Audiohobby.pl

Kasety serwisowe.

RedKoral

  • 166 / 5618
  • Aktywny użytkownik
04-01-2023, 19:37
Cześć wszystkim,
pochwalę się nowym nabytkiem, właśnie odebrałam paczuszkę i otworzyłem. Kaseta serwisowa Panasonic QZZCAC do regulacji azymutu. Ciekawe jest to, że nagrana jest sygnałem 10kHz (250 nWb) podczas gdy pozostałe serwisówki Panasonica nagrano sygnałem do azymutu 6.3 kHz ew. 8 kHz (160 nWb). Kaseta jest fabrycznie nowa.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
04-01-2023, 19:55
Pogratulować nabytku, takie rarytasy się nie zdarzają w normalnym życiu ;-)
Z tego co się orientuję to kaseta jest używana do magnetofonów RS-DC8 lub DC10.
Prócz tego to normalna 10kHz o strumieniu 250, bardzo dobra taśma. Dodatkowo jest zaznaczone okienko po lewej stronie kasety do ilości odtworzeń... (40 razy) już kiedyś pisałem że przy takich dużych sygnałach (od 10kHz włącznie jest widoczne pogorszenie poziomu ) dlatego kasety serwisowe nie są "niezniszczalne" i zakup wyeksploatowanych kaset lub taśm mija się z celem. Bo tak skalibrowany magnetofon ma ustawienia nie adekwatne do tego co wskazuje instrukcja serwisowa. Ale to tak w kwestii przypomnienia.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
04-01-2023, 20:59
Cytat: Krzysztof_M
Macie jakieś wskazówki co do kasety dawcy?
Znalazłem info, że BASF Ferro się nadaje. Akurat mam LH-E-I i jest tak samo zbudowana wewnętrznie.
Co ciekawe, nie posiada dodatkowych pasywnych kołeczków obok rolek w rogach kasety - czy to może fałszować przebieg taśmy? Basf by popełnił taki błąd?
Kaseta do której podałeś link to stary BASF Ferro Extra, który miał system SM (Security Mechanism) i tam były takie łapki prowadzące taśmę zaczepione na trzpieniach obok rolek, jak wpiszesz Security Mechanism w goglach to wszystko stanie się jasne.

Wiem, że wiele serwisów naprawy magnetofonów miało kasety z lusterkiem (prawdopodobnie ściągane z Niemiec), które były robione na bazie starych Basfów, właśnie za czasów mechanizmu SM. Obudowy z tego okresu były bardzo dokładnie wykonane, a plastik wysokiej jakości, nie łamiący się i łatwo poddający obróbce. Jakiś czas temu widziałem nawet taką kasetę na znanym portalu, ale zniknęła szybciej niż się pojawiła ;)

Nie polecam takich konstrukcji jak Unitra, gdzie taśma wręcz wisi w obudowie, bez żadnego podparcia. Magnetofony 2 wałkowe spokojnie dadzą sobie radę, ale pozostałe będą ją szybko wciągać i niewiele nawet się zobaczy.

RedKoral

  • 166 / 5618
  • Aktywny użytkownik
04-01-2023, 21:25
takie rarytasy się nie zdarzają w normalnym życiu ;-)

Eee no jak widać zdarzają się. Tyle, że nieco drogo 💰
Gdyby ktoś chciał w normalnym życiu to proszę:
https://eshop.avr.gr/en/qzzcac

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
04-01-2023, 21:54
Tak, znam ten sklep ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
05-01-2023, 10:13
Ale cuda, nowa oryginalna kaseta testowa! Gratulacje!

Wojtku, a z tym pogorszeniem poziomu to czy ma to aż takie znaczenie dla azymutu jeśli i tak ustawiamy żeby oba kanały były w fazie? To się chyba nie powinno zmieniać z czasem.
Paweł

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
05-01-2023, 10:43
Ale cuda, nowa oryginalna kaseta testowa! Gratulacje!

Wojtku, a z tym pogorszeniem poziomu to czy ma to aż takie znaczenie dla azymutu jeśli i tak ustawiamy żeby oba kanały były w fazie? To się chyba nie powinno zmieniać z czasem.
Pawle pogorszenie dla dużych częstotliwości jest już widoczne na przyrządach po 40 odtworzeniach kasety. Robiłem testy jak nagrywałem kasety testowe jest o tym napisane w tamtym temacie. Kaseta od skosu... pomiar (krzywe na oscyloskopie) będzie "pływał" i bedzie ciężko ustawić poprawnie to jedno ale bywa i tak że do 10kHz ustawiamy wskaźniki i wtedy przy zużyciu kasety błąd jest pewny. Dalej kaseta do Nakow o sygnale 20kHz co wtedy... dlatego zawsze powtarzałem kasety serwisowe mają swój "okres ważności". Ale zdażają się też urzywki w bardzo dobrym stanie, ale to jest rzadkość. Bo w czasach świetności serwisów RTV te kasety miały zarabiać a nie leżeć po szufladach.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
05-01-2023, 12:20
Super ta nowa kaseta, nie wiedziałem że można jeszcze gdziekolwiek takie kupić. Z tego co widzę jest w niej dużo taśmy, więc pewnie zanim przejdzie cała, to kilka/kilkanaście razy da się ustawić poprawny skos. Mnożąc jeszcze to wszystko przez 40 wychodzi, że starczy na kilkaset ustawień więc dużo. Drogo faktycznie, ale jak ktoś chce mieć pewność, że zakup będzie udany, a nie trafi się używka która była męczona przez lata w serwisach, to moim zdaniem warto.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
05-01-2023, 14:03
Super ta nowa kaseta, nie wiedziałem że można jeszcze gdziekolwiek takie kupić. Z tego co widzę jest w niej dużo taśmy, więc pewnie zanim przejdzie cała, to kilka/kilkanaście razy da się ustawić poprawny skos. Mnożąc jeszcze to wszystko przez 40 wychodzi, że starczy na kilkaset ustawień więc dużo. Drogo faktycznie, ale jak ktoś chce mieć pewność, że zakup będzie udany, a nie trafi się używka która była męczona przez lata w serwisach, to moim zdaniem warto.
Dokładnie i w punkt. :-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
05-01-2023, 14:11
To wcale nie aż tak drogo. One tyle teraz kosztują. Trzeba brać pod uwagę jak niedostępne już są te kasety i że ich nie przybędzie. Alex i inni mogą przestać je nagrywać.
A skos to pojedynczy najważniejszy parametr jaki ustawiamy i ma największy wpływ na dźwięk.
Paweł

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
18-01-2023, 12:45
Ma nadzwyczaj silną wolę - robię wszystko co mi każe moja silna wola :)
Tym razem kazała mi się długo nie opierać :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
18-01-2023, 12:57
No i teraz nie będzie wątpliwości czy skos jest  dobrze ustawiony. Dobra decyzja!
Paweł

RedKoral

  • 166 / 5618
  • Aktywny użytkownik
18-01-2023, 13:01
Ma nadzwyczaj silną wolę - robię wszystko co mi każe moja silna wola :)
Tym razem kazała mi się długo nie opierać :)
To zupełnie jak u mnie 😃
Gratuluję nabytku!

Krzysztof_M

  • 1471 / 5292
  • Ekspert
18-01-2023, 13:20
Dziękuje. Niestety kaseta na tyle droga, że chwilowo musiałem zawiesić poszukiwania szablonów do ustawiania wysokości głowic. Chociaż dobrym znakiem jest to co RedKoral przetestował, ponieważ główna płytka u niego ma wymiar idealny. Te dodatkowe bloczki już może nawet udałoby się jakoś inaczej zdobyć/domówić.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

ArturP

  • 1309 / 2798
  • Ekspert
18-01-2023, 14:31
Nigdy czegoś takiego nie używałem i pewnie nie użyję, ale ta płyta to chyba tylko podstawa, a głównymi elementami wymiarowymi to te dodatkowe elementy.