Audiohobby.pl

Projekt Ślimak

ArturP

  • 1311 / 2810
  • Ekspert
25-09-2023, 21:10
Kibicuję całym sercem.
Z tyłu dość nietypowo, ale nie że źle. Ja bym to troszkę inaczej pomontował, sieć w środku, głośniki obok i wejścia na zewnątrz.
Nie bierz za mocno do serca sobie tego co piszę, bo siedzę na zwolnieniu i już mnie kur.....a bierze z braku zajęcia. A jeszcze do tego od tygodnia mam zapalenie oskszeli, jak u starych palaczy haszyszu ;).

pień

  • 2254 / 1050
  • Ekspert
25-09-2023, 23:27
Spoko :)   Bo generalnie ja to jestem bez serca tak więc -nooo   hehehehehe
  Zrobiłem tak bo w takim układzie wszystkie kable sygnałowe są najkrótsze :)    Właściwie to inne też najkrótsze :)
Chociaż po części jest jak piszesz bo np.   selektor xlr-ów  ma wyjście na środku praktycznie i zaraz kabelki wlatują do regulatora głośności-  właściwie regulatorów.    Każdy kanał w swoją stronę a tam znowu bardzo blisko mają do wzmaków .
  RCA mają dłuższą drogę- ale one nie są priorytetem :)   Najpierw miało być tylko jedno wejście  ale skończyło się na czterech-  bo tyle steruje sam regulator.  Tak więc bez p.....   samo się zrobiło jakby/    Sześć wejść bo akurat płytka z tyloma była w szufladzie hehehehe
    Dwa zatem to ściema albo zapas na -  cholera wie co hehehehehe
Do jednego z tych czterech będzie jakiś RIAA  żeby patefon też działał ze ślimakiem.
  Kiedyś tam- jak nie zapomnę kupić jakiego gotowca bo mnie się lepić nie chce.   
W domu jakiś się wala od Sony ale jest jak by to powiedzieć----hm----   słabo grający-  sprawdziłem i odpadł po 10 sekundach

Tak więc dzisiaj po powrocie od dentysty pierwszy zgrzyt.
  Dac nie odpalił :(
Błyska na chwilę diodą statusu i to wszystko.    To było w woreczku wsypane i sam składałem bo mnie się potorbiło coś i nie wziąłem wersji gotowej i uruchomionej.    Nic to-  sprawdzę bo gdzieś popełniłem błąd.
A jak mnie będzie za mocno wpieniał to CS czeka hehehehehe



No i grzeje się okrutnie wszystko-  temperaturę pokojową ma nawet bez włączania drań jeden.   
A po dwóch godzinach grania z komfortową dla mnie głośnością w zasadzie bez zmian hehehehee

pień

  • 2254 / 1050
  • Ekspert
26-09-2023, 09:52
Szybkie poranne sprawdzenie czy plan B na wypadek dac-a  działa.
   Działa
Mała płytka z CS-em na pokładzie odpaliła radośnie niebieską lampkę i gra :)
 Tak więc pociągnę całą anlagę dalej do końca i będzie póki co CS-  fajnie zresztą grający  a z tym AKM to będę walczyć >potem.
Trochę szkoda bo AKM  wszystkie pliki rozwala a CS  to taki już trochę dziadek i wszystkiego nie ugryzie.

ArturP

  • 1311 / 2810
  • Ekspert
26-09-2023, 10:32
Ale, że co, nowa płytka z AKM'em jest uwalona?
Masz oscyloskop to zobacz czy zasilanie Ci się nie wzbudza, jeśli nie, to nie wiem co. Jeśli tak, to małe kondki (22nF do 47nF)do samych nóżek zasilania AKM'a, coś jak w stabilizatorach typu 78XX, tam na samych nóżkach się dolutowywało 100nF i był spokój.

panterka

  • 125 / 5597
  • Aktywny użytkownik
26-09-2023, 19:13
Widzę, że projekt już prawie na ukończeniu. Od siebie mogę dodać, że warto przewody zasilające dać w dodatkową osłonę (rurkę), szczególnie w miejscu w którym przechodzą przez otwory w profilu aluminiowym.
« Ostatnia zmiana: 26-09-2023, 19:53 wysłana przez panterka »
Łukasz

pień

  • 2254 / 1050
  • Ekspert
26-09-2023, 19:54
Dzięki chłopaki za porady :)
  Osłona na przewody  będzie na bank zrobiona.
  A co do AKM  to tak-   coś uwalone :)    Chyba nie całkiem bo jak by nie patrzył chce wystartować.   Jest to jakieś dwie sekundy świecenia statusem że OK  po podaniu zasilania  i gaśnie.   Powoli sprawdzę-  ale najpierw chcę skończyć projekt.   To że będzie zastępczy DAC  dla zaplanowanego to nic nie szkodzi :)  Może nawet oba zostaną w środku zostaną hehehehehe.   Byłaby okazja usłyszeć kolosalne, gigantyczne - mało-  gargantuiczne wręcz różnice w dźwięku jaki produkują :)
   Tak gdzieś wyczytałem w jakichś wypocinach.
Ale spoko-  sam prywatnie to muszę się przyznać że trzeba mi trochę czasu żeby coś wyśledzić i  grawitacji byle czarnej dziury nie zauważam hehehehehe.
   Dobra-  lecę.   Może jeszcze z godzinkę coś podłubię

judasz94

  • 390 / 1124
  • Zaawansowany użytkownik
26-09-2023, 22:34
Od siebie mogę dodać, że warto przewody zasilające dać w dodatkową osłonę (rurkę), szczególnie w miejscu w którym przechodzą przez otwory w profilu aluminiowym.

Gumowe przepusty kablowe. Są różne rozmiary

Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2254 / 1050
  • Ekspert
27-09-2023, 00:02
Oczywiście siedziałem dłużej niż planowałem ale postęp robót marny.
  Za to mam pewien trop co do AKM.    On zasilany jest w czterech punktach-   symetryczne +- 15V-   to napięcie jest bankowo dobre :)
Ale są jeszcze 3 punkty na zasilanie 7.5   do 9V   i tam może być AC  albo DC.    Ja oczywiście tam ekstra transformatora nie mam ale może jutro przypnę na chwilę bo mam jakiś 8V.    Zasilacz który wstawiłem 9V  ma lekko przekroczony nominał-  coś koło 9,5 V   i jest dosyć mocny jak mi się wydaje jak na potrzeby tego DAC-a /   Wczoraj sprawdzałem-  wogóle nie przysiadł nawet odrobinę.   Może jeszcze trzeba zakombinować  żeby lewą-prawą stronę dac-a   zasilić z odwróconą polaryzacją.      Bo to tam jakoś zamotane z tym zasilaniem.   Takie tam moje gdybanie.
  No byłyby jaja gdyby okazało się że muszą być cztery źródła zasilania==
  Bo ja te trzy punkty dodatkowe zasiliłem po jednym kablu
« Ostatnia zmiana: 27-09-2023, 00:04 wysłana przez pień »

pień

  • 2254 / 1050
  • Ekspert
28-09-2023, 00:12
Dzisiaj odrobinę do przodu.   Padam -  nie dam rady już pisać hehe


pień

  • 2254 / 1050
  • Ekspert
29-09-2023, 01:25
Dzisiaj odrobinka :)  Włączyłem  jak powiedziałby zegarmistrz >  tryb komplikacji.
   No bo to zamiast zostawić kabel jak leci od takiej malinki do dac-a   to nie.   Trzeba wywalić niepotrzebne gniazdka-  czymś pozłacane hehehe  po czym  wlutować kable na sztywno.
Ale to przez sknerstwo oczywiści-  bo dobra wtyczka RCA  to kupę siana przecież,  taka co to nic nie gubi a nawet dodaje.   Dodawanie w sumie olewam ale z gubieniem to inna sprawa.
  Za to kabelek specjalnie do transmisji danych zrobiony-  tak napisali -  i że spełnia tam jakieś DIN,  ISO , ANSI   -  GOST pewno też ale teraz dziwne czasy i nie napisali.  Wziąłem czerwony-  żeby ocieplało dźwięka ma się rozumieć.   Mam jeszcze biały, czarny i niebieski.
    Domyślacie się zapewne że po wnikliwych odsłuchach kolor kabla może ulec zmianie :)
Dolutowałem też do malinki dodatkowy kabelek.  Tak tak-  mało kto wie ale malinka ma miejsce na takowy służący do przyczepienia na drugim końcu guziczka bez zatrzasku.    Jak się na taki naciśnie to malinka zamyka system tak jak należy-  bo w końcu ona też komputer heheh.   A gdy jest wyłączona i naciśnie się guziczka to oczywiście uruchamia się-  tak jak komputer.
  A wszędzie piszą że to przez wyciągnięcie wtyczki zasilania-  albo poprzez jej włożenie do prądu  :(  I o ile samej malince bez systemu to fioletowo-  ale gdy taki volumio dajmy na niej siedzi to sprawa wygląda inaczej.
   Miałem jeszcze w planie podłączyć kabelki do wyjścia słuchawkowego-  ale komplikacje mnie zajęły na dłużej.



aaa-  zapomniałem dodać.   Olewam teraz tego DAC na AKM-   bo zadałem sobie pytanie>   po jaką cholerę ? Przecież  RME  ma to zasilać sygnałem i wątpliwa sprawa czy cokolwiek wsadzonego do środka go przebije .  A Cirrus gra całkiem ładnie-  no to zostanie.
  Przy okazji-  te dwa ściemniające wejścia RCA od których trochę drutów tylko sterczy.   Będzie wyjście z DAC-  żeby podłączyć inny wzmak, albo coś.    A jeden RCA  będzie wejściem do DAC-a  :)    Jakiego  cd np.   podłączyć-  czy inny napęd
« Ostatnia zmiana: 29-09-2023, 01:32 wysłana przez pień »

pień

  • 2254 / 1050
  • Ekspert
30-09-2023, 23:40
Trochę do przodu :)
  Zrobiłem nowy dekiel  bo o starym wspomniałem już że z krzywego arkusza zrobiłem,  bez uprzedniego sprawdzenia.
Pociągnąłem kable słuchawkowe oraz dodatkowe z wyjścia selektora dla wycieraczek-  na wszelki wypadek.
 No i wszelki wypadek nastąpił hehehehe.   Wycieraczki podłączone tymczasowo do kabli słuchawkowych-  czyli mierzą moc wyjścia.
  Odpada-  bo jak wykalibruję zero na pełną moc to słabo cokolwiek pokażą na takiej mocy jaką słucham.
   Pójdą więc z sygnału :) ,  spoko-  sterownik który wmontowałem ma możliwość przełączenia zworkami do pracy na oba sposoby.
Poza tym-  wyzwalana moc słabo mnie interesuje  a wycieraczki to w zasadzie element do podbicia punktacji w kategorii artystycznej hehehe.
    W sumie to zdziwiłem się że działają wycieraczki na które padł wybór.  Mają coś pomiędzy 45 a 50 lat-  i nawet żarówki świecą :)
Cyferblaty im wydrukuję swoje-  może na aluminium?  Zobaczy się.




 Naszło mnie żeby sprawdzić jak te jego wszelkie diody świecą po ciemku.   
Kurna-  robię wzmaka klasy D  a on świeci jak lampiak hehehehe-   tyle że bardziej kolorowo.   A część diód kontrolnych jest zasłonięta i za bardzo ich wprost nie widać.



ed:    aaaa-  zapomniałem.   Pociągnąłem też kable do wolnych RCA-   jest na nich wyjście DAC-a   -  żeby napędzić coś obcego hehe.
Jest też wejście żeby podłączyć CD  z wyjściem cyfrowym a mam takie chyba ze trzy.  Będzie w końcu okazja je błyskawicznie >testowo osłuchać<   Sprawdzę czy głuchym jak pień czy jeszcze co dam radę wysłuchać heheheeh
  No bo chyba nie myśli ktoś że sprawdzę który lepszey dźwięk produkuje  hehehehehe
« Ostatnia zmiana: 30-09-2023, 23:52 wysłana przez pień »

pień

  • 2254 / 1050
  • Ekspert
03-10-2023, 21:48
Dzisiaj znowu troszeczkę do przodu.  Zabrałem się za panel frontowy który oczywiście skomplikowałem hehehe.
Zamiast wziąść jaki kawał amelinium- przywalić do niego co trzeba to nie-  za łatwe heheehhe
 Ślimakowy składa się w sumie z -  zaraz-  niech policzę -    z dwunastu podstawowych elementów.  Oczywiście wycieraczek itp..   nie wliczam.



  Jakoś nie jestem przekonany-  ale zrobię do końca i się zobaczy.   Już pisałem że w sumie tych dekli można narobić ile wlezie
:)

aaa-  pokrętęł jeszcze nie ma-  będą na linii błyszczącego z czarnym-  powiedzmy w połowie wysokości.
  Zrobić czarne czy błyszczące ?
« Ostatnia zmiana: 03-10-2023, 21:50 wysłana przez pień »

pień

  • 2254 / 1050
  • Ekspert
09-10-2023, 01:10
Po ślimaczemu :)
   Jednak jestem już na wylocie.   Dzisiaj sporo wydłubałem,  wczoraj też hehehe.
  Niewiarygodnie pracochłonny ten projekt okazał się ale nie żałuję.   Dzisiaj dobijałem drobne niedostatki, zakratowałem malinkę,  wywaliłem niepotrzebny stabilizator z regulatora który jakimś cudem uchował się aż do teraz.
   Okazało się że biedak grzeje się jednak po kilku godzinach pracy.     Poprzednio walczyłem z linią 12V  która jest głównym napięciem zasilającym regulator.   Przegapiłem za to ten na 5V-  regulator robi je sobie sam zbijając z 12 V  hehehe.
Tzn.  robił,  teraz już nie bo jedzie przy pomocy zasilacza malinkowego.   A że w sumie malinka to zeżera średnio na jeża jakie 500 -  700 mA-   zasilacz uciągnie do 3A  no to mu dorzuciłem obciążenia hehehe.
  Do wykonania pozostały jakieś nogi-  oczywiście z odpowiednim audiofilskim gradientem hehehehe i z jakiej masy pochłaniającej drgania powodowane ruchami płyt tektonicznych.
   Oraz czeka mnie próba sklonowania pokrętła-   w ilości dwóch sztuk-  podoba mi się to pokrętło i uważam że fajnie będzie pasować do ślimaka.
  No chyba że gdzie przynajmniej jedno jeszcze wyrwę,  mała szansa i pewno prędzej drugi wzmak z którego pochodzi kupię na jakim ebayu.

Ponadto dzisiaj już nie wyrobiłem i przestawiłem próbnie we wzmacniaczach częstotliwość nośną na  1.2 MHz
  Chyba ponownie mnie zaskoczył albo efekt placebo zadziałał-  gra znakomicie.
Doregulowanie do kolumn będzie już na końcu bo to wymaga przypięcia oscyloskopu żeby zaobserwować >reakcję



-- poza tym wszystkim ten potwór zażądał dzisiaj krwi.   Wiercąc jeszcze jedną potrzebną dziurkę wiertłem 2mm,  amelinium z którego powstała buda okazało się za twarde dla badziewnego wiertła.   
 Wiertło pękło-  palec blisko-  to co zostało w wiertarce oczywiście trafiło w palec w wyniku czego mam dwie dziury na raz w palcu.
  Tym od dłubania w nosie.
Pierwszy raz przewierciłem sobie palec hehehehehe
« Ostatnia zmiana: 09-10-2023, 01:15 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1311 / 2810
  • Ekspert
09-10-2023, 01:17
Wyszła z tego maszyna za 10000 ojro, kurde, fajna. Myślałem o pokrętełkach pod wskaźnikami, ale jednak na bokach jest ładniej.

Krzysztof_M

  • 1476 / 5305
  • Ekspert
09-10-2023, 07:42
Efekt końcowy bardzo dobry!
Dobra robota!
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −