Audiohobby.pl

HiFiMan Susvara

Gwos

  • 361 / 5675
  • Zaawansowany użytkownik
30-01-2021, 12:31
Kopalnią nie będę, ale widzę sens w dzieleniu się informacją o wynikach prywatnych poszukiwań, bo za nimi stoi całkiem dobrze zdefiniowane (choć czasem może niewysłowione) oczekiwanie i pewien wzorzec postępowania, który można obserwować i korygować. Na Head-fi jest kilka osób, które opisują swoje przygody z Susvarą i tylko dzięki śledzeniu ich postów odkryłem dla siebie istnienie Pass Labs XP12/XA25. Podobnie na naszym forum swoimi licznymi odkryciami pod kątem Staksów dzielił się Ductus i to dzięki niemu posłuchałem Luxmana L-550, Octave V70 a wcześniej Accuphase'y.

Co do lamp, jest to temat dla mnie absolutnie nowy. Tak się złożyło, że od nich wyszedłem, później oczarowały mnie wysokowatowe tranzystory, teraz znów jestem ciekaw lamp. O technicznej stronie zagadnienia nic nie wiem, w sklepach zakładałem, że postawiony przede mną sprzęt jest należycie przygotowany (*), w domu zaś zawsze postępowałem z instrukcjami udzielonymi przez pracowników sklepu. Jak grało tak grało, może da się lepiej. Dbałem tylko o to, żeby sprzęt był wcześniej solidnie nagrzany, jeśli wymagała tego jego klasa i dokumentacja, choć niestety różnie z tym to bywało (*).

Cieszy mnie ta przygoda również dlatego, że dzięki niej poznałem sporą grupę przesympatycznych i wartościowych osób, a to w życiu liczy się najbardziej.

(*) No więc niestety zdarza się czasem ewidentny brak kompetencji wśród pracowników salonów audio, dostrzegalny nawet okiem laika. Nie oczekiwałbym nadzwyczajnej wiedzy w sklepach sieciowych typu AGD+, jednak w salonach audio, gdzie target jest precyzyjnie zdefiniowany niedopuszczalne jest - jak sądzę - traktowanie nas zdawkowo bądź jawny brak przygotowania. Nie podam nazw sklepów i imion tych panów, nawet na privie, ale zamierzam kiedyś porozmawiać z nimi wprost albo z kierownikami tychże, chyba że uznacie, że to nie jest dobry pomysł. Mniejsza o to jeśli człowiek nie umie wyjaśnić podstawowych pojęć (co to jest klasa A albo na czym polega tryb push-pull), gorzej jeśli zapytany jaka lampa jest zainstalowana we wzmacniaczu, patrzy na nią i nie wie, które z oznaczeń jest nazwą producenta a które typem lampy albo drapie się w głowę dlaczego interkonekt nie pasuje (bo przypadkiem przyniósł coś innego zamiast RCA). Trudne do wyobrażenia, prawda?
« Ostatnia zmiana: 30-01-2021, 12:47 wysłana przez Gwos »
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Gwos

  • 361 / 5675
  • Zaawansowany użytkownik
30-01-2021, 12:36
Jeżeli tego nie robiłeś, a wzmacniacz ma taką możliwość, to sugeruję żebyś sprawdził go w swoim LUXMAN-ie L-550. Uważam że warto, bo jeżeli jest "rozjechany", to po jego regulacji Susvara z twoim L-550 może zagrać jeszcze lepiej.

Karolu, podejrzewam, że rozumiem co to jest bias, ale czy to jest kontrolowalne/ustawialne w tym Luxmanie? Na zewnątrz nic takiego nie widzę, może coś jest w środku. Muszę jakiś czas poczekać na przegląd, bo polecany człowiek miał najbliższy termin w październiku. Wówczas rzecz się drobiazgowo wyjaśni.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

saudio

  • 724 / 5280
  • Ekspert
30-01-2021, 15:30
@Gwos pady Dekoni do Susvar powinny być dostępne w Polsce pod koniec lutego, jesteś zaintereśowany?

Gwos

  • 361 / 5675
  • Zaawansowany użytkownik
30-01-2021, 16:20
@Gwos pady Dekoni do Susvar powinny być dostępne w Polsce pod koniec lutego, jesteś zaintereśowany?

Nie mają one jednoznacznych ocen na Head-fi, jednym w brzmieniu przybywa tego, drugim ubywa tamtego. Mógłbym je wypróbować, jeśli cena będzie rozsądna. Jedyne co mnie wkurza w padach oryginalnych to to, że po krótkim czasie osiadły i zbliżyły się do uszu i teraz lekko dotykam koniuszkami uszu wewnętrznej siateczki. To mnie irytuje, więc pomagam sobie wkładając pod pady nieco gąbki. No więc uważam to za skandal. To samo z SR-009... Tak czy owak jak już będą pady Dakoni, daj znać jaka cena i jeśli wypróbujesz, jak zmieniają barwę.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

pastwa

  • 3815 / 5900
  • Ekspert
30-01-2021, 16:47
Cena tych 'owieczek' do Susvar to gdzies pod 300PLN wychodzi, patrzac na sklepy w UK.

Pady niestety to rownie wazny element w sluchawce co sam przetwornik, bo ten tak zaspiewa jak mu pady pozwola. Wiele dobrych konstrukcji sluchawkowych ma dosc srednie pady, jesli idzie o sama wygode.

pastwa

  • 3815 / 5900
  • Ekspert
30-01-2021, 17:12
Az sie prosi jakis wykres wrzucic dla tych padow. Na pierwszy rzut oka wiele nie zmieniaja w ich charakterystyce, ale to jednak zalezy od tego jak leza u danego delikwenta ostatecznie.

Gwos

  • 361 / 5675
  • Zaawansowany użytkownik
30-01-2021, 19:16
Cena wydaje mi się bardzo przyzwoita, więc może warto spróbować.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

jjurek

  • 2060 / 5831
  • Ekspert
30-01-2021, 19:24
Jeżeli tego nie robiłeś, a wzmacniacz ma taką możliwość, to sugeruję żebyś sprawdził go w swoim LUXMAN-ie L-550. Uważam że warto, bo jeżeli jest "rozjechany", to po jego regulacji Susvara z twoim L-550 może zagrać jeszcze lepiej.

Karolu, podejrzewam, że rozumiem co to jest bias, ale czy to jest kontrolowalne/ustawialne w tym Luxmanie? Na zewnątrz nic takiego nie widzę, może coś jest w środku. Muszę jakiś czas poczekać na przegląd, bo polecany człowiek miał najbliższy termin w październiku. Wówczas rzecz się drobiazgowo wyjaśni.
https://elektrotanya.com/luxman_l-550_sm.pdf/download.html#dl
W serwisówce opisana jest dokładnie procedura ustawiania prądu spoczynkowego.

Gwos

  • 361 / 5675
  • Zaawansowany użytkownik
30-01-2021, 22:10
Dziękuję!
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Ged

  • 1716 / 5902
  • Ekspert
03-02-2021, 10:28
Przemku, który wzmacniacz z tej chwili wydaje Ci się najlepszy ? Jakie dalsze plany ?

Gwos

  • 361 / 5675
  • Zaawansowany użytkownik
03-02-2021, 13:18
Włodku, to jeszcze trochę potrwa, bo wziąłem dwa tygodnie urlopu. Jak może widziałeś na mojej ostatniej liście, słuchałem tylko kilku wzmacniaczy bez pośrednictwa adaptera. Zamierzam więc, najlepiej w parach, posłuchać czegoś więcej, jak minimum (i czasem ponownie)

Pass Labs XP-12/XA25
Pass Labs INT-25
Octave V70 Class A
T+A PA 2000 R
Luxman L-590AX (jak znajdę)
Bakoon AMP-13R (i/lub 12R) (jak znajdę)

Bakoon podobno gra świetnie z Susvarą, chciałbym to sprawdzić. Tak czy inaczej staruszek Luxman L-550 jest genialny, trudno go będzie pokonać, po prostu bajka - oczywiście bez adaptera. I jak widzisz, na mojej liście już nie ma Accuphase'ów. Tak jak napisałem wcześniej: E-380 chciał zasłonić to piękno, które się właśnie odkryło.

Pan Mateusz z Forza Audioworks skłania się do zdania, że to jednak kabel a nie eliminacja adaptera odegrała największą rolę. W takim razie byłoby to dla mnie jeszcze bardziej zdumiewające odkrycie. I wówczas może należałoby raz jeszcze podłączyć się pod rewelacyjny wzmacniacz słuchawkowy T+A HA 200 (który opisałem w sąsiednim wątku) po nowym XLR. Nie chciałbym kupować drogiego kabla do jednego eksperymentu, więc gdyby ktoś mógł taki lepszy kabelek pożyczyć (XLR vs 3.5mm jacki), najlepiej Forza AW Noir, to byłbym wdzięczny.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Karol

  • 2011 / 4330
  • Ekspert
03-02-2021, 14:07
Jeżeli brać pod uwagę:
 a) zmianę kabla (przecież nie najgorszego) i
 b) eliminację z toru "niepasującego" do konkretnych słuchawek urządzenia,
to raczej pan Mateusz nie ma racji. :)

Gwos

  • 361 / 5675
  • Zaawansowany użytkownik
03-02-2021, 14:13
Łatwo to sprawdzić z kablem XLR (Noir) na T+A HA 200. Wzmacniacz ten grał bardzo podobnie do Accu E-380/E-480 (z adapterem), nieco precyzyjniej choć może nieco mniej energetycznie, ale równie wspaniale. Bezpośrednie podłączenie do odczepów głośnikowych Accu nie sprawiło rewolucji, zatem zmiana kabla XLR (z oryginalnego na FAW Noir) i wpięcie nim Susvary do T+A dużo by wyjaśniła.
« Ostatnia zmiana: 03-02-2021, 14:32 wysłana przez Gwos »
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Gwos

  • 361 / 5675
  • Zaawansowany użytkownik
03-02-2021, 14:36
Wiem, że wzmacniacz gra jako całość, na dodatek w konkretnym torze, ale korci mnie zrozumieć (tzn. pokazać na dobrze dobranych przykładach) jaką rolę odgrywają pewne parametry charakterystyczne dla wzmacniaczy, np. damping factor, slew rate, class A vs AB vs D, single-ended vs push-pull, i co tam jeszcze... Podobnie jaką rolę gra kabel, materiał z jakiego jest wykonany, w końcu jego długość. Czy są na to gotowe odpowiedzi? Pozwoliłyby one mi lepiej typować wzmacniacze do odsłuchów, bo prawdę mówiąc kończy mi się energia a i pewnie cierpliwość co niektórych sprzedawców.

Widzę np. że damping factor jest często eksponowany w specyfikacjach, z drugiej strony słyszę, że to nic nie znaczy skoro na samym kablu odbywa sie kolosalne tłumienie (mogę coś źle referować).

Również rodzaj lamp wyjściowych musi mieć kluczową rolę. Czy da się o konkretnych rodzajach lamp powiedzieć coś charakterystycznego? Wcześniej upewniałem się tylko, ile mocy lampa dostarcza. Po ostatniej jednak sesji brzmienie KT150 (w trybie SE) wydało mi się tłuste. Czy to cecha lampy czy raczej konkretnej aplikacji?
« Ostatnia zmiana: 03-02-2021, 14:43 wysłana przez Gwos »
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

majkel

  • 7476 / 5900
  • Ekspert
03-02-2021, 15:03
Jeżeli brać pod uwagę:
 a) zmianę kabla (przecież nie najgorszego) i
 b) eliminację z toru "niepasującego" do konkretnych słuchawek urządzenia,
to raczej pan Mateusz nie ma racji. :)
Raczej na pewno nie miał racji. Takie adaptery powodują, że prawie cała para wzmacniacza idzie w gwizdek, tzn. w grzanie rezystorów zazwyczaj średniej jakości, bo drutowych. Podłączenie drugiej pary słuchawek do wzmacniacza z podwójnym wyjściem daje już słyszalne pogorszenie, a co dopiero takiego adaptera, który obciąża wzmacniacz bardziej.

Patent z K1000 w postaci filtru w.cz. jest znacznie mądrzejszy niż te dzielniki rezystancyjne mające udawać obciążenie a la głośnik 4-8 omów w połączeniu ze słuchawkami.