Audiohobby.pl

HORN

lancaster

  • Gość
01-07-2016, 15:03
"Ludzie przewaznie nie zdają sobie sprawy że dawniej typowym głosnikiem midbasowym był własnie duzy głosnik, taki z łatwo dzieląca sie membraną. Zazwyczaj były to 8" z cewką o małej średnicy i pracujace do 3-4k Hz. To po prostu było typowe. Tak robiono kiedyś głośniki.
Obecnie mamy erę midbasów 5-6" z membranami maksymalnie sztywnymi i kopułek wysokotonowych o jak najnizszej czestotliwosci granicznej dolnej. Kosztem efektywności rozciagnięto pasmo małych midbasów w dół do częstotliwości zadowalajacych większość konsumentów"

dokladnie tak, z tym ze ja sie spelniam tworczo projektujac takie rzeczy gdzie indziej.
czy stara epoka powroci ?
mysle ze nie. to jest tak samo jak z vinylem, rośnie sprzedaz ostatnimi latyy ale to nadal ulamek rynku i takim pozostanie, aczkolwiek moim zdaniem rynek vinylowy nie skurczy sie juz jak w latach 90-ch, czasach boomu CD.

wiekszosc rynku to beda nowe technologie zwiazane z cyfrowym odtwarzaniem muzyki z nosnikow roznych lub po prostu chmur i to bedzie wiekszosc ale vinyl zostanie, ze wzgledu na klimat i co tu duzo gadac na pewnym poziomie rozpierdalajaco dobre brzmienie. To samo lampy, glosniki tubowe, szrokopasmowe. Nisza ale dla mnie fajna rzecz  unikatowa i taka jakas z duszą.

lancaster

  • Gość
01-07-2016, 15:04
W tym Tonsilu będzie założony faradaj w napędzie?

wszystko zalezy jak sie pasmo bedzie ukladac i w ktora strone z glosnikiem pojde. faraday jak wszystko inne w projekcie - pod funkcje

tetejro

  • 2745 / 3011
  • Ekspert
01-07-2016, 15:40
tetejro podaj gotowy konkretny glosnik. ani sba ani zaden stockowy eminence nie podskoczy glosnikowi ktory mam pod funkcje jaka ma pelnic. to ma byc wysokoskuteczne niekoniecznie sob ale i nie estradowy karton. sba to typowy woofer

mysle ze konkurencji dla Kowalskiego powinienes szukac wsrod glosnikow w cenach 1000 ale euro/szt.

Napisałem że oba są basowe i subbasowe. W tym rozmiarze nie stosuje sie powszechnie głosników midbasowych. Jedynie na estradę w roli odsłuchów scenicznych.

W Twoim modzie kluczowe jest odtwarzanie tonów średnich. Nie ma wiekszego znaczenia jak bardzo będą wysróbowane inne parametry jezeli głosnik nie spełni dobrze tej funkcji. Z drugiej jednak strony nie powinno być żle bo te głosniki Tonsila słyneły z niedoborów na basie, a niższą średnice odtwarzały  nadspodziewanie dobrze jak na swój romiar. Z driverem kompresyjnym powinno sie dac ładnie połączyć.

SBA i Eminenca podałem jako przykład dla 3-droznej alternetywy, zainspirowany głownie ceną "Kowalskiego". Ale w tym przypadku mówimy wyłącznie o DIY a nie gotowym produkcie, więc jestes usparwiedliwiony.

Trudno mi powiedzieć wsód czego mam szukac konkurencji do głosnika, który nie istnieje i ni ebedzie w sprzedazy, a jego parametry sa raczej spodziewane dopiero w produkcji.
Oczywiście sa takie głośniki, o których piszesz. Sa nawet głosniki robione wg założeń przedwojennych. Sa nadal niszowi producenci i takie głosniki istotnie bywaja bardzo drogie. Ale to nie dowód ich doskonałości tylko efekt małej skali produkcji.
Kiedy złozysz całość będziemy sie mogli dopiero przekonać.
« Ostatnia zmiana: 01-07-2016, 15:42 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5889
  • Ekspert
01-07-2016, 15:43
Lan, kleiles beyme 12br70 v2 na 2 way z jakas tubka?

lancaster

  • Gość
01-07-2016, 16:48
tetejro, jak kupisz 2x sba masz 2200 cos w podobnej klasie na srodek i masz 4500 do tego z penym obrzydzeniem ale jednak mozna o ile srednie sa faktycznie wysoko rozciagniete - apt-y ;-) Obudowy HG 1500zł minimum, tuby na środek zeby nie byly plastikowe tylko porzadne drwno toczone albo odlew - powiedzmy 1K z lakierowaniem, komponenty zwrotnicy 2-3 setki nie liczac zakupu testowych.
No i wychodzi 7-ka a jeszcze trzeba to zgrać, dla prawdziwego DIYersa to bajer, dla większosci Kowalskich niewykonalne na poziomie usprawiedliwiajacym koszty nie mowiac o czasie a efekt na final przy braku doswadczenia loteryjka.
temat przeciwczony, sprawdzony, znam kilka osob ktore chcialy oszczedzic ale nie mialy pomyslu na nabycie odpowiedniego poziomu wiedzy, a nie ma "krolewskiej drogi" w tym temacie :-)

BR70 mialem, podobnie 10-ke i 8ke w domu, na BR8-ce robilem nawet proby, 12-ka jest jak dla mnei zdecydowanie za wolna, to jest glosnik stricte budzetowy do produkcji pomrukow, midbasem bym go na pewno nei nazwal, Kumpel gra teraz na SM112/4550 czasami juz sie wydaje ze bas jest wystarczajacy, juz wital się z gąską... a poxniej sie okazuje ze za mocno srodek cofnąl ;-)

lancaster

  • Gość
01-07-2016, 17:00
tetejro, dokladnie jak napisales, oenic bedzie mozna calosc po ukonczeniu prac, troche sie tego naprzewalalem i na razie pisze co pisze na podstawie pierwszego testowego glosnika :-)
Po 10-ym skladam 2 glosniki (beda 3 testowe w pierwszej fazie projektu) i leca pierwsze testy obudow.
Na koniec lipca/pierwszy tydzien sierpnia wybor glosnika do oszlifowania, przeroba wszystkich 3-ch na ta sama budowe i testy coatingu.
Jak dobrze pojdzie dograny Kowalski do niewielkich poprawek bedzie gotowy w mdf-e na koniec sierpnia. Zalezy od weny i "schodów". Wtedy zamawiam docelowe obudowy i mysle poczatek paxdziernika pierwszy Kowalski w eleganckim garniaku poleci do testu.

magus

  • 20990 / 5923
  • Ekspert
14-09-2016, 11:15
A to mój tubowy lajf i ostatnio popełniony horn-falowód ;-)

Bass bin ma po bokach 120 cm, waga 90kg. Zajmuje dużo miejsca, ale w moim przypadku WAF ma większy niż modne pionowe słupki :-)

Mariusz


Miałem przyjemność wczoraj odwiedzić Mariusza. Świetny dźwięk, mocny, bezpośredni.

"tak powinno być w każdym banku" ;-)

Wielka frajda. Gratuluję i dziękuję za miłe przyjęcie, choć nie byłem wczoraj najwdzięczniejszym gościem.

Pozdrawiam Mariusz i dziękuję.

Odszedł 13.10.2016r.

Mariusz_

  • 104 / 3202
  • Aktywny użytkownik
15-09-2016, 09:46
To ja dodam kilka aktualnych zdjęć, bo Twój załącznik to jeszcze wersja beta :-)

-Pawel-

  • 4724 / 5525
  • Ekspert
16-09-2016, 07:46
Wow, bardzo ładne.

tetejro

  • 2745 / 3011
  • Ekspert
16-09-2016, 11:10
oryginalne, nawet bardzo.
Ale stylistyka podchodzi pod "karingtony".

magus

  • 20990 / 5923
  • Ekspert
16-09-2016, 17:02
oryginalne, nawet bardzo.
Ale stylistyka podchodzi pod "karingtony".


za to stylistyka twojego komentarza podchodzi pod Audiostereo

Odszedł 13.10.2016r.

tetejro

  • 2745 / 3011
  • Ekspert
16-09-2016, 21:35
oryginalne, nawet bardzo.
Ale stylistyka podchodzi pod "karingtony".


za to stylistyka twojego komentarza podchodzi pod Audiostereo

Zapewne miałes na myśli stylizowanie wypowiedzi. Bo stylistyka wypowiedzi jako forma podchodzi pod język polski i to raczej prawidłowo.

Zestawy tubowe sa zawsze wielkie i przytłaczające w wygladzie. Obleczenie ich tkaniną i obramowanie niklowaną listwą jak z tuningu samochodowego przypomina styl mebli typu "karington" produkowanych niezbyt staranne ale z przepychem na rynek wschodni (Białoruś, Ukraina) do połowy lat 90-tych.

Już? Tego chciałeś? Koniecznie trzeba wypierdolic jak młotkiem miedzy oczy, bo subtelniejszy komentarz jest  "stylistyką audiostereo" ?

cadam

  • 4401 / 5922
  • Ekspert
16-09-2016, 21:42
Już? Tego chciałeś? Koniecznie trzeba wypierdolic jak młotkiem miedzy oczy, bo subtelniejszy komentarz jest  "stylistyką audiostereo" ?

http://audiohobby.pl/index.php?topic=12021.msg388474#new

tetejro

  • 2745 / 3011
  • Ekspert
16-09-2016, 21:56
Dokładnie. Teksty dopierdalajace się do osoby wywołują frustrację.
Bardzo dziwne, nie???

ps. ten akurat komentarz o "stylistyce audiostereo" do komentarza, frustracji nie wywołał.
Dodałem "do pieca" rozważnie, żeby pokazać pozytywną róźnicę miedzy kometarzami AH w porównaniu do poklepywania po plecach spedalonych rurkowców z AS  :-)

Bądźmy szczerzy, ale obiektywni :-D

Tuba na górze jest ładna, nawet z tymi elementami aramtury łazienkowej :-)
« Ostatnia zmiana: 16-09-2016, 22:09 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
16-09-2016, 22:28
ladne sa na zywo tetejro, nie ma mowy o niestarannym wykonaniu. Mozna lubic tuby mozna ich nei lubic ale klimat takich onstrukcji jest niepowtarzlny, cos jak z lampami czy gramofonem