Audiohobby.pl

Technics RS-BX828

Krzysztof_zdrojek

  • 48 / 1912
  • Użytkownik
20-12-2019, 21:30
Witam

Jakiś miesiąc temu kupiłem RS BX828 w całkiem przyzwoitym stanie jak na 25 latka.
Mam z nim jednak problem.
Po włożeniu kasety zaczęło coś pukać i zauważyłem że na wyświetlaczu raz pokazuje się info NORMAL a raz CRO2
Poczytałem trochę info na ten temat i po lekturze przeczyściłem IPO styki które są nad kieszenią.
Przez dzień może dwa było ok ale temat wrócił.
Zrobiłem więc powtórkę tej czynności, ale teraz doszedł drugi wątek oprócz NORMAL/CRO2 mianowicie po około 5 min grania załącza się STOP tak samo potrafi zrobić przy końcu taśmy.
Ciekawostką jest to że przy włączeniu PLAY potrafi się wyłączyć,ale po naciśnięciu 2-3 PLAY startuje.
Jak np.całkowicie przewinę taśmę do końca i z powrotem to potrafi grac bez wyłączenia.
Podpowiedzcie co może się psuć i czy to coś poważnego.
Chętnie porozmawiał przez telefon mój numer to 600306333
Poproszę o poradę bo polowałem na niego ponad pół roku a teraz to wyłączanie jest trochę irytujące

pozdrawiam Krzycho


     
« Ostatnia zmiana: 20-12-2019, 21:36 wysłana przez AUDIOTONE :) »

AUDIOTONE

  • 9403 / 5850
  • Ekspert
20-12-2019, 21:35
Pierwsze do czego bym się przyczepił to mikro styki pod klawiszami funkcyjnymi, następnie wszystkie mikro wyłączniki na górze kieszeni kasety do czyszczenia jak napisałeś IPĄ. Pod talerzykami (tymi co napędzają szpulki) są czujniki je także trzeba wyczyścić i powierzchnie odbiciowe talerzyków także te srebrne. To na początek.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_zdrojek

  • 48 / 1912
  • Użytkownik
20-12-2019, 22:20
Czyli bez wyjęcia mechanizmu się nie obejdzie...na początek wyczyszczę połączenie płyty głównej z panelem przednim,kiedyś jak czyściłem korektor to po złożeniu te styki nie łączyły i nie wszystkie przyciski działały
A może jak tym preparatem psikałem na te micro wyłączniki nad kasetą to z tymi talerzykami cos się porobiło nie tak??
W sumie to wyłączanie pojawiło się po czyszczeniu micro wyłączników nad kasetą 

AUDIOTONE

  • 9403 / 5850
  • Ekspert
20-12-2019, 22:22
W sumie to wyłączanie pojawiło się po czyszczeniu micro wyłączników nad kasetą
Mogło coś tam skapnąć tej IPY w szczelinę pomiędzy mechanizm a tylną cześć talerzyków. A one są bardzo wrażliwe na zabrudzenia.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_zdrojek

  • 48 / 1912
  • Użytkownik
20-12-2019, 22:38
to jak się tam dostać ?
Jest może jakiś filmik na YOU TUBE gdzie można to zobaczyć ? szukałem ale nic takiego nie znalazłem...
Przyznam że nie jestem fachowcem w tej dziedzinie drobne rzeczy potrafię naprawić alu tu to chyba grubsza sprawa jest

Radmar

  • 1138 / 5914
  • Ekspert
20-12-2019, 23:28
Za wyłączanie się kasety podczas odtwarzania, podejrzewałbym raczej czujnik obecności kasety w kieszeni, czyli również jeden z tych "górnych". Gdy podczas odtwarzania nagle zostanie mu zaburzona "pamięć", że ma kasetę w kieszeni, to z automatu wyłączy każdą funkcję, którą akurat będzie wykonywać. Krzysztofie, obawiam się, że bez wyciągnięcia mechanizmu i ponownego przeczyszczenia styków - ale mechanicznie, efekt będzie krótkotrwały. W RS-BX707 zlikwidowałem tą przypadłość drapiąc delikatnie powierzchnię styków. Jednak mechanizm musisz mieć na stole, żeby łatwo się było do tych styków dostać.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

AUDIOTONE

  • 9403 / 5850
  • Ekspert
20-12-2019, 23:37
Tak jak Marek napisał bez wyciągnięcia mechanizmu się nie obejdzie niestety.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_zdrojek

  • 48 / 1912
  • Użytkownik
21-12-2019, 00:16
Ok wyciągnę gadzinę ale podpowiedzcie jeszcze czym i jak przeczyścic te styki...
Może macie jakąś fotkę na której mogę się wzorować
Na grupie Technicsa jeden gość mówił że "szurał" wykałaczką ale gdzie i jak to robił tego nie napisał

AUDIOTONE

  • 9403 / 5850
  • Ekspert
21-12-2019, 10:20
Krzysztofie jak tylko ktoś poratuje zdjęciami tego mechanizmu (AR350), to będzie można opisać co i jak przeczyścić i gdzie. Ja u siebie niestety takowych nie posiadam. Jakoś modele z tej serii i podobnych omijałem z daleka. Miałem tylko 965 i 765PXS, wiem mechanizmy te same ale zdjęć z rozbiórki mechanizmu nie posiadam niestety.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Radmar

  • 1138 / 5914
  • Ekspert
21-12-2019, 12:16
Krzysztofie, powinieneś dobrać się do tego, co zaznaczyłem na poniższej fotce. Dostęp do powierzchni styków, na której następuje bezpośredni kontakt podczas pracy magnetofonu jest niestety dość znacznie utrudniony, bowiem styki są zabudowane w plastikowych "koszulkach", które utrudniają nieco czynności. Można dobrać się do nich na dwa sposoby.

1. Ściągając delikatnie te koszulki, co najłatwiejsze niestety nie jest i wymaga pewnej cierpliwości i ostrożności. Trzeba bowiem spróbować delikatnie podważyć tą "koszulkę" rozszerzając ją po bokach od strony czarnego noska na fotce i delikatnie ją zsunąć. Wówczas dostęp do powierzchni styków jest łatwiejszy. Niestety "koszulki" mają to do siebie, że podczas próby ściągania potrafią pęknąć. Ja w ten sposób dwie zniszczyłem i musiałem potem wspomóc się zapasowymi od dawcy. Opcja trochę ryzykowna, jeśli nie ma się części w zapasie ale dokładniejsza jeśli chodzi o czyszczenie.

2. Wymaga co prawda więcej czasu i nie daje takiej dokładności jak pierwszy sposób ale też jest skuteczny. I tutaj odwołam się do tego co napisałeś o wykałaczce. To właśnie ta metoda. Ja używałem cienkiej igły zamiast wykałaczki. Polega to na tym, że delikatnie trzeba odsunąć czarny nosek do dołu, powiększając szczelinę pomiędzy nim a "koszulką" (czerwona strzałka na fotce) i wsunąć w tą szczelinę wspomnianą igłę czy wykałaczkę i "podrapać" trochę powierzchnię styków, zarówno dolnego jak i górnego, aby ją nieco oczyścić. Mechaniczne oczyszczenie daje zawsze najlepszy efekt. Osobiście po oczyszczeniu mechanicznym użyłem jeszcze chemii pod postacią specyfików "Kontakt-Chemie" i zastosowałem odpowiednio po sobie Kontakt 60, Kontakt WL i na końcu Kontakt 61.

Mam nadzieję, że sobie poradzisz. W razie co, pytaj śmiało.


Edit:

Krzysztofie, dorzucam jeszcze drugą fotkę, bo Technicsa robiłem ostatnio 2 lata temu i zapomniałem jeszcze o otworach z drugiej strony (żółta strzałka). Od tej strony jest trochę lepszy dostęp i wygodniej jest "drapać" styki niż przez szczelinę od przodu.
« Ostatnia zmiana: 21-12-2019, 12:35 wysłana przez Radmar »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

Krzysztof_zdrojek

  • 48 / 1912
  • Użytkownik
21-12-2019, 21:53
Panowie wielki szacun dla Waszej wiedzy i ogromne dzięki za bardzo dokładny opis co i jak trzeba zrobić.
Jutro spróbuję się za to czyszczenie zabrać pod warunkiem że uda mi się wyjąć ten mechanizm
Pozdrawiam

AUDIOTONE

  • 9403 / 5850
  • Ekspert
21-12-2019, 22:10
Samo wyciągnięcie mechanizmu wykonuj w miarę spokojnie i nic na siłę. Te rzeczy nie lubią nerwowych poczynań.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_zdrojek

  • 48 / 1912
  • Użytkownik
22-12-2019, 15:32
Pierwsze śrubki odkręcone i zobaczcie co znalazłem...

Radmar

  • 1138 / 5914
  • Ekspert
22-12-2019, 16:17
Mucha? :)) To już dobrze zasuszona pewnie. :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

Krzysztof_zdrojek

  • 48 / 1912
  • Użytkownik
22-12-2019, 18:55
Kurcze chciałem dodać kawałek filmu ale jakoś nie wchodzi...
powiem tak operacja trwała ponad dwie godzinę i ku mojemu zdziwieniu pacjent przeżył a na dodatek czuję się bardzo dobrze