Audiohobby.pl

Jakie używane monitory do 500zł?

szwagiero

  • 2239 / 5915
  • Ekspert
07-01-2009, 14:08
Nie jestem handlarzem, ale może Ty masz coś wspólnego z Tonsilem?

Jak uważasz, że porządnie wykonana wymiana górnego zawieszenia (na zamiennik oryginału) ujmuje kolumnom 3/4 z ich oryginalnego brzmienia to się nie dziwię w sumie, bo w końcu jesteś głuchy, a takie przypadki masz przećwiczone i pomierzone.

gotyk1

  • 1310 / 5900
  • Ekspert
07-01-2009, 15:03
Witam ponownie. A jak się mają JBL LX 2002 do Wharfedale Diamond 9.1 i Magnata supreme? Jakie są różnice dźwiękowe? Te 2 pierwsze zostały zachwalone przez forumowiczów, o magnatach nikt się nie wypowiadał, a wyglądają na przyzwoite.

Może się powtarzam, ale które z tych 3 najlepiej spełnią te oczekiwania:
-ciepła średnica ale nie przesadnie - podobno Diamondy mają ładną średnicę jak napisał gruesome
-wysokie delikatne ale dobrze wybrzmiewające - nie natarczywe
-mają także ładnie grać Heavy metal i gatunki pokrewne :) - czyli musi być choćby minimum czadu bo nadal dużo tego słucham
-przyzwoita separacja instrumentów i szeroka przestrzeń brzmienia

pzdr

lancaster

  • Gość
07-01-2009, 15:17
Qubric, ja tam nie zauwazyem zeby ktoś komus radził kupowanie rozpadających się i zdekompletowanych gratow z Allegro.
Kazdy zakup zwłaszcza uzywki trzeba przemyslec i dobrze sie przyjrzec/posluchać(w tym przypadku)  co sie kupuje.
Jezeli zestaw est w peni sprawny to chyba nie ma problemu ?

Dudeck

  • 5101 / 5881
  • Ekspert
07-01-2009, 15:17
Obecnie Magnat tylko wygląda przyzwoicie ( a z resztą też nigdy nie był konkretną firmą ) - poszedł głównie teraz drogą kina domowego i car auto ( umpa , umpa ) - gra efekciarsko .
( To tylko moja opinia )

gotyk1

  • 1310 / 5900
  • Ekspert
07-01-2009, 15:17
Zapomniałem jeszcze o propozycji Tbolta - Heco, czyli wybieram narazie mdz tymi 4ma (te Heco victa całkiem ładne pasowałyby mi)

Dudeck

  • 5101 / 5881
  • Ekspert
07-01-2009, 15:23
Weź jeszcze pod uwagę Dali Concept 1 lub 2 .

gotyk1

  • 1310 / 5900
  • Ekspert
07-01-2009, 16:01
Dudeck wybacz ale Dali są nieco zbyt drogie - nie chcę przeginać, szczególnie że w niedzielę dostałem mandat za spowodowanie kolizji drogowej i 250zł poszło się je*ać.

O Heco znalazłem taką opinię w AS (co prawda o nieco większym modelu 300)
"Kolumny grają przede wszystkim bardzo czysto. Wszystkie zakresy częstotliwości są czytelne i słyszalne. Dźwięk jest szczegółowy i pozwala wsłuchiwać się w niuanse nagrania. Z dwóch określeń - metaliczny i ciepły - skłaniałbym się raczej ku temu drugiemu. Osobnego komentarza wymaga bas: gdy nie jest potrzebny nie gra mocno na siłę, gdy jednak nagranie tego wymaga potrafi być naprawdę potężny, unikając jednocześnie zamulenia - selektywności bym mu nie odmówił (...) przed zakupem porównywałem z Kolumny od Yamaha PianoCraft, Wharfedale 9.1 Diamond."

Ceny też mają zabójczo niskie, nawet jako nówki, i są ładne.

Diamondy z kolei opisano jako nie za bardzo do rocka, opinii o magnatach i jblach nie znalazłem.


Dudeck

  • 5101 / 5881
  • Ekspert
07-01-2009, 16:09
Przykra sprawa ta stłuczka :( , bałbym się kierować przy zakupie jednego modelu opinią o drugim - to czasami dwa różne światy .

gotyk1

  • 1310 / 5900
  • Ekspert
07-01-2009, 21:19
Panowie prawie się zdecydowałem - na Heco victa 300 - wydają mi się optymalne pod względem rozmiaru oraz designu, do tego w recenzjach piszą o nich naprawdę dobrze. No i cena za nowe poniżej 500zł nie wydaje się zbyt wygórowana. Powiedzcie mi proszę, jak się sprawdzą ze starą japońską integrą pionka o mocy 120W +120W przy 4 Ohmach, przy 8 ma 80W + 80W, dane kolumn to
Moc ciagla 80 W
Moc szczytowa140 W
Typ głośnika2-drożny
Impedancja8 ohm
Skuteczność90 dB
Pasmo prz.34-38000 Hz

A może widzieliście je gdzies w poznaniu w ktoryms ze sklepów? Wtedy mógłbym odsłuchać ich jeszcze przed zakupem i nie byłbym zmuszony brać w ciemno w internecie bazując na opiniach innych

  • Gość
08-01-2009, 22:02
A na czym tak wogóle polega cała ta moc? Jaka jest definicja mocy ciągłej? Czy moc szczytowa musi być wyższa od mocy wzmacniacza? Raz słyszę że dla bezpieczeństwa kolumny muszą być mocniejsze niz wzmak, drugi raz słyszę że to wzmacniacz musi być mocniejszy... i w głowie robi się kaszana

PS jeśli wzmacniacz ma przykładowo 80W przy 4ohmach jak z postu powyżej, a na kolumienkach jest napisane 4 - 8Ohm to jaką moc wygeneruje wzmacniacz przy takich głośnikach? 120W czy 80W??

Slav

  • 545 / 5916
  • Ekspert
09-01-2009, 00:58
>> Reaper, 2009-01-05 19:32:11
>>Czy monitory w pokoju 3x3m mogą zagrać dobrym basem, czy raczej rozglądać się za podłogowymi?

>>Jeżeli monitory wystarczą, to które z tych co przedstawił GOTYK1 nadały by się do słuchania rocka w takim pokoju?


Jeśli mamy na myśli słuchanie tej samej muzyki to przychodzą mi na myśli kolumny Klipsch, Paradigm, Dynaudio i B&W. Nie wiem jak to wygląda cenowo, ale w czasach gdy mieszkałem w mniejszym pokoju to grały u mnie Klipsch RD-15, które oddały pola (z racji przeniesienia się do większego pomieszczenia) Paradigm 40v2.

Lt_Bri

  • 153 / 5857
  • Aktywny użytkownik
09-01-2009, 07:48
Trochę prawdy w tym co pisze Qubric jest.
Rozeschnięte skrzynki sporadycznie się zdarzają.
Rozsypane zawieszenia górne - nagminnie.
Żeby było smieszniej, jest to dość optymistyczny scenariusz, dużo gorsza jest sytuacja gdy zostały zregenerowane.
Pół biedy jeżeli zostało dobrane zawieszenie o zbyt małej podatności (to się najczęściej zdarza - ale to idzie jeszcze uratować), gorzej jeżeli "profesjonalny regenerator" np. przyciął membranę żeby pod nowe zawieszenie ją podpasować(a przy okazji uniknąć czyszczenia z resztek starego), lub co gorsza wymienił całą membranę...
Zdarzają się "geniusze" którzy dają nowe zawieszenie górne, ale nie "centrują" membrany (nie chce im się nakładek przeciwpyłowych demontować...), a może nas czekać dużo więcej niespodzianek.
Więc "staruszki" kupujemy albo bardzo tanie (mała strata jesli nie uda się ich odratować) ew. odbieramy osobiście.

Mam wiadomość dla wszystkich ładnych ludzi świata...
Jeśli jesteście ładni, albo może jesteście nawet i piękni,
 to nas BRZYDKICH SKURWYSYNÓW jest więcej na tym świecie niż was.
Więc uważajcie!!!         Frank Zappa

Conto Usuniente

  • 755 / 5590
  • Ekspert
09-01-2009, 10:59
>> MarioSan, 2009-01-06 21:11:09
>A może jednak coś z KEFa, średnica jak ta lala, przestrzennie i czysto to tu jest, mam Q1 i tam średnica jest
>wręcz wizytówką tej konstrukcji, może wyrwiesz coś ciekawego tej marki za rozsądny pieniądz

popieram - sam kupiłem Q15.2 za 400 zł do drugiego systemu
warto poobserwować allegro bo takie małe KEF-y bywają i w tej cenie jest to dobry wybór

-------------------------------------------------
hmmm...

Dudeck

  • 5101 / 5881
  • Ekspert
09-01-2009, 13:21
"> malpiszon, 2009-01-08 22:02:10
A na czym tak wogóle polega cała ta moc?"

Moc znamionowa to moc , jaką wzmacniacz może oddać nie przekraczając założonego współczynnika zniekształceń ( nieliniowych , zazwyczaj to 1% tychże ) w czasie 10 minut .
Określa ją się dla , najczęściej , impedancji obciążeniowej 4 / 8 Ohm ; moc tę mierzy się przy trwałym wysterowaniu wzmaka . To samo odnosi się przy oddawaniu danych mocy przez głośniki .

Moc muzyczna to moc , którą z kolei mierzy się przy chwilowym wysterowaniu wzmaka np. kilkusekundowym ;
wzmacniacz nie posiadający układu stabilizacji napięcia zasilającego , a jest tak w zasadzie w każdym przypadku , będzie miał moc muzyczną większą od znamionowej .

( Niesamowita ) moc szczytowa to moc chwilowa ale w impulsie ( bardzo , bardzo krótkim czasie ) , którą to wzmacniacz jest w stanie przenieść - moc ta , tak na dobrą sprawę , nie ma nic wspólnego z mocą urządzenia bowiem dłuższe ( czyli np. już po nawet 1 sekundzie trwania dłużej po tym impulsie ) trwale uszkadza ( niszczy )wzmak  .

To samo odnosi się przy oddawaniu danych mocy przez głośniki .

Dudeck

  • 5101 / 5881
  • Ekspert
09-01-2009, 14:01
">> malpiszon, 2009-01-08 22:02:10
Raz słyszę że dla bezpieczeństwa kolumny muszą być mocniejsze niz wzmak, drugi raz słyszę że to wzmacniacz musi być mocniejszy... i w głowie robi się kaszana "

Czyli czy słabszy wzmak może rozwalić większe kolumny - zdecydowane : tak .
Dojście potencjometrem głośności do końca jego skali nie oznacza wcale , że dopiero teraz osiągnięto pełną moc - w rzeczywistości osiągnięto ją już wcześniej , gdyż poziom mocy znamionowej jest zawsze określany dla poziomu zniekształceń 1 % - później , kręcac gałką , też jeszcze wzrasta , ale wzrastają też te drugie ( znacznie ) - ich wysoki poziom słyszymy już bardzo wyraźnie jako harczenie głośników - wzmacniacz generuje dużo ( nawet bardzo dużo ) harmonicznych , które skupiają się główniw w wyższym zakresie pasma ( nawet powyzej tego słyszanego przez nas ) , a to skutkuje tym , że głośnik wysokotonowy jest bardzo obciążony .
W tym przypadku moc jaka jest dostarczana do w/w głośnika może być na tyle duża , że nawet i przekraczać tę moc , jaka wiąże się z normalną pracą wzmacniacza .
Należy pamiętać , że jego moc znamionowa nie jest wielkością , której nie jest on w stanie już przekroczyć ale jest to moc przy której może on pracować nie zniekształcając sygnału .
Uszkodzenie głośnika może nastąpić nawet wtedy , gdy dla naszego ucha muzyka gra jeszcze względnie poprawnie , ale wcześniej ( nawet na krótko ) sprawdzaliśmy ile wyciągniemy watów .