Audiohobby.pl

FiiO X3 - nowy player 24/192 od FiiO

Lord_Rayden

  • 118 / 4973
  • Aktywny użytkownik
17-05-2013, 08:26
Wreszcie w polskiej dystrybucji ma pojawić się (od lipca) player FiiO X3. FiiO , firma, która do tej pory produkowała wzmacniacze słuchawkowe, stacjonarne i przenośne, oraz liczne kabelki i przejściówki, po "końcówce mocy" E12, wreszcie wypuszcza swój dawno zapowiadany odtwarzacz.

Niestety FiiO, mimo dobrych tradycji sprzętu budżetowego i w miarę dostępnego cenowo, tym razem poszło w "High End' (jak samo twierdzi) i w PL player będzie kosztował 999 zł czyli tyle samo co egzotyczny i dla wielu kontrowersyjny player HiFIman 601 slim. Mają zresztą podobną wielkość wewnętrznej pamięci - 4 GB. Poza tym są już z innej bajki.

http://www.fiio.com.cn/products/index.aspx?MenuID=105026016

Fiio X3 do nieśmiertelny Wolfson 8740 (sa głosy,że to już stara kość i warto by zastosować nowszą). Oraz opamp AD8397.
Odtwarzanie plików lossless do 24/129 (będzie sobie radził z APE Normal i High, ALAC, WAV,WMA, Flac q=1 - 8), gapless, karta microSD do 64 GB, WY SPDIF i LineOut.

Choć cena jest niższa od takich tuzów jak AK100, Colorfly C4 czy AK120 to jednak po FiiO spodziewałem się większego umiaru (gdzies do 600 - 700 zł). No chyba,że nasz dystrybutor narzucił wysoką marżę.
Ostatnio fan przenośnych odtwarzaczy

fallow

  • 6457 / 5877
  • Ekspert
17-05-2013, 08:41
Jak dla mnie przegieli z cena. AK100 to juz nawet nie skomentuje odpowiednim slowem :) rasowy audiofilski produkt w stylu kondycjonera z piaskiem w srodku :) tyle, ze dla swiezszego pokolenia.

majkel

  • 7476 / 5907
  • Ekspert
17-05-2013, 09:37
Szczerze mówiąc nie podoba mi się ta tendencja w projektowaniu nowych DAPów, która polega na używaniu stacjonarnych kostek. Potem taki trzyma kilka godzin na jednym ładowaniu, a nie wiem, czy baterie są wymienne tak jak np. w komórce? Jak sobie 7 lat temu kupiłem iRivera ifp-799, to mi 3 tygodnie trzymał na jednym akumulatorze AA, a drugi miałem w kieszeni gdyby mi się zużył w playerze.
Te nowe "ho-endy" są projektowane jakby ktoś połączył sekcję cyfrową i zasilanie "normalnego" playera, tylko zamiast mobilnego DACa ze zintegrowanym wzmacniaczem słuchawkowym, pakują "stacjonarne" DACe i op-ampy, które i tak mają sporo gorzej niż by to miało miejsce w sprzęcie domowym. WM8740 to akurat super kość, najlepszy dyskofon jaki miałem i mam, jest na tej kości, choć tak na marginesie to ja nie wierzę w coś takiego jak brzmienie kości DAC, szczególnie tych o wysokiej rozdzielczości. Natomiast zastosowanie AD8397 to jest według mnie babol, bo on nie gra zbyt pięknie, a do tego żre sporo prądu. Jeśli coś tu jest "niedzisiejsze", to prędzej AD8397 niż Wolfson. Ta kość ma ponad dekadę, a kilka lat później powstało sporo lepszych, bardziej wydajnych prądowo i zużywających mniej energii. Wystarczy przegrzebać ofertę Texas Instruments.

-Pawel-

  • 4724 / 5512
  • Ekspert
17-05-2013, 09:46
Hmm...świetna konkurencja dla Cowonów, które robią w tej chwili telefony bez funkcji dzwonienia w cenie tych normalnych :) Jak dla mnie ten Fio to najsensowniejszy produkt współczesnej oferty playerów, chociaż jak na te 4GB (ŻE CO??? Na pewno dobrze doczytałem i to nie jest 40?) to jest się z czego pośmiać przy takiej cenie. Powinien kosztować te 200-300zł i byłby taki jak stare dobre odtwarzacze.


____________________________________________________________________________

"Ja umiem a wy musicie bulić. Tak już ten świat jest skonstruowany.

Oczywiście nie musisz u mnie , masz pełne pole do popisu.

Ale i tak u kogoś czy gdzieś wydasz.

I mniej lub bardziej humanitarnie będziesz wybzykany przez wszystkich w kolejce zwanej cena."

-Pawel-

  • 4724 / 5512
  • Ekspert
17-05-2013, 09:50
Fakt, jeśli bateria trzyma mniej niż 40h to wraz stary player za 200zł go rozwali  :)

Baele

  • 753 / 5128
  • Ekspert
17-05-2013, 09:54
a ja mam AK100 od paru tygodni, bo spieprzył mi się jeden Cowon X7 (czekam na nowy akku, który może rozwiąże problem chociaż to niepewne), i muszę otwarcie powiedzieć, że jestem zawiedziony. To gówno gra lepiej od Cowonów, ale czemu kosztuje ponad 2 kPLN ?!?!?!

Z drugiej strony co sensownego można kupić z dużą pamięcią? Mam prawie 400 GB plików bezstratnych, które ze sobą wożę w 2 playerach.

Dźwięk Imodów mi w ogóle nie pasuje, o iPodach Classic nie wspomnę :-(

Ten Fiio jakoś mnie nie rzuca na kolana - i co to jest 64GB?

Goście na head-fi już mają pierwsze HM-901 i też szału podobno nie ma - chociaż pewnie to pierwszy próbny batch.

-Pawel-

  • 4724 / 5512
  • Ekspert
17-05-2013, 10:01
Bo dobre playery skończyły się dawno temu, w czasach gdy pojemność można było zwiększyć tylko dyskiem twardym i osiągane wówczas maksimum sięgało 40-80GB (iPody pomijam). Z czasem pojemność zaczęła spadać, a nie rosnąć, jakby technologia pamięci masowej zaczęła się uwsteczniać, bateria trzyma coraz krócej, a dźwięk jest coraz słabszy. W przypadku sprzętu przenośnego postęp wsteczny jest tak wyraźny, ze aż bezczelny. Zamiast dźwięku, baterii i pojemności, na czym potencjalnym nabywcom zależy (tak mi podpowiada przynajmniej logika), pojawiły się kolorowe wyświetlacze, ekrany dotykowe, androidy i inne wodotryski zamieniające wysokiej klasy odtwarzacz w coś na wzór niedorobionego smarkfona. :(

majkel

  • 7476 / 5907
  • Ekspert
17-05-2013, 16:14
Gdyby firmom zależało na wypuszczeniu DAPa, którego priorytetem jest jakość dźwięku, to po pierwsze primo miałby on zwykły wyświetlacz LCD monochromatyczny podświetlany LEDem (czasowo), bo taki wyświetlacz i sterownik do niego potrzebują minimum prądu, a przez niską wydajność generują najmniej zakłóceń wewnątrz małego urządzenia. Jak jest kolorowo i dotykowo, to procesor obsługując to wszystko produkuje masę śmiecia, podobnież układ odświeżający display. No i przy tej całej mocy obliczeniowej nadal gapless to wielki rarytas. :))

-Pawel-

  • 4724 / 5512
  • Ekspert
17-05-2013, 16:58
Więc skąd te chore ceny? Za kolorowy dotykowy wyświetlacz i dźwięk stereofoniczny na podobnym poziomie zapłacimy 200-300zł kupując jakiś starszy telefon :) Czytnik kart też ma :D Fallow dobrze mówi, to miniaturowa audio-kuweta z piaskiem bo realnie to te nowe playery niczego sobą nie wnoszą poza w domyśle zbędnymi dla docelowego odbiorcy śmieciami.

Lord_Rayden

  • 118 / 4973
  • Aktywny użytkownik
17-05-2013, 19:18
Kupiłem iRivera H120 (20 GB). Stary DAP, ale dźwięk leci piękny. Od razu zgrał się (na RBoxie) z BD T50p. W odróżnieniu od AK100. Chyba tylko pozostaje wymienić dysk na kartę CF 32 GB, bo ta wersja nie daje możliwości włożenia dysku 40 GB. Za to DAP jest pancerny...
Ostatnio fan przenośnych odtwarzaczy

Cashlack

  • 1566 / 5811
  • Ekspert
19-05-2013, 17:46
ja od długiego czasu używam  Sansy Clip+  8gb z dodatkową kartą 32gb,którą kupiłem zachęcony dobrymi recenzjami na stronach anglojęzycznych (anything but ipod), za kilkanaście euro. Słucham tylko .wav i w tej konfiguracji gra to ładnie - dynamicznie, z basem, rytmicznie, dosyć szczegółowo, średnio pod względem kolorów i raczej kiepsko przestrzennie, choć jakieś tam wrażeni sceny jest :-)

Cały czas przeglądam wpisy w poszukiwaniu godnego następcy Rio Karmy i widzę, że postępu na razie nie ma.. :-/

Lity drut, first watt, full range.

Lord_Rayden

  • 118 / 4973
  • Aktywny użytkownik
07-08-2013, 22:15
Ale czasy nadeszły (nadejszły). FiiO X3 dopiero teraz wchodzi do polskiej dystrybucji. Mają go już niektórzy userzy z sąsiedniego forum. A ja tak długo czekałem,że zdązyłem zmodować iModa do wewnętrznego, kupić iBasso D10 (świetny amp) i polubić AK100 z firmware w wersji 2.10 - zupełnie różnym od poprzedniego. Niemniej FiiO X3 atakuje polskich fanów portable. Czy zdobędzie ich serca i uszy ? Ceną chyba nie - 1000 zł. Ale wiele osób kupuje w cenie promocyjnej (chyba 700 zł).
Ostatnio fan przenośnych odtwarzaczy