Audiohobby.pl

Technics RS-TR474 (MarkII)

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
08-06-2022, 19:17
Ostatnio trafił do mnie do naprawy. Jak widać na pierwszy rzut oka, wyglądał, jakby leżał w stodole. Do tego głowice zajeżdżone, klawiatura mocno wypalcowana, więc widać, że był męczony. Na szczęście właściciel dał na części drugi, nieco bardziej zadbany, więc można było coś podziałać.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
08-06-2022, 19:20
Jeden mechanizm przed i po wyczyszczeniu, oraz wymianie rolek i głowicy. Jedną parę rolek udało się pozyskać z dawcy, w bdb stanie, nie stwardniałe i nie popękane. W drugim mechanizmie wystarczyło je dobrze oczyścić.

Swoją drogą, w dwukaseciakach z tej serii Technics'a, zauważyłem ciekawą rzecz. Jeden mechanizm zawsze miał porządne rolki na tym żółtawym plastiku i te zawsze były w super kondycji, a drugi mechanizm jakieś inne (najczęściej na białym), gdzie zawsze były stwardniałe, a już kilka sztuk 373 i 474 miałem w rękach.
« Ostatnia zmiana: 08-06-2022, 19:23 wysłana przez JaKub92 »
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
08-06-2022, 19:25
Oczywiście nie obyło się też bez wymiany zębatek, bo zauważyłem, że ta główna zębatka, która siedzi na osi silnika pomocniczego, zaczęła już tracić zęby (w obu mechanizmach). A jak już wymieniać, to jednak lepiej komplet, niż żeby magnetofon miał wrócić na stół w ciągu paru miesięcy...
Na ostatnim foto stare, oryginalne zębatki, oraz nowe - dla porównania. Sprawują się dobrze, ale sam jestem ciekawy, jak przetrwają próbę czasu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
08-06-2022, 19:30
I tu oba mechanizmy już po czyszczeniu, smarowaniu, wymianie pasków, rolek, zębatek i głowic.
I front panel po spa oraz wymianie klawiatury, bo dawca miał akurat ładną.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
08-06-2022, 19:32
Po złożeniu wszystko od kopa zaczęło pięknie śmigać. Pozostało ustawić skosy głowic, oraz prędkości przesuwu taśmy i magnetofon wydawał się być gotowy...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
08-06-2022, 19:43
No i tutaj coś, czego nie lubię. W środku mamy sporo wolnego miejsca, a wszystko upchnięte na małych płytkach, niestety już częściowo SMD... Już zaczynała się moda na miniaturyzację :/ No i dzięki temu nie mamy nawet możliwości skalibrowania tego magnetofonu, bez wchodzenia w tryb serwisowy z pilota. Jedyne PR-ki jakie mamy w środku, są od regulacji prędkości przesuwu taśmy.
Playback level sprawdziłem i na szczęście w graniach tolerancji. Kalibracji zapisu nie ma już chyba wcale (jeśli się mylę, poprawcie mnie).

Magnetofon poskładałem i wydawało się, że jest gotowy, ale po próbach nagrywania okazało się, że jednak nie... Sprawdzam na paru różnych taśmach, żadnej nie kalibruje, a bez kalibracji nagrywa je słabo. Kanały nierówno i za cicho. Prowadzenie taśmy i sam odczyt oczywiście OK, więc myślę sobie, że coś w elektronice. Ale i tutaj się zdziwiłem, po podmieniłem płytkę mechanizmu nagrywającego, a nawet płytę główną i było identycznie! W końcu trafiłem na kasetę, którą od dziwo nagrał bardzo dobrze, nawet bez użycia ATC! Skalibrował ją również bez problemu. Więc sprawdzam znowu na tamtych taśmach co wcześniej - no i du*a :/ Tylko jedną i to marną TDK FE udało mu się nagrać dobrze... Kolega artekk zwrócił mi wczoraj uwagę na przełączniki typu taśmy, bo rzeczywiście w Technics'ach lubią czasami świrować, ale i to wykluczyłem. W ostateczności zamieniłem już nawet cały mechanizm i dalej to samo... Więc doszedłem do wniosku, że chyba jest to jakaś wada głowicy, a może ta TDK FE akurat jakoś lepiej do niej przylega i dlatego udało mu się ją dobrze nagrać?... Wiem, że czepiam się już byle gó*na, ale żywcem nie mam innych pomysłów. W końcu nawet podmieniłem głowicę na starą, zajeżdżoną i oczywiście na niej też nagrał beznadziejnie (co nie jest dziwne ze względu na jej stan), ale o dziwo lepiej, niż na tej "dobrej"!

Więc koniec końców, chyba wykluczyłem wszelkie usterki mechaniczne oraz elektroniczne i zostaje sama głowica... :(
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

chorazy3

  • 1488 / 1604
  • Ekspert
08-06-2022, 20:25
Dzięki za zdjęcia i fantastyczna robota!
Paweł

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
08-06-2022, 20:44
Dzięki, ale niestety jeszcze nie skończona, jak może doczytałeś na końcu :(
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

chorazy3

  • 1488 / 1604
  • Ekspert
08-06-2022, 21:09
Doczytałem, tylko co zrobić jak głowica padnięta..
Paweł

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
08-06-2022, 23:37
Na alegroszu znalazłem jakąś głowicę z demontażu, ale po foto widać, że w dobrym stanie. Zobaczymy...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

judasz94

  • 389 / 1113
  • Zaawansowany użytkownik
09-06-2022, 02:05
niestety już częściowo SMD


Nie ma co narzekać. Miniaturyzacja jest spoko. Sam w to wchodzę. Laminatu wiercić nie trzeba. Ostatnio zrobiłem urządzenie całe w smd. Znacznie przyjemniej się z tym pracuje. Prawda jest jednak taka, że trzeba miec wprawę.

Co do decka, chętnie bym go posłuchał jak już naprawisz :)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
09-06-2022, 08:46
Dziwna sytuacja z tym śmietniksem.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
09-06-2022, 16:09
niestety już częściowo SMD
Co do decka, chętnie bym go posłuchał jak już naprawisz :)

Jak tylko naprawię, oddaję właścicielowi. Ale to jest już takie bardziej sztuczne, "cyfrowe" granie, przypominające mp3...

Dziwna sytuacja z tym śmietniksem.

Bardzo dziwna. Pierwszy raz mam taki przypadek :/ Poczekamy aż przyjdzie ta głowica...
« Ostatnia zmiana: 09-06-2022, 16:11 wysłana przez JaKub92 »
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
14-06-2022, 17:49
Głowica zakupiona na allegro okazała się jak nowa, zero śladu zużycia. Wymieniłem, ustawiłem i magnetofon "od kopa" zaczął elegancko nagrywać i kalibrować taśmy :) Przetestowałem go porządnie, nawet nagrałem na nim dwie kasety i dziś oddałem.

Czyli jednak moje spekulacje dotyczące uszkodzenia głowicy były słuszne, no ale w końcu wykluczyłem wszystkie inne możliwe uszkodzenia nagrywania.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
14-06-2022, 19:39
Głowica zakupiona na allegro okazała się jak nowa, zero śladu zużycia. Wymieniłem, ustawiłem i magnetofon "od kopa" zaczął elegancko nagrywać i kalibrować taśmy :) Przetestowałem go porządnie, nawet nagrałem na nim dwie kasety i dziś oddałem.

Czyli jednak moje spekulacje dotyczące uszkodzenia głowicy były słuszne, no ale w końcu wykluczyłem wszystkie inne możliwe uszkodzenia nagrywania.
To dobrze słyszeć że kopiarka działa ;-)
Gratuluję poprawnej diagnozy i naprawy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.