Audiohobby.pl

Rolka DIY

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
05-01-2024, 20:48
 Dzisiaj z rana miarka przebrała się.   Dłubię sobie w JVC  z rewersem i wiadomo,  cudów i gwiazd z nieba z takiego magnetofonu teoretycznie nie będzie.    Ustawienie głowicy- prowadzenia taśmy to jedno ale zaczęły mnie wnerwiać rolki dociskowe które niweczyły cały potencjał.   Cały worek tego kupiłem i wszystko można sobie wsadzić w........   albo lepiej temu kto to wyprodukował.    Krzywe, jajowate, niejednorodny materiał, kołyszą się na ośkach itd...  itp  ...   i wszystko odbija się na nieustannym kołysaniem taśmą.    No i wiadomo że na mierniku ciągle woow-woow-woow   w takt obrotu zakichanej rolki.  Niby tego nie słychać przy odtwarzaniu ale ...hehehe.
   
 Tak więc dostałem nerwa i zrobiłem swoje:



Przede wszystkim szeroki rozstaw i przestało się kołysać.   Poza tym ze zdziwieniem w sumie stwierdzam że zrobiłem to o wiele dokładniej niż fabryka.   Guma jakościowa :)   Pochodzi z motocyklowej opony Michelin PR 3   -  idealna mieszanka na rolki dociskowe hehehehehehe
   Ci co mają motocykle to wiedzą że PR 3 to świetna opona i prędzej slidery się szlifuje niż ona pośliźnie na asfalcie.
       Trzy godziny zajęło mi opracowanie technologii jak dużą oponę przerobić na małe oponki.
Podstawa to tokarka do drewna i obroty jak w szlifierce oraz cienki i ostry nóż a do wycięcia otworu najpierw cienkie frezy do drewna i obroty.
  Małymi porcjami bo się pali guma :)

Teoretycznie cudu nie ma ale praktycznie JVC  gra bardzo ładnie.
  Teraz dla odmiany wpienia mnie zła grubość paska głównego  i nie da rady nastawić z nim jednakowej szybkości dla pracy w przód w stosunku do rewersu.    Pasek powinien być nieco grubszy.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
05-01-2024, 21:42
Rolka nie powinna mieć więcej niż 6,5 mm czyli taki standard bo ...
Kształt beczułki ma swój kształt i długość opadania, jeśli rolka będzie za szeroka to będzie ten kąt mniejszy.
Ja od chińczyka swoje rolki sprawdzałem i równiutkie są.
Mogą zdarzyć się krzywo wywiercone.
Samą gumke można by zciągnąć z karakasu jeśli jest on taki sam jak oryginał..... chińczyki sprzedają nawet same gumki bez karkasu.....

Pływanie rolek może być też efektem krzywej ośki albo krzywego jej łożyskowania tulei, co można stwierdzić tylko na osi idealnie równej.

Jeśli chodzi o paski to nie mogą być twarde, czyli takie guano, powinien być szeroki i w miarę elastyczny, aby guma wytwarzała dobre tarcie, nie wspominając o odpowiedniej długości.
Zbyt gruby pasek znowu może wykazywać nierównomierność grubości jeśli jest  z guana zrobiony.
Tak żle i takl nie dobrze.....
« Ostatnia zmiana: 05-01-2024, 21:45 wysłana przez Hammer »

Tede

  • 75 / 412
  • Użytkownik
05-01-2024, 22:35
Co do szybkości pracy to mam identycznie w walkmanach że jedna strona gra szybciej od drugiej.Nie jest to wielka różnica i nie jest to wina pasków bo sprawdzałem na oryginalnych.Z 15 lat temu nie pamiętam czy był ten objaw czy nie ale na 100% elementy plastikowe zębatki się pokurczyły więc może dlatego taka różnica bo technicznie wiadomo że mniejsza średnica kola to inna prędkość.Największą wadą to pochodzący hałas skurczonych źle zazębiających się zębatek którego nie da się usunąć i głośniej szumi mechanika jak kiedyś nie zależnie czy nowy czy używany.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
05-01-2024, 23:45
Hammerze-  nie chodziło o pływanie rolki wzdłużnie do osi -  tylko jej kołysanie ze względu na kijową jakość samej gumy  czyt.  nierówna twardość-gęstość.  Pisząc o szerszym rozstawie miałem wyłącznie na myśli długość tulei która je łożyskuje a nie szerokość gumki :)   Jest taka jak oryginał :) Na zdjęciach wyraźnie widać że walca długiego z nich nie robiłem.  Równoległość osi kapstanów i osi samych rolek oraz tych mocujących dźwignię rolek to było pierwsze co sprawdzałem.   
   Te moje samoróbki pracują znakomicie-  zostawiłem im luz na tuleji łożyskującej po ok 0,5  -0,7  na każdą stronę i samoczynnie ustawiają się na środku taśmy z luzem na łożyskowaniu po obu stronach-  uważam że wyszło znakomicie.  Żadnego koszenia taśmy w którąkolwiek stronę :)   O baryłkowatym kształcie rolki i dlaczego taki ma być nawet nie wspominaj-  wystarczy jeżeli sprawdzisz kiedy o tym pierwszy raz na forum napisałem.
A co do samych gumek-  raczej żadnych już nie kupię.    Bo to co zostało z opony hehehehe  wystarczy mi jeszcze na jakiś czas.

Tede-   to że koło zębate się obkurczyło to nie znaczy że przekładnia zmieniła przełożenie, np.  wolniej kręci :)  O tym decyduje wyłącznie ilość zębów w kołach .   Jedyne co może być to hałas o którym napisałeś.
  Różnica w prędkości przód<>tył  na bank wynika ze złej grubości paska.   Z reguły jest tak że praca >  naprzód i koło kapstana prawego jest napędzane wewnętrzną stroną paska.    Kapstan rewersu jest napędzany >zewnętrzną stroną paska.  Jest niewielka różnica w długości drogi jaką przebyć może coś co się po tym pasie toczy.  Tak obrazowo jako przykład :
    Masz pasek który w stanie swobodnym ma średnicę 20 mm -  grubość paska wynosi 1 mm-  zatem średnica wewnątrz paska ma 18 mm
wzór na długość okręgu (pasek w magnetofonie to taki trochę pogięty okrąg hehehehe)  L = 2 πr-  każdy zna.
Zatem nasz przykładowy pasek ma długość wewnątrz 56,52 mm  a na zewnątrz 62,8.  To jest ponad 6mm różnicy ,  bardzo dużo
 Procentowo również dużo.   Oczywiście pasek w magnetofonie jest dłuższy i raczej cieńszy niż 1mm   jednak w dalszym ciągu będzie jakaś tam różnica.    Koło rewersu napędzane przez ten pasek powinno mieć nieco  mniejszą średnicę żeby wyrównać ilość obrotów w stosunku do koła pracującego >  na przód.   
Czasami producenci to olewają-  zakładając że różnica znikoma i ujdzie w tłumie.  Poza tym oszczędzają na różnicowaniu wymiarów :) i mają dzięki temu tylko jeden wzór koła z kapstanem a nie dwa.  Jeżeli tak jest w twoich walkmanach to lipa- albo z tym żyć albo walnąć przeróbkę.
  Czasami-  jak jest w tym moim JVC  koła są różnej średnicy .    Mam pasek założony o grubości 0,4 mm   a powinien być 0,6  -  mniej więcej-  bo nie liczyłem jeszcze dokładnie-  być może 0,5

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
06-01-2024, 01:00
Tylko że w rewersach koło zamachowe prawe jest przynajmniej 2 razy bardziej opasane niż lewe.
Różnica w pomiarach nawet 5-7 hz nie będzie miała wpływu na ucho.
Im gorszy materiał na koła zamachowe tym gorzej.
Jak kopiarka tania to szkoda cudować, no chyba że naukowo  bo tam dopasowanie materiałów to czysta teoria....... mają tylko grać.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
06-01-2024, 01:37
A jakie znaczenie ma opasanie koła w tym problemie ?    Masz na myśli poślizg?
To nie maszyna przemysłowa gdzie moce kilowatowe czy też wielokilowatowe :)  ,  duże obciążenia i nawet z kilku procentowymi poślizgami trzeba się liczyć.  Jeżeli 5-7 Hz  można olać (co nie znaczy że nie słychać) to poślizg paska pracującego w magnetofonie tym bardziej a zaręczam że nawet ułamek % pływającego poślizgu usłyszałbyś natychmiast.   Obawiam się jednak że w Walkmanach pasek kwadratowy- koła takie same i różnica jest zdecydowanie większa niż 5-7  Hz.   Tede ją słyszy to znaczy że jest to przynajmniej 20-30  Hz.
  Jeżeli o mnie chodzi to mnie już wk..   5 Hz  a więcej to oznacza >   będę kuć natychmiast :)
     Tymczasem jakoś tam znoszę w ten sposób że rewers ustawiam na nominał   a  praca  >naprzód   może iść trochę szybciej.
Wolniej w żadnym wypadku.
  Zresztą - gówniane paski tutaj też swoje robią-  chyba najwięcej szkody.   Jakiś nierówny w przekroju albo nierówny materiałowo i też będzie wk.....    Nie mów że na takie na trafiłeś bo nie uwierzę :)   Wiekszość są do d.....

a co do warto czy nie warto.
   Miałem kiedyś kumpla w pracy, był ekonomistą :)
Budował chałupę i wiesz jak podszedł do sprawy okien?
    Gdzieś tam jakieś dane wygrzebał ile to razy ludzie otwierają okna- wietrzą itd....    Wyszło że jest to jakiś tam niewielki procent-  ułamki wręcz z czasu życia okna gdy są otwarte.   I wiesz co zrobił?
    Zamówił stałe plastiki do wszystkich okien w chałupie-  bo nie warto przecież podwójnie czy potrójnie przepłacać za otwierane.
       Chyba nie zrobiłbyś tak samo heheheheheeh   Ale kto to tam ciebie wie  Hamerze
\Co do kumpla>  jakieś rok później >>> baba spakowała walizy i poszła w plener-  jak skwitował nasz dozorca :)
« Ostatnia zmiana: 06-01-2024, 01:47 wysłana przez pień »

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
06-01-2024, 10:01
Rozumiem, ok.

Tede

  • 75 / 412
  • Użytkownik
07-01-2024, 16:14
Co do kola zębatego to owszem przekładnia ta sama ale na elemencie zębatki gdzie pasek owija koło pasowe jest także mniejsze a ono służy jako przekładnia do grania na 2giej stronie bo pierwsza jest prosto z zębatki.Musze zrobić eksperyment bo nie wszystkie roczniki miały pokurczone elementy.Jeszcze zapomniałem że nie wziąłem pod uwagę starych pasków mimo że fabrycznie zapakowane to już mają z 20 lat a te bo były otwarte to już nie nadawały się do użytku.Mam je tylko do testów bo po ich montażu bardzo szybko tracą swoje właściwości.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
21-01-2024, 00:23
Epopeja z Kenwoodem :)   Prowadzenie taśmy poprawiałem oczywiście i rolka dociskowa dostała nowy profil hehehee