Audiohobby.pl

Nakamichi BX-300E

PhantomLord

  • 420 / 2280
  • Zaawansowany użytkownik
23-10-2020, 11:35
Sprawdziłem u siebie i jest dokładnie tak jak Wojtek pisał - wyciszenie do pewnego poziomu leci w miarę szybko, a ostatni etap trwa parę sekund, ale faktycznie wycisza do zera.
Czyli ja byłem zbyt niecierpliwy, żeby poczekać ;-).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 4995
  • Ekspert
23-10-2020, 11:55
odezwe sie po powrocie

AUDIOTONE

  • 9399 / 5842
  • Ekspert
23-10-2020, 13:29
Jeśli Nano u Ciebie bedzie podobnie z opóźnieniem na końcu to znaczy się że "wsio ok". Tzn. Tak mi się wydaje że tak ma być, przydała by się osoba z poza grona tutaj obecnych by to potwierdzić na 100%. Ale wątpię by 3 padaki miały identyczną usterkę.
« Ostatnia zmiana: 23-10-2020, 13:31 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4995
  • Ekspert
24-10-2020, 12:26
powoli...  ja uzywam wyciszanie miedzy utworami ale bez sekundowej ciszy. a wy mowicue pare sekund trwa wyciszanie do zera
dobrze rozumiem

AUDIOTONE

  • 9399 / 5842
  • Ekspert
24-10-2020, 15:01
powoli...  ja uzywam wyciszanie miedzy utworami ale bez sekundowej ciszy. a wy mowicue pare sekund trwa wyciszanie do zera
dobrze rozumiem
Bo chyba się nie rozumiemy :)
Tej funkcji nie używasz do wyciszania miedzy utworami... to się nadaje na wyciszanie np. jak kończy się taśma czyli jak chcemy skończyć nagranie przykładowo szybciej. To jest ostatni klawisz ten szeroki (Master Fader).
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4995
  • Ekspert
24-10-2020, 15:24
nie nie wsio ok
ja tego uzywam ale pomiedzy utworami jak nagrywam moje jazzowe utwory


sprawdze


nigdy nie sciszalem muzy na koncu tasmy
na serio

PhantomLord

  • 420 / 2280
  • Zaawansowany użytkownik
24-10-2020, 16:34
O Kurczaki Nano, to Ty grasz Jazz? :-D, Nie wiedziałem.

A odnośnie wyciszania, to mi się zdarzało - przykładowo ostatni utwór trwał 13 minut i ostatnie 3 minuty to było outro, takie w sumie mało wnoszące do tematu. W efekcie jak na kasecie zmieściły się tylko 2 minuty i 15 sekund tego outro to wyciszałem (ale tak własnoręcznie, bo nie miałem takiego guzika Master Facet :-P).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 4995
  • Ekspert
24-10-2020, 18:59
niestety nie potrafie grac
to tylko wyuczone sztywne pykanie na kontrabasie
smutna ale prawdziwa prawda
mysle ze jazdy by zo ogarnal
tylko na to mi stac wszystkue inne instrumenty byly za trudne...

AUDIOTONE

  • 9399 / 5842
  • Ekspert
26-10-2020, 20:24
No więc tak... zabrałem się dziś za ustawienie BX-a. I po ustawieniu poziomów odczytu i wskaźników pora na zapis. Obyło się bez problemów. W skrócie napiszę jakie maja być napięcia. Przy użyciu oryginalnej kasety Naka czyli DA09005B ustawiamy takie napięcia i poziomy jakie są podane w serwisówce. Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami w/w kasety możemy zrobić to za pomocą kasety z poziomem Dolby np. TEAC MTT-150 itp. Czyli kasety zawierającej poziom 0dB Dolby 400Hz o strumieniu 200mWb/m, która ma o 0.8dB sygnał wyższy (tj. 180nWb/m ANSI) od kasety Nakamichi DA09005B.  I wtedy ustawiamy poziom na gniazdach wyjściowych o wartości 1111mV lub dokonujemy pomiaru na drugiej nóżce układu Dolby i powinniśmy tam mieć 387mV napięcia przemiennego. Opisałem tylko odczyt bo zapis jest już tylko formalnością. Poziomy Bias-u i Level-a możemy ustawić używając generatora i częstotliwości 400Hz (Level) i 10/15/20kHz (Bias) przy -20db. Poniżej napięcie na wyjściu z sygnałem Dolby czyli 1111mV 0dB. Takim sposobem BX-300E czeka tylko na końcowe testy zapisu na video które uczynię pod koniec tygodnia. Uważam także grzebaninę przy nim jak na razie za zakończoną :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2280
  • Zaawansowany użytkownik
02-11-2020, 00:15
BX-300E nie ma żadnego podświetlenia kieszeni, co mnie trochę wkurza, bo dużo słucham/nagrywam nocą...

Wywrotowa myśl: a co jakby dodać?

Wynik próby na totalnie szybko poniżej. Wybaczcie za jakość zdjęć (robione telefonem). Podświetlenie idealne nie jest, ale przyznam, że mi się podoba.
Kolory na zdjęciu jakieś mocno zimne wyszły, w rzeczywistości są dużo cieplejsze.

Idea jest oczywiście montażu nie destrukcyjnego, czyli w pełni odwracalnego. Póki co pomysł z wąską taśmą LED wydaje się trafiony, bo pasuje idealnie w "zaciemnioną" część szybki osłony kasety. Kable póki co są zbyt kolorowe i zbyt grube, ale prowadzenie jest możliwe do zrobienia bez żadnego wiercenia czy innego psucia - łącznie z wprowadzeniem kabli do wnętrza decka (skąd wypadałoby wziąć zasilanie oczywiście).

Jak już będę miał więcej czasu, to zapewne wykonam takie podświetlenie. Wypadałoby dać bardzo cienkie czarne druciki jako zasilanie, może jakiś cienki dyfuzor na te LEDy, żeby spróbować trochę wyrównać oświetlenie na całej kasecie (choć uważam, że nie jest to konieczne).

Zobaczymy.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4687 / 2302
  • Ekspert
02-11-2020, 08:11
Ja bym dał raczej jedną lede albo mikrożarówkę raczej słabo świecącą albo w kapturek pod kolor czerwony, aby minimalistycznie podświetlała, bo wiesz ostatnio śmieliśmy się ze wiocha wali drzwiami i oknami
https://allegro.pl/oferta/nakamichi-bx100e-magnetofon-kasetowy-top-model-9793704273

PhantomLord

  • 420 / 2280
  • Zaawansowany użytkownik
02-11-2020, 08:46
Point taken, ale no jednak trochę różnica jest między tym co pokazałeś, a co ja pokazałem ;-). Gdybym założył na żarówkę sugerowany czerwony kapturek to pewnie trochę odpust by z tego wyszedł :-D. Chociaż uważam, że co komu się podoba.

Co do intensywności światła, to zdjęcia trochę przekłamują - w rzeczywistości świeci to trochę słabiej. Jednakże dokładne ustawienie zrobię na gotowym elemencie - to była tylko próba kostiumowa, bo miałem pasek z przylutowanymi kablami i rezystorem i w 3 minuty chciałem zobaczyć jak to wygląda.

Mikrożarówka dla mnie odpada, bo to będzie pojedyncze źródło światła i słabo wypełni przestrzeń. Tak samo kolor czerwony mi zupełnie nie pasuje (zielony też dla jasności). Zwykły "ciepły biały" w moim odczuciu lepiej pasuje, bo pokazuje ładnie kasetę.

Tak jak pisałem, zobaczymy jak to wyjdzie.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9399 / 5842
  • Ekspert
02-11-2020, 09:49
To fakt BX-300 i brak podświetlenia to pewna niedogodność. A może zrobić tak jak jest w ZX-7.... tam jest zwykła mała żarówka ale bez żadnego kapturka.  I także ładnie to wygląda, ale tak jak to Mateuszu zaznaczyłeś o gustach się nie dyskutuje.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2280
  • Zaawansowany użytkownik
02-11-2020, 09:56
Żarówka daje bardzo przyjemne, ciepłe światło to fakt, ale są dwa "ale" jeszcze - poza kwestią rozproszenia światła. Żarówka się grzeje bardziej od LEDów, a przede wszystkim nie mam trochę pomysłu jak bez destrukcyjnie zamontować w tym miejscu żarówkę.

Obawiam się, że zwykła taśma dwustronna nie podoła zadaniu przyklejenia okrągłej żarówki, która do tego się mocno nagrzewa.

Ten pasek LED jest strasznie kiepski, podejrzewam, że CRI tych diód kompletnie leży, więc światło też jest mało ciekawe. Jak nie uda mi się dorwać lepszych jakościowo LEDów w tym rozmiarze to może pokuszę się o próbę z żarówką, ale wszelkie sugestie jak to zamontować mile widziane.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9399 / 5842
  • Ekspert
02-11-2020, 10:51
ZX-7 ma inną budowę kieszeni. Ale jak możesz to popatrz jak to jest zrobione w ZX-7 może coś Ci podejdzie do Twojego pomysłu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.