Audiohobby.pl

pomoc w analizie :)

Krs47

  • 1037 / 5912
  • Ekspert
07-05-2010, 10:42
Z własnego doświadczenia projektów Jaya (link 3) nie polecam. Są wykonywane wyłącznie drogą symulacji, bez potwierdzenia w rzeczywistych pomiarach. Jego metaody są co prawda na tyle dobre, że np. projekt na ER18RNX w pomiarze nie odbiegał zbytnio od jego założeń, jednak nie można mieć pewności, że w innych projektach też wszystko gra.

Projekty Troelsa są dośc specyficzne. Piasałem o tym już wcześniej ale dla przypomnienia się powtórzę. Generalnie Troels stosuje wysokie/bardzo wysokie podziały tweeter midwoofer. W tym konkretnym przypadku jest to 3,3kHz. Nawet jesli woofer nie ma problemów na wyzszym środku, a zwykle najczęściej wlaśnie tam występują, taki podział ogrnicza w dużym stopniu charakterystyki kierunkowe. Oduczyłem się już przeginania w drugą stronę i nie ciągnałbym tym tweeterem do 1,5kHz w 2,5way, jednak w tej konstrukcji bez najmniejszych probelmów gwizdek poradziłby sobie z podziałem w okolicach 2-2,5kHz z korzyścią na wszystkich frontach.

Projekt z HT guide mi się podoba poza ogromną szerokością frontu (25cm dla 18cm midwoofera). W tym wypadku trzeba pamiętać o bardzo precyzyjnym osadzeniu tweetera w waveguide. Dodatkowo pojedyńczy midwoofer 18cm to trochę mało do 25m2, choć jeśli nie słuchamy zbyt głośno może być w porządku.