Audiohobby.pl

Kasety serwisowe.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
25-07-2023, 18:48
Na pewno stabilność sygnału jest większa, dla 10kHz i większych częstotliwości jest to jeden z najważniejszych parametrów. 
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
25-07-2023, 21:23
U mnie przynajmniej na tym domowym deku RS BX 707 wygląda to tak
https://www.youtube.com/shorts/wuDFDU9lDDo
Ale na innym delikatnie pływa lewo - prawo. I myślałem że to sygnał analogowy i tak ma być dodatkowo nie dokładność nagrania. Ale widać na filmie że taśma jest jednak prawidłowo nagrana . A niedokładności to raczej wina sprzętu niż taśmy.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
25-07-2023, 22:03
Jest dobrze jak na 10kHz, ale czemu nie robisz dla X-Y (Lissajous)? Wtedy dopiero widać poprawną prace obu kanałów w fazie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
25-07-2023, 22:27
Sprawdzam sobie czy jest pochylenie 45 stopni w prawo  ( / ) . Ale uważałem że najważniejsze jest aby przebiegi się pokrywały. Oczywiście w sytuacji prawidłowego pochylenia wykresu. A to nie jest tak że jak siła sygnału jest maksymalna to pochylenie jest właściwe ? Czyli takie jak na zdjęciu.
« Ostatnia zmiana: 25-07-2023, 22:31 wysłana przez zepter »

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
25-07-2023, 23:48
Przy wykresie Lissajous do ustawienia azymutu liczy się to, aby kanały były w fazie, czyli przebiegi pokrywały się tworząc linię prostą, pochyloną w prawo. Linia ta nie musi tworzyć z pionem idealnie kąta 45 stopni (tak się dzieje gdy amplituda sygnałów na jednym i drugim kanale różni się) ważne aby tworzyła linię prostą, bo wtedy zakładamy że jesteśmy w fazie. Jeśli linia utworzy dokładnie z pionem kąt 45, to wiemy dodatkowo, iż kanały grają równo, ale nawet gdy nie będą i wyjdzie kąt 30 czy 60 stopni nadal da się poprawnie ustawić azymut.

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
26-07-2023, 10:09
Sprawdzam sobie czy jest pochylenie 45 stopni w prawo  ( / ) . Ale uważałem że najważniejsze jest aby przebiegi się pokrywały. Oczywiście w sytuacji prawidłowego pochylenia wykresu. A to nie jest tak że jak siła sygnału jest maksymalna to pochylenie jest właściwe ? Czyli takie jak na zdjęciu.

Takie masz prawidłowe, a sinusy nie pokryją się nigdy idealnie bo to po prostu taśma jest i ma swoje wady jak i mechanizm..

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
26-07-2023, 15:11
Drążąc temat. I tylko teoretyzując.   Zapytam się o :
- czy jak ustawi się amplitudę przebiegu na max sygnał i przebiegi się pokryją. To wykresie Lissajous będzie pochylony
     we właściwą stronę. Czy jednak może być pochylony w drugą stronę. A sygnał będzie maksymalny.
     Załóżmy że nie mam odczytu wykresu Lissajous . To nie miał bym pewności czy azymut głowicy jest ustawiony
     prawidłowo.
  Mogę to teoretycznie sprawdzić organoleptycznie na którymś magnetofonie. Ale po co kręcić bez przyczyny.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
26-07-2023, 19:16
i przebiegi się pokryją. To wykresie Lissajous będzie pochylony
     we właściwą stronę.
Zawsze jak się "pokryją" to będą w fazie... i to oczywiste jest że oscyloskop będzie wskazywał poprawnie. Przebieg w odwrotną stronę to faza o 180 stopni przesunięta. W 95% serwisówek jest to opisane.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
26-07-2023, 20:35
Dzięki . Lata świetlne miną a ja dalej będę raczkował w temacie magnetofonów.

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
26-07-2023, 21:39
nie przesadzaj, to wszystko jest proste jak zachowujesz kolejność procedur.
Najgorsze są poszukiwania nierównomierności sygnałów bo elementy się starzeją

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2023, 15:32
Proste. Jak się wie co jest ważne co można zignorować jaka odchyłka od zaleceń producenta jest dopuszczalna.
A jak się nie wie to można zapędzić się w nieskończone regulacje i poszukiwania nie istniejących usterek. I ja tak mam.
Choć jak robiłem pierwsze kroki z kalibracją magnetofonu to zajmowało mi to cały dzień i na następny robiłem to jeszcze raz. Pamiętam jak pan moderator czytaj AUDIOTONE pisał mi co ja tyle robię. Że to zajmuje 20 min. Zgodzę się teraz że tak to wygląda. Ale wychodzą kolejne problemy i nie wiadome.

Chcę spróbować przełożyć kasetę do azymutu od Hansa do innej obudowy.  Znalazłem jakieś stare kasety których nie używam . Czy szpulki są takie same i są te części zamienne. Bo nie wydaje mi się aby ludzie przekładali samą taśmę.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
27-07-2023, 15:36
Ja zastosowałem taką Basf jak masz na środku, przełożyłem same szpulki, tyle wystarczyło.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2023, 15:49
Dzięki . Idę testować.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
27-07-2023, 18:23
Musisz uważać przy jej otwieraniu, ponieważ jest klejona - niestety :(
Skleiłem ją potem w kilku punktach kropelką. Ale dosłownie mikrokropelkami, tak aby dało się to ponownie otworzyć.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2023, 19:34
Już dawno takiej bezsilności nie czułem. Nie brak wiedzy a brak kasety od azymutu mnie pokonał.
- taśma w oryginalnej obudowie azymut równy  a wysokość głowicy nie równa
 - taśma w obudowie Basf azymut ustawiony według obudowy Basf  wysokość głowicy równa.
Przesunięcie azymutu na przebiegu między obudowami znaczne.
Jak to zostawić.
Czy zostawić ustawiony azymut taki na którym jest równa wysokość . Czy taki jak był. W obudowie oryginalnej. Z nie równą wysokością wskazania na kasecie od wysokości.
 - pierwsze zdjęcie - różnica w przebiegu  azymutu pomiędzy obudowami.
- drugie wysokość głowicy na azymucie w obudowie od Hanasa.
- trzecie wysokość głowicy na taśmie w obudowie Basf - oczywiście  azymut ustawiony pod nią.
I to tak jest jak nie ma się właściwych narzędzi.
Krzysztof nie widziałem twojej odpowiedzi i nie mogłem jej otworzyć i wziąłem inną obudowe.
Stan taśmy od azymutu po 5 minutach odtwarzania. 4  zdjęcie . Po przemyciu głowicy sygnał jest znowu równy.
Dzieje się to na wszystkich magnetofonach więc odpada problem z głowicą.
Na razie nie planuję wydania 500zł na nową kasetę.
Co wybrać oryginalna obudowa i nierówna wysokość czy obudowa Basf i wysokość równa. Pod warunkiem że taśma od wysokości jest OK nagrana.
Teraz to się zakręciłem z  tą regulacją .
Krzysztof nie widziałem twojej odpowiedzi i nie mogłem jej rozłożyć wybrałem jakąś obudowę Basf  CR-E II
 
« Ostatnia zmiana: 27-07-2023, 19:41 wysłana przez zepter »