Audiohobby.pl

Obudowa sandwich z kratownicą

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
05-10-2009, 21:33
W ramach przyjętych założeń ma być możliwie bezkompromisowo w całym paśmie.

Wenętrzny kształt obudowy i rozbudowany system wzmocnień pełni tu dwojaką rolę - po pierwsze pozwala na ograniczenie rezonasów obudowy na środku, po drugie prawdopodobnie pozwoli mi choć trochę ograniczyć tłumienie objętościowe, co pomaga na basie.

Wybór 8 calowego głośnika, rownież jest podyktowany w dużej mierze zakładanym ograniczeniem zniekształceń na basie i dużym zapasem SPL powyżej 35-40Hz. Nie bez powodu wybralem głośnik o takich, a nie innych parametrach T/S. Używając innego przetwornika, o innych parametrach mógłbym uzyskać sporo niższe zejście, ale jak to w głośnikach bywa zawsze trzeba zapłacić jakąś cenę. W tym wypadku za niższe zejście trzeba by poświęcić część wytrzymałości amplitudowej i max SPL, w kluczowym dla muzyki zakresie 40-60Hz oraz efektywność (lub użyć głośnika o zblizonej efektywności lecz z lepszym zejściem, choć w takim wypadku trzeba by również zwiększyć litraż). Podsumowując temat basu zrezygnowałem z częsci najniższej oktawy na rzecz innych jego aspektów. Docelowo, jeśli konstrukcja rzeczywiście będzie dobra mogę próbować uzupelniać kolumny bardzo nisko ciętymi subami (ok40-50Hz), choć może się też okazać, że poza KD będzie to zbędne.

Co do jakości niskiej średnicy W22NY nie mam wątpliwości, a na wyższej średnicy pomaga faraday wyrównujący impedancję i zmniejszający zniekształcenia nielinowe oraz intermodulacyjne. Prawdą jest, że 8 calowy midbas wcześniej zaczyna mieć problemy z kierunkowścią i właśnie od tego będzie hybryda na DXT. Poprawiony motor i charakterystyki kierunkowe świetnie komponujące się z dużymi midwooferami powinny mi zapwenić odrobinę swobody w doborze punktu podziału i topologii filtru, a sam integracja przetworników powinna być łatwiejsza. DXT poprzez swój front promienuje inaczej niż zwykłe kopułki, w jego wypadku źródło dźwięku nie ma typowych 25mm, lecz coś w okolicach 80-90mm. O samych filtrach na razie jeszcze nie będę się rozpisywał, mam dość ambitny plan ale może nie wypalić.

Dyfrakcja frontu została tak zasymulowana, żeby niewielka górka dla midwoofera pokrywała się z jego dołkiem na charakterystyce, a tweeter miał jak najrowniejszą charakterystykę. Czy się udało, będę mógł swierdzić dopiero po pomiarach.

Sam górny skraj pasma również może być ciekawy za sprawą tzw. "constant directivity" DXT, jego rozpraszanie jest rewelacyjne w najwyższej oktawie, nawet pod kątem 45 stopni. Problemem za to jest odpowiednia konstrukcja filtru, trzeba się postarać, żeby odpowiednio ukształtować charakterystykę i podciągnąć tą ostatnią oktawę na równy poziom z resztą pasma.


Ciężko mi pisać czego subiektywnie oczekuje, mam pewne wyobraźenie ale nie lubie tego opisywać. Mogę powiedzieć tak -  mam nadzieję, że całość będzie brzmiała spójnie, czysto i będzie w stanie oddać choć odrobinę energii zawartej w muzyce ;)

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
05-10-2009, 22:53
Jeszcze jedno, te 38-40 litrów i 36-38Hz to założenia startowe, w miarę testów odsłuchowych w docelowym pomieszczeniu mogę bez problemu przesunąć strojenie w okolice 34Hz uzyskując łagodniejszy roll off i lepsze rozciągnięcie basu.

  • Gość
06-10-2009, 11:43
>> Krs47, 2009-10-05 21:33:58
Mogę powiedzieć tak - mam nadzieję, że całość będzie brzmiała spójnie, czysto i będzie w stanie oddać choć odrobinę energii zawartej w muzyce ;)

odnośnie energii - jaka jest przewidywana czułość całego ustrojstwa ?

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
06-10-2009, 16:38
Mam nadzieję, że w okolicach 88db 1w/1m, zobaczymy jeszcze jak to się poukłada.

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
06-10-2009, 22:39
Zamieszczam zdjęcia kolejnych poziomych wzmocnienień, oraz wstępny rzut poglądowy na ich rozmieszczenie. Wszystkie z przedstawionych elementów będą stanowić wewnętrzne połączenie między dwoma dużymi pionowymi wzmocnieniami, przebiegającymi od samego dołu do góry obudowy. Na zewnątrz pionowych wzmocnień będą cieńsze elementy, o szerokości 43 mm łączące całość ze ściankami bocznymi.

Nawiasem mówiąc miałem dziś robić właśnie wspomniane pionowe wzmocnienia, ale jeszcze nie czulem się na siłach. Samo wykonanie dwóch nowych, niedużych elementów poziomych zajęło mi ponad półtorej godziny. Najpierw docinam je z dłuższych formatek na porządany wymiar, zostawiając około 1mm zapasu w płaszczyźnie przód-tył obudowy, a następnie wykonuję szereg czynności opisanych w pierwszych kilku postach tego wątku.

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
06-10-2009, 22:45
Ciąg dalszy zdjęć. Teraz namieszałem z ustawieniami aparatu, i dobrałem kiepskie światło, więc zdjęcia są nie ostre. Następnym razem bardziej się postaram.

P.S. na zdjęciu gdzie widać rozmieszczenie przetworników, zaznaczona przestrzeń dla woofera uwzględnia duży promień podfrezowania jego wlotu do obudowy - średnica samego otworu dla W22NY to 186mm, odległość między wzmocnieniami 225mm.

  • Gość
07-10-2009, 11:24
Widzę, że kolumna będzie miała kształt "plackowaty" coś a\'la Zu Audio ?
Ale ... głośniki będą na szerokiej czy wąskiej ściance ?

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
07-10-2009, 11:33
Wymiary zewnętrzne bez cokołu:

szerokość 24cm, głębokość 36cm, wyskość 96cm. Głośniki oczywiście na ściance 24cm.


Tak jak napisałem wyżej wzmocnienia widoczne na zdjciach są elementami środkowymi, pomiędzy pionowym bracingiem. Po bokach będą jeszcze 2 cieńsze elementy, po jednym z każdej strony - łączna szerokość wewnętrzna obudowy to 19cm. W każdym razie wszystko się wyjaśni na następnych fotkach.

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
09-10-2009, 18:59
Mam nadzieję, że to zdjęcie troche wyjaśni.

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
13-10-2009, 21:40
Work in progress...

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
13-10-2009, 21:58
W kwestii wyjaśnienia aktualnie wykonywanych czynności zamieszczam jeszcze jedno zdjęcie. Pracuję teraz na wszyskich cztererech (komplet na obie kolumny) pionowych elementach jednocześnie. Dziury oznaczają punkty, gdzie będą się kończyć proste odcinki okien w kratownicy. Wszyskie narożniki będą wycinane łukiem, a skręcenie ze sobą wszyskich ścianek podczas odwiertów przyspiesza i ułatwia precyzyjne oznaczenie tych punktów.

Do tych odwiertów używam ręcznej wiertarki wraz z prowadnicą ręczną dla utrzymania prostopadłego ułożenia otworów względem wszystkich płyt - ze względu na dużą ilość otworów i dużą masę całkowitą obrabianego elementu jest to wygodniejszy sposób od wiertarki stołowej.

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
15-10-2009, 15:44
No i się udało - MGR Krs47 :D

P.S. teraz robota powinna przyspieszyć ;)

lancaster

  • Gość
15-10-2009, 15:55
Gratulacje !:)

Krs47

  • 1037 / 5913
  • Ekspert
15-10-2009, 17:15
Dzięki :)

Odwierty pod "okna" w kratownicy skończone.

misiomor

  • 2094 / 5915
  • Ekspert
15-10-2009, 18:07
Również spieszę z gratulacjami.