Audiohobby.pl

RS-TR333 Problem z dźwiękiem

mwor87

  • 5 / 54
  • Nowy użytkownik
11-05-2024, 22:17
Udało mi się uporać z pierwszym problemem trapiącym mojego Technicsa - połamanymi zębatkami. Teraz nadszedł czas na kolejny, postaram się go opisać najklarowniej jak umiem. Gdy odtwarzam kasetę w decku 1 (tylko odtwarzanie) gra ona bardzo ładnie i czysto, gdy tą samą kasetę dam do decku 2 (odtwarzanie, nagrywanie, kasowanie) dźwięk jest bardzo stłumiony i płaski. Z kolei gdy nagram kasetę za pomocą decku 2, a odtworzę w D1 dźwięk jest tak samo stłumiony. Gdy puszczę ją w D2 gra czysto. O co tu może chodzić? Dodam że głowice były już dwukrotnie czyszczone. Jedyne co przychodzi mi do głowy to złe ustawienie biasu, ale nie wydaje mi się by mogło to aż tak radykalnie wpływać na jakość dźwięku. A no i jeszcze kasety, które dobrze brzmią w D1 są również ładnie odtwarzane w każdym innym magnetofonie, te nagrane w D2 już nie

RetroTape

  • 461 / 819
  • Zaawansowany użytkownik
11-05-2024, 22:37
Deck 2 ma prawdopodobnie źle ustawiony skos głowicy. Aby go ustawić potrzebujesz specjalnej kasety testowej, która niestety nie jest tania i trudno ją zdobyć. Z braku laku, możesz użyć jakiejś dobrze nagranej kasety oryginalnej, która jak rozumiem dobrze działa w pierwszej kieszeni i ustawić poprawne odtwarzanie w drugiej na słuch.

Ten model ma autorewers, głowica ma dwie śrubki, z lewej do odtwarzania w standardową stroną, z prawej w rewersie. Ustaw najpierw w jedną stroną, a potem w drugą. Można zajrzeć do instrukcji serwisowej co jest gdzie: https://elektrotanya.com/technics_rs-tr333_sm.pdf/download.html#dl

Jeśli nie czujesz się na siłach poproś kogoś kto ma więcej doświadczenia, ale nie jest to jakaś wielka filozofia, wystarczy śrubokręt i sprawny słuch. Nie masz wiele do stracenia, bo druga kieszeń i tak gra źle.

mwor87

  • 5 / 54
  • Nowy użytkownik
11-05-2024, 22:46
Super, bardzo ci dziękuję. Będę próbował na dniach coś z tym zrobić. Jeszcze przy okazji zapytam. Czy sprężynę rolki dociskowej można dopasować z innego sprzętu lub kupić gdzieś w normalnych pieniądzach? Domyślam się, że jest ona specjalnie dostosowana do akurat tego mechanizmu ale może dałoby się coś z tym zrobić. Ową sprężynę ktoś u mnie zgubił, także deck 2 jest zdatny do użytku tylko przy odtwarzaniu do tyłu Niestety ktoś dość intensywnie grzebał w mechanizmie decku 2 i to pewnie też przez to jest tak rozstrojony. Przykładowo była w nim jeszcze ułamana podpora przewodów głowicy i brakowała głównego paska. Deck 1 jest na szczęście nietknięty oprócz mnie

RetroTape

  • 461 / 819
  • Zaawansowany użytkownik
11-05-2024, 23:48
Nie ma raczej szans na zakup oddzielnie takiej sprężynki, nie da się też dorobić, bo nie wymierzysz precyzyjnie odpowiedniej siły docisku, a bez tego magnetofon będzie działał nieprawidłowo. Pozostaje znalezienie zamiennika w innym mechanizmie serii AR300, który miało wiele różnych modeli.