T, 2010-12-03 08:52:13
, nałóż go dużo i szybko rozprowadź.
 Tak łatwo powiedzieć :) to będzie kawałek 54x100 cm.Może tak nakładam na środek następnie szpachlą rozprowadzam do krawędzi i ściągam nadmiar pędzlem?
Coś czuję że chyba polegnę :)
@Jarek
w żelu też jest dostępny? i łatwiej to smarować?

marko3T

  • 421 / 5930
  • Zaawansowany użytkownik
03-12-2010, 15:52
Przy tych wymiarach to się dobrze do tego przygotuje, klej jak raz rozprowadzisz to już pędzlem nic nie poprawisz, rozprowadź czymś szerokim i twardym.

Są w żelach i sprayach, ja nie wiem, nie uzywam kontaktowych klejów.


__________________
Tylko V2!
__________________
Tylko V2!

  • Gość
03-12-2010, 15:57
>> APY, 2010-12-03 15:29:51

zobacz mój wcześniejszy wpis


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.