Audiohobby.pl

Magnetofon

artekk

  • 1694 / 5892
  • Ekspert
26-09-2016, 20:31
To jest kaseta oryginalna, gra dobrze na pozostałych magnetofonach.
A Technics w czasie gdy nagrywa już  wprowadza te zniekształcenia, sprawdzone na różnych kasetach.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9401 / 5845
  • Ekspert
26-09-2016, 22:31
Ten magnetofon nie ma pasków, ani hamulców talerzyków, więc pomysły się skończyły.

Artekk ten magnetofon ma hamulce talerzyków oczywiście :) Obejrzyj dokładnie te elementy gumiaste zaznaczone czy tak samo wyglądają u Ciebie ? To są właśnie hamulce talerzyków . Poza tym czy os capstana jest oczyszczona lub czy w łożysku porowatym niema żadnego luzu ośka wchodzi lekko ale bez wyraźnego luzu ? I co ważne jeszcze rolka powinna mieć takie dystanse jak tutaj na zdjęciu nie może być luźna.
To tyle na początek.

Mi zaś przyszedł pasek do RS-B100 od capstana poczekam na rolki i dopiero wyjmę znów cały mechanizm i poskładam całość do kupy :)
Przyszły też kasety ładne ale to zapodam w odpowiednim temacie .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5892
  • Ekspert
26-09-2016, 22:49
Owszem hamulce są, ale one podnoszą się wraz z mostkiem i w czasie odtwarzania pozostają nad talerzykami, hamują talerzyki dopiero po włączeniu stop, dlatego trudno je nazywać hamulcami ? Chyba, że u mnie coś nie tak.
Rolka ma dystans, ale z jednej strony i jest trochę luzu w płaszczyźnie poziomej. W sumie każda rolka ma trochę luzu, myślisz, że ten luz może powodować takie efekty ? wydawało mi się, że rolka bardziej na taśmę będzie wpływać, zagniatanie etc.
Ośka jak mi się wydaje jest oczyszczona, bo czyściłem tor przesuwu taśmy. Luzu i pozostałych rzeczy nie sprawdzałem, ponieważ mechanizm jest w magnetofonie. W takim razie szykuję się do demontażu mechanizmu.



Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9401 / 5845
  • Ekspert
26-09-2016, 23:08
Artekk
Hamulce opadają dopiero przy pozycji stop żeby jak wiadomo zatrzymać rozpędzone szpulki w miarę szybko by taśma nie kręciła się jeszcze gdy np. włączymy play bo wtedy taśma będzie prowadzona nie równo już na głowicy kasującej i dalej po głowicach (Z-O) i rolce napędowej... W pozycji "PLAY" hamulce muszą być uniesione w górę tak to jest w tych mechanizmach a ten mechanizm bazuje na mechanizmie RS-M88 series .
Posprawdzaj czy są wszystkie dystanse na rolce i na mocowaniu idlera (M95,M90,M87) i czy są podkładki M88 na każdym z talerzyków i pod spodem łącznie ze sprężynkami M13.
To na początek. Jeśli to nie wina motorka DD to może być tylko mechanika trzeba będzie szukać .
Choć trochę staram się pomóc na odległość :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5892
  • Ekspert
26-09-2016, 23:16
Super, bardzo Tobie dziękuję Audiotone.
Na pewno rolka jest kombinowana, widać na niej ślady roboty, tzn, na uchwycie. Sama rolka jest nieoryginalna, ponieważ plastik  w środku jest czarny, a na zdjęciach w necie widać, że powinien być biały. Brakuje także jednego dystansu.

Idler jutro rozbiorę na czynniki pierwsze.

Domyślałem się, że tak właśnie działają te hamulce, ale dziękuję za rzeczowe wyjaśnienie.

A możesz wyjaśnić, na czym może polegać problem z silnikiem DD ?


Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9401 / 5845
  • Ekspert
26-09-2016, 23:48
Niema sprawy.
Posprawdzałbym napięcia na zasilaniu capstana +20V (Wtyczka "M"na płycie zasilacza ) zaś do pomiarów poprawnej pracy układu IC702 kontroler silnika DC (AN660) i IC703(M58432P) sterownika z kwarcem , przydałby się oscyloskop....
« Ostatnia zmiana: 26-09-2016, 23:50 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5892
  • Ekspert
26-09-2016, 23:57
no tak, może lepiej zacznijmy od mechaniki :)

Najgorsze jest to, że odbierałem ten magnetofon i sprawdziłem u sprzedawcy. Usterka okazała się tak zakamuflowana, że szybkie sprawdzenie nic nie wykazało. Wszystko działało jak trzeba.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9401 / 5845
  • Ekspert
27-09-2016, 00:16
Przeważnie tak jest że nie jesteśmy w stanie sprawdzić jak brzmi dokładnie u sprzedającego bo jak najszybciej chcemy zabrać nowy nabytek do domu i tam sobie posłuchać . I dopiero wychodzi w domu po jakimś czasie . A i sam transport takich rzeczy jak magnetofon jest dość ważną rzeczą bo jakieś drobne szturchnięcia i temu podobne maja wpływ na późniejsze użytkowanie .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5892
  • Ekspert
27-09-2016, 00:37
Jechał jak król, owinięty w wytworne szaty na fotelu z przodu :) A do kupna się przygotowałem, wziąłem kasety, słuchawki tylko... nie posłuchałem jak brzmi fortepian. Zresztą wokaliści przy obecnym stanie rzeczy w Technicsie też miewają chrypkę.

Popatrzyłem w serwisówkę i nie jest jakieś straszne sprawdzenie tych napięć, powinienem dać radę, ale wpierw miernik muszę odzyskać.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9401 / 5845
  • Ekspert
27-09-2016, 00:37
Artekk tak sobie patrzę na instrukcję serwisową i widzę że jak na magnetofon jedno-wałkowy to tam jest 0.09% kołysania bardzo mało ! Nawet dwu-wałkowce czasem nie maja tak niskich wyników...
Wiesz RS-M95 ma już swoje latka także mogły pojawić jakieś zimne luty wyschnięte kondensatory itp.. czas robi swoje w każdym sprzęcie .
« Ostatnia zmiana: 27-09-2016, 00:39 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5892
  • Ekspert
27-09-2016, 00:48
Audiotone, masz rację, zdaje się na tapeheads ktoś wymienił wszystkie elektrolity w RS-M95, po kolei na każdej płytce łącznie z wyświetlaczem.
Wydaje mi się, że na płytce Dolby widziałem jakiś kondensator z zzieleniałymi nóżkami, czyli się zaczyna. Taki już urok dziadków Technicsów.
Mnie tymczasem nie dane jest docenić niski W&F tego decka :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9401 / 5845
  • Ekspert
27-09-2016, 00:57
To się chłopok musiał nalutować trochę tego tam jest... A i brzmienie mogło się zmienić bo dostanie oryginałów już jest nie możliwe. Pozostaje ELNA i temu podobne w sporym asortymencie .
Ja spadam do wyrka bo rano muszę się podnieść :)
Dobranoc wszystkim.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4998
  • Ekspert
27-09-2016, 07:48
kup   inna rolke
wykluczysz bez szukania  jedna rzecz

a magnetofon jest tak dobry ze warto
-

nie wiem gdzie ten wpis zrobic   ee tu tez pasuje
widzialem to na zywo u goscia w piwnicy

jestem poruszony

 Tefifon



przyznam ze nie mialem pojecia o czyms takim

spojrzcie jak tym stolem trzecie pod koniec filmu
ech  to byly czasy kiedys
« Ostatnia zmiana: 27-09-2016, 12:09 wysłana przez nano »

artekk

  • 1694 / 5892
  • Ekspert
27-09-2016, 14:55
Audiotone
Zrobiłem sobie taką rolkę, jak na Twoje fotce (chyba z gennlab.com). Dałem dystanse symetrycznie względem rolki, z podkładek pochodzących z mechanizmu dawcy. Porządnie to wszystko nasmarowałem. Rolka nówka od dawcy (Sankyo).

Zdemontowałem talerzyki. W lewym brakowało elementu nr M88 z przodu przed zabezpieczeniem. Uzupełniłem wiadomo skąd. Wydłubałem stary zaschnięty smar i nasmarowałem ośki.

Po wykonaniu powyższych czynności poprawa nie wystąpiła, fortepian nadal chrypi.

Mechanizm idlera jest kompletny. Profilaktycznie zastosowałem idlerowi kurację odmładzającą w glicerynie.
W tzw. międzyczasie wywalam mechanizm, może coś jeszcze wypatrzę.

Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

nano

  • 9079 / 4998
  • Ekspert
27-09-2016, 15:00
chrypi

czy muza faluje ?