Audiohobby.pl

Łożysko do gramofonu DIY

andrzej analogowy

  • 127 / 5896
  • Aktywny użytkownik
28-09-2009, 21:21
Na AS jest moja propozycja w sprawie wykonania kilku łożysk dla kolegów planujących budowę własnego gramofonu.Jeżeli ktoś jest zainteresowany,zapraszam, zakładka DIY.Aby nie być posądzony o stronniczość za kilka dni opublikuję na Audiohobby.pl opis nowej konstrukcji wykonanej całkowicie samodzielnie-gramofonu z ramieniem 14 cali w wersji ultralekkiej.Foto tego co będziemy robić w załączeniu-opis jak i co po kolei na łamach konkurencji....Pozdrawiam
andrzej analogowy

lancaster

  • Gość
28-09-2009, 21:42
Andrzej, dajcie juz spokój z ta "konkurencją" i "stronniczoscią". Pisze "Wy" nie do Ciebie konkretnie :)....tylko czytam cos takiego juz po raz n-ty. Jezeli ktos tu pisuje bo czuje sie "w obowiązku" czy cos takeigo to uwazam zupełnie niepotrzebnie. Gdybym nie chcial tu piać to bym nie pisał...moze bym znalazł jakies inne miejsce niz audiostereo, bo tamtejsza "oprawa" mi nie lezy....ale jak kogoś pociąga to nie jest powód do tłumaczenia precież :)....jak chcialem tam pisac to pisałem i nie robilem żadnych dubli w inne miejsca....chyba ze miałem ochotę :)

Co do łozyska, masz moze jakąs firme która wykonuje takowe na dobrym poziomie ?
Jak to wyglada cenowo i jakiej dokładnosci/jakosci można sie spodziewać ?

andrzej analogowy

  • 127 / 5896
  • Aktywny użytkownik
28-09-2009, 22:52
Bardzo słuszne zjobki dostałem-należało się.Masz rację,jak się czyta i tu i tam to czasem dochodzi się do małpiego rozumu i......Żeby nie powielać -zrobili mi ostatnio kilka elementów do nowych gramofonów ,które z mozołem tworzę dla siebie i kolegów z Włocławka.Okazało się,że łożyska które zaprojektowałem pod wymiar innych detali pracują bardzo obiecująco-bez luzów i cicho-oczywiście jak na coś co jest niedotarte i nowe.Ponieważ ciągle ktoś mnie prosi o radę,a wobec sprzecznych wypowiedzi, szczególnie na temat łożyskowania,ludzie po prostu nie wiedzą jak zacząć poprosiłem mojego fachowca o określenie ceny i możliwości wykonania powiedzmy 20 kompletów-tuleja , wałek,teflonowe gniazdo plus bolec na płytę.Wykonanie na podstawie 2 kompletów określam na dobre.Jeszcze poprawimy jakość szlifowania wałka,żeby nie trzeba było za długo docierać..Jest powtarzalność i dobre dopasowanie elementów.Luzu nie mierzyłem,bo nie mam jak ale po ustawieniu talerza i zakręceniu tym wszystkim wszystko mi odpowiada-a trochę już tego zrobiłem.Podjąłem się więc trudu zorganizowania wszystkiego na zasadzie non profit-z czystej chęci pomocy tym,którzy sobie z różnych powodów nie radzą.Wstępnie cena za komplet 175 zł-dużo i mało,zależy. Może uda się jeszcze z 10 zł utargować.Towar nie będzie spełniał kryteriów hiend-może top hifi.Ale uznałem,że warto i tyle.
andrzej analogowy

cypher

  • 252 / 5876
  • Zaawansowany użytkownik
28-09-2009, 23:46
Andrzeju pytanko, mam nadzieję że się nie poczujesz urażony. Jak wypada porównanie takiego łożyska DIY do np Thorensa serii 16X ?

andrzej analogowy

  • 127 / 5896
  • Aktywny użytkownik
29-09-2009, 08:37
Nie miałem okazji porównywać do thorensa.W przypadku moich gramofonów po kilku godzinach pracy -czas na dotarcie się i ułożenie-nie słyszałem żeby istniało.Praca i trwałość po kilku latach eksploatacji jest niezmienna.A
andrzej analogowy

andrzej analogowy

  • 127 / 5896
  • Aktywny użytkownik
17-06-2011, 08:36
Na audiostereo jest kilka słów na temat możliwości wykonania talerzy do tego projektu.Zapraszam na zakładkę DIY.Ilość ograniczona.
andrzej analogowy

Marchewa

  • 227 / 4169
  • Aktywny użytkownik
22-02-2014, 21:52
Kupie łożysko do gramofonu.