Audiohobby.pl

Symetryzacja sygnału, separacja masy..?

janko

  • 186 / 5506
  • Aktywny użytkownik
04-05-2009, 15:41
Końcówka mocy na scalakau lm3886 i przed tym zwrotnica aktywna na wzmacniaczu operacyjnym NE5532.
Oba zasilane z różnych odczepów.
Problem polega na tym, że w konfiguracji podanej poniżej na wyjściu końcówki mocy pojawia sie lekkie buczenie.
Chciałbym odseparować masy sygnałową od wysokoprądowej, ale nie jestem pewnien czy odpięcie C13 od masy głównej i połączenie jej z masą opampa wystarczy?

Czy da się zsymetryzować ten tor audio?

janko

  • 186 / 5506
  • Aktywny użytkownik
04-05-2009, 15:42
schemat:

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
04-05-2009, 23:53
Ten przydźwięk z końcówki mocy czy ze zwrotnicy? Zmnejsz wzmocnienie na LMach.
C13 powinien zostać.
Połącz masy tylko w zasilaczu i nie rób pętli mas dwuktotnym jej prowadzeniem.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

janko

  • 186 / 5506
  • Aktywny użytkownik
05-05-2009, 10:08
Przydźwięk generuje zwrotnica a końcówka go wzmacnia. Petli masy nie ma i chyba wyjątkowo to nie ona jest tu winna!
Wzmocnienie jak na schemacie 33x więc praktycznie standard.
Na wejściu lm-a dodam kondensator (1u) i filtr antywzbudzeniowy (220p..).

P.S.
Pamietam że w TDA7294 była możliwość oddzielenia mas (sygnałowa i mocowa) i połączenia ich rezystorem 1-100 om, co niwelowało problem pętli masy w zasadzie do ZERA.

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
05-05-2009, 20:12
Jak dla mnie to wzmocnienie jest trochę za duże.
Pomaga np. zmiejszenie impedancji wejściowej w zwrotnicy.
Więcej o możnaby powidzieć na podstawie schematu zasilacza.
Zasilanie jest z osobnego odczepu czy uzwojenia?
Osobne mostki na biegun czy wspólne?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

janko

  • 186 / 5506
  • Aktywny użytkownik
06-05-2009, 00:05
W zasilaczu dwa mostki, jeden na każdy odczep (+-39V i +-15V na kondach).
Generalnie dzisiaj trochę z tym walaczyłem, wyleciało kilka elementów sprzed zwrotnicy(nie ma na schemacie) i.. już prawie cisza.
Być może zmniejsze to wzmocnienie, albo dam potencjometr przed samą końcówką mocy, aby wyciszał też ew. szumy z opampa - w głośnikach musi być cisza!
Co zdarzyło mi sie po raz pierwszy to wzbudzenie tego lma, kiedy szeregowy kondensator MKSE 1u wejściowy był za blisko układu. Na razie wyleciał..

Molibden robiłeś już takie aktywa?
Myśle o stabilizacji niskiego napięcia.

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
06-05-2009, 20:01
Tak, robiłem. Napięcie dla opampów powinno byś stabilizowane, +/-12-15V.
Przed wzbudzeniem chroni R szeregowy (R11) z sygnałem do LMa oraz kondensator (C3) między jego wejścia +/-. Wejście + powinno mieć podłączony do masy rezystor ok. 22-47k.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!