Audiohobby.pl

Kasety serwisowe.

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
29-05-2022, 16:27
Tak myślałem. Ale z tymi groszami to tak nie do końca. Ale dzięki bo się zastanawiałem nad tymi z naszej produkcji.

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
29-05-2022, 17:33
chyba żartujesz... co kupisz za 280 zł teraz ? no weź się zastanów sensownie bo szkoda prowadzić nad tym dyskusje.
Chłopaki już je przetestowali, opinia pozytywna i czego jeszcze chcieć ?
Może inaczej to tylko 60 eu, a za tyle to se możesz średni obiad zjeść w unii, no więc bym nie beczał .....

Qźwa masz kaseciaki warte po 5-6 stówek sztuke nie po po 8 dych..... a dobrze ustawiony deck zagra pięknie......a jak nie to sprzedaj je i po kłopocie....

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
31-05-2022, 15:17
Też wybrałbym kasety Full-Track, natomiast mam dwie pierwsze kasety z Allegro i mogę powiedzieć, że są to dobrze nagrane kasety w stereo, które są przydatne. Widać, że nie nagrywały ich osoby przypadkowe, a za wzór odniesienia jak sądzę służyła jedyna dostępna u nas w kraju kaseta UNITRA KS-Fe. Porównywałem je z Unitrą, którą też mam i są niemal idealną jej kopią.

Mają prawidłowy poziom głośności 0 dB 250 nWb/m, prędkość nagrania i zgodny azymut. Skos głowicy nie na każdym magnetofonie dobrze się ustawia, ale na większości tak. Stosowałem je, jak nie miałem jeszcze nic nagranego pełnym śladem i późniejsze poprawki były nieduże. Do zastosowań domowych jak najbardziej można je polecić.

Zrobiłem szybki test w Visual Analyser i Wow&Flutter Meter tych 2 kaset w porównaniu do Unitry KS-Fe. Magnetofon testowy Technics RS-B765. Szczegółowe wyniki w pliku "TEST Kaset Pomiarowych.zip".

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
05-06-2022, 14:14
Z tego co pamietam, ale mogę sie mylić to ZX 7 to nagrał, ale warto zapytać Audiotone jak wróci, wtedy okaże się czy taśma czy deck.
Oczywiście na poprawnie skalibrowanym magnetofonie można nagrać sygnały 16kHz przy poziomie -20dB. Ja takie kasety nagrywałem na Ken KX-5010 i Harman TD-4600. Opis jest tutaj:  http://audiohobby.pl/index.php?topic=13372.0   i nie stanowiło to żadnego problemu dla tych magnetofonów. Dopiero sygnały powyżej 20kHz były problemem dla tych magnetofonów. Także i padalce pokroju CR-7E dają rade na żelazie do 22kHz (-20dB).
W temacie o Aiwie XK-S7000 opisałem jest zmierzone parametry i 20KHz to także żaden problem. http://audiohobby.pl/index.php?topic=13205.15
« Ostatnia zmiana: 05-06-2022, 14:19 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
05-06-2022, 14:55
Poziom -20dB to nieco inna historia, my natomiast dyskutowaliśmy o -10dB dla 15kHz bo taką kasetę widzieliśmy na zamieszczonym wcześniej zdjęciu. Przy takim poziomie jest o wiele trudniej zapisać tą częstotliwość poprawnie i to jeszcze na taśmie żelazowej.

Pytanie czy magnetofon taki jak Nak CR-7E poradzi sobie z tym zadaniem, czy na przeszkodzie stanie już zwyczajnie sama taśma magnetofonowa, która nie jest w stanie zapewnić odpowiednich parametrów zapisu. Moim zdaniem taśma się podda, ale ktoś przecież nagrał jakoś tą wcześniej pokazaną w temacie, stąd kwestia do przemyśleń.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
05-06-2022, 15:45
Poziom -20dB to nieco inna historia, my natomiast dyskutowaliśmy o -10dB dla 15kHz bo taką kasetę widzieliśmy na zamieszczonym wcześniej zdjęciu. Przy takim poziomie jest o wiele trudniej zapisać tą częstotliwość poprawnie i to jeszcze na taśmie żelazowej.

Pytanie czy magnetofon taki jak Nak CR-7E poradzi sobie z tym zadaniem, czy na przeszkodzie stanie już zwyczajnie sama taśma magnetofonowa, która nie jest w stanie zapewnić odpowiednich parametrów zapisu. Moim zdaniem taśma się podda, ale ktoś przecież nagrał jakoś tą wcześniej pokazaną w temacie, stąd kwestia do przemyśleń.
W tygodniu postaram się zrobić jakieś testy zapisu z poziomami -10dB dla częstotliwości od 15kHz i powyżej. Zobaczymy co wyjdzie.

Edit:
Temat nie dawał mi spokoju... Dajcie jeszcze chwile, właśnie nagrywam na ZX-7..... za jakiś czas będzie video i zdjęcia... ;)
« Ostatnia zmiana: 05-06-2022, 16:35 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
05-06-2022, 17:12
Więc tak zrobiłem zapis z "generatora na widozie (PC)" sygnał 15kHz -10dB na Naka ZX-7 (strumień 200nWb/m ANSI).
Najpierw kasety zostały skalibrowane na nim ale to już nie pokazywałem na video.

1. Film zapis na kasecie żelazowej popularnej jakości TDK AE120:
1. Zdjęcie z oscyloskopu poniżej w załączniku odtwarzanej kasety z nagranym sygnałem, nie bezpośrednio po taśmie.



2. Film zapis na kasecie chromowej dobrej jakości TDK SA60:
2. Zdjęcie z oscyloskopu poniżej w załączniku odtwarzanej kasety z nagranym sygnałem, nie bezpośrednio po taśmie.
 


3. Kasety typu IV już nie nagrywałem VIDEO, ponieważ na metalu także był identyczny spadek o dziwo (około 40-60mV).

Jak widać spadek jest widoczny ale dopiero na mierniku, a wynosi około 60mV na wskaźnikach wysterowania brak reakcji. Zbyt mała różnica wskazań, a zbyt duża tolerancja wskaźników by coś "załapały". Dla wzorca 460mV (-10dB 15kHz). Oczywiście można podciągnąć zapis by "po taśmie" nie było spadku ale nie w tym rzecz.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
05-06-2022, 18:03
Jakbyś tak prosto i dla prostaczka napisał wrażenia ......

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
05-06-2022, 18:24
Wielkie dzięki za testy, czyli wygląda na to że dobry magnetofon sobie z tym poradzi. Jestem zaskoczony dwoma rzeczami, pierwsza to spadek o zaledwie 60 mV, wychodzi że mniej niż 1,5dB co jest doprawdy imponujące. Druga to to, że kasety typu II i IV zachowują się identycznie jak I. Stawiałbym, że jednak chrom i metal nie zanotują takiego samego spadku jak żelazo, a jednak. Wygląda na to, że jednak przy tych -10dB mamy pewną granicę, przy której niezależnie od typu taśmy trzeba jeszcze stracić nieco poziomu.

Sprzęt klasy domowej jednak w większości może nie poradzić sobie z takim zadaniem, do tego potrzebny jest magnetofon z wysokiej półki i w świetnym stanie technicznym.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
05-06-2022, 18:26
Jakbyś tak prosto i dla prostaczka napisał wrażenia ......
Zapis 15kHz o poziomie -10dB to już wyzwanie, ale jak widać powyżej możma to wykonać bez problemów z małym spadkiem. Owszem bez spadku też się da, ale może nastąpić już nasycenie taśmy i wejdą zniekształcenia. Dużo zależy magnetofonu, używałem normalnych kaset nie jakiś "wyczynowych" na lepszych kasetach może być mniejszy spadek. Jednym słowem ZX-7 się spisał. Nawet bez zniekształceń, co było widać na zdjęciach z oscyloskopu, sygnał jest czysty ale lekko pływał może wina już wiekowych rolek bo mają swoje lata lub samej już lekko zjechanej taśmy ;-) Ale dla 15kHz i -10dB to już tak będzie. Tak to wygląda, ja jestem zadowolony, to nie szpulak :-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
05-06-2022, 18:34
Wielkie dzięki za testy, czyli wygląda na to że dobry magnetofon sobie z tym poradzi. Jestem zaskoczony dwoma rzeczami, pierwsza to spadek o zaledwie 60 mV, wychodzi że mniej niż 1,5dB co jest doprawdy imponujące. Druga to to, że kasety typu II i IV zachowują się identycznie jak I. Stawiałbym, że jednak chrom i metal nie zanotują takiego samego spadku jak żelazo, a jednak. Wygląda na to, że jednak przy tych -10dB mamy pewną granicę, przy której niezależnie od typu taśmy trzeba jeszcze stracić nieco poziomu.

Sprzęt klasy domowej jednak w większości może nie poradzić sobie z takim zadaniem, do tego potrzebny jest magnetofon z wysokiej półki i w świetnym stanie technicznym.
Niema problemu ;-)
Też byłem zaskoczony że tak wyszło. Ale choć teraz wiemy, że musi być magnetofon z wyższej półki by sobie poradził z takim poziomem (-10dB) i wysokimi częstotliwościami (15kHz) na raz. Bo już -20dB to żaden problem nawet przy 20kHz i lekko więcej.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
05-06-2022, 19:29
no i tak jak mówiłem że da rady....... niestety te Technicsy o których była mowa wcześniej nie należą do takiej półki, pewnie jak i większość kaseciaków z innych firm........w porównaniu to przedśionek.
Dobrze że zrobiłeś taki teścik na nim, bo przynajmniej w przyszłości jakby co nie będą pisać bajek ludzie jak im to zae biście sprzęt gra i wszystko słychać ......hehehehe...zwłaszcza zniekształcenia ......przy poziomie np 0 dB co już czytałem gdzieś ...

Thank's

rivercola998

  • 11 / 695
  • Nowy użytkownik
08-06-2022, 20:13


Gdyby ktoś był w stanie wykonać taki sam test u siebie to fajnie byłoby porównać.

Witam.
Jak przeprowadziles kalibracje decka i jaka kaseta.Jak ustawiony zostal bias dla tej Maxell UR.. ?

Przy okazji.

Czy ktos z Panstwa mial kontakt z takimi landrynkami i jak byl poziom ich zapisu.Basf 250nWb/m i poziom -1 dla Technics RS-BX 626.SoundCheck 400Hz 200nWb/m 2 dB nizej od pierwszej.SoundCheck posiada zapis na kasecie Basf Maxima II przez Revox B-215.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
08-06-2022, 20:41
Czy ktos z Panstwa mial kontakt z takimi landrynkami i jak byl poziom ich zapisu.Basf 250nWb/m i poziom -1 dla Technics RS-BX 626.SoundCheck 400Hz 200nWb/m 2 dB nizej od pierwszej.SoundCheck posiada zapis na kasecie Basf Maxima II przez Revox B-215.

A tak normalnie to w czym problem? ;-)

Czy ktos z Panstwa mial kontakt z takimi landrynkami i jak byl poziom ich zapisu.
Poziom zapisu?

Basf 250nWb/m i poziom -1 dla Technics RS-BX 626.
Tego nie rozumiem.

SoundCheck 400Hz 200nWb/m 2 dB nizej od pierwszej.
... niżej od pierwszej????

SoundCheck posiada zapis na kasecie Basf Maxima II przez Revox B-215.

To jest tez nie jasne.

Proszę napisać o co dokładnie chodzi, to może nam uda się pomóc ;-)
« Ostatnia zmiana: 08-06-2022, 20:43 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

rivercola998

  • 11 / 695
  • Nowy użytkownik
08-06-2022, 20:49
Oj chyba nie uda sie pomoc.

Pozdrawiam

*dla Technics 0db to 160nWb/m jak podaja zrodla.Przepraszam ogolnie.