Audiohobby.pl

Magnetofon

chorazy3

  • 1489 / 1608
  • Ekspert
25-11-2022, 11:39
Można by polemizować. Np. serwisy typu ASO oddają auta po naprawie umyte z zewnątrz i poodkurzane w środku. Wiadomo, że nie tak dobrze jak w car spa, ale doceniam to.
Wszystko zależy od przyjętych standardów i od tego na co się umawiamy.
« Ostatnia zmiana: 25-11-2022, 11:41 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

Radmar

  • 1138 / 5907
  • Ekspert
25-11-2022, 12:25
(…)
Jak oddajemy auto do mechanika na wymianę klocków hamulcowych, to na pewno nie spodziewamy się, że mechanik odda nam auto ze świeżo wypraną tapicerką, wypastowanymi oponami i wymytą karoserią :).

Oj niekoniecznie, Arturze. Ja odbieram samochód zawsze z wymytą karoserią i wypastowanymi oponami. Fakt, tapicerki nie piorą 😁 ale stosują specjalne pokrowce foliowe na siedzenia i kierownicę. Prawdopodobnie jednak, jak Paweł słusznie zauważył ASO ma nieco inne standardy.

Natomiast wracając do tematu. Usterka, usterką, jednak mając sprzęt na serwisie, jeśli zabieram się za coś - nieistotne czy klient tego chciał czy nie, ale skoro się za to już zabrałem to będę dążył do perfekcji, a nie do bylejakości, no chyba, że przyjmę bylejakość, jako moją renomę. Mam wiedzę i odpowiednie zaplecze to robię, nie mam, albo mam pewne braki, to się nie zabieram za to i skupiam na tym, w czym jestem perfekcjonistą. Tyle ode mnie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

artekk

  • 1694 / 5890
  • Ekspert
25-11-2022, 12:28
Problemem nie jest to iż ktoś czegoś nie ogarnia, tylko przy swojej "renomie" pokazuje spore błędy a naśladowców będzie sporo.

W punkt. To oglądają tysiące ludzi i uczą się. Tak jak budują wzmacniacze oparte na projektach RS, pewnie niektórzy będą regulować swoje magnetofony. To zaszło na tyle daleko, że trzeba się trochę bardziej postarać i zastanowić, co wbija się ludziom do głów.

Chyba z oczywistych względów nie robi się wszystkiego co można zrobić ;)

Żartujesz ? Serwisant nie ustawił biasu, bo klient tego nie zlecił? I teraz z czystym sumieniem odda źle nagrywający, niesprawny magnetofon ? Ciekawe podejście.
Nie trzeba zrobić wszystkiego, co można zrobić, zawsze można skonsultować się w tej sprawie z właścicielem sprzętu. Nie wierzę, by nie chciał mieć prawidłowo, w pełni wyregulowanego decka.
Ale niezbędne minimum, by sprzęt funkcjonował prawidłowo trzeba zrobić. Tu mamy do czynienia z dwugłowicowym magnetofonem z elementarnym zestawem regulacji do wykonania. Bez jaj.

Dlatego jestem takiego zdania jak Paweł. To co można, trzeba robić w tych starych gratach jak Bóg przykazał. A nie tylko to, co klient pokaże palcem, a resztę przetrzeć mokrą szmatą.
Wystarczyło trochę trudu sobie zadać, przestudiować schemat, czy instrukcję, jakieś forum. Bo każdy magnetofon, szpulowy, czy kasetowy, posiadając taśmę nagraną strumieniem magnetycznym o znanej wartości można w podstawowym zakresie w zasadzie wyregulować bez serwisówki. Tym bardziej tak "zaawansowany" jak Marcin.

Szacunek dla RS za jego wiedzę w dziedzinie wzmacniaczy, elektroniki ogólnie, przede wszystkim za umiejętność przekazywania tej wiedzy w przystępny sposób. Chłop zrobił dużo dobrego. Niejednokrotnie pozytywnie wybałuszałem oczy, oglądając niektóre filmy, np. dot. lutowania ;)  Dlatego trochę dziwi ten odcinek.
« Ostatnia zmiana: 25-11-2022, 12:43 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

ArturP

  • 1310 / 2802
  • Ekspert
25-11-2022, 12:52
Uhm, już słyszę klienta jak ma zapłacić za usługę. Mówicie mu, że "no.... to będzie kosztować 2x więcej, bo mu dodatkowo spa zrobiłem". Chyba, że robicie to w gratisie, to nie było tematu.
A swoją drogą, to co trzeba zrobić podczas naprawy jest w serwisówce. Oczywiste, że po wymianie głowicy czy kondensatorów należy przeprowadzić kalibrację całości, ale to jest zawarte w cenniku.

Ale zaraz, czy wy wszyscy macie ASO w których nie płacicie za mycie i pastowanie po naprawie??? No to szacun ;). Też takie ASO chcę :).

RetroTape

  • 456 / 815
  • Zaawansowany użytkownik
25-11-2022, 12:53
Cytat: artekk
Żartujesz ? Serwisant nie ustawił biasu, bo klient tego nie zlecił? I teraz z czystym sumieniem odda źle nagrywający, niesprawny magnetofon ? Ciekawe podejście.
Obejrzyj jeszcze raz film i posłuchaj czego życzył sobie klient. Po co ustawiać bias, głowice ktoś wymieniał ? Podstawowa regulacja to poziom wyjściowy, azymut i prędkość. Gdybym oddał magnetofon do serwisu na wymianę kondensatorów i rozregulowano mi wszystkie ustawienia razem z biasem, to byłby ogromny problem. Widzę, że tutaj jacyś sami nadgorliwcy.

chorazy3

  • 1489 / 1608
  • Ekspert
25-11-2022, 12:56
Widzę, że tutaj jacyś sami nadgorliwcy.
Jak już się bawimy w negatywne określenia to Ciebie należałoby nazwać mało starannym. Delikatnie to ujmując.
Paweł

RetroTape

  • 456 / 815
  • Zaawansowany użytkownik
25-11-2022, 13:03
Cytat: chorazy3
Jak już się bawimy w negatywne określenia to Ciebie należałoby nazwać mało starannym. Delikatnie to ujmując.
Dyskusja nie jest o mojej pracy, żadnej nie widziałeś poza tematem na forum o KX-530 więc popełniłeś wypowiedź o niczym.

Raczej nie pracowałeś w żadnym serwisie prawda ? Nikt tam nie wykonuje rzeczy niezleconych, nikt, chyba że po dokładnym ustaleniu z klientem. Swój domowy magnetofon można sobie robić miesiącami, to są zupełnie inne realia. Chyba że robisz za darmo jak wspominał kolega powyżej, wtedy no probem - choć z tego i tak mogą wyniknąć problemy jak klient się dowie.

chorazy3

  • 1489 / 1608
  • Ekspert
25-11-2022, 13:22
Za bardzo odbiegamy od tematu.

Tematem były błędy RS przy serwisie konkretnego magnetofonu. Te zostały już wyłuszczone. W mojej opinii, i jak się okazuje nie tylko w mojej, ta naprawa nie została przeprowadzona kompletnie. A to co zostało zrobione nie zostało wykonane prawidłowo.
 
Over and out.
« Ostatnia zmiana: 25-11-2022, 14:05 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

MAG

  • 2393 / 5891
  • Ekspert
25-11-2022, 13:41
Cytat: artekk
Żartujesz ? Serwisant nie ustawił biasu, bo klient tego nie zlecił? I teraz z czystym sumieniem odda źle nagrywający, niesprawny magnetofon ? Ciekawe podejście.
Obejrzyj jeszcze raz film i posłuchaj czego życzył sobie klient. Po co ustawiać bias, głowice ktoś wymieniał ? Podstawowa regulacja to poziom wyjściowy, azymut i prędkość. Gdybym oddał magnetofon do serwisu na wymianę kondensatorów i rozregulowano mi wszystkie ustawienia razem z biasem, to byłby ogromny problem. Widzę, że tutaj jacyś sami nadgorliwcy.

Dokładnie to co chce zrobić klient jest najważniejsze.
Magnetofon nie działał i działa po naprawie a to jest najważniejsze. 👍
Niektórzy uchodzący tu za guru elektroniki wcale nie są elektronikami, ot uczą się dalej z YouTube a z innych forów i od RS 😊
I nic w tym złego, ale udupić kogoś to jest cała ich przyjemność, pytanie w jakim celu🤔
Inni uchodzący tutaj za super serwisantów 🥴także nimi nie są, ot poczytają forum z US, zamieszczą trochę pięknych zdjęć itd. Powiedzmy sobie szczerze że taka zabawa to jest hobby które może robić każdy i nie jest to jakaś wiedza tajemna.
Dla niektórych ta zabawa w zahukanie innych którzy zrobią coś inaczej jest najważniejsza.
No a konkurencji umniejszyć kwalifikacji to tak jakby sobie dołożyć tych że 😂
Ale prawda jest taka jaką jesteście konkurencją dla RS😅
Naprawdę mnie to bawi ta zaciekłość.

Niech ktoś z Was którzy tak krytykują nagrają taki film z naprawy jak robi to RS.
Tylko nie nieme kino 🥴 bo to inne czasy już są.
Powodzenia

« Ostatnia zmiana: 25-11-2022, 13:44 wysłana przez MAG »

artekk

  • 1694 / 5890
  • Ekspert
25-11-2022, 13:41
Po co ustawiać bias, głowice ktoś wymieniał ?

Haha, aha to bias w 40-letnim magnetofonie się ustawia tylko po wymianie głowicy :)
Więcej mi nie trzeba, dziękuję, wyjaśniłeś mi dużo tym wpisem.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5890
  • Ekspert
25-11-2022, 13:51
Dokładnie to co chce zrobić klient jest najważniejsze.
Magnetofon nie działał i działa po naprawie a to jest najważniejsze. 👍
Niektórzy uchodzący tu za guru elektroniki wcale nie są elektronikami, ot uczą się dalej z YouTube a z innych forów i od RS 😊
I nic w tym złego, ale udupić kogoś to jest cała ich przyjemność, pytanie w jakim celu🤔
Inni uchodzący tutaj za super serwisantów 🥴także nimi nie są, ot poczytają forum z US, zamieszczą trochę pięknych zdjęć itd. Powiedzmy sobie szczerze że taka zabawa to jest hobby które może robić każdy i nie jest to jakaś wiedza tajemna.
Dla niektórych ta zabawa w zachukanie innych którzy zrobią coś inaczej jest najważniejsza.
No a konkurencji umniejszyć kwalifikacji to tak jakby sobie dołożyć tych że 😂
Ale prawda jest taka jaką jesteście konkurencją dla RS😅
Naprawdę mnie to bawi ta zaciekłość.

Niech ktoś z Was którzy tak krytykują nagrają taki film z naprawy jak robi to RS.
Tylko nie nieme kino 🥴 bo to inne czasy już są.
Powodzenia

Znam RS osobiscie i wiem jak było z tym filmem i jak jest z jego wiedzą na temat magnetów. Najbliżsi znajomi z którymi współpracuje odradzali mu zamieszczanie filmów o magnetofonach, nie posłuchał, czego są efekty.

Nikt nie umniejsza jego wiedzy na temat elektronki. Jest bardzo dobrym serwisantem z wszechstronną wiedzą na temat elektroniki, sam naprawiałem u niego wzmacniacz i moi koledzy wielokrotnie korzystali z jego usług. Poradził sobie z rzeczami, z którymi inni youtuberzy serwisujący audio nie dali rady.
Ale nikt nie jest alfą i omegą, dlatego są rzeczy, których nie zgłębił i a powinien przed nagraniem filmu.
Wytykanie zasadnych błędów jeszcze nikomu nie zrobiło krzywdy. Nikt nie robi tego złośliwie, a raczej w dobrej wierze.
I nikt nie robi z siebie żadnego guru. Zresztą nie jesteśmy serwisantami, a amatorami, którzy ciągle się uczą. Robimy sprzęt dla siebie i kolegów. Dlatego może podchodzimy inaczej i wymagamy od siebie węcej.

Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

RetroTape

  • 456 / 815
  • Zaawansowany użytkownik
25-11-2022, 14:18
Cytat: artekk
Haha, aha to bias w 40-letnim magnetofonie się ustawia tylko po wymianie głowicy :)
Więcej mi nie trzeba, dziękuję, wyjaśniłeś mi dużo tym wpisem.
Już widzę ten dialog:

Klient: dzień dobry, przyszedłem wymienić rolkę w magnetofonie
Serwis: dobrze, ale jestem dokładny i muszę również pokręcić biasem

hahaha ... mi też już niczego więcej nie trzeba ;)

edit:
ciekawe czy klient w ogóle będzie coś nagrywał na tym magnetofonie ...
« Ostatnia zmiana: 25-11-2022, 14:29 wysłana przez RetroTape »

chorazy3

  • 1489 / 1608
  • Ekspert
25-11-2022, 14:32
Cytat: artekk
Haha, aha to bias w 40-letnim magnetofonie się ustawia tylko po wymianie głowicy :)
Więcej mi nie trzeba, dziękuję, wyjaśniłeś mi dużo tym wpisem.
Już widzę ten dialog:

Klient: dzień dobry, przyszedłem wymienić rolkę w magnetofonie
Serwis: dobrze, ale jest dokładny i muszę również pokręcić biasem

hahaha ... mi też już niczego więcej nie trzeba ;)


Akurat właśnie wymiana rolki, szczególnie lewej,  pociąga za sobą konieczność ponownego ustawienia całego toru przesuwu taśmy (w tym głowic). A po mechanicznym przestawieniu głowic co dalej należałoby zrobić? Podpowiem że na b, między innymi ustawieniami.

Myślę że już wystarczy Tobie wtop na dzisiaj.
 
« Ostatnia zmiana: 25-11-2022, 14:37 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

RetroTape

  • 456 / 815
  • Zaawansowany użytkownik
25-11-2022, 14:43
Cytat: chorazy3
Akurat właśnie wymiana rolki, szczególnie lewej,  pociąga za sobą konieczność ponownego ustawienia całego toru przesuwu taśmy (w tym głowic). A po mechanicznym przestawieniu głowic co dalej należałoby zrobić? Podpowiem że na b, między innymi ustawieniami.
Dobrze kręć sobie biasem po wymianie rolki, jak wsadzasz chiński szrot o innych rozmiarach to sobie wszystko rozreguluj a potem ustawiaj, specjalisto ;) Masz hobby przecież ...

Cytat: chorazy3
Myślę że już wystarczy Tobie wtop na dzisiaj.
Przyhamuj, bo jak zacznę analizować to co piszesz i dostosowywać do jednych z kilku możliwych sytuacji jak sam to robisz, to będzie kiepsko. Mam inne zdanie, nie umiesz go zaakceptować to Twój problem.

chorazy3

  • 1489 / 1608
  • Ekspert
25-11-2022, 14:58
Zdanie? To nie debata polityczna tylko nauki techniczne, obowiązują pewne standardy.

A co do analizy moich wpisów to chętnie, ale może nie retrospektywnie tylko na bieżąco, bo cały czas się uczę tego hobby i każda rzeczowa uwaga i komentarze mile widziane, bo pomoże mi się wystrzegać błędów. Po to m. in. robię te wpisy.
Natomiast jestem tylko amatorem a nie specjalistą. 
Paweł