Audiohobby.pl

Pomiary zapis/odczyt i bias dyskusja

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
13-01-2024, 22:29
Koledzy, taka sprawa .
Oczywiście mamy serwisówki do kaseciaków i tam jest wszystko prawie opisane jak ustawiać co i jak po kolei.

Akurat przed chwilą sobie siedziałem i tak gmerając w soniaku ustawiałem kalibracje na 2 sposoby.

Ustawienie odczytu wiadomo kaseta z odpowiednim poziomem i ustawienie odczytu albo na scalaku dolby albo na wyjściu, to wiemy.
No i teraz ustawienie zapisu np 315 hz z poziomem 0 dB  na scalaku albo na wyjściu jak kto woli do tego np 10 khz i  bias na poziomie powiedzmy -40 dB albo podobnej wartości. Czy raczej ustawiamy te 315 hz z takim samym poziomem jak i np 10 khz czyli np --40 dB dotąd aż się wyrównają mniej więcej.
Potem można sprawdzić na 0 dB te 315 hz dla sprawdzenia.

wszelkie wartości podaję jako przykładowe.

Gmeracie przy tych swoich maszynach to jak uważacie i czy trzymacie się na sztywno wytycznych z instrukcji?

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
14-01-2024, 00:03
Mogą być owszem odstępstwa od zaleceń serwisówki... jeśli na końcu kalibracji spełnimy zalecane wartości w tej instrukcji.

Przykładowo ja ustawiam 315Hz dla 0dB i 10kHz dla -20dB. W większości magnetofonów i potem sprawdzam także jak wygląda rozłożenie pasma przenoszenia (równomierność). Sprawdzam programowo, Audio Testerem przy jakiś poważniejszych magnetofonach. Czy niema żadnych zbyt dużych górek czy dołków, oczywiście w zależności od magnetofonu. Bo to bywa rożnie. Oczywiście wpierw odczyt i kaseta Dolby na "scalak" lub jak napisałeś kaseta z odpowiednim poziomem i sygnałem.
« Ostatnia zmiana: 14-01-2024, 00:21 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1488 / 1602
  • Ekspert
14-01-2024, 09:56
Ja robię to jak Wojtek, tj. 400Hz 0dB i 10kHz -20dB.
Ale pierwsza częstotliwość może być też przy -20dB (co upraszcza sprawę, Nakamichi tak ustawia) a druga częstotliwość może być użyta niższa (np. 8kHz) lub wyższa w zależności od klasy magnetofonu bądź stopnia zużycia głowicy. Jak głowica zużyta to lepiej użyć nieco niższej częstotliwości, by uniknąć górki w zakresie średnich częstotliwości.
Paweł

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
17-01-2024, 09:31
Przy podawaniu sygnałów z zewnątrz z generatora pewnie robicie tak że gałka wzmocnienia w kaseciaku na fula, a  napięcie pomiarowe ustawiane na generatorze, np te -20dB czy też 0 dB jak tam potrzeba.

Jeszcze zapytam jakie ewentualnie kasety stosujecie do pomiarów, no bo oryginały w sumie nie istnieją pomiarowe.

Ja bazowałem na TDK D, AD jako takie neutralne, choć np Sony nie uważało ich za takie i np metal sprawdzałem na metal XR Sony bo taką miałem.

Z TDK D miałem mały problem bo różnice w rocznikach pokazywały mi różnice nawet 0,5-1 db na poziomie 315 hz pomiarowe na 0dB i na Biasie 10 Khx też.
Gorzej z chromówkami no i tutaj zdania nie mam swojego co by było neutralne, także metale wykazują między sobą  nawet spore różnice.

Wiem że każda firma stosowała jako testowe swoje pomysły i marki ukryte.
Może mamy jakiś złoty środek albo np liste ze np Sony ustawiamy do kaset Sony, Technicsa do marki ....xxxx, Kenwooda do xxxyyy , do Onkyo jeszcze inne

chorazy3

  • 1488 / 1602
  • Ekspert
17-01-2024, 11:48
Przydatna może być lista bias fine, którą Aiwa daje jako naklejkę na swoich magnetofonach.
Paweł

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
17-01-2024, 12:04
No niby tak, ale ona jest preferencyjna do Aiwy znowuż.
No i zakładając że deck Aiwy jest neutralny......płaski....jakieś rozeznanie wstępne by było.

RetroTape

  • 454 / 809
  • Zaawansowany użytkownik
17-01-2024, 14:42
Klasyczny zestaw do biasu dla Japończyków i nie tylko to TDK AD (normal), SA (chrome) i MA (metal).

Można też użyć kaset od Maxell'a UDI (normal), UDII (chrome) i MX (metal).

Czasem używam też TDK D albo BASF FEI dla typu I, jednak AD/SA/MA to jak sądzę najlepszy wybór.

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
10-02-2024, 22:40
No to teraz mistrzowie batutu prosze o porady.
Kaseciak ustawiony odczyt na scalaku równo poziom dolby 580V jak podaje datasheet ba wyjściu kaseciaka wtedy wychodzi 410mV jak podaje instrukcja..
Zapis ustawiony tośka w tośke na 0VU równiutko 400 hz na taśmie.
Bias ustawiony idealnie przy ok 20dB 10Khz
Kasea Maxell UR

Zarówno 400 hz i 10Khz sprawdzałem na taśmie także przy poziomie -20dB także i wskazania są prawie identyczne, rpxmics ol 2 mV

No i wszystko byłoby zajebiście gdyby nie to ze nagrania muzyczne , są podbijane w okolicy100-150 hz o mniej więcej 2-3 dB
Sprawdzlłem zapis i odczyt 400 hz także na 0VU  przy 100hz i faktycznie podbija zdrowo o ok 80pare mV to jest sporo.
Robi to w obydwu kanałach, czyli .....
Recaping zrobiony, a przed zrobieniem było tak samo.

i zasadnicze pytanie dlaczego.
Czy coś przeoczyłem ?
« Ostatnia zmiana: 10-02-2024, 22:51 wysłana przez Hammer »

artekk

  • 1694 / 5885
  • Ekspert
10-02-2024, 23:28
1. Jaki model magnetofonu ? Jakiś starszy, vintage ?
2. Jeśli odpowiedź brzmi "tak", przeprowadź procedurę kalibracji dla taśmy z epoki magnetofonu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
10-02-2024, 23:33
Artur, Akai http://audiohobby.pl/index.php?topic=15027.msg485566#new

Wydawało sięże wszystko ok po kalbracji , w nocy nagrałem kasety i nie odczytałem jej na nim, dzisiaj dopiero .
Co ciekawe przed chwilą zbadałem poziom dla 80 hz ustawiony zapis odczyt przy -20dB i 0 Vu i jest równo, ale muzyka odczyt podbija dalej.
Może ma jakiś feler przy odczycie....
« Ostatnia zmiana: 10-02-2024, 23:35 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
11-02-2024, 10:04
Nie wiem czy pisałem, odczyt ze scalaka dolby to 580 mV ale wtedy na wyjściu jest 550 mV  i , za to jak podaje kasete 315/160 to na wyjściu ok 400mV czyli coś jak w serwisówce
Nie mam kasety 333 hz, może on chce tylko ustawienie na wyjściu a dolby chrzanić pomiar, może w tym przypadku coś nie trybi....
Na pewno pomiar jest na nodze 3 ?

Przed chwilą skończyłem taką szybką kalibracje kasetą 315/160 i ustawiłem wyjście na 410mV, do tego spasowałem takze 315hz i zapis/odczyt na 0VU i to jest równo.
Ale muzyke dalej wybija o te 2,5 db wyżej zapis/odczyt

to tak dla sprawdzenia na innej kasecie serwisowej.

Wracam do tematu Akia , sprawdze mu kondy, czy w serwisówce nie pochrzanili wartosci , bo ewidentnie na analiztorze widma podbija dziad w pobliżu 100 hz, dalej w tamtym temacie.
Dzięki za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 11-02-2024, 12:12 wysłana przez Hammer »

RetroTape

  • 454 / 809
  • Zaawansowany użytkownik
11-02-2024, 21:31
Nie ma znaczenia czy kaseta z poziomem ma 315Hz czy 333Hz, wyjdzie to samo.

Jeśli mierzysz napięcie na wyjściu odtwarzając kasetę Dolby po ustawieniu na scalaku za jej pomocą 580 mV to wyjdzie to 550 mV, za to kaseta 315/160 powinna pokazać około 400 mV i to jest normalne, tak jest dobrze. Zresztą tak zrobiłeś jak widzę.

Co do podbicia, kaseta referencyjna do ustawień to Maxell UD z roku około 1982. Ta taśma ma bardzo dziwną charakterystykę i tutaj może być kwestia problemu. UR-ka to zupełnie inna taśma i ustawienia za jej pomocą mogą wprowadzać odchylenia.

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
11-02-2024, 23:34
Problem dotyczy wszystkich taśm, przetestowałem nawet kalibracje przy 80 hz i efekt ten sam, nagrania muzyczne nagrywane do 0VU własne odtwarza mocniej bo do ok 3 dB, niżej podbijane kasety podbija troszke słabiej ale podbija, coś ewidentnie jest nie tak.
Kalibracja 3 typami kaset daje dokładnie te same efekty.
Dopiero zmniejszenie level rec o ok 60-70 mV daje równo, no to kalibracja do dupy...........

przetestowałem kalibracje level i bias nawet przy -20 dB wspólnie  i efekt ten sam jak 400 hz przy 0VU i 10khz przy -20dB

I to jest ciekawostka, dlaczego przy sygnałach statycznych jest ok a przy dynamicznych podbija..........zaraz mu zrobie test pasma.

I zrobione.
Ustawiany był przy -20dB na te same wartości przy 400 hz i 10 khz.
Okazuje się że ma zdrowe podbicie do około 250 hz i przy 300 hz spada do 400 hz i jest w miare płasko do 10 Khz.
Czyli mamy dupnięcie w basach i to daje zaleznie od kasety 2-3 dB podbicia.
No i nie iwem który element za to odpowiada,
Głowica jest oryginalna i dzieje sięto w obydwu kanałach.
« Ostatnia zmiana: 11-02-2024, 23:57 wysłana przez Hammer »

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
12-02-2024, 07:38
Bo magnetofony mają swoje życie i swoje tajemnice :)  o których nastawiaczom się nie śniło.
   Nagrasz jakiegoś sinusa na określony poziom w jednym to w drugim ustawianym na sinusy będzie to samo.   Nagrasz już jaką muzyczkę i będzie co innego i będzie działał  w obie strony.    Przekonałem się o tym kilka dni temu i jak myślę to w takich przypadkach do głosu dochodzi specyfika konkretnej głowicy która to zapisywała.   
Plus może jeszcze jakichś milion innych powodów typu >punkt pracy jakiegoś OPA  w torze zapisu  albo odczytu.
   Ponieważ ja się nie znam za bardzo- to gdy trafiam na takie zjawisko opisane powyżej to >nie ruszam< jeżeli ono powoduje >przyjemne doznania akustyczne i powiem raczej >  charakter magnetofonu :)     Jeżeli to działa tak że gębę skrzywia no to wiadomo>  magnetofon bez charakteru- do kitu itp.....
   Są przecież sprzęty które mają >kosmos<  na papierze a w rzeczywistości grają tragicznie.   Są też przypadki odwrotne-  w papierach uschniętą lipę wydrukowali a w rzeczywistości magnet porywa tłumy :)
   A te wszystkie trzy czy ileś tam sinusów na określoną ilość mV  to tylko trzy (czy ileś tam)  punkty żeby wzajemnie sprzęty jakkolwiek porównać.     Cała nieskończoność między nimi pozostaje.
  Jak więc chcesz takiego płaszczaka jak pozostałe to zmniejsz zapis o te parę mV  i finito-  będzie jak inny-  taka standardowa żółta taksówka.
  Czym jechałeś?   Taksówką  odpowiesz/
  No ale jaka?   Żółta odpowiesz
No ale merc czy toyota czy co>?
Nosz k....   Żółta była.

 Oczywiście to tylko moje >widzimisię<   co do magnetofonów

Hammer

  • 4686 / 2298
  • Ekspert
12-02-2024, 09:04
Własne życie to może mieć wtedy jak mu na to pozwolę........

Reasumujać, kaseciaka można kalibrować na dowolne punkty losowe z pasma przenoszenia a i tak powinien mieć płaską chara-kę w , bo tasmy są różne i to one coś tam kształtują .
W tym przypadku robiąć praktycznie wszystkie dla mnie znane sp[osoby kalibracji przkonałem się że jednak w którymś miejscu elektronika podbija poniżej 300 Hz.
Nie wiem co z tym fantem zrobić, może to coś w korekcji zapisu, nie widać na płytce ingerencji osób trzecich, nastawy podkówek są mniej więcej takie jak byly w oryginale.
Wróce  do tego kaseciaka w jego temacie .