Audiohobby.pl

Kasety serwisowe.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
18-01-2023, 15:10
Nigdy czegoś takiego nie używałem i pewnie nie użyję, ale ta płyta to chyba tylko podstawa, a głównymi elementami wymiarowymi to te dodatkowe elementy.
Oczywiście całość w sumie ma znaczenie. Ale ten większy element jest trudniejszy do wykonania precyzyjnie z powodu powierzchni jaka musi być precyzyjnie obrobiona.
Te mniejsze elementy to można bardziej hurtowo wykonać.
Szukam właśnie kogoś z CNC - mógłby wtedy wykonać takich bloczków z 10 na mikroskopijnie różnych ustawieniach maszyny i można liczyć, że któreś w wymiar utrafią :)
Takie tam moje gdybanie, wiadomo, że idealnie byłoby mieć oryginał.

Ale można sobie bez tego radzić, pełna zgoda, bez taśm pomiarowych już zdecydowanie gorzej.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
11-02-2023, 14:45
Siedzę sobie z kasetami HPR - od azymutu i od wysokości głowic oraz z kasetą od azymutu z Panasonica.
Przyznam, że zaczynam powoli rozumieć frustracje niektórych kolegów związaną z taśmami HPR.
W moim secie kaset od HPR nie istnieje przypadek gdy taśmą od wysokości ustawię dobrze głowice a potem wsadzę kasetę od azymutu i też dobrze wyjdzie.
Jeśli skoryguję azymut do taśmy od azymutu HPR to odczyt taśmy od wysokości się pochromoli i to wyraźnie.

Trzecią zmienną jest kaseta od Panasonica, która ma sygnał 10 kHz czyściej nagrany mimo niższego poziomu i oczywiście w żadnym wypadku nie zgadza się z żadną z kaset od HPR.

Chiński szablon do ustawiania wysokości tutaj nie za dużo pomaga - jedynie pozwala grubnie określić czy mniej więcej na oko głowice są ustawione ok po jakimś mocniejszym kręceniu.

Chwilowo nie wiem co zrobić, ponieważ za każdym razem z rachunku mi wychodzi, że najrozsądniej będzie zrobić tak:
- ustawić wysokość głowić do kasety HPR
- potem dopasować azymut do kasety panasonica.
- zalakować śrubki.

Już pomijam, że rozjazd azymutów kombinowanej głowicy w Denonie nie pozwala na ustawienie tak śrubek aby Denon mógł nagrywać bez przeszkód i by fazy sygnałów się zgadzały powyżej 10 kHz po poprawnym ustawieniu azymutu kasetami
No ale to jakby wiadoma sprawa i loteria wśród głowic scalonych.

Jak się zapisywałem do klubu z Wami, to przez myśl mi nie przeszło jakie rozterki zaczną mnie trapić.
A byłem taki szczęśliwy bez kaseciaków.
Teraz się z nimi nie mogę rozstać :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
11-02-2023, 15:39
Na szczęście trzeba sobie zapracować.. jak masz rozterki to rzuć kaseciaki i wejdź w CD...a tutaj rozterki są niemniejsze... focus track, gain track i wiele innych tracków ....;, lasery, szmasery druty pomki i rowery....
W sumie najprostrzym urządzeniem jest gramofon, mam taki model co ma tylko silnik DD i praktycznie zero elektroniki i full manual, wiec szpejów do zepsucia najmniej......na emeryturę w sam raz...

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
11-02-2023, 17:04
Cytat: Krzysztof_M
Przyznam, że zaczynam powoli rozumieć frustracje niektórych kolegów związaną z taśmami HPR.
No cóż, ja już kilka razy się wypowiedziałem na ich temat i nie będę się powtarzał, szkoda że nie są lepsze. Trzeba jednak szukać firmówek w dobrym stanie.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
11-02-2023, 17:12
Właśnie chciałem dokupić jeszcze na zapas drugą kasetę Panasonica QZZCAC ... ale out of stock.
Tak więc tego tam, ni ma letko :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

markseven

  • 16 / 435
  • Nowy użytkownik
22-02-2023, 17:58
Taśmę do azymutu można łatwo "usprawnić" przez wymianę obudowy co uczynił Paweł, i wtedy tej taśmie nic nie brakuje. Więc to nie jest problem.
Tylko czy taśmy do azymutu można w ten sposób usprawniać?
Większość kaset testowych jest nagrywana poza obudową i ładowana do obudowy (shella) na sprzedaż. Tak jest w przypadku taśm do ustawiania poziomu. Gdyby taśma Azymutu została wykonana w ten sposób, każda taśma mogłaby potencjalnie być inna. Taśma Azymutu powinna być nagrana w obudowie, aby usunąć efekty niedokładności shella.
Pytanie? Jak robi to HPR?
A poniżej informacja ze strony producenta kaset serwisowych z Nowej Zelandii - firma GlenLab

    Każda kaseta magnetofonowa jest pełno ścieżkową taśmą wzorcową (nie kopią). Kasety są nagrywane OFF SHELL (z wyjątkiem taśm do ustawiania azymutu, przy użyciu OTARI 0,15 "(3,81 mm) Reel-to-Reel MX-5050BIII-F-P4 Produkcja pełnościeżkowego magnetofonu i profesjonalnego sprzętu testowego firmy NEUTRIK.

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
22-02-2023, 18:19
Taśma testowa powinna być optymalnie nagrana off-shell i włożona do obudowy wysokiej jakości, która nie będzie negatywnie wpływać na przesuw taśmy w magnetofonie, np. zmieniać azymut. Dlatego przełożyłem taśmę z sygnałem do ustawiania skosu od HPR do lepszej obudowy i dzięki temu nie już ma odchylenia względem posiadanej kasety azymutowej od Alexa i Teac MTT-256. A wcześniej było.
Paweł

markseven

  • 16 / 435
  • Nowy użytkownik
22-02-2023, 21:25
Chciałbym poznać opinię pozostałych nabywców taśm od HPR, czy u Was też to zadziałało?
@Paweł czy twoje kasety od HPR były w przeźroczystych shellach z czerwonymi rolkami?
I czy żelazówki były włożone do shelli od chromówek?

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
22-02-2023, 21:40
Moje są zdaje się wcześniejsze niż te obecnie dostępne. Niektóre są w przezroczystych obudowach z białymi szpulkami ale większość w czarnych, też z białymi szpulkami. I wszystkie obudowy od chromówek, takie też parametry podają etykiety na tych kasetach.
Paweł

markseven

  • 16 / 435
  • Nowy użytkownik
22-02-2023, 23:17
No i masz babo placek:) moja od azymutu ( od HPR)  jest żelazówką w przeźroczystej obudowie z czerwonymi szpulkami.
Skąd mam wiedzieć czy dobrze ustawie azymut na podstawie tej kasety? Jakieś rady?

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
22-02-2023, 23:19
No i masz babo placek:) moja od azymutu ( od HPR)  jest żelazówką w przeźroczystej obudowie z czerwonymi szpulkami.
Skąd mam wiedzieć czy dobrze ustawie azymut na podstawie tej kasety? Jakieś rady?
Dysponujesz oscyloskopem dwukanałowym?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
22-02-2023, 23:31
Akurat do azymutu nie ma znaczenia czy żelazo czy chrom, bo ustawiasz aby był max. sygnał dla obu kanałów i żeby były w fazie.

Co do pytania to możesz:
1. porównać z innym prawidłowo ustawionym magnetofonem,
2. porównać z inną kasetą testową, która wiesz że jest na pewno ok.
Zgrubnie możesz też, po ustawieniu skosu kasetą HPR, odtworzyć kilka kaset oryginalnie nagranych i sprawdzić czy dźwięk jest ok (max. dużo wysokich tonów).
Ale jak nie masz żadnego z pierwszych dwóch punktów to nie zmieniaj obudowy kasety HPR bo nie masz jak obiektywnie sprawdzić efektu.
Paweł

markseven

  • 16 / 435
  • Nowy użytkownik
22-02-2023, 23:55
No i masz babo placek:) moja od azymutu ( od HPR)  jest żelazówką w przeźroczystej obudowie z czerwonymi szpulkami.
Skąd mam wiedzieć czy dobrze ustawie azymut na podstawie tej kasety? Jakieś rady?
Dysponujesz oscyloskopem dwukanałowym?

Oczywiście, mam cyfrowy Hantek

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
23-02-2023, 00:08
Z tym przekładaniem obudowy nie jest tak łatwo. Można to zrobić jedynie metodą prób i błędów porównując do innych kaset testowych, do których ma się zaufanie. Samo zaś wybieranie obudowy jest zupełnie losowe, bo nie wiemy jak zadziała konkretny egzemplarz. Naprawdę duże są rozbieżności w różnych obudowach co widać w starych testach kaset, załączam jeden z nich, parametr Azimutschwankungen - wahania azymutu, podawane w gradach – 1 grad to 1/100 kąta prostego.

Każda obudowa ma swoje odchyłki azymutu, co więcej ten sam model ale inny egzemplarz ma różne wartości tego parametru. Jeśli nagrywaliście kiedyś sygnał do regulacji skosu na magnetofonie trzygłowicowym i przełączaliście source/tape obserwując wykres krzywych Lissajous, widać wszystko jak na dłoni. Bardzo logicznym jest nagrywanie taśmy w tej samej obudowie, w której będzie używana, gdyż wtedy nie wprowadza się dodatkowych błędów w późniejszym odczycie.

Kaseta azymut od HPR jest jak zgaduj zgadula. U mnie na stronie na której powinno się ustawiać jest falowanie sygnału i jeden azymut, z drugiej strony za to nie faluje ale jest inny azymut, powiedzmy w miarę ok choć nie do końca ;)

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
23-02-2023, 14:30
Mam takie głowice i zastanawiam sie czy by nie wykorzystać do zrobienia sobie kasety serwisowej np poziom dolby tak aby sie przydała na szybko sprawdzić jakiś tańszych deckach, jakieś kopiarki itp gdzie nie jest wymagana aż taka 100% dokładność/.
Głowica mono, nówki sztuki, parametry podane w temacie o głowicach.
Mono ślad ... odpadnie mi nierównomierność zapisu na 2 kanałach.
Tylko nie wiem co odpowiada za dopasowanie parametrów do wzmacniacza zapis/odczyt