Audiohobby.pl

Magnetofon

Krzysztof_M

  • 1485 / 5318
  • Ekspert
21-12-2022, 17:08
Z podwórka majsterkowicza ja bym najpierw oczywiście szukał dawcę głowic. To po pierwsze.
Druga możliwość - obecny magnetofon uznać za dawcę części (chociażby silników) - czyli sprzedać albo do szafy schować.

Trzecia możliwość - w akcie desperacji, jeśli żadne z powyższych opcji nie są do zaakceptowania można spróbować zamontować głowicę od jakiegoś taniego Naka 2 głowicowego i uznać tego staruszka za odtwarzacz.
Ale jakie przeróbki trzeba zrobić we wzmacniaczu odczytu to nie wiem. Ja bym eksperymentował.

Ewentualnie dopasować coś z głowic innych marek. Ale to już nie będzie Nak ...
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

pień

  • 2276 / 1063
  • Ekspert
22-12-2022, 10:12
No tak,  teraz to egoizm bierze u mnie górę i z miną Xi Jinpinga zmiękczam przekonanie o wartości  złoma :)
 (prezydent Chin to mój idol w kwestii mimiki i ogólnego wyrazu twarzy przy negocjacjach)
 Żeby ew.  przestrzeń zajęta w szafie czy też pod łóżkiem wypadła tanio.  Bo oczywiście rozwalenie na części i sprzedaż po kawałku nie wchodzi w grę.    Niech nabiera mocy urzędowej a może trafi się głowica ?
  Trzecia możliwość którą zaproponowałeś  raczej nie podchodzi  bom za głupi.  Ale może się douczę (łatwe nie będzie)   kupię oszczyloszkopa,  nie na gwiazdkę ale tak na nowy rok :)  Fajnie się składa bo pomoże w realizacji noworocznego postanowienia jakie planuję złożyć przed lustrem, zrzucenie bebecha który wychodowałem ostatnimi czasami.  Tak więc ze środkami na podtrzymanie rozmiaru mięśnia piwnego będzie cienko :)

chorazy3

  • 1493 / 1629
  • Ekspert
22-12-2022, 10:45
To musisz kupić oscyloskop koniecznie analogowy, waży swoje i do poprawy sylwetki się lepiej nada.

Co do 700 to bardzo fajny magnetofon, klasyk, zabytek i szkoda na części. Ja bym spróbował naprawić, na pewno się odwdzięczy brzmieniem. Poza zdobyciem głowicy, które będzie bardzo trudne i nietanie, przywrócenie go do pełnej sprawności będzie wymagać dużo pracy, jak we wszystkich starych Nakamichi. A inna głowica tu nie podejdzie ze względu na sposób montażu.

A odnośnie starych Nakamichi to mojego 681zx kupionego z lipcu dopiero wczoraj skończyłem:) W tym czasie nie raz miałem go dość i chciałem się pozbyć, wyrzucić, sprzedać na części itp. 
Paweł

pień

  • 2276 / 1063
  • Ekspert
22-12-2022, 12:28
Sposób montażu głowicy to akurat jest coś co mnie w żaden sposób nie przestraszy  :)
   Nie chwaląc się-  moje drugie hobby które nieco mnie zmęczyło to zegarmistrzostwo.  Ale nie w sensie zbierania zegarków tylko ich budowy od zera-  łącznie z mechanizmem. Nawet spory zysk kiedyś mi przyniosło bo trzy projekty sprzedałem.  Dwa poszły do produkcji a trzeci wisi i czeka na lepsze czasy.   Niestety-  idą handlowo ze zwykłymi mechanizmami ETA
  Co do oscyloskopu-  ja już kurna rower kupiłem nawet-   taki płaski LCD nowoczesny można zabrać na wycieczkę hehehehe
« Ostatnia zmiana: 22-12-2022, 12:30 wysłana przez pień »

chorazy3

  • 1493 / 1629
  • Ekspert
22-12-2022, 13:05
Nakamichi 700-   stary magnetofon który z dziesięć lat w szafie lekko przesiedział u pasjonata.   Pasionat wziął i umarł- Nak został ale zanim pasionat zmarł to lata temu coś w nim grzebał, z jakich powodów cholera wie.   Nakowi brakuje głowicy.

Prawdopodobnie pasjonat wyjął głowicę do 1000 i może poza tym deck jest sprawny. Te głowice są ferrytowe i raczej się nie zużywają.
A może pokazalbyś jakiejś zdjęcia tej 700, założył wątek, razem łatwiej dojdziemy co było robione.
Paweł

pień

  • 2276 / 1063
  • Ekspert
23-12-2022, 13:45
Ten magnetofon nie jest jeszcze w moich łapach :(   Ja go ogladałem po prośbie czy coś z nim można zrobić no i pokazałem że nie ma głowicy  i że generalnie to  ciemność widzę :)   No to może kupisz?   A ja że pomyślę i negocjacje wznowimy po świętach.
Nie będę pakować w razie W siana w potencjalnie duży problem a aktualny właściciel wpisał w google hasło >  Nakamichi i mu oczywiście wywaliło wyniki w postaci smoków za 10 tys euro.   Tak więc-  zobaczy się

a co do ferrytowych głowic- miałem kiedyś philipsa który miał nalepkę że głowica coś koło 10000 godzin pociągnie- czyli wieczna.
  Pamiętam że liczyłem ile to taśmy musi przeciągnąć - wyszedł wynik coś ok 1500 czy 1700 kilometrów.
   Głowica zjechała się w ciągu chyba trzech lat u mnie.  Miała rowa jak po frezie
  Tak więc moja wiara w nie zużywające się głowice jest raczej bardzo wątłą.
« Ostatnia zmiana: 23-12-2022, 13:51 wysłana przez pień »

chorazy3

  • 1493 / 1629
  • Ekspert
23-12-2022, 14:00
aktualny właściciel wpisał w google hasło >  Nakamichi i mu oczywiście wywaliło wyniki w postaci smoków za 10 tys euro. 

I tu jest problem, cena jaką sobie zażyczy, bo to Nakamichi, będzie z dupy. I jak piszesz ten magnet to potencjalnie duży problem. Może nawet okazać się nienaprawialny. Faktycznie nie ma się co pchać. 
Dzięki za wyjaśnienia.
Paweł

Hammer

  • 4698 / 2325
  • Ekspert
23-12-2022, 14:37

AUDIOTONE

  • 9415 / 5865
  • Ekspert
23-12-2022, 18:58
Gdzieś już o tym filmie pisaliśmy... a jeśli coś pokręciłem to sorki.
Gościa nie trawię (AudioAzyl), ale z Unitrą to się okaże jak będzie w rzeczywistości.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4698 / 2325
  • Ekspert
23-12-2022, 19:49
ale tam na końcu sa zajebiste szpulaki !

AUDIOTONE

  • 9415 / 5865
  • Ekspert
23-12-2022, 20:57
ale tam na końcu sa zajebiste szpulaki !
Metaxas już dawniej robił odjechane wzmacniacze itp. Parę lat temu pokazali pierwszego szulaka od siebie i wygląd powalił ;-)



Sorki za off topik....
A ja dostałem w prezencie od forumowego kolegi...  Czyli wspomnień nadszedł czas Amator 2. Skubany jest piękny ;-) To było moje pierwsze radio stereo pod koniec 80-tych.
« Ostatnia zmiana: 23-12-2022, 21:24 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1485 / 5318
  • Ekspert
23-12-2022, 23:34
Sorki za off topik....
A ja dostałem w prezencie od forumowego kolegi...  Czyli wspomnień nadszedł czas Amator 2. Skubany jest piękny ;-) To było moje pierwsze radio stereo pod koniec 80-tych.
Ja też mam sentyment do tej maszyny, to również pierwszy sprzęt stereo w domu rodziców. Tego się nie zapomina.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

chorazy3

  • 1493 / 1629
  • Ekspert
23-12-2022, 23:46
Mój wujek miał takiego!
Paweł

ArturP

  • 1313 / 2823
  • Ekspert
23-12-2022, 23:50
Gdzieś już o tym filmie pisaliśmy... a jeśli coś pokręciłem to sorki.
Gościa nie trawię (AudioAzyl), ale z Unitrą to się okaże jak będzie w rzeczywistości.
Przy okazji AVS.
Gościa nie trawisz, tak jak ja, po prostu jesteśmy skrzywieni Panami Z. Kamiński i A. Kurek, ze słynnej "Sondy". :)
To jest wzorzec naszych prowadzących naukowych (technicznych) programów telewizyjnych.
 Być może za młodu nasiąkliśmy tymi, różnymi wzorcami i teraz je pamiętamy jako wykładnię dobrych odczuć.

Ho ho, niezła analiza psychologiczna mi wyszła ;););).

Hammer

  • 4698 / 2325
  • Ekspert
28-12-2022, 11:21
o kurde forum działa !
Fajny prezent na święta był.....