Audiohobby.pl

Technics RS-M253X

artekk

  • 1694 / 5887
  • Ekspert
16-02-2021, 09:49
Wojtku, czy mógłbyś skrobnąć kilka słów jak to gra w odniesieniu do RS-B100 ?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
19-02-2021, 21:19
Wojtku, czy mógłbyś skrobnąć kilka słów jak to gra w odniesieniu do RS-B100 ?

253X moim zdaniem w dolnych częściach pasma bardzo przypomina granie "setki" jest energia i schodzi bardzo nisko, ogólnie dobrze kontrolowany bas. Średnica jest wycofana niestety nie mamy tutaj takich barw jak w przypadku "setki", ale jest na dobrym poziomie. Wysokie częstotliwości to dobra strona 253-ki, jest czysto, selektywnie i nie mamy efekty spłaszczenia lub jak kto woli ujednolicenia góry. Ogólnie 253X to bardzo udany i dobry magnet od "techniol-a", mało takich jest od tej firmy niestety. Brzmieniowo niedaleko "setki" ale w dalszym ciągu gorszy pod każdym względem. Ta wypowiedź tyczy się tylko w kwestii porównania do RS-B100.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5887
  • Ekspert
20-02-2021, 00:02

Bardzo dziękuję Wojtku :)
"Setka" pozostanie chyba niedościgniona dla innych modeli Technicsa, jeśli idzie o brzmienie.
Choć w przypadku RS-M253X będziemy mieli prawdopodobnie do czynienia z magnetofonem o niezłym stosunku cena/jakość. Na pewno znacznie korzystniejszym, niż w przypadku nowszych trzygłowicowych top modeli. Bo te grają zupełnie nieadekwatnie do cen, które osiągają na portalach sprzedażowych.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

nano

  • 9079 / 4993
  • Ekspert
20-02-2021, 08:55
tak cena jakosc pasujea jezeli komus wyglad i rodzaj gry technicsa pasujedlaczego nie
dla mnie jednak jako sluchacza spokojnej muzy denerwuje jego niemolodyjnosc...dobry grajek  ale ..za sztucznie gra..majac pare magnetofonow   siegam zadko po jego uslugi

paluch.

  • 277 / 2768
  • Zaawansowany użytkownik
29-03-2021, 15:41
Czy znane są rozmiary idlerów do 253 ?
Tomek

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
29-03-2021, 19:40
Czy znane są rozmiary idlerów do 253 ?
Nie ukrywam że nie zapisałem :( Może Nano będzie mieć wymiary...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

camel

  • 6 / 2143
  • Nowy użytkownik
30-06-2021, 16:34
Czy znane są rozmiary idlerów do 253 ?
Nie ukrywam że nie zapisałem :( Może Nano będzie mieć wymiary.
 Cytat z innego forum :
Poszukuje idler-ów do tego modelu RS-M275X  . Mogą być zamienniki. Jakieś linki mile widziane  . Może być na PW...

Wymiary idlera od przewijania to grubość 2mm, śr. wewnętrzna 11,1mm, śr zewnętrzna 15,8mm  . Wymiary idlera od dowijania podam jak rozbiorę znów mechanizm

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem  ale obydwie oponki pasują od Naka serii BX...300.

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
30-06-2021, 21:49
Tak idler od "SANKYO na gumiaku" pasuje do mechanizmów z "serii RS-M250". Oczywiście chodzi o ten od przewijania.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
27-08-2022, 20:38
Wyciągnąłem kolejnego z pod łóżka... ;-)

Kolejny z taką samą usterką, czyli zdechnięte paski. A mianowicie pasek od podnoszenia mostka. Po założeniu tymczasowo jakiegoś padalca złomek żyje... Ląduje w poczekalni, są inne przed nim do zrobienia. Należy mu się cały serwis, ale na to musi poczekać ;-)
« Ostatnia zmiana: 27-08-2022, 20:41 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5487
  • Ekspert
01-09-2022, 04:25
Wyciągnąłem kolejnego z pod łóżka... ;-)

Ty je tam chyba rozmnażasz hahahah :D

Kolejny z taką samą usterką, czyli zdechnięte paski. A mianowicie pasek od podnoszenia mostka.

Nie tyle "zdechnięty", co odkształcony od nieużywania ;) To dość twardy pasek i nieużywany przez jakiś czas niestety odkształca się.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2022, 11:05
Cytat: AUDIOTONE
Wyciągnąłem kolejnego z pod łóżka... ;-)
Bardzo ładny design, podoba mi się ten model wizualnie, zresztą jak inne dość podobne z tamtego okresu. Dużo jeszcze fajnych bajerów, 3 head z amorficzną głowicą, dbx dla kaset oraz płyt winylowych, świetny w&f tylko 0,4% i ten wyświetlacz, eech kiedyś to robili sprzęt ...

Zauważyłem, że ma nawet tą okrągłą naklejkę "Made in Japan" w lewym dolnym rogu. Rzadko się ją widuje, mi na multum sprzętów Technics'a jakie miałem trafiła się tylko raz. Także perełka jak nic.

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
03-09-2022, 12:15
Zauważyłem, że ma nawet tą okrągłą naklejkę "Made in Japan" w lewym dolnym rogu. Rzadko się ją widuje, mi na multum sprzętów Technics'a jakie miałem trafiła się tylko raz. Także perełka jak nic.

No widzisz. A te śmietniksy co ja miałem to każdy miał takową naklejkę, także żadna z niego perełka hehe ;-) Można wrócić na początek tego tematu i zobaczysz tam także naklejkę a to był poprzedni 253X co miałem niedawno. Ogólnie ten model jest niezły brzmieniowo, a jak na śmietniksa to nawet bardzo dobry.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 454 / 811
  • Zaawansowany użytkownik
03-09-2022, 14:58
Rzeczywiście, popatrzyłem i na tym pierwszym egzemplarzu też jest naklejka. Mi się nigdy nie udało kupić niczego nawet z oryginalnym kartonem ani instrukcją, czasem trafiał się oryginalny kabel zasilania albo kabel chinch'e z napisem "Made in Japan", nie do końca wiem czy był on dodawany do kompletu czy kupowany oddzielnie.

Twoje magnetofony wyglądają jakby były bardzo mało używane, nawet na górnej pokrywie nie ma widocznych rys, sam tor przesuwu taśmy też wygląda bardzo dobrze. Mam wrażenie, że może być ona wyznacznikiem czy ktoś mocno eksploatował urządzenie czy nie. Ja miałem ją na odtwarzaczu CD, który wyglądał jak nówka ze sklepu. Gdyby ktoś go często używał to nawet przez samo czyszczenie raczej by się nie ostała.

Sam nie trafiłem nigdy na aukcjach na 253X, choć w archiwum Allegro jest ich dość sporo, w 2016 można było go kupić w okolicach 200zł (nawet za 130zł), a w 2021 cena 900-1500 zł. Konkretny wzrost wartości :)

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
03-09-2022, 20:47
Sam nie trafiłem nigdy na aukcjach na 253X, choć w archiwum Allegro jest ich dość sporo, w 2016 można było go kupić w okolicach 200zł (nawet za 130zł), a w 2021 cena 900-1500 zł. Konkretny wzrost wartości :)

Jeśli ktoś lubi lub zbiera sprzęty tej marki to model 253X jest modelem obowiązkowym. Jak to napisał Artur wcześniej, stosunek cena/jakość jest jak na razie i tak bardzo dobry. Broni się całkiem przyzwoitym brzmieniem jak na Technics-a.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9398 / 5840
  • Ekspert
19-09-2022, 15:32
Zrobiłem małe poglądowe video z działaniem. Owszem jeszcze przed serwisem. Paski już mi przyszły od "Niemca" i kondy także już są. Te nieszczęsne fiolety od Matsushit-y, nie ma ich na szczęście dużo tylko 4 sztuki. Te kondensatory ciekną na potęgę i trzeba je natychmiast wymienić. Wyciekający z nich elektrolit potrafi wyżreć punkty lutownicze i ścieżki. W serii RS-M były często stosowane, ale i seria RS-B także posiada tą zarazę (RS-B100 itp). Więc jeśli je macie u siebie w śmietniksach to odrazu wymiana. Ciekną na szczęście tylko te z wczesnych roczników. Modele nowsze są narazie wolne od tego, ale pomarańczki w Nakach też były super do czasu... Pierwszy raz widzę nie zżółknięte (białe jak śnieg) talerzyki i ramię idler-a przewijania w mechanice.

Kondy do wymiany:
C419 - 10uF/16V
C420 - 10uF/16V
C319 - 10uF/16V
C320 - 10uF/16V

I video:

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.