Audiohobby.pl

HPA-03 - spostrzeżenia, wrażenia, opinie

Dink

  • 20 / 5321
  • Użytkownik
01-11-2009, 21:33
No tak, ale tam jest push-pull. Niska impedancja znacznie obniża moc wzmacniacza w układzie OTL  i wzmacniacz , choćby z tego powodu podatny jest na znieksztalcenia.  

bomarek

  • 19 / 5895
  • Nowy użytkownik
01-11-2009, 21:45
asmagus
Tak słuchałem co prawda nie HPA 3 ale układy prawie identyczne, hobbystycznie buduję wzmacniacze słuchawkowe i mam trochę doświadczenia w tej dziedzinie. Najczęściej buduję wzmacniacze w układzie nazywanego na forum audiostereo "Kamykiem", tam można zapoznać się z opiniami na temat tego układu.

 Lampa ECC88 jest za słaba do tego układu a zwiększanie jej "mocy" poprzez podnoszenie napięcia anodowego wiadomo jak się kończy, sam tego doświadczyłeś.

bomarek

  • 19 / 5895
  • Nowy użytkownik
01-11-2009, 21:51
Asmagus
A OTL OTL-owi nie równy, sam przyznałeś,  że nie jesteś elektronikiem więc nie ma sensu aby wyjaśniać ci te różnice.
Nie zrozum tylko źle tej uwagi.

asmagus

  • 4439 / 5464
  • Ekspert
01-11-2009, 21:58
A czy mnie jako "lajkonikowi" elektroniki, możesz wyjaśnić jak ma się niska moc układu na 3xe88cc do niskoomowych słuchawek z wysoką efektywnością?

HPA ma na potencjometrze skalę O - 10 - słuchając na HPA-03 słuchawek 24 Ohm z ef. 107 dB nie przekraczam na skali 1 (czyli 10%) - jak to organoleptyczne doświadczenie ma się do stwierdzenia o słabym układzie?

Chciałbym to zrozumieć.

majkel

  • 7476 / 5915
  • Ekspert
01-11-2009, 22:22
Do słuchawek niskoomowych trzeba dużo prądu, a nie napięcia, podczas gdy lampy swoją moc biorą głównie z różnicy napięć na elektrodach, bo prądy przez nie płyną nieznaczne. Dlatego lampa sterująca jak E88CC ze swoją wydajnością prądową nie nadaje się do popędzania słuchawek niskoomowych, to już lepiej ECC82, a szczyt wypasu to 6S33S, do 500mA ciągłego prądu stałego wyda z siebie, co najmniej 800mA w impulsie. Natomiast przy lampce o mniejszej mocy wystarczy dać transformator obniżający napięcie, który zwielokrotni dostępny z danej lampy wyjściowej prąd, a niskoomowym słuchawkom to podpasuje.

asmagus

  • 4439 / 5464
  • Ekspert
01-11-2009, 22:31
Ok, łapię - nie rozumie tylko ciągle jednego; teoretycznie, dlaczego ipod nie ma problemu z napędzeniem słuchawek 24Ohm 107 dB (Sony 7509 HD) a ma mieć mały OTL?

Czy ipod daje słuchawkom niskoomowym więcej prądu niż np HPA-03?

vdmesis

  • 36 / 5437
  • Użytkownik
02-11-2009, 10:39
asmagus
no to moze jako laik rowniez wtrace kilka przemyslen..
uzytkowalem wczesniej hpa-03 reference ze zwiekszona moca z sluchawkami akg k701. efekt byl taki ze graly one praktycznie bez basu i wraz ze wzrostem glosnosci pojawialy sie znieksztalcenia. i nie chodzi tu asmagus o to, ze brakowalo glosnosci.. rowniez wystarczalo niewiele podkrecic galke zeby uzyskac glosnosc nalezyta do sluchania..
ten sam efekt zreszta wystepowal przy tranzystorowym holdegronie standart.. rowniez bezbasie i do zbyt ostro.
jesli chodzi o twoje pytanie w zwiazku z ipodem to mam wrazenie, ze w prawidlowym napedzeniu nie chodzi o to, ze sluchawki graja, ale jak graja. nie sluchalem zestawu ipod i sony 7509, ale przykladowo mam akg k26p (32Ohm 125dB) i irivera e100 i ten zestaw gra w miare ok, czy to oznacza, ze sluchawki pokazuja wszystko? nie do konca.. kiedy wpinam je do wzmaka sluchawkoego graja pelniej, bardziej szczegolowo, i z wiekszym dolem (co akurat w tym przypadku jest wada)
stymze caly czas jest jeszcze sprawa rozwiazan: lampa i tranzystor.. z tego co do tej pory doswiadczylem i przeczytalem wzmacniacze tranzystorowe nie maja takich problemow z napedzeniem trudnych sluchawek jak lampowe otl.

pozdrawiam kolege fotografa
.vdmesis

.in the end that\'s all nice

asmagus

  • 4439 / 5464
  • Ekspert
02-11-2009, 11:03
Problem z małymi OTL i trudnymi AKG jest mi znany - jak już pisałem mam m.in. AKG 271 mk II, które do napędzenia są trudniejsze niż 701 - mają 91 dB, czyli 14dB mniej od 701 i impedancję rzędu 55 Ohm.

U mnie po "upgrade" nie było jakiegokolwiek problemu z Basem w tych trudnych AKG, zauważyłem też, że "wydajność" w niskich rejestrach zależy od tego jaki lampy pracują na mocy. Czy moja nos\'owa Tesla padła z przeciążenia? Może, nie jestem pewny.


Wracając jednak do mojej głównej myśli, Sony od AKG mają wyższą efektywność i znacznie niższą impedancję - z HPA-03 grają tak, że ja odpływam a mają 24 Ohm. Kwestią ważną jest dobranie dla nich ostrej lampy na drivie, która zgrywa się z ich "ciemnym" charakterem tak, że brzmienie jest ... mnie odpowiadające.

Z drugiej strony konstruktor sam twierdzi, iż słuchawki o wyższej impedancji sprawdzają się z HPA-03 lepiej. Osoby, które maja np DT-880 Pro (250 Ohm) są baaaaaaaaardzo zadowolone z brzmienia.


Nie piszę tego w obronie WBA, nic mnie z tą firmą nie łączy (poza faktem, że zrobiłem na własnym egzemplarzu kilka zdjęć, które się spodobały właścicielowi).

:)

vdmesis

  • 36 / 5437
  • Użytkownik
02-11-2009, 11:58
asmagus
nie mialem okazji sluchac akg271 mkII z hpa03 dlatego sie nie wypowiadam.. ciesze sie, ze jestes zadowolony.. czy probowales jednak ich na jakims innym mocniejszym sprzecie?
co do moich 701 nie pomagala wymiana lamp (mullard e88cc, 6n23p, philips sq, ehg6992).. owszem byly roznice w dzwieku (prezentacja, bas, gora), ale nie moglem tego nazwazc poprawa.
co do dt880pro to mialem okazje kilka razy sluchac i owszem graja z hpa dobrze, ale podobno moga duzo lepiej (organoleptyczne doswiadeczenie posiadacza tychze dt)
powiem szczerze, ze mnie samego interesuje kwestia doboru parametrow wzmacniacza do sluchawek.. z tego co wiem to istotne sa : ile Ohm, skutecznosc dB/mW(dB/V), maksymalna moc wej. mW a co do czego i dlaczego to juz nie rozgryzlem do dzisiaj. no ale robi sie dodatkowy temat w watku o hpa i nie wiem, czy nie powinien byc kontynuowany gdzies indziej :)


.in the end that\'s all nice

asmagus

  • 4439 / 5464
  • Ekspert
02-11-2009, 12:16
He he - jest prowadzony taki temat ... słuchawki wysokiego lotu i kilkaset stron do przeczytania ;)


A tak serio, to porównuję z czym mam okazję, niestety high-end nie trafił jeszcze pod moje strzechy. A tak na dłużej to w domu do porównania mam/miałem wzmacniacze stereo kolumnowe z wyjściami słuchawkowymi, wyjścia w CD\'kac różnych, i różnej maści karty dźwiękowe - to wszystko HPA-03 przebija bez problemu.

Nie miałem w domu do porównania np. Heed Audio CanAmp, którego jestem bardzo ciekawy czy Art Music AM001 (ponoć niezły tranzystor skonstruowany dla słuchawek o niskiej impedancji - zdjęcie środka poniżej).

Uwaga jednak musi być jedna... HPA-03 jest dużo, dużo, dużo tańszy niż konkurencja do której się go porównuje.

vdmesis

  • 36 / 5437
  • Użytkownik
02-11-2009, 17:34
.asmagus
tak tak... watek sluchawki wysokiego lotu czytam bardzo uwaznie od poczatku.. nikt jednak nie wytlumaczyl jeszcze zaleznosci o ktorej wspomnialem.
slyszalem o heedzie i takze chetnie bym go posluchal z 701, podobno to rewelacyjny wzmak do tych sluchawek.
zycze takze mozliwosci okolicznosci posluchania swoich akg na czyms mocnieszym, byc moze uswiadczysz zupelnie czegos nowego :)



.in the end that\'s all nice

domzz

  • 1113 / 5832
  • Ekspert
02-11-2009, 18:03
Spuentuję to tak: HPA03 nie jest wzmacniaczem idealnym, ale za cenę 650zł łoi dupska wszystkim wzmakom do 1200-1500zł.
Z nim jest trochę jak z CAL!, nie jest idealny, ale w swojej wadze cenowej bije wszystko dookoła.

asmagus

  • 4439 / 5464
  • Ekspert
02-11-2009, 20:18

Brak mi porównania na aż tak stanowcze tezy ale trudno ukryć, że jestem z niego zadowolony bardzo. Nie zmienia to faktu, że mam ochotę coś w nim pozmieniać, poeksperymentować tak dla sprawdzenia czy można wyciągnąć z niego więcej.... skoro porównujemy do CAL! to szukam odpowiednika dla rekablowania ;)

domzz

  • 1113 / 5832
  • Ekspert
02-11-2009, 22:12
Na pewno wymiana kondensatorów coś poprawi. Pewnie coś by dała wymiana kabli na lepsze ;)

asmagus

  • 4439 / 5464
  • Ekspert
03-11-2009, 10:45
Zastanawiam się jaki wpływ na dźwięk miałoby zrealizowanie pomysłu majkela tj "(...) dać transformator obniżający napięcie, który zwielokrotni dostępny z danej lampy wyjściowej prąd, a niskoomowym słuchawkom to podpasuje"

Wtedy nie byłoby już OTL a hybryda. Mimo wszystko, jaki dobry, bardzo dobry transformator tu by się nadał? Teoretycznie pytam rzecz jasna.