Audiohobby.pl

Nakamichi BX-300E

PhantomLord

  • 420 / 2280
  • Zaawansowany użytkownik
10-07-2020, 08:55
Pierwszą moją dłubaniną była zmiana podłączenia uzwojenia trafo, żeby deck pracował na 240V, zamiast wcześniejszych 220V.
Niewątpliwą pomocą byłby tutaj post Wojtka z 3 strony tego wątku, ale będąc sobą jakoś go ominąłem...:D.
Wojtek tam wszystko super opisał, więc ja tylko podsumuje - żeby przerobić 220V na 240V należy zamienić miejscami kabelki czerwony i pomarańczowy na płytce włącznika.
Sprawdziłem napięcia za trafo i jak przed zmianą było 18,8V ~, to po zmianie napięcie spadło do 17,2V ~. W obu przypadkach 12V było wprawdzie stabilne, ale mając 240V w gnieździe sieciowym taka przeróbka ma sporo sensu.

Dodam tylko, że Wojtek zapomniał o najważniejszym! Przeróbka nie będzie prawidłowo działać bez skorygowania napisu na tylnej obudowie deck ;). Nie zapominajmy o tym!
« Ostatnia zmiana: 10-07-2020, 09:06 wysłana przez PhantomLord »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 4995
  • Ekspert
10-07-2020, 09:09
bardzo fajne  fotki ,,,takie  bobudzajace  emocje w lepetynie  :-)   dzieki ,,


tak talko   ,,,wiem ze ludziska  przerabiaja dosc czesto tapedecki z  220 na 240 V    tu rowniez to zostalo  zrobione


moge sie do wiedziec po co to robic ?   ..zeby  stere czesci  dostaly elektonowego kopa  :-)


nalepka ma sens  :-)
« Ostatnia zmiana: 10-07-2020, 09:11 wysłana przez nano »

PhantomLord

  • 420 / 2280
  • Zaawansowany użytkownik
10-07-2020, 09:21
Pewnie Wojtek to lepiej wyjaśni, ale...

Jeśli deck był ustawiony na 220V to zakładał pracę na 220V z jakimś tam marginesem +/- %. Tak więc wszystkie podzespoły były tak policzone, żeby pracować z napięciem z tym marginesem.
Prawdopodobnie 240V, które akurat wczoraj miałem w gniazdku w dalszym ciągu mieści się w tym marginesie, ale nie znając dokładnie założeń projektowych inżynierów mogę zakładać, że będzie to w górnej granicy tego marginesu.
Tak więc zmieniając ustawienie, tak, żeby deck pracował zgodnie z serwisówką na 240V przesuwa ten założony margines.

Przykład... załóżmy, że deck był projektowany z założeniem obsługi napięć +/- 10%
Dla 220V to będzie od 198V do 242V wartości skutecznej napięcia w gniazdku
Dla 240V to będzie od 216V do 264V wartości skutecznej napięcia w gniazdku

W związku z tym, że zmierzone napięcie u mnie w gniazdku to przeważnie około 240V, więc wolę ten plus minus mieć około tej wartości ;).

EDIT: Ja akurat mieszkam na nowym osiedlu, w nowym bloku z nowymi kablami i trafostacjami... Sytuacja może być zgoła inna u kogoś, kto mieszka np. na wiosce, gdzie trafostację ma na drugim końcu tęczy. Wtedy może okazać się, że w gniazdku u niego mieszka napięcie bliższe 220V ~ ;)
« Ostatnia zmiana: 10-07-2020, 09:28 wysłana przez PhantomLord »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 4995
  • Ekspert
10-07-2020, 10:37
wniosek wiec ,,najpierw zmierzyc  prad w gniazdku ,,
dzieki

PhantomLord

  • 420 / 2280
  • Zaawansowany użytkownik
10-07-2020, 10:45
wniosek wiec ,,najpierw zmierzyc  prad w gniazdku ,,
dzieki

Żeby było zabawniej to norma IEC dla EU stanowi, że napięcie powinno wynosić 230V +/- 10%, więc wszystko od 207V do 253V jest w normie i możesz dostawcy prądu naskoczyć.
Podsumowując nie słyszałem, żeby jakiś sprzęt się "spalił" bo napięcie było zbyt niskie, za to, że poleciał bo było zbyt wysokie to obiły się o uszy jakieś przypadki :D.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9398 / 5842
  • Ekspert
10-07-2020, 11:31
Podsumowując nie słyszałem, żeby jakiś sprzęt się "spalił" bo napięcie było zbyt niskie, za to, że poleciał bo było zbyt wysokie to obiły się o uszy jakieś przypadki :D.
Dokładnie. Sam osobiście wymieniałem spalone trafa we wzmacniaczach z lat 80-90-tych w których było tylko dostępne 220V lub ktoś nie przestawił przełącznika napięć na tyle obudowy. Powodów może być wiele, skoki napięć, przepięcia itp. Do tego 10% tolerancja napięcia na uzwojeniu pierwotnym wydaje się do przyjęcia, ale już sporo dzieje się na uzwojeniach wtórych. Wartości napięć w układach zasilaczy mogą dojąć do górnych granic elektrolitów i zaczynają się wtedy kłopoty. Jest bardzo dużo czynników które mają wpływ na poprawną pracę sprzętu. Jednym z wielu są właśnie poprawne napięcia zasilania, oczywiście nie zawyżone z powodu złego dopasowania napięcia na pierwotnej stronie trafa.
I zmiana odczepów z 220V na 240V po pierwotnej stronę trafa moim zdaniem wydłuża żywotność już niestety wiekowych sprzętów jakie używamy. I należy to wykonać bezzwłocznie, tam gdzie tylko jest to możliwe.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4995
  • Ekspert
10-07-2020, 11:52
dzieki za info

siwy

  • 658 / 2615
  • Ekspert
10-07-2020, 19:45
Nooo Mateuszu, normalnie zrobiłeś niezłe Wejście Smoka. Gratuluję zakupu 👍
Eh, no i co ja mam teraz począć ☹️
Dzięki za opis z wykonanych prac.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

AUDIOTONE

  • 9398 / 5842
  • Ekspert
10-07-2020, 20:58
Eh, no i co ja mam teraz począć ☹️

Spieniężyć inne swoje których nie używasz na tego którego będziesz używać i poszukać sobie Zdzisławie BX-300E :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

siwy

  • 658 / 2615
  • Ekspert
12-07-2020, 13:40
Ten pomysł Wojtku za bardzo mi się nie podoba, ponieważ słucham w miarę możliwości wszystkich swoich magnetofonów i żal mi się któregoś pozbywać, tym bardziej, że są w super stanie. Ale zobaczymy, może uda się coś wymyślić.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

nano

  • 9079 / 4995
  • Ekspert
12-07-2020, 16:14
siwy nie daj sie wywlec na droge szatanaphantom jakim objektywem robiles te fotki

siwy

  • 658 / 2615
  • Ekspert
12-07-2020, 20:03
siwy nie daj sie wywlec na droge szatanaphantom jakim objektywem robiles te fotki

Ale mnie korci, no i co zrobić 🤔
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

PhantomLord

  • 420 / 2280
  • Zaawansowany użytkownik
12-07-2020, 21:47
siwy nie daj sie wywlec na droge szatanaphantom jakim objektywem robiles te fotki

Tamron RXD 28-75/2.8 pod Sony FE

Zdzichu Wojtek dobrze radzi ;-). BX-300 fajny jest ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 4995
  • Ekspert
12-07-2020, 22:22
dzieki  ..tamron..oo..siwy ty masz tandberga nieprawdaz...

PhantomLord

  • 420 / 2280
  • Zaawansowany użytkownik
13-07-2020, 08:28
Dzień dobry!

A ja mam swoją pierwszą dorosłą usterkę w BX-300E :D.
Od początku coś mi nie pasowało, bo potrafił przesterowywać dźwięk przy 0dB na taśmie, więc myślałem że to kwestia kalibracji wyświetlacza albo co.
Wczoraj jednak sprawdziłem jak wygląda trzecia harmoniczna przy 440Hz i wyszło szydło z worka - lewy kanał ma coś trafione, bo nawet w pozycji Source (bez taśmy kompletnie) lewy kanał przesterowuje się duuuużo szybciej niż prawy (co widać na załączonym wykresie). Gdy na prawym kanale zniekształcenie H3 wynosiło 0,001% to lewy kanał miał już ponad 2%. Oczywiście poza tym to słychać na słuchawkach podłączonych bezpośrednio do decka. Przester jest zależny od ustawionej głośności na Output Level i ustawionego poziomu RecLevel na suwakach. Sprawdzałem oczywiście swoje źródło, tak więc jestem na 100% pewien, że to deck.

Znalazłem opis usterki, która objawiała się praktycznie identycznie do mojej i tam winne okazały się tranzystory wyciszające na wyjściu. Facet je wyciął, ja je kulturalnie wylutuje i jeśli okażą się przyczyną to wymienię na nowe. Zobaczymy. (źródło: https://www.audioasylum.com/cgi/vt.mpl?f=tape&m=17237)

W załączeniu kilka screenów z serwisówki i lokalizacja tych tranów. Zamelduję się po wylutowaniu, czy faktycznie cokolwiek to pomogło.

//////

Inną sprawą jest, że wczoraj porobiłem kilka Frequency Sweepów, tak na szybko na różnych taśmach i mogę powiedzieć parę rzeczy:
- potencjometr od BIASu idealnie trzyma kanały w garści, nic się nie rozjeżdża, nawet w skrajnych położeniach
- ten deck to jakiś wariat jest... na najzwyklejszej taśmie żelazowej dochodzi do wariackich 20kHz idealnie
- o dziwo nawet włączenie korekcji 70us dla taśmy typu I nie zaszkodziło mu osiągnąć prawie identyczne wyniki jak powyżej
- jedyną taśmą, która wykazywała szybszy spadek była stareńka TDK D z 79 roku, której mój Kenwood już nie dawał rady skalibrować - tutaj wymagała mocno negatywnego BIASu, ale mimo to wykresy wychodziły bardzo dobre i brzmiała super - wariactwo jakieś :D

//////

Dobra Panowie, trzymać proszę kciuki, żeby to faktycznie jeden z tranzystorów był padnięty i nic więcej :P.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz