Audiohobby.pl

Odsłuch na cztery kolumny w systemie stereo.

Dudeck

  • 5101 / 5867
  • Ekspert
07-02-2009, 08:51
Co poniektórzy ustawiają sobie dwie kolumny przed sobą , dwie za plecami sami sadowiąc się na skrzyżowaniu ich przekątnych .
Można to porównać do słuchania ze słuchawek , gdzie dźwięki słyszymy w zasadzie w środku głowy - jak to się ma względem koncepcji sceny muzycznej , która winna "być" przed nami ?

konto_usuniete

  • 56 / 5425
  • Użytkownik
07-02-2009, 12:44
>> Dudeck, 2009-02-07 08:51:29
Co poniektórzy ustawiają sobie dwie kolumny przed sobą , dwie za plecami sami sadowiąc się na skrzyżowaniu ich przekątnych .
Można to porównać do słuchania ze słuchawek , gdzie dźwięki słyszymy w zasadzie w środku głowy - jak to się ma względem koncepcji sceny muzycznej , która winna "być" przed nami ?

Efekciarska koncepcja i jednak dosyć rzadka. Rozumiem, że ma to sens przy dźwięku 2+n kanałów ale przy stereo można liczyć tylko na efekciarstwo a nie na wierną reprodukcję sceny.
Owszem miałem kiedyś Radmora i układ kolumn Quasi Quadro. Tyle kanały odtwarzały różnicę między kanałami przednimi. Pamiętam, że na początku nawet mi się podobało ale potem wróciłem do klasycznego układu stereo - dwie kolumny z przodu.

Dudeck

  • 5101 / 5867
  • Ekspert
08-02-2009, 00:47
Z Radmorem  powiadasz - to zupełnie jak u mnie ( dawno , dawno temu ) .

  • Gość
08-02-2009, 01:00
na cztery kolumny nie da sie sluchac stereo - przysiegam

Arek_50

  • 1130 / 5902
  • Ekspert
08-02-2009, 01:14
Tez tak kiedys sluchalem troche na zestawie Technicsa ,Jamo i pary jakichs malych Tonsili w przeciwfazie ale z potecjometrem drutowym 100kohm do regulacji.Ale jak uslyszalem kilka perkusji rozmieszczonych na planie ,na roznych wysokosciach z plyty Yes "Big generator" to ...rece mi opadly i dalem sobie z tym spokoj.Pisali o tym kilkanascie lat temu w "Audio-Video".

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
08-02-2009, 01:19
>> figo., 2009-02-08 01:00:11
Da radę, dwie pozostałe grają pośrodku i masz szerszą bazę z której dobrze lokalizujesz obrazy pozorne. Równie dobrze mogą być ustawione do tyłu i robić za układ ambience,kto co lubi.Można je też ustawić szerzej od podstawowego zestawu lekko do przodu i skierowane do siebie robi się potężna głębia i duży realizm.Naprawdę jest sporo ciekawych kombinacji nie na każdym nagraniu to zadziała. Mnie ostatnio na przykład zwykłe stereo często zaczyna nudzić, wtedy ratują sytuację słuchawki na których mam      dodatkowy wymiar X to ani nie szersza baza ani głębia to po prostu 4 wymiar ciężko coś takiego opisać ale są nagrania które grając na kolumnach licho nagle skrzą się jak brylanty na słuchawkach. Oczywiście bywa i odwrotnie zdechłe słuchawkowe nagranie odżywa na kolumnach ale np. w nietypowym ustawieniu bo średniego pola odsłuchowego to ostatnie np. R.E.M Document .
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

  • Gość
08-02-2009, 01:26
co to są "obrazy pozorne?"
czas kochany - czas ;) bedziesz sluszal podwjne uderzenia stopy, choc nikt tego nie nagral

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
08-02-2009, 01:37
Jest 7 podstawowych sposobów ustawienia mikrofonów do nagrania i każde ustawienie rejestruje informacje o nagraniu inaczej tak ze w jednym odtworzeniu czas będzie bardzo istotny. Kiedy indziej zgubi się w innych aspektach które go przysłonią

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

Dudeck

  • 5101 / 5867
  • Ekspert
05-03-2009, 00:03
Jeśli weźmiemy cztery kolumny ( słusznej mocy ) i ustawimy je tak , że będą po dwie z każdej strony ( razem , dotykające się bokiem ) to czy  udowodniono jakikolwiek wpływ jednej na drugą z tego ustawienia ( zakładamy , że to kolumny bez ekranowania ) ?

Molibden

  • 1906 / 5902
  • Ekspert
05-03-2009, 02:17
Chyba się nie pogryzą. Na estradzie ustawia się paczki gęsto obok siebie.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Dudeck

  • 5101 / 5867
  • Ekspert
05-03-2009, 09:56
Tak , ale tu sytuacja jest inna - chodzi o podejście typowo audiofilskie .