Audiohobby.pl

XLR vs RCA

mirhon

  • 438 / 5792
  • Zaawansowany użytkownik
23-02-2010, 19:04
Temat może trochę bardziej do działu Stereo, ale mam na myśli efekt końcowy w postaci odsłuchów wyłącznie na słuchawkach datego wrzucam tutaj :-)

Kupiłem DAC z wyjściami XLR i mam zagwozdkę czy podpinanie do wzmacniacza poprzez przejściówke XLR/RCA niesie za soba gorszą jakość? Wiem że IC ma wpływ na dźwięk, ale czy kable XLR są pod tym względem lepsze, zakładając normalną długość IC w obydwu przypadkach (XLR i RCA) - 1m?
Mając takiego DACa zastanawiam się nad wzmacniaczem z wejściami XLR - niekoniecznie musi mieć wyjście zbalansowane. W budżecie, który chcę przeznaczyć na wzmacniacz (1000 EUR) mam kilka ciekawych konstrukcji z XLR na wejściu i SE na wyjściu i praktycznie (chyba, że się mylę) 1 wzmacniacz całkowcie zbalansowany: Audio GD ROC. Dodam jeszcze że lampy mnie nie interesują.
Nie daje mi spokoju to XLR...
Albo olać to wszystko i kupić jakiś dobry wzmacniacz SS, SE z RCA na wejściu - ale jaki ?
Po głowie chodzi mi cały czas Rudistor RPX-33 DualMono, ale on nie ma XLR jak mój DAC i to mnie męczy okrutnie :-) ...

szwagiero

  • 2239 / 5906
  • Ekspert
23-02-2010, 21:04
Kable XLR raczej nie są ani gorsze ani lepsze od RCA w takich zastosowaniach o jakich piszesz. Także nie masz się czego bać.

Co do wzmaka jeśli już masz te XLRy w DACu i myślisz o Rudistorze to kolega aasat sprzedaje swój model z wejściami XLR za chyba dość atrakcyjną cenę - sprawdź ogłoszenia.

Sim1

  • 1829 / 5868
  • Ekspert
23-02-2010, 21:51
Dobrze prawi Szwagiero :)

Polecam sprawdzić również CEC-a 53N... cena ok. 4kzł u dystrybutora. Przyjmuje sygnał zbalansowany, ma 2 wyjścia działające albo jako 2 różne gniazda jack (do słuchawek wyższej i niższej impedancji) oraz te same gniazda funkcjonują jako XLR prawy i lewy do słuchawek zbalansowanych. Tam siedzi kawał myśli inżynieryjnej w przeciwieństwie do większości wzmaków na opampach.

Rafaell

  • 5033 / 5901
  • Ekspert
23-02-2010, 21:52
  >> mirhon, 2010-02-23 19:04:59

Mam przejściówkę XRL na RCA i jednak lepiej idzie wszystko jak jest zbalansowane po XRL .Niestety ale także na zbalansowanym połaczeniu słychać różnice miedzy kablami tak że gonienie króliczka dalej jest :) Także stosuje np. przy słuchaniu z radia przejściówke RCA=>XRL i w tym wejściu u mnie lepiej gra.

                 

mirhon

  • 438 / 5792
  • Zaawansowany użytkownik
23-02-2010, 22:45
>> Sim1, 2010-02-23 21:51:46

Polecam sprawdzić również CEC-a 53N... cena ok. 4kzł u dystrybutora. Przyjmuje sygnał zbalansowany, ma 2 wyjścia działające albo jako 2 różne gniazda jack (do słuchawek wyższej i niższej impedancji) oraz te same gniazda funkcjonują jako XLR prawy i lewy do słuchawek zbalansowanych. Tam siedzi kawał myśli inżynieryjnej w przeciwieństwie do większości wzmaków na opampach.


Kurcze z tym CECem to nie jest zły pomysł. Cena akceptowalna a i do dystrybutora mam rzut beretem :-)

Sim1

  • 1829 / 5868
  • Ekspert
23-02-2010, 23:10
No to polecam tym bardziej. Panowie jak się z nimi umówi na pewno zestawią tor i ze swoimi płytami i słuchawkami można wpaść posłuchać by wyrobić sobie zdanie... i ew. zakupić ;)