Audiohobby.pl

Kasety serwisowe.

zepter

  • 254 / 860
  • Zaawansowany użytkownik
11-07-2023, 19:02
Czy kasety do kalibracji magnetofonów od A.N.T. audio są gdzieś do kupienia . Na ebay nie są już sprzedawane. Chodzi mi o kasety ze zdjęcia. Kolega wstawił cennik tych kaset . Czy kasety ze zdjęcia to są od A.N.T audio czy to inne kasety.
 

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
11-07-2023, 19:13
Kasety od Alex-a (ANT) są tylko dostępne u niego na stronie. Nie są sprzedawane na Ebay-u.
Te zamieszczone na zdjęciu nie maja nic wspólnego z kasetami serwisowymi, ktoś sobie nagrywa na stereo... a że ludzie to kupują to ich sprawa.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 860
  • Zaawansowany użytkownik
11-07-2023, 19:31
Dzięki. A Już byłem bliski zakupu.

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
12-07-2023, 15:59
Dzięki. A Już byłem bliski zakupu.
Czyżby kasety od HPR-a wyzionęły ducha, czy chcesz mieć porównanie z innymi kasetami ?

zepter

  • 254 / 860
  • Zaawansowany użytkownik
18-07-2023, 23:51
Jeszcze żyją. Ale kaseta od azymutu jest w fatalnym stanie . Nie wiem czy ją uszkodziłem na samym początku w jakiś deku. Ale od początku wygląda to tak że jak ją włożę do magnetofonu to po minucie zostawia taki ślad na głowicy w jednym kanale że ten prawie zanika na oscyloskopie. Po przetarciu głowicy patyczkiem z izpropanolem sygnał jest równy w obu kanałach. Ale przez chwilę . I jeden kanał zmniejsza się . Nagram filmik to będzie widać jak powoli zanika jeden kanał. I na głowicy jest ciemny osad z taśmy. Dzieje się to na wszystkich dekach. Więc nie ma mowy że w tym deku jest uszkodzona głowica. Zresztą zwykłych kaset nie uszkadza.
Tak chciałem kupić kasetę od Alexa aby porównać z tymi co mam. Ale prawie 100 funtów z wysyłką . Mało nie jest .
Na razie radze sobie z tymi co mam od Hans Peter. Na pewno lepsze niż nic . Nie mam porównania do innych kaset serwisowych więc jedynie co mogę im zarzucić to że się porysowały. Ale tak jak pisałem może to moja wina.
Czy użytkownicy kaset od Hansa Petera zauważyli ślady zużycia na tych taśmach.
« Ostatnia zmiana: 18-07-2023, 23:55 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 860
  • Zaawansowany użytkownik
20-07-2023, 11:57
Panowie i panie. Dopatrzyłem się w kasetach od Hans Petter że taśma nie jest prowadzona przez kołki tylko od razu na rolki. W fabrycznych kasetach prowadzenie jest najpierw przez kołki a później na rolki. Zresztą pewnie wiecie o co mi chodzi. Czy mam to zmienić i co wy o tym sądzicie. Wszystkie kasety są tak poskładane.

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
20-07-2023, 18:49
U mnie to samo, wszystkie poza kołkami. Zapewne nie będzie większej różnicy w działaniu kasety, gdyż o ile dobrze pamiętam, te kołki służą jedynie temu aby kaseta się nie zaplątała podczas pracy. Do tego mogą one powodować odciśnięcia kołka na taśmie podczas większego naciągu.

Co do zużycia kaset od HPR, to u mnie dość szybko porobiły się szyny na taśmie od poziomu i azymutu. Nie zauważyłem jednak, aby powłoka magnetyczna zostawała na głowicy. Jednak obecnie ich nie używam i ciężko mi ocenić jak się będę trzymać podczas większej eksploatacji. Raczej to co napisałem powyżej nie rokuje zbyt dobrze, choć kasety z "szynami" potrafią działać jeszcze prawidłowo dość długo.

zepter

  • 254 / 860
  • Zaawansowany użytkownik
23-07-2023, 19:37
Dzięki za wyjaśnienie. Zostawię tak jak jest i jak było nagrane. Bo jak się coś zmieni to nie będę miał porównania. Nie posiadam innych kaset kalibracyjnych.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
23-07-2023, 21:35
Kasety od Hansa są nagrywane na magnetofonie szpulowym i dopiero potem konfekcjonowane w kasecie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
24-07-2023, 09:32
Ja kasetę od azymutu przeniosłem do obudowy z Basf Maxima.
Zmiana ta spowodowała stabilizację wskazań w trakcie kalibracji.
Ale różnice nie były jakieś drastyczne.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

zepter

  • 254 / 860
  • Zaawansowany użytkownik
24-07-2023, 16:33
Moja kaseta od azymutu jest na skraju swojego żywota. Ale jeszcze daje radę. Raczej nie będę jej przekładał . Raczej będę rozglądał się za alternatywą do kasety od pana Hansa. Czy jedyną alternatywą są kasety od pana Alexa.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
24-07-2023, 17:49
Jedyna alternatywa jaką znam i mogę polecić to: https://eshop.avr.gr/en/qzzcac
Udało mi się kupić jedną taką kasetę - jakość nagrania i stabilność bije na głowę HPR, mimo, ze poziom nagrania jest niższy.
Niestety od czasu zakupu nieustannie jest out of stock :(
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

zepter

  • 254 / 860
  • Zaawansowany użytkownik
24-07-2023, 19:18
To nawet nie jest alternatywa. To jest fabryczna kaseta serwisowa Panasonic ? . Jedyna ścieżka do osiągnięcia ideału. Reszta to tylko teoretycznie naśladowcy. Czy tak. Chociaż nie powiem wydaje mi się że zbliżyłem się do ideału. Przynajmniej tak mi się wydaje. Ale to musiała by ocenić osoba która ma lepsze narzędzia do kalibracji niż ja i większą wiedzę . Ja takiej nie znam. A większość to się dziwi po co mi te magnetofony. Choć patrząc na to że wszystkie deki  były uszkodzone. To i tak jestem zadowolony z osiągniętych rezultatów. I kolejny raz powtórzę że to dzięki użytkownikom tego forum mam je w dobrej kondycji.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
24-07-2023, 22:11
Jakiś czas temu była mowa o tej kasecie. Cena no cóż, ale nowa porządna kaseta i to dobra.
Czasami można trafić na "jebaju" nowe oryginały TEAC-a 10kHz, lub Abex-a 12.5kHz.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 860
  • Zaawansowany użytkownik
25-07-2023, 16:08
Nie miałem nigdy do czynienia z kasetami serwisowymi. I kasety od pana Hansa są moimi pierwszymi kasetami do kalibracji. I nie mam porównania np. czy jak ustawie azymut na kasecie od Hansa  a następnie włożył bym kasetę QZZCAC to czy coś bym lepiej ustawił . Czym takie kasety np. od azymutu różnią się od siebie. Podejrzewam że stabilnością sinusa ale czy czymś jeszcze.