Audiohobby.pl

Klonujemy kolmny, czyli klony...

lenam

  • 531 / 5900
  • Ekspert
08-03-2008, 15:44
Mam zrobione przez Gipsy2 (pamiętacie? :-)) klony Ostinato, podobnież z jego jakimiś modami. Wciąż słucham ich z przyjemnością. Bardzo unierwsalne brzmienie. Nawet właściciel Labirynthosa, prawie sąsiad ze wsi tuż obok, nie miał się czego przyczepić. Ja też.

nigi

  • 151 / 5902
  • Aktywny użytkownik
09-03-2008, 15:33
Lan, Qubricowi chyba chodzilo o literowki :-)

.....................................................................................
Pozdrawiam - nigi.
___________________
 Pozdrawiam,  Nigi.

  • Gość
09-03-2008, 16:30
>> lancaster, 2008-03-08 13:54:40

Coś chyba było nie tak, bo poprzedni wpis się wkleił w 3 egzemplarzach, a teraz po czyszczeniu w ogóle nie ma jego treści, tylko początek. I odpowiedź Lancastera nie wiadomo na co ("ja tu widzę niezły burdel macie – siostry..."Jak na www.audiostereo.pl ;)

W takim razie ponownie wklejam link do strony internetowej, na której jest dokładny opis całej konstrukcji Totem Mite ze zdjęciami.

http://grendel.homelinux.com:8080/~labdom01/index.html



Ponieważ jednak klony są już  znane, opisane i przećwiczony dokładnie, sensowniejsza będzie dyskusja jak zrobić podobne kolumienki ale z lepszym głośnikiem kopułkowym (np. z GDN 10/80/14 , tym który jest stosowany w Tonsil Sjesta – niedostępny w detalu) oraz z poprawnie zaprojektowaną zwrotnicą?

PS. To oczywiście nie wyklucza zadeklarowanej pomocy Lancastera w budowie Klonów Mite albo Klonopodobnych Mite.

clo2

  • 1702 / 5902
  • Ekspert
09-03-2008, 17:29
>voldemort

W wątku o Mietkach na audiostereo wspomniałeś o Totem Arro. Co to za model i jaki ewentualnie byłby orientacyjny koszt całej zabawy? I czy to kolumny "warte grzechu";).
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

lancaster

  • Gość
09-03-2008, 17:32
clo2. Arro są specyficzne...tam est 10cm woofer i tu to cudów  wtemacie bas bedzie jeszcze mniej niż z Mite :)
Nie ukrywam ze kiedys sie tymi paczkami interesowałem ze względu na kozactwo(10cm wooferek) :)....trzeba by posłuchać....bo nie takie cuda grały....jak chcesz zaeksperymentowac to w necie widziałem gdzieś schemat wraz z projektem do tej konstrukcji.....

clo2

  • 1702 / 5902
  • Ekspert
09-03-2008, 19:24
>lancaster

To faktycznie 10cm wooferek? Jak moje M1 na 13-tkach miały pójść do 20m2 to ... sprzedałem je;(. Tam basu nawet do kameralnej klasyki już nie było. Instrumenty straciły jakąkolwiek masę. Myślałem, że wooferki w tych Totamach są większe a tak ... chyba nie tego szukam;)
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

  • Gość
09-03-2008, 20:24
No to jeszcze na temat Mite (te Arro to jakieś nieporozumienie chyba?).
Robiłem symulację zwrotnicy Mite ale z głośnikiem GDN13/40/2-8om (z większą cewką filtra) i GDWK10/80/19.

Przebieg charakterystyki impedancji i fazy wyszedł całkiem poprawny (symulacja uwzględnia oczywiście jakieś dość silne wygładzenie). Jeden minus polega na tym że oba głośniki grają w bardzo szerokim zakresie częstotliwości. Częstotliwość podziału pasma wypada (zależnie który punkt przyjmiemy bo przebiegi charakterystyk głośników się pokrywają w dość szerokim zakresie częstotliwości) pomiędzy 2,7 a 3,8 khz.

Następnie ten sam układ ze zwrotnicą 12/18 db/okt. Uzyskałem podobne wygładzenie i przebieg fazy impedancji przy podziale teoretycznie w okolicach 2,5 khz.

Przewaga tego drugiego rozwiązania może być taka, że kolumienka będzie mniej wrażliwa na kąt odsłuchu. Nie da się tego powiedzieć o filtrach I rzędu z Totem Mite, które mogą np. z tego mieć brzmienie bardziej uzależnione od ustawienia do odsłuchu.



PS. Voldemort robi po prostu bajkowe skrzyneczki.

  • Gość
09-03-2008, 20:49
>voldemort

W wątku o Mietkach na audiostereo wspomniałeś o Totem Arro. Co to za model i jaki ewentualnie byłby orientacyjny koszt całej zabawy? I czy to kolumny "warte grzechu";).



moim zdanie inna szkoła niż Totem Mite Staff co nie znaczy gorsza tzn

przede wszystkim  bardziej szczegółowa średnica wysoki lekko ocieplony ale jako ogól gra miło szczególnie z lampą aa moim zdaniem basu jest więcej w dolnym pasmie nie wiem jak to możliwe ale tak jest

  • Gość
09-03-2008, 21:28
clo2, 2008-03-09 19:24:46
"Myślałem, że wooferki w tych Totamach są większe a tak ... chyba nie tego szukam"

Mozna na tych samych głosnikach zbudowac układ 2,5 drożny. Niewielką podłogówkę w której basu bowinno być pod dostatkiem. Nie bedzie tektonicznych tąpnięć i do symfoniki może brakować skali dynamicznej (ale taką to zapewnią dopiero wielkie michy głośników w układach wielodrożnych i w znacznie większych pomieszczeniach).
Natomiast w 20 m2 powinny dawać zadowalające wypełnienie.

Warto także podkreslić, że Totem Sttaf przenosi od 38hz (chyba z -6db).

zoltar7

  • 1309 / 5902
  • Ekspert
09-03-2008, 22:02
clo2
jak szukasz kolumn z dobrym basem to wiesz tylko Sansui 5500 ;-))

clo2

  • 1702 / 5902
  • Ekspert
09-03-2008, 22:08
>zoltar7

Bas może być i na "doczepkę". Sansui sobie odpuszczę;). Jeśli już vintage to może kiedyś jakieś Tannoie? Nawet były ostatnio Gold20 na Allegro ze startem 1kzł i tak sobie o nich myślałem, ale ktoś zalicytował i dogadali się chyba poza Allegro (zresztą 1kzł i była minimalna, a jaka cholera wie;)). Na ebay.co.uk te Tannoje można taniej kupić i może się kiedyś zapiszę. Dobrze gdybym kogoś blisko dorwał i miał możliwość posłuchania najpierw czy czasem po zakupie nie byłbym rozczarowany.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

zoltar7

  • 1309 / 5902
  • Ekspert
09-03-2008, 22:18
a tak poważnie jak vintage to podobno nie zła jest Yamaha NS 1000 (były produkowane przez 20 lat do 1995 r.), ciężkie i ze świetną (podobno) średnicą.

A tu coś w rodzaju Totem Mite Centere

  • Gość
10-03-2008, 19:25
ale ten klon Mite Center tez jest 2 drożny (na dwóch 15omowych GDN). Nie zrobi wiekszej ilości basu. Układ 2,5 drożny - podobny do Denona - sprawdzi się w wiekszych pomieszczeniach.

zoltar7

  • 1309 / 5902
  • Ekspert
10-03-2008, 21:18
>> Qubric_, 2008-03-10 19:25:50
ale ten klon Mite Center tez jest 2 drożny (na dwóch 15omowych GDN). Nie zrobi wiekszej ilości basu. Układ 2,5 drożny - podobny do Denona - sprawdzi się w wiekszych pomieszczeniach.

To znaczy chyba SPL będzie z dwóch głośników jednak nieco większy niż z jednego, ale Center to center... :)

  • Gość
10-03-2008, 21:40
SPL będzie większy ale w całym paśmie. Więc to nadal mała kolumna tyle że głosniejsza :)
Wersja 2,5 drożna pozwala skompensowac baffle-step i przede wszystkim realnie nasycić najniższe pasmo.