Audiohobby.pl

Projekt 3way - zbiór i weryfikacja koncepcji oraz pomysłów

second_edition

  • 249 / 5850
  • Aktywny użytkownik
05-09-2008, 19:36
oczywiście czekamy na wyniki:)

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
06-09-2008, 15:05
Dechy docięte, jeszcze muszę to wszystko złożyc do kupy, rozmontowac monitory i znieśc moduły basowe na Tonsilach zagrzebane gdzieś na strychu,,, W każdym razie jak dobrze pójdzie do jutra się z tym ogarnę :)

second_edition

  • 249 / 5850
  • Aktywny użytkownik
06-09-2008, 20:08
jako alternatywa to taki projekt rzucony przez Henryka Piątka
http://www.humblehomemadehifi.com/Modulus.html
tylko piszczałki tu dosyć drogie - ale za to wszystko porządnie już opracowane i w sumie też bezkompromisowe

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
07-09-2008, 00:51
Widziałem ten projekt i szczerze mówiąc akurat w takiej konfiguracji przetwornikowej mi nie odpowiada. Bas to dośc nietypowy 10 calowy Seas CA26RE4X z małym magnesem w OZ, który za wysoką efektywnośc poza kiepskim zejściem placi również znacznie niższym Xmax w porównaiu do np. L26RFX/P czy CA26RNX.
Na środku CA12RCY, całkiem dobry, klasyczny mid bez specjalnych fajerwerków ale ze względu na małe Sd wymaga wysokiego podziału na dole. Na koniec wstęga, która absolutnie mnie nie przekonuje i poza wysoką ceną wymaga również wysokich podziałów oraz ma bardzo słabą kierunkowośc.

Nie twierdzę przy tym, że nie może to grac dobrze, jednak sam chciałbym pójśc w trochę odmiennym kierunku...
Swoją drogą między innymi ten projekt, obok Oriona Linkwitza i Acapelli Troelsa zachęcił mnie do rozważenia OB dla średniaka :)

Btw. trochę zniechęca mnie do tego autora ordynarne wklejanie, dokładnie słowo w słowo, opisów przetworników ze stronki Seasa przy swoich projektach :)    

  • Gość
07-09-2008, 10:46
jakiego chcesz użyć średniaka i jakiego basu masz juz jakąś koncepcje co i jak?

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
07-09-2008, 12:23
Koncepcji mam kilka, przejrzyj sobie wątek od początku :) Na chwilę obecną nr 1 to Seas W22EX001 w OB na środku z 27TBFC/G w waveguide na górze. Bas to 10, ewentualnie 12 cali w 70 litrach, to mi na razie wystarczy żeby móc opracowac "uniwersalny" moduł basowy.
Tak jak już pisałem, dociąłem sobie wczoraj dechy do testów OB ale coś mi czasu brakuje, nawet dziś mam napięty grafik i może się to przesunąc na przyszły tydzień... :/

second_edition

  • 249 / 5850
  • Aktywny użytkownik
07-09-2008, 13:49
niedobrze niedobrze...

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
07-09-2008, 22:03
Tak dla pocieszenia udało mi się dzisiaj prawie skończyc jedna odgrodę. Jest już poskładana, chociaż jeszcze bez głośników, a druga co prawda w częściach ale już "spasowana" :) Obiecuję wykorzystac maksymalnie wolny czas i skończyc to na dniach...

EMiL

  • 531 / 5888
  • Ekspert
07-09-2008, 22:18
Krs47,
pomysl na odgrode jest zacny, na HtGuide to przewaznie koncowy etap poszukiwania "swojego" dzwieku a tamtejsi forumowicze zbudowali i slyszeli wiele... Cos w tym musi byc;)  
Zaczalbym od ustalenia czy przypadkiem przy pomocy monacora WG300 nie mozna zejsc do 1,3 - 1,5k stosujac trzeci rzad elektrycznie. Jezeli tak to reszta jest juz bajka;)

Waveguide srednio pasuje do 2tbfc ze wzgledu na obecnosc hexagrid\'a, siateczka to dodatkowe efety dyfrakcyjne, dlatego zaph zastosowal 27tdfc w konstrukcji z waveguide. Na stronie tego projektu jest wykres harmonicznych 27tdfc w waveguide, krotko piszac robi wrazenie:D  

Na HTGuide, o ile dobrze pamietam, powstala juz kostrukcja oparta na w22ex+tweeter w waveguide, masz wiec gdzie szukac inspiracji;)

second_edition

  • 249 / 5850
  • Aktywny użytkownik
08-09-2008, 00:00

second_edition

  • 249 / 5850
  • Aktywny użytkownik
08-09-2008, 00:01
tylko błagam, nie róbmy na doł wielkiej skrzyni:) niech to wejdzie to "normalnego" salonu;)

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
08-09-2008, 00:26
Średniak dokładnie ten sam co u Linkwitza ale na górze raczej 27TBFC/G lub 27TDFC w waveguide. Zastosowany przez Linkwitza Seas Millenium to bardzo dobry gwizdek ale na dole jest gorszy od 27BFC/G oraz 27TDFC i kosztuje 3 razy więcej :) Poza tym Orion ma dipolowy bas a ja raczej wolę BR/OZ i nie chcę kopiowac gotowego rozwiązania, tylko opracowac coś po swojemu.

Niestety na dole będzie 65-70 litrów czyli całkiem sporo. Nie każdemu to przypasuje ale mi odpowiada, więc w projekcie bezkompromisowym nie będę się ograniczał :) Ewentualnie przy aktywnej zwrotce można dobrac coś innego na bas w mniejszej skrzynce...

W kwestii zwrotki najbardziej podoba mi się opcja klasycznego podziału środek/góra i aktywny podział bas/środek. Jednak nic nie jest jeszcze przesądzone.

Generalnie widzę, że temat się trochę zapętla, więc żeby wyszło coś nowego muszę w końcu poeksperymentowac praktycznie z OB oraz dotrzec do interesujących mnie info zawartych na HT Guide. Swoją drogą przydałaby się również nieoceniona pomoc misiomora, już nie jeden kiepski pomysł mi wybił z głowy i jestem bardzo ciekaw co sądzi o kierunku, w którym zmierzają te rozważania...

Pozdrawiam

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
08-09-2008, 00:29
eMil masz rację, ustalenie możliwości zszycia gwizdka z waveguide oraz W22EX001 z tym gwizdkiem to właściwa droga na początek. Jutro wieczorek zapowiada się wieczorek przy OB a potem na HTGuide...

second_edition

  • 249 / 5850
  • Aktywny użytkownik
08-09-2008, 00:34
projekt oriona podrzuciłem tylko na poparcie tezy o słuszności obranej drogi;)))
co do dołu - dopasowanie tego chyba najbardziej zależy od pomieszczenia - może by spróbowac dół zrobić w wersji do mniejszych i wiekszych pomieszczeń? Ale też wolał bym obudowę zamkniętą.
a co do kwesti objętości to co w przypadku tego aluminiowego seasa 26....  to jest szansa upchania go w 50 litrach? czy się w nich udusi? jeśli się udusi to czy jest alternatywa w trochę mniejszym rozmiarze? wśród powiedzmy 22 centymetrowych?
góra na tańszym głośniku jak najbardziej:)

Krs47

  • 1037 / 5901
  • Ekspert
08-09-2008, 00:46
L26RFX/P bez problemu będzie prawidłowo funkcjonował w 50l OZ, pisałem już o tym kilka razy w tym wątku. Dla wartości Qtc 0.7, przez większośc programów ustawionej jako domyślna dla OZ, potrzebuje ok. 55l. Gorzej z BR, bo tam trzeba minimum 70 litrów dla sensownego wykorzystania portu.

Osobiśce lubie obudowy z nisko strojonym BR i prawdopodobnie dla siebie jednak wybiorę  bass reflex. Na jakim głośniku jeszcze nie wiem, bo typów jest kilka ale teraz się tym specjanie nie martwię.

Co do zmniejszenia sekcji basowej do 22cm IMHO jest to marnowanie potencjału dużego, 22cm średniaka. W takim układzie można równie dobrze na środku zastosowac W18EX001 zamiast W22EX001 i po prostu zmniejszyc całą kolumnę unikając tym samym problemów z górnym podziłem w okolicach 1300Hz... Takie 3way też jest bardzo interesujące ale nie czuję się na siłach żeby pociągnąc 2 projekty, a jeśli mam wybierac wolę opcję bliższą rozwiązaniu bezkompromisowemu. Z resztą nawet ten jeden projekt to naprawdę długa droga do przejścia i wiem, że nie będzie łatwo ;)