Audiohobby.pl

Kondensatory

majkel

  • 7476 / 5900
  • Ekspert
20-02-2009, 11:12
Jam chętny na posłuchanie wzmacniacza słuchawkowego, DACa lub pre do gramofonu. :) Jeszcze jakbyś napisał skąd jesteś, to może by się udało meeting zaaranżować i porównać z innymi konstrukcjami.

Wracając do tematu kondensatorów - no sedno jest w tym, o czym napisał stefanB. W pewnych miejscach przejście na inną technologię niż elektrolityczna wymusiłoby kuriozalne rozmiary urządzenia. Ja mam podejście w pewnej mierze utylitarne, a najlepsza to i tak pewnie była butelka lejdejska. ;)

lancaster

  • Gość
20-02-2009, 11:13
Cześć
Jezeli bylbyś zainteresowany użyczeniem urzadzenia to jestem bardzo ciekaw.
Gdzie mieszkasz ?

Marek

lancaster

  • Gość
20-02-2009, 11:13
mialo iść do almagra na PW :)

dino

  • 10 / 5636
  • Nowy użytkownik
01-03-2009, 21:02
> majkel, 2009-02-19 13:18:04
>Poproszę przykład tranzystorowej końcówki mocy do głośników, w której nie ma kondensatorów elektrolitycznych.

Elektrolity na wejściu, w NFB oraz mniejsze pojemności (do 22-33uF) da się zastąpić foliowtymi, ew. zminimalizować wpływ elektrolitów odpowiednio dobranymi bypassami lub wyeliminować stosując sprzężenia stałoprądowe (wzrośnie offset i układ będzie przenosił DC i wzmacniał go).
Elektrolity to są właśnie kondensatory do zasilania.

Popatrzcie na watek o pass F5 (na stronie z ciemnej strony mocy)

Oczywiście są elektrolity w zasilaniu (bo trzeba i filtrować i dostarczać w sposób stabilny prąd do głośnika) Natomiast sama konstrukcja pozbawia "kondensatorowych maniaków" jakichkolwiek możliwości dyskusji.

Co do kondów na wejściu/wyjściu - zależnie od konfiguracji trzeba to policzyć.
Typowy "błąd" to modyfikowanie kondów w CD

Pałujemy się i walczymy z kondami na wyjściu CD a na wejściu wzmaka/pre siedzi zwykły 10 mikro.
System jest jednością i każde ogniwo (szeregowy element( ma wpływ na dźwięk.

Na początku wydajcie pieniądze na schematy zabawek, które posiadacie, potem przeanalizujcie TOR sygnałowy a następnie patrzcie na kondy (tylko nie wycinajcie tych na wyjściu głośnika w klasie AB)





dino

almagra

  • 11514 / 5555
  • Ekspert
03-03-2009, 10:54
Doświadczenie uczy jednak,że wymiana kondensatorów nawet w urządzeniach hi endowych przynosi poprawę rozdzielczości.

majkel

  • 7476 / 5900
  • Ekspert
03-03-2009, 11:16
@dino w moim słuchawkowcu kondensatory są tylko i wyłącznie na zasilaniu - nie ma żadnych sprzęgających, w sprzężeniach zwrotnych, ani odsprzęgających. Dławików rdzeniowych też nie ma w ogóle, bo to psuło dźwięk, są tylko wyjściowe powietrzne, ponieważ wzmacniacz ma pasmo od DC do setek kHz, i muszę jakoś hamować jego tendencje do sprzężeń elektromagnetycznych przez kabel słuchawek - oczywiście skutecznie. ;) Marzy mi się w przyszłości, gdy będę mógł korzystać z głośników nie przeszkadzając nikomu, zrealizować analogiczny projekt dla głośników.

almagra

  • 11514 / 5555
  • Ekspert
13-03-2009, 22:36
Biorąc pod uwagę względy technologiczne,czyli niemożność wyeliminowania dużych pojemności elektrolitycznych we wzmacniaczach tranzystorowych dużej mocy,pozostaje jedna droga.Należy budować tranzystorowe wzmacniacze dużej mocy analogicznie jak lampowe,czyli w oparciu o elementy wysokonapięciowe i niskoprądowe.Należy przeprosić trafa głośnikowe,gdyż są mniejszym złem od elektrolitów,które w przypadku niskoprądowych wzmacniaczy dadzą się zastąpić sensowną baterią olejowych lub foliowych kondensatorów.Wystarczą setki mikrofaradów zamiast dziesiątek tysięcy.Poza tym półprzewodniki wysokonapięciowe są bardziej liniowe.Co sądzicie o tym wstecznictwie???

gulon

  • 34 / 5887
  • Użytkownik
14-03-2009, 14:09
Podepnę się pod temat.
Chodzi mi o prąd udarowy kondensatorów elektrolitycznych. Chciałem wymienić kondensatory w końcówce mocy i sprzedawca podaje zawsze ten parametr - prąd udarowy. Z tego co doczytałem się w necie chodzi o prąd jaki kondensator może oddać przy zwarciu, ale nie jestem pewien. Gdyby ktoś mógłby mi to wyjaśnić będę wdzięczny...
Czy dla kondensatorów za prostownikiem im większy prąd udarowy tym lepiej dla wzmacniacza czy nie?
Czy ten prąd się sumuje dla kilku kondensatorów? Tzn jeśli jeden kodensator ma prąd 3A to trzy połączone równolegle dadzą 9A?
Czy w ogóle nie zawracać sobie tym głowy, bo to nie ma większego znaczenia?

majkel

  • 7476 / 5900
  • Ekspert
14-03-2009, 19:30
Prąd udarowy to poniekąd inne przedstawienie ESR, czyli rezystancji zastępczej kondensatora. Im większy prąd, czyli mniejsza rezystancja, tym lepiej. Tak, sumują się te prądy, czyli ESR spada. Znany i lubiany trick ze stosowaniem większej ilości mniejszej pojemności zamiast jednego dużego.

krisio06

  • 346 / 5729
  • Zaawansowany użytkownik
17-04-2009, 15:56
http://www.acoustic-dimension.com/blackgate/bgtech.htm

Coś o jednych z najdroższych, jak nie najdroższych elektrolitach :)

Gabriel

  • 1229 / 5697
  • Ekspert
17-04-2009, 17:13
>>Gustaw"The visitor taking challenge may bring a helper and draw group decisions.";)) ^..^   ^..^   ^..^

Gabriel

  • 1229 / 5697
  • Ekspert
18-04-2009, 00:40
Tym razemprzeczytałem całość i... padłem ;))"Still, no mater what song, no matter how deeply I concentrated - there was NO DIFFERENCE WHATSOEVER. Nil. Niente. Nada. Zadnej. Nikakoj. Nihuja.";)) ^..^   ^..^   ^..^

cypher

  • 252 / 5875
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2009, 01:33
teraz pozostaje wypocząć, nie pić dnia poprzedniego wpaść z kumplami do Łukasza i wygrać CD-ka....
lub pozostawić 100 EUR w gotówce...


Kto się zgłosi ??

almagra

  • 11514 / 5555
  • Ekspert
13-05-2009, 23:40
Czy mają panowie jakieś przemyślenia na temat mojego wcześniejszego wpisu?