Audiohobby.pl

NAD C521 - podregulowanie lub wymiana lasera

bartek_z

  • 404 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
01-04-2008, 15:39
Jsne, mea culpa 521... Ale i tak to co widzę to jest chyba Sanyo.  Żeby wyjąć laser musisz zdemontować cały napęd, najpierwwysuń szufladę i zdejmij z niej ten śmieszny froncik (trzyma się na zatrzaskach) potem wsuń, wyciągnij wtyczkę z prądu, odkręć napęd, przewróć go do góry nogami, a dalej to już sam zobaczysz jak się dostać do lasera. Pamiętaj, żeby z nowego lasera zdjć zworę inaczej nie zadziała, choc moim zdaniem i tak moze nie zadziałać :-(

GrzgrzK

  • 37 / 5886
  • Użytkownik
02-04-2008, 01:48
bartek_z
Dziękuję za wskazówki, pod koniec tygodnia spróbuję rozebrać napęd i wyjąć laser, to dam znać.

Wojtek2

  • 3 / 5876
  • Nowy użytkownik
03-04-2008, 01:30

No właśnie, w tytule umieściłeś tez "podregulowanie"
Może zacznij od regulecji
1.oznacz sobie mniej więcej pozycje potencjometrów na płytce a potem nimi kręć do woli (oczywiście nie wszystkimi na raz). Po jakimś czasie wyczujesz "o co chodzi " i  wyregulujesz cedeka tak że przeczyta każdą płytę.
Działanie ma charakter odwracalny więc czemu nie spróbować.
Padnięty laser daje też inne objawy i wbrew pozorom wcale nie jest częstą usterką.
pzdr
Wojtek2

Hoko

  • 216 / 5885
  • Aktywny użytkownik
03-04-2008, 11:34
Hm... zdarzały mi się cdeki po takich "regulacjach". Robocizna razy 3. Albo razy 4.

Nie wiem, skąd przekonanie, że fabryczne ustawienia są złe. Gdy laser zaczyna szwankować, można rzeczywiście cos takim kręceniem mu doładować, ale tylko tymczasowo. Lata temu, gdy lasery były bardzo drogie, miało to czasem sens, ale nie dzisiaj, gdy można nowy kupić za 20-40 zł.

Kręcić bez skrupułów można w laserach z potencjometrami na płytce samego czytnika - ile dusza zapragnie. Ale tymi na płytce serwo bym odradzał - ostatecznie po uprzednim barzo dokładnym zaznaczeniu położeń fabrycznych. Te pr-ki maja bardzo różne funkcje, czasem nie mają nic do danej usterki, a kręcimy wszystkim na ślepo, więc nawet gdy zdarzy się nam jedno podregulować, to parę innych rzeczy rozstroimy, szanse na trafienie są niewielkie.

GrzgrzK

  • 37 / 5886
  • Użytkownik
01-01-2009, 20:41
Moje próby wymiany lasera sprzed kilku miesięcy zakończyły się niepowodzeniem, przerasta to widać moje zdolności techniczne. Trzeba wymienić nie tylko laser ale cała matalową tackę, na której jest zamontowany. Nie do zrobienia :)
Co ciekawe odtwarzacz DVD zastępujący czasowo odtwarzacz CD nie okazał się gorszy. Jak widać prowizorki są najtrwalsze :)
Dla porządku, laser w NAD C521 to SANYO SF-P101N 15 PIN.
Dziekuję za pomoc i pozdrawiam.

dino

  • 10 / 5636
  • Nowy użytkownik
01-01-2009, 21:39
Mialem podobnie z moim 521BEE - wymieniłem laser i nic aż znalazłem coś dziwnego na płytce - jest tam PR (był częściowo wlutowany !!!  sprzęt otwierałem po raz pierwszy) a po rezystorze wlutowanym zamiast niego zostały tylko wyprowadzenia.

Rezystor/PR był doprowadzony do nogi 29 kosci CXA2581 (driver sterowania)

Po podpięciu PR z powrotem i cierpliwych regulacjach - wszystko wróciło do normy (pamietaj, że trzeba cierpliwe i po mału zmieniać wartość PR)

Załączam zdjatka - poszukaj możne jest tak samo

BTW do tej pory zastanawia mnie ta "fabryczna" modyfikacja (plomba była OK)




dino

GrzgrzK

  • 37 / 5886
  • Użytkownik
01-01-2009, 22:44
Dla spokoju i z ciekawości zaglądnę, jeżeli dojdę o co chodzi, bo technika mnie widać przerasta :)

marivs

  • 220 / 5733
  • Aktywny użytkownik
02-01-2009, 08:53
Tutaj możesz kupić laser z mechaniką http://www.impelshop.com/?item=1703 Jak widać na zdjęciu wszystko jest zamontowane na tej metalowej płytce - w sumie to chyba wygodniej wymienić całość niż samą głowicę lasera.

PS.
Niedawno odeslałem im takie 2 lasery, gdyż okazało się, że w moim C540 siedzi Sanyo ale SF-P101 5/8.

Pozdrawiam

GrzgrzK

  • 37 / 5886
  • Użytkownik
02-01-2009, 18:21
dino
W NAD C521 jest inna płyta, nie dojdę o co chodzi.

marivs
Tak, pewnie jest łatwiej wymienić całą metalową płytkę, tylko nie mam pojęcia jak ją zdemontować, wyjąć z obudowy.

Pozdrawiam

marivs

  • 220 / 5733
  • Aktywny użytkownik
02-01-2009, 20:32
Podeślij mi na PW swój adres e-mail to ci wyślę serwis od modelu C541i - prawdopodobnie sposób mocowania jest identyczny z twoim modelem.
Nie mogę tutaj wkleić zdjęcia poglądowego ? - wyrzuca mi błąd i prosi o kontakt z administratorem forum :)

marivs

  • 220 / 5733
  • Aktywny użytkownik
02-01-2009, 21:20

GrzgrzK

  • 37 / 5886
  • Użytkownik
02-01-2009, 23:59
marivs
Dziękuję za serwisówkę, jednak sposób mocowania jest inny w tym modelu. Wystarczy delikatnie odgiąć cztery zatrzaski.

GrzgrzK

  • 37 / 5886
  • Użytkownik
10-01-2009, 22:22
Wymiana lasera w odcinkach cd.

Z wielkim mozołem udało mi się zamontować nowy laser, cała metalową tackę. Włączyłem i ... "no disc" :)
Nie wiem co może być przyczyną. Przewody i taśmę podłączyłem tak jak były poprzednio, przy laserze nic nie ruszałem, ten model nie ma zworki, którą trzeba usunąć (porównałem stray i nowy laser).
Szuflada CD normalnie się chowa, tylko płyta nie może wystartować, napęd próbuje ją rozpędzić, ale po trzech wachnięciach płyta przestaje się ruszać.
Zamontowałem ponownie stary laser i wszystko w porządku, widzi płytę, odczytuje ścieżki. Ponowny montaż nowego lasera i ... powtórka "no disc" :)

Nie wiem, czy źle zamontowałem (chyba nie?), czy może to problem z nowym laserem. O co chodzi?

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
12-01-2009, 04:24
Czy laser świeci?
Próbowałeś regulować parametry serwo potencjometrami na PCB, o ile są takie?
Wymieniałeś samą głowicę laserową czy łącznie z częścią mechaniczną (płytka w korpusie)?
Być może wysokość dolnego tależyka na którym ląduje płyta CD jest za wysoka po wymianie lasera, miałem taki przypadek z KSS-240A.
_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

GrzgrzK

  • 37 / 5886
  • Użytkownik
13-01-2009, 00:43
Wymieniłem całą częśc mechaniczną, metalową płytkę jaką widać na zdjęciach wyżej. Nie kręciłem potencjometrem (jest jeden), aby wyregulować laser.
Nie wiem czy laser świeci - to muszę sprawdzić, jak dojdę po czym to poznać :) Sprawdzę też wysokość tacki na płytę CD, podejrzewam, że chodzi o to, czy jest odpowiedni nacisk od spodu?