Audiohobby.pl

Taśmy do magnetofonów szpulowych.

Hammer

  • 4691 / 2306
  • Ekspert
25-08-2023, 22:24
Były tylko dwie , żeby coś mieć to tylko kwestia kasy a mówią że kasa szczęścia nie daje ....... u sprzedawcy było jeszcze troche EMI tAPE , ja to traktuje bardziej kolekcjonersko niż użytkowo.....retro.

AUDIOTONE

  • 9401 / 5845
  • Ekspert
25-08-2023, 23:39
a takie widzieliście ?
Miałem taką malutką też... EMI 3 calową i małe porównanie do normalnej dużej szpuli.

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4691 / 2306
  • Ekspert
26-08-2023, 11:55
a takie ładne retro ? też z angielskich wystawek....

Hammer

  • 4691 / 2306
  • Ekspert
« Ostatnia zmiana: 01-09-2023, 07:10 wysłana przez Hammer »

Wojciech7

  • 1510 / 1108
  • Ekspert
06-09-2023, 09:48
Odebrałem nie dużą paczkę z taśmami.Szybko wysłana 1 dzień od zamówienia . Zanim ewentualnie  skasuje lub na nowo nagram przesłucham co jest nagrane. Na początek taśma Scotch. Fajnie się słucha  starych nagrań z radia ,nagranych z prędkością 9.5cm/sek.Taśma się równo ułoży na  szpulkę przy okazji:))) Muzyczka z gatunku pop lata 70.
 Trochę zwiększyła się kolekcja taśm szpulowych  do magnetofonu- hehehe....

Krzysztof_M

  • 1474 / 5298
  • Ekspert
06-09-2023, 10:15
A ten Stilon nie kruszy się i nie brudzi mocno toru przesuwu?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Wojciech7

  • 1510 / 1108
  • Ekspert
06-09-2023, 10:44
Te co mam kilka  sztuk 4szt-18cm ,oraz 2szt-15cm nie kruszą się.Co do brudzenia toru przesuwu trochę jednak-:(((
Dobrze się nagrywają z prędkością19.5cm/sek. Niektóre mają rozbiegówkę z metalowy paskiem co jest dobre kiedy
magnetofon szpulowy ma funkcję autorevers. W firmowym pudełku jest instrukcja jak używać  tej taśmy-:)))
Jestem z tych Stilonków zadowolony- magetofon chyba też bo nie  zgłasza problemów-:))))

judasz94

  • 389 / 1118
  • Zaawansowany użytkownik
06-09-2023, 12:59
Kiedyś udało mi się kupić nigdy nie nagrywane stilonki an 25 750m. miały jeszcze fabryczny szum. Wspaniała sprawa. Do tej pory mam jeszcze kilka.

Ogólnie stilon jak był przechowywany dobrze to nie ma prawa się sypać ;) to dość dobre taśmy
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
06-09-2023, 13:47
Różnie bywa z tymi Stilonami. Ale masz rację Adaś - przede wszystkim warunki przechowywania - to raz, a dwa - taśma nie może być zwinięta luźno. Te które leżały latami luźno zwinięte, zazwyczaj nadają się do kosza.

Ja z 13 lat temu trafiłem przy zakupię około 50 szt w ciemno za jakieś 80 zł, 8 szt nowych 15-stek Stilon AN 35/360m. Do Nagrałem wszystkie, do dziś żadna z nich nie brudzi toru. Jedyne do czego można się przyczepić, to trochę drop-outów miały już od początku... Teraz niestety ciężko znaleźć taśmy nadające się do nagrywania i jeszcze kupić je w przyzwoitej cenie, a nie powiedzmy 80 zł/szt... Więc u mnie od kilku lat któryś szpulak zagra jedynie "od święta", a tak to tylko stoją i ładnie wyglądają. Niestety słucham muzyki w takich ilościach, że 20-30 szpul to za mało... Poza tym, nie oszukujmy się - z magnetofonów szpulowych stereo mam jedynie polskie, a w nich przy intensywnym użytkowaniu głowica co chwilę do wymiany (kiedy paręnaście lat temu miałem tylko jedną ARIE, grałem na niej tyle, że średnio raz w roku wymieniałem głowicę...)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

judasz94

  • 389 / 1118
  • Zaawansowany użytkownik
06-09-2023, 14:53
Luźno albo za mocno. Raz trafiłem na przeciągniętą taśmę i była dziwnie zdeformowana - falowała
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

JaKub92

  • 1822 / 5492
  • Ekspert
06-09-2023, 14:57
Takie też mi się trafiały i nie było szans, żeby równo przechodziły przez tor bez falowania...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Wojciech7

  • 1510 / 1108
  • Ekspert
06-09-2023, 17:34
Tak odtwarza magnetofon szpulowy tą taśmę. Ten sam utwór nagrany z różnymi prędkościami zapisu.
Dźwięk nagrany bezpośrednio z gniazda Line Out magnetofonu szpulowego.



MinTax

  • 179 / 644
  • Aktywny użytkownik
06-09-2023, 20:36
Mój wpis pewnie nic tu nie wniesie, jednak pozwolę sobie na małe wspomnienie.
Jakoś na przełomie lat 80/90, czyli w czasach kiedy nawet jak się miało trochę gotówki, to i tak o wszystko było trudno (pamiętam, że to był dobry czas dla elektroników, którzy jeździli na warszawski 'Wolumen' po podzespoły i zarabiali na składanych z nich 'Jowiszach' :D ), miałem kolegę, który był ode mnie starszy o jakieś 15 lat (był pracownikiem politechniki) i bardzo lubił grzebać w sprzęcie 'audio'. Był dla mnie takim 'audioguru', który potrafił zadbać o moje grajki (pamiętam, że dzięki swoim znajomościom i zdolnościom np. zaopatrzył moje kaseciaki w głowice od 'ALPS'a ).
Już podążam do tematu taśm do szpulowców.
Z dostaniem dobrych taśm było bardzo ciężko, więc nieźle się uparł i nieco pokombinował ;)
Zdobył taśmy 'metale', porządnych marek - od komputera 'ODRA'...  :D Koledzy mechanicy zrobili mu specjalny nóż (zdaje się 'krążkowy') do cięcia taśmy wzdłuż :D Szpulaków miał kilka. Polskie 2405s i chyba 'Damę Pik' przeznaczył na swoje eksperymenty. Co prawda ja osobiście znałem się wtedy na elektoakustyce jak dzik na gwiazdach (teraz pewnie niewiele lepiej ;) ), ale tłumaczył mi, że przerabiał (chyba generatory?), żeby uzyskać odpowiednie prądy (podkładu?) dla taśm metalowych. Sam też miałem 2405s i o mało nie doszło do przeróbki także mojego egzemplarza (mam jeszcze trochę tamtych 'odrowych' taśm, które w tym celu od niego nabyłem), ale niestety kolega dostał zawału i odszedł mocno przedwcześnie :/ Pamiętam z porównań, które razem robiliśmy, że 2405s bez przeróbek, na dobrej taśmie BASF i 19cm/min brzmiał całkiem nieźle, ale ten Heniowy, 'metalowy' wynalazek miażdżył go kompletnie :D
Ciekaw jestem, czy teraz też, gdy nie ma już takiego problemu z dostępem do sprzętu wysokiej jakości, ktoś byłby równie 'szalony', żeby konstruować takie cuda :D
A i jeszcze jedno, Henio planował zrobić projekt 'kwadro', na te szerokie taśmy, lecz niestety już nie zdążył...

Krzysztof_M

  • 1474 / 5298
  • Ekspert
06-09-2023, 21:37
Tak odtwarza magnetofon szpulowy tą taśmę. Ten sam utwór nagrany z różnymi prędkościami zapisu.
Dźwięk nagrany bezpośrednio z gniazda Line Out magnetofonu szpulowego.
Różnica w jakości KOLOSALNA.
Aż jestem ciekawy czy ten magnetofon masz dobrze skalibrowany?

@MinTax: cześć pamięci Henia, nie znałem go, ale zapewne mógłbym się z nim zaprzyjaźnić :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

MinTax

  • 179 / 644
  • Aktywny użytkownik
06-09-2023, 21:41
@MinTax: cześć pamięci Henia, nie znałem go, ale zapewne mógłbym się z nim zaprzyjaźnić :)
Z całą pewnością :) To był świetny gość z ciekawymi i jak na tamte lata 'ponadczasowymi' pomysłami :)

Różnica w jakości KOLOSALNA.

Nawet w prymitywnym 2405s było to mocno odczuwalne. Dlatego nigdy nie kupowałem tych krótszych taśm, bo na 19 cm/s za szybko się kończyły.

9,5 cm/s właściwie nigdy nie używałem... No może z małymi wyjątkami, kiedy z kumplami na 'szybkiej' za pomocą mikrofonów nagrywaliśmy różne wariactwa, a później odtwarzaliśmy to na tej 'wolnej', aby różnym 'ciekawym' wyciem itp, straszyć laski na balkonie poniżej :D :D :D  Ech, gdzie się podziały tamte szczeniackie lata ;)
« Ostatnia zmiana: 06-09-2023, 21:51 wysłana przez MinTax »