Audiohobby.pl

Projekt 3way - zbiór i weryfikacja koncepcji oraz pomysłów

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
08-09-2008, 17:37
Obie odgrody zmontowane, jeszcze muszę rozwiązac problem pofrezowań. Zakup frezarki jest dopiero w planach ale z nie podfrezowanym gwizdkiem dyfrakcje będą zbyt duże, żeby nawet wstępnie ocenic brzmienie na OB (tym bardziej, że gwizdek jest cięty już przy 1,5kHz). Prawdopodobnie wykleję front jakimś grubym materiałem, powinno pomóc.

Wieczorem wrzucę jakieś fotki projektu "Frankenstein" :D


Btw.
Na HT Guide znalazłem taki projekt:

http://www.htguide.com/forum/showthread.php4?t=29944

Podobno kolumny wzbudziły zachwyt sędziów na Dayton DIY event. Facet nieźle wykombinował z przełożeniem motoru od 27TBFC/G do kopułki i waveguide z DXT. Generalnie koncept mi się podoba ale jakoś bardziej pasuje mi pojedyńczy W22EX001 niż W15CY001 w konfiguracji MTM. W dodatku jego skrzynki to raczej "basic" a ja chciałem zrobic coś konkretniejszego ;)

second_edition

  • 249 / 5850
  • Aktywny użytkownik
08-09-2008, 18:38
Też się dokopałem do tego projektu, ale wydał mi się nieco kosztowny:)
ale to tylko potwierdza słuszny kierunek. Kumpel z biura też jest mocno zajawiony - jak będziemy robić coś to razy dwa:)

EMiL

  • 531 / 5888
  • Ekspert
08-09-2008, 18:39
Widzialem ju kiedys ten projekt, w22ex to wg mnie ciekawsze rozwiazanie do odgrody niz dwa mniejsze excele. Wiadomo, ze i bardziej klopotliwe, ale ciekawsze:)
Za pomoca zmodyfikowanego DXT autor projektu zszedl do 1,6k z podzialem. W takim razie zejscie z monacorem do 1,4k powinno byc proste.
Krs47 zagrzewam Cie do walki;) Czy masz pomiarowke?

EMiL

  • 531 / 5888
  • Ekspert
08-09-2008, 18:41
Jeszcze na zachete znieksztalcenia harmoniczne 27TDFC z i bez waveguide:

EMiL

  • 531 / 5888
  • Ekspert
08-09-2008, 18:43
Wypada podkreslic, ze pasmo przenoszenia nie jest znormalizowane tzn w przypadku waveguide zakres 1,5-6k jest "glosniejszy" o 6dB i o tyle wyzsze sa tez znieksztalcenia harmoniczne.

second_edition

  • 249 / 5850
  • Aktywny użytkownik
08-09-2008, 19:16
w sumie jakby dobrze policzyć to u mnie, razem ze mną na projekt czekają 3 osoby - jest jeszcze machalica i qman z AS:) Czy czujesz tą odpowiedzialność?;) ja właśnie czytam podręczniki z podstaw budowy zespołów głośnikowych:)

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
08-09-2008, 19:16
Oto obiecane zdjęcia meblościanki "Goleniów" przeżywającej swoją drugą młodośc jako odgroda o wdzięcznym kryptonimie operacyjnym "Frankenstein" ;)

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
08-09-2008, 19:27
eMil, pomiarówka wraz z frezarką są na pierwszym miejscu listy zakupów i między innymi z tego powodu ostatnio mam mniej czasu. Więcej pracuje żeby na to zarobic, a na dodatek zbliża się moja ostatnia sesja poprawkowa (piąty rok).

Second edition, jestem zdeterminowany żeby stworzyc ten, co by nie powiedziec ambitny projekt aczkolwiek, tak jak już mówiłem sprawa potrwa. Jeśli przeszkadza Ci to, że może to wszystko zając nawet rok zawsze możesz zrobc sobie coś gotowego z sieci. Nie chciałbym zawieśc ludzi, którzy czekają więc wolę powiedziec otwarcie - żadnego konkretnego terminu nie obiecuję.

Już zdecydowałem, że projekt będzie miał dwie fazy, pierwszą będzie zbudowanie po kosztach 3way na jakims niedrogim 8 calowym basowcu oraz posiadanych obecnie ER18RNX i 27TBFC/G (prawdopodobnie w OB ale jeszcze zobaczymy po wstępnych testach). Na tym projekcie zamierzam nauczyc się korzystania z pomiarówki oraz strojenia zwrotki w oparciu o uzyskane pomiary. Nie jest to prosta sprawa dlatego zanim zainwestuję kilka tysięcy w bezkompromisowy projekt warto się poczyc za znacznie mniejsze pieniądze. Dopiero potem, bogatszy w nowe doświadczenia i umiejętności zabiorę się za drogie glośniki i "ekstremalną" obudowę :)

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
08-09-2008, 19:31
Wiem eMil waveguide kusi :) Dodatkowym plusem jest lepsze zachowanie gwizdka off axis. Zastanawiam się jeszcze nad wytoczeniem wlasnego waveguide, z pomiarówką możnaby sprawdzic kilka możliwości. Większy waveguide daje wzmocnienie na niższym zakresie ale np. te 8 i 10 calowe z PE mają według Zapha nieodpowiedni kąt i profil.

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
08-09-2008, 19:33
Second edition czytaj jak najwięcej, jestem otwarty na wszelkie wskazówki :) No może oprócz tych, które się powtarzają, co w tym wątku czasem się zdarza :P

second_edition

  • 249 / 5850
  • Aktywny użytkownik
08-09-2008, 19:39
nam się tu nie spieszy aż tak bardzo - ja na razie próbuję bawić się z akustyką pokoju i wykorzystać potencjał moich kolumn. Swoją naukę zamierzam zacząc do \'tjuningu" moich zabawek czyli podłogówki na aurum cantus i usher. Kolega też na razie jest w lesie z inwestycjami. Będziemy jednak mocno dopingować:)

mordensiur

  • 934 / 5819
  • Ekspert
08-09-2008, 20:08
Krs47 moja poprawkowa też się zbliża:)
Kilka pomysłów dla DIYowca od DIYowca:
- frezy można wykombinować przez naklejenie 3mm HDFu na front. Wstępnie przybijasz gwoździkami lub na wkręty, i wycinasz taki sam otwór jak w płycie frontowej. Potem przykładasz głośniki odrysowujesz kosze, odrywasz HDF i jazda. Delikatne wykończenie papierem ściernym i jest OK.Zrobiłem tak w moich kolumnach z L18.
- waveguide można zrobić z membrany po jakimś wooferze. Wybór rozmiarów i profili ogromny. Możesz nwet aluminium trzasnąć kal jakiegoś L18rnx/p rozbebeszysz:) Może wydaje się to drogie ale idealne podfrezowanie płata alublachy też nie będzie tanie.

EMiL

  • 531 / 5888
  • Ekspert
08-09-2008, 20:11
Pamietajcie tylko, ze w przypadku waveguide bardzo wazna jest geometria. Dlatego nie kombinowalbym tylko zaczal od monacora.
Troels Gravesen robil na nim kilka konstrukcji, pomiary tez sa;)

mordensiur

  • 934 / 5819
  • Ekspert
08-09-2008, 20:17
To i ja może robię odgrodę z L18...
A dobry niedrogi woofer to może być L22rn4x/p - spokojnie ma f3 na 35Hz lub Dayton RS225 - podobne zejście, ale w 50 litrach. Ten pierwszy robi to samo w ok. 35.

Najbardziej w tym wszystkim intryguje mnie ile można wyciągnąć z 27tbfc/g, skoro w Orionach Millenium pracuje od 1,4kHz bez żadnych kołnierzyków. Fakt, że przy aktywnym podziale, ale zawsze:) Może to tu leży tajemnica. Przy aktywnym podziale może udałoby się zejść na 1,3-1,4 a z waveguide to aż się boję pomyśleć. Wtedy możnaby się zastanowić nad dwoma L18 w odgrodzie - break\'up o niebo łatwiejszy do filtracji niż w22.

Nie wiem tylko czy nie za daleko się rozpędziłem, ale odrzucenie jakiejś koncepcji daje wyraźniejszy obraz tego co chcemy osiągnąć.

EMiL

  • 531 / 5888
  • Ekspert
08-09-2008, 20:24
Gdyby udalo sie zejsc do 1,4k z podzialem to 2way na L22rnx byloby mozliwe a to jest kuszaca propozycja. Zreszta jakis amerykanski producent juz cos takiego popelnil.

BTW podzial z W22NX bylby smiesznie latwy do zrealizowania.

2xl18 w odrodzie to tez nie jest lepszy pomysl niz pojedynczy w22ex, niezapominajmy ze ten drugi ma faradaya...