Audiohobby.pl

Forumowy patefon diy

  • Gość
17-05-2010, 12:43
Dlaczego ramię andrzeja jest na podwójnym kardanie? Ramiona są zwykle łożyskowane w dwóch płaszczyznach a to wygląda jakby było łożyskowane w trzech? Dlaczego kardan zawieszony jest na kulkach? Wydawało mi się że w zawiasie ramienia jest łożysko kłowe albo ślizgowe?
Ogólnie ciekawa konstrukcja choć wygląda na tymczasową. Ciekawe ile by kosztowała przy jednostkowej produkcji.

Jeszcze pytanie do fachowców: Mam części od GS475 w zasadzie cały gramofon kupiony od domorosłego wynalazcy który go upaćkał srebrna farbą. Te klamoty to stalowa listwa z łożyskiem talerza silnikiem i mocowaniem ramienia. Całość przykręcana była do frezowanej deski za pośrednictwem jeszcze elementów z ABS. Czyli takie rozwiązanie budżetowe do produkcji wielu wariantów tanich gramofonów.
Od dawna myślę nad zrobieniem do niego nowej plinty i niewielkich usprawnieniach. Na przykład zamianie ramienia na jakieś lepsze - może to stare fonikowskie na licencji japońskiej? I wtedy oczywiście trzeba zmienić wysokość ramienia. No właśnie - jak? Jaka powinna być wysokość ramienia w stosunku do płaszczyzny płyty?

andrzej analogowy

  • 127 / 5894
  • Aktywny użytkownik
17-05-2010, 20:55
Rych w pionie to jedna para łożysk,ruch w poziomie to druga.Wychodzi,że zapomniałem o klasycznym łożyskowaniu ramienia od dołu,bo wtedy wystarczają 2 pierścienie.Co do kosztów,to sądzę,że można się zamknąć w kwocie 200 zł,gdyby robić na czarno po kilkanaście szt miesięcznie i sprzedawać je oczywiście...Po opodatkowaniu i dodaniu kilku złotych na reklamę,tak z 350.O wysokości ramienia nad powierzchnią płyty nie piszę,bo to już tyle razy było-najprościej powiedzieć tak:Ramię z wkładką postawioną na płycie powinno być równoległe do powierzchni płyty.Choć nie zawsze....A konstrukcja nie jest już tymczasowa.Ona jest stała i ostateczna w tej wersji co na obrazku.A
andrzej analogowy

  • Gość
18-05-2010, 11:59
Chodziło mi o to ze wygląd wskazuje na DIY.

Jakie korzyści daje takie długie ramię? Gdzie mogę na ten temat poczytać?

pasio

  • 33 / 5607
  • Użytkownik
29-05-2010, 23:46
Witam !
Poczytaj RCM, tam jest klawa instrukcja ustawiania ramienia.
pzdr

pasio

  • 33 / 5607
  • Użytkownik
29-05-2010, 23:54
Andrzeju nie cyfrowy !
Na allegro jest do kupienia mata szklana fi 295mm  #4 , wyliczyłem, że waży ok. 675 g. Pan sprzedający pisze o sobie, że ma 25 lat praktyki w gramofonach, i że takowa mata stabilizuje obroty talerza. Czy, jako znany fachowiec od patefonów, mógłbyś wypowiedzieć się o tym (tej) szkle ???
Czy to nie jaka bzdura ( z całym szacunkiem do 25-letniej praktyki) ?
pzdr srd

ahaja

  • 513 / 5902
  • Ekspert
30-05-2010, 00:14
Pan pisze:
"... służę pomocą i moim 25 letnim doświadczeniem ze sprzętem audio ..."

Do \'maty\' szklanej należy jeszcze zakupić waciki ... krew z uszu zapewne pójdzie.

K


andrzej analogowy

  • 127 / 5894
  • Aktywny użytkownik
30-05-2010, 11:22
Co prawda słucham płyt już ze 40 lat,ale pierwszy gramofon zbudowałem ok.1970.Działał!Przetestowałem kilka talerzy i mat.Mam talerze z :alu,mosiądzu,pleksi,szkła i drewna.Maty:filc,pleksi,winyl,guma i korek.Stabilizację obrotów uzyskuję dwoma drogami:Stabilizując napięcie zasilające silniki i stosując magazyn energii kinetycznej w postaci 3-4 kg walca będącego pośrednim elementem przekładni oraz stosując ciężki8-25 kg talerz.Przy odrobinie dobrej woli można powiedzieć,że zwiększenie masy talerza zwiększa bezwładność całego układu i tym samym przekłada sie na stabilne obroty.Tyle,że dotyczy to konstrukcji,które to wytrzymają.Fabryczne budżetowe gramofony po znacznym obciążeniu talerza zazwyczaj zwolnią i w końcu się zatrzymają....Na allegro czytałem wiele opisów mających zachęcić kupujących.Pierwszeństwo w robieniu wody z mózgu daję wszystkim wyrobom z przymiotnikiem  AUDIOFILSKI.Ja osobiście kupuję tylko sprzęty opisane po staremu,jako ZAJ...STE.. Podsumowując:Stabilność wynika z konstrukcji mechaniczno elektrycznych.To co chce sie usłyszeć to się słyszy zmianiając maty.A teorii do tego nikt i tak nie stworzy,bo są to parametry niemierzalne-A
andrzej analogowy

fubb

  • 98 / 4984
  • Użytkownik
05-01-2011, 12:13
Witam!
co prawda nie gramofon ,ale tylko podstawa pod ramię gramofonowe została wykonana z aluminium, protoplasta tej podstawy łatwy do odnalezienia w necie jest, ze swej strony między elementy trafiły uszczelki - nie gumowe, nawet nie wiem co to za materiał. Po niewczasie widzę ze można było przygotować wgłebienia na oringi gumowe i było jeszcze lepiej.
z uwag:
 do takich prac konieczny  jest warsztat  z maszynami cnc oraz człowiekiem-to nawet ważniejsze- który uwielbia "dłubactwo\'\' ja mimo ze w warsztacie którym wykonuje te -pierdołki -odbierany jestem jako niegroźny wariat , a wykonastwo tych części nazywają -pracą artystyczną-to coraz bardziej przekonuje się ze gdyby coś kiedyś miało się zmienić(choć obecnie nie planuje) to będzie konstrukcja własna ;)
jestem po wizycie  w hurtowni materiałów kolorowych i:
cena materiału na ta podstawę 46zł
wykonastwo w warsztacie 30% ceny nowej sztuki sklepowej- zdaje się że sa to granice 1600zł, w kosciach czuje ze i tak troszke dużo ze mnie zdarto no ale przecież płacę za prace artystyczne i wygładzili to prawie na lustro.;)
minus -brak tabliczki z nazwą producenta ;)
plus-pełna regulacja ramienia między 9 a 14 calami
przymierzałem się też do płynnej regulacji vta ,ale poległem, za dużo komplikacji z drobnymi gwintami
to tyle
teraz czekam na 12 calówkę
pozdr.