Audiohobby.pl

Jakie używane monitory do 500zł?

gotyk1

  • 1310 / 5900
  • Ekspert
07-12-2008, 19:49
Witam. W ten weekend trochę testowałem monitory od pianocrafta nx-e200 po podłączeniu do mojego zestawu, i podobało mi się :) Szczególnie w moim niezbyt dużym pomieszczeniu zagrały lepiej - przestrzenniej od moich podłogówek kody. Choć Yamahy nie mogą się z nimi równać jeśli chodzi o wykop, to zdecydowałem się sprzedać kody, i poszukać tym razem jakihś fajnych monitorów. (ostatnio mniej słucham ostrej muzyki, a częściej plumkania). W sumie te Yamaszki mogłyby nawet zostać, ale trochę w nich mi brakowało wypełnienia średnicy (tai chłód). Czy są jakieś fajne głośniczki, które zagrają równie przestrzennie i czysto jak nx-e200 ale ze średnicą o ładniejszej cieplejszej barwie?

mzawek

  • 176 / 5916
  • Aktywny użytkownik
09-12-2008, 18:47
ja przerobiłem przez ostatni tydzien dwie pary 40-letnich kolumn.I zapewniam ze wtedy potrafili robic doskonałe kolumny na swietnych głosnikach.Tylko trzba sie przełamac i zaryzykowac.papierowe isophony beda dla ciebie jak znalazł.
Niby troche suche brzmienie ale włacz potem taki monitorek z pianocrafata ...;-)I nie bój sie duzych skrzyn w małym pokoju .zagraja takie ala altus bez problemu.

Dudeck

  • 5101 / 5881
  • Ekspert
09-12-2008, 19:07
Monitory to nie tylko kolumienki o małych gabarytach przeznaczone do zestawów mini ( i zazwyczaj one nimi nie są ) to także cała idea ( zamysł ) grania w pewien specyficzny sposób i pod to też zaprojektowane .

gruesome

  • 778 / 5851
  • Ekspert
10-12-2008, 15:30
Polecam Wharfedale Diamond 9.1. Teraz to chyba za niewiele więcej dostaniesz nówki. Mają właśnie ciepłą, barwną średnicę, przestrzeń też bardzo dobra. Ja je wolałem od odsłuchiwanych innych głośników za 1000-1500zł. U nas w Polsce raczej furory za bardzo nie zrobiły, na zachodzie są spokojnie porównywane np. do Usherów 520. Mają "to coś". Dla niektórych grają zbyt mdło i rzeczywiście nie można przeginać z elektroniką w tą stronę.

gruesome

  • 778 / 5851
  • Ekspert
10-12-2008, 20:49
Acha jeeszcze uwaga o Diamondach 9.1: pierwsze wrażenie może być poniżej rzeczywistego poziomu, bo te kolumny się długo wygrzewają (u mnie miesiąc). Wcześniej grają chudo i bezbasowo.

Reaper

  • 521 / 5913
  • Ekspert
05-01-2009, 19:32
Czy monitory w pokoju 3x3m mogą zagrać dobrym basem, czy raczej rozglądać się za podłogowymi?

Jeżeli monitory wystarczą, to które z tych co przedstawił GOTYK1 nadały by się do słuchania rocka w takim pokoju?

Sorry za podpięcie się do tematu.

Lt_Bri

  • 153 / 5857
  • Aktywny użytkownik
Mam wiadomość dla wszystkich ładnych ludzi świata...
Jeśli jesteście ładni, albo może jesteście nawet i piękni,
 to nas BRZYDKICH SKURWYSYNÓW jest więcej na tym świecie niż was.
Więc uważajcie!!!         Frank Zappa

Chruper

  • 143 / 5900
  • Aktywny użytkownik
06-01-2009, 00:43
> Reaper - do pokoju 3x3 monitory jak najbardziej wystarczą (a czasem nawet lepiej, co by bas nie zdominował). Z tych, co wylistował gotyk1, to tylko JBL LX2002, bardzo dobre (jak na używki to 500 zł w sam raz cena, to taki poziom Eltaxów 3+) - te wszystkie „nówki” z reszty listy bym odpuścił, „nie dogonią” LX-ów. Jeżeli jednak bardzo zależy na basie (nie ilości, ale na zejściu), to nada większe monitory (większe pudło przynajmniej, głośnik zależy) i odnosząc się do wylistowania Lt_Bri to same ciekawe znaleziska, ale przynajmniej ja, nie wiem jak grają - poza Mordaunt Shortem nie słyszałem, a te akurat ze względu na bas to raczej nie, mają bardzo ładną średnicę i górę, ale bas to raczej oszczędny na przykład w porównaniu do LX2002.

MarioSan

  • 1 / 5609
  • Nowy użytkownik
06-01-2009, 21:11
A może jednak coś z KEFa, średnica jak ta lala, przestrzennie i czysto to tu jest, mam Q1 i tam średnica jest wręcz wizytówką tej konstrukcji, może wyrwiesz coś ciekawego tej marki za rozsądny pieniądz

  • Gość
07-01-2009, 09:24
Polecam Tonsil Excellence 1S. Są nieco większe od najczęściej tutaj proponowanych efektowych do kina domowego.
Excellence 1S to pełnopasmowe -dorosłe- głośniki o znacznie solidniejszej budowie niż typowe satelitarne (używać z dobrym kilkudziesięcio-watowym wzmacniaczem, nie z wynalazkami od mini wież).
Nowe kosztowały 800-1000 za parę więc używane powinno się chwycić za 500PLN… O ile gdzieś się je  dostanie, bo do tej pory bardzo rzadko spotykane.

Proponowany Mordaut Short Ms20 jest z moim zdaniem nieudanej serii Mordaut Shorta. Kiedyś mocno reklamowanej w Polsce, po której ta firma znikła z rynku (w Polsce zresztą już nie odbudowała popularności). Wg mojego gustu te głośniki muliły na dole, miały jakąś modulacje średnich tonów powodującą wrażenie zbasowienia, wysokich albo nie było czuć albo odzywały się cyknięciami. Przynajmniej ja tak je odczuwałem w odsłuchu kilkanaście lat temu.






PS. Było do przewidzenia że pierwsi zaczną udzielać porad fani śmietnikowych zbiorów na rozpadających się papierzakach sprzed 40 lat na których jedynie jeszcze etykieta z nazwą jest oryginalna... W końcu nie po to w watkach o tzw. kolumny vintage, rozpisują się o śmieciach z berlińskich wystawek, żeby tego potem nie wciskać naiwnym do 9 metrowego pokoiku...
Teksty w rodzaju że -duże monitory zagrają dobrze w małym pokoju- albo, że -brzmienie było suche-, świadczą o jesli ni eo celowym wprowadzaniu w błąd to o wadzie słuchu. Ludzie, którzy słuchali kiedyś typowych wysokoefektywnych kolumn na dużych basowcach o estradowych zapędach wiedzą że męczą one w małych pomieszczeniach a tzw. suche brzmienie jest objawem podbarwiania średnicy.

Po sukcesach watków o kolumnach ze śmietnika, wszyscy zaczną przekonywać, że do małego pokoju trzeba mieć duży głośnik i z 96db efektywności co najmniej bo to w ogóle suuuuuper! Może jeszcze niech ktoś zaproponuje koledze jakieś odsłuchy studyjne do jego pokoiku. To w końcu też są monitory i to jakie, na całą ścianę, do tego z 1000W końcówkę mocy i przebudowa pokoiku na reżyserkę - normalnie nirwana w bloku! :))))

Fani tzw. vintage’u nie są szkodliwym plemieniem wciskającym innym swoje dyletanctwo!

lancaster

  • Gość
07-01-2009, 09:34
Qubric, nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ale psujesz wizerunek Tonsilu.
olumny ktre proponujesz sa pewnie OK i mysle mozna sprobowac.
Za 500zł to niestety dobrego vintage sie raczej nie kupi.

  • Gość
07-01-2009, 09:44
Oho! Wpadł nawet Lancaster do wątku ze swoją logiką, tak dobrą jak słuch :)))

To niestety dyletanci zachwalający rozpadające się gówno jako vintage (czyli jako zabytek) kompromitują pasje tych, których na zbieranie zabytków stać.

A przy okazji propagują tutaj dezinformujące teoryjki na temat akustyki...

Także takich fahofcuf to na berliński śmietnik wysłać kury szczać prowadzać, a nie do udzielania porad!

lancaster

  • Gość
07-01-2009, 09:55
Qubric, ja nie wpadam :)
Daj znac lepiej czy te Tonsile tez odtwarzają kontrabas ak nalezy - tzn trzesienie ziemi jest ?:)))))
Daj znac jak zobaczysz na smietniku w Berlinie Rehdeko, Atec albo Tannoy z dual concentric w dobrym stanie.



Nie pochwaliłeś sie co tam masz za paczki w chalupie ?:))))